KOSGEB Nedir? (Girişimciler, kendi işinin Patronu olmak isteyenler ve İş Verenler Toplanın)

Bu konuyu okuyanlar

Kosgeb

KOSGEB Başkanlığı / Resmi Temsilci
Temsilci
Reaksiyon puanı
6
Sanayi Bakanlığımıza bağlı 1990 yılından beri faaliyette olan KOSGEB isminde bir kurum var.
Bilenler elbette çok ama bilmeyenler için bu başlığımızın faydalı olmasını umuyorum.

Bir fikriniz var, Gençsiniz, Girişimcisiniz...
KOSGEB yeni iş kurmak isteyen girişimciye tam tamına 50 bin ₺ destek vermektedir.
Aracısız ve karşılıksız tamamen HİBE şeklindedir.
Ayrıca imalatçı olmak isteyene buna ek olarak 100 bin ₺ sabit yatırım desteği vermektedir! (Faizsiz)
Bkz.
Girişimcilik Destek Programı - KOSGEB T.C. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı

Bununla beraber KOSGEB sadece girişimcilere mi destek verir, HAYIR.
Mevcut iş sahipleri içinde “Genel Destek Programı” adı altında TAM 15 farklı kalemde 470 bin ₺ kadar karşılıksız destek vermektedir.
Bkz.
Genel Destek Programı - KOSGEB T.C. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı

Bunun dışında yılın belli zamanlarında resmi site üzerinden duyurulmak kaydı ile faizsiz krediler, çağrı bazlı KOBİGEL projesi destekleri de yanında cabası...

Gelin KOSGEBimizin vatandaşlarına sunduğu onlarca destekleri inceleyin ve bu desteklerden tamamen aracısız ve karşılıksız faydalanın ekonomimize can suyu katalım.

Soru ve destek taleplerinizi bu başlık altından cevaplamak için buradayım.
444 1 567
02C0C7A7-FF2A-4064-BE41-E5C63A2877E0.jpeg

Son düzenleme:

Kosgeb

Temsilci
Reaksiyon puanı
6
Ülkenin ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanmasında küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin (KOBİ) payını ve etkinliğini artırmak, rekabet güçlerini ve düzeylerini yükseltmek, sanayide entegrasyonu ekonomik gelişmelere uygun biçimde gerçekleştirmek amacıyla KOSGEB kurulmuştur.
KOSGEB hedef kitlesini;
▪ İkiyüzelli kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri kırk milyon Türk Lirası’nı aşmayan işletmeler,
▪ 5/8/2009 tarihli ve 2009/15431 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile tespit edilen;
- Madencilik ve taş ocakçılığı
- İmalat
- Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı
- Su temini; kanalizasyon, atık yönetimi ve iyileştirme faaliyetleri
- İnşaat
- Toptan ve perakende ticaret; motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin onarımı - Ulaştırma ve depolama
- Konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri
- Bilgi ve iletişim
- Mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler
- İdari ve destek hizmet faaliyetleri
- Kültür, sanat ve diğer hizmet faaliyetleri
sektörlerinde faaliyet gösteren KOBİ’ler ve girişimciler oluşturmaktadır.

onur00610

Asistan
Reaksiyon puanı
27
Bir ofis kurup yazılım otomasyon satısı yapmak istiyorum ben de kosgep desteği alabilirmiyim? Ve alabilmek için ne yapmam gerekiyor?

hsnsdt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
İnternet alanında, örnek olarak bir haber sitesi ve reklamcılık alanında kosgeb destek veriyor mu ?

Kosgeb

Temsilci
Reaksiyon puanı
6
Bir ofis kurup yazılım otomasyon satısı yapmak istiyorum ben de kosgep desteği alabilirmiyim? Ve alabilmek için ne yapmam gerekiyor?
Merhaba,

KOSGEB yeni iş kurmak isteyen girişimciye tam tamına 50 bin ₺ destek vermektedir.
Aracısız ve karşılıksız tamamen HİBE şeklindedir.
Ayrıca imalatçı olmak isteyene buna ek olarak 100 bin ₺ sabit yatırım desteği vermektedir! (Faizsiz)

Daha önce KOSGEB "Yeni Girişimcilik Desteği"nden faydalanmadı iseniz, bu destek programından faydalanabilirsiniz.
Öncelikle KOSGEB, hangi sektörlere destek veriyor şurada detaylı inceleyiniz: http://www.kosgeb.gov.tr/Content/Upload/Dosya/DesteklenenSektorler.pdf

BU adımdan sonra, KOSGEB'in ücretsiz düzenlediği ve resmi sayfasında yerini ve zamanını ilan ettiği "Uygulamalı Girişimcilik Desteği Eğitimi"ne katılıp Sertifika almanız gerekmektedir. (Yaklaşık 32-40 Saat eğitim)

Sertifika alımından sonra iş yerinizi resmi olarak açmanız ve bu süreçte yaptığınız TÜM harcamalarınızı fatura tarihleri 1 yılı aşmadan, firmanızın adına açılan banka hesabı ve ünvanı (Sizin veya herhangi bir kimsenin adına değil) ile yapıp KOSGEB'e başvurmanız gerekmektedir.

Daha sonra iş planlarınızı hazırlayacak ve ilgili KOSGEB müdürlüğünde Uzmanlar eşliğinde KURUL'a dahil olacaksınız ve değerlendirileceksiniz.

KURUL'dan geçtikten sonra Girişimcilik desteği için verilen HİBE'den yararlanacak ve ödemelerinizi alabileceksiniz. (Bundan önce kesinlikle bir ödeme almanız mümkün değildir.)

KOSGEB bölgeden bölgeye destek oranları değişmektedir.

Detayları ve kafanızda oluşan soru işaretlerini gidermek için şu linki dikkatlice inceleyiniz:
bkz. Girişimcilik Destek Programı - KOSGEB T.C. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı

---- Mesajlar birleştirildi ----

İnternet alanında, örnek olarak bir haber sitesi ve reklamcılık alanında kosgeb destek veriyor mu ?
Merhaba,

Mevcutta bir işletme sahibi iseniz ve Beyannameniz güncel ise (değilse en yakın KOSGEB müdürlüğüne başvurunuz) KOSGEB "Genel Destek Programları" adı altında sunduğu 15 farklı destekten yararlanabilirsiniz.

Bunları buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Sorunuza gelecek olursak,

KOSGEB, Destekler ve Genel Destek Programları" Tanıtım Desteği" başlığı altında, 3 farklı kategoride TANITIM ve REKLAM desteği vermektedir.
Öncelikle Firmanıza ait mevcutta geçerli ve güncel MARKA TESCİL'i olması zorunluluktur.

KONU HAKKINDA UYGULMA ESASLARI AŞAĞIDA DETAYLI BELİRTİLMİŞTİR.

8.3. TANITIM DESTEĞİ
8.3.1. Destek Unsurları
(1) İşletmelerin; işletmelerini ve ürün ve/veya hizmetlerini ulusal ve uluslararası pazarlarda
tanıtmaları için gerçekleştirecekleri faaliyetlerine destek verilir.
(2) Bu destek;
 Ürün kataloğu giderlerini,
 Yurt dışında yayınlanan veya dağıtılan basılı yayınlara reklam verme giderlerini,
 Web/Mobil Tabanlı tanıtım giderleri
kapsar.
(3) Bu destek, Yurt İçi Marka Tescil Belgesi sahibi olan işletmelere verilir. Yurt İçi Marka
Tescil Belgesi’nin bir başka işletmeden devir alınması halinde, devir işleminin Türk Patent
Enstitüsü tarafından uygun bulunması gerekir. Yurt İçi Marka Tescil Belgesi ve web tabanlı
tanıtım gideri hizmet sağlayıcısına ilişkin gerekli sorgulamalar ilgili web sayfalarından
yapılır.
(4) Destek kapsamında yer alan alt destek kalemlerine ilişkin hususlar:
a) Ürün Kataloğu;

(2) Ürün Kataloğu, en az 8 sayfa, en az 4 renk baskılı, içeriğinde işletmenin
markası/unvanı, iletişim bilgileri, ürün/hizmet bilgileri, basım tarihi ve basımı yapan
işletmenin/hizmet sağlayıcının adının bulunması gerekmektedir. Destek kapsamında
bastırılacak katalog sayısı en az 1.000 (bin) adet olmalıdır.
(3) Her bir ürün kataloğu için işletmeye sağlanacak desteğin üst limiti 5.000 (beşbin)
TL’yi, Program süresince ürün kataloğu için verilecek toplam desteğin üst limiti ise
10.000 (onbin) TL’yi geçemez.

c)Yurt dıĢında Yayınlanan/Dağıtılan Basılı Yayınlara Reklam Verme:
(1) Yurt dışında yayınlanan/dağıtılan basılı yayınlara verilecek her bir reklam verme
giderleri için işletmeye sağlanacak desteğin üst limiti 7.500 (yedibinbeşyüz) TL’yi,
Program süresince yurt dışında yayınlanan/dağıtılan basılı yayınlara verilecek toplam
desteğin üst limiti ise 15.000 (onbeşbin) TL’yi geçemez.

d) Web/Mobil Tabanlı Tanıtım Giderleri
(1) Web Tabanlı Tanıtım: Ekonomi Bakanlığı tarafından “Ön Onay Verilen E-Ticaret
Siteleri Listesi”nde yer alan e-ticaret sitelerinde yayınlanan tanıtım giderlerine destek
verilir. Bu kapsamda ilgili e-ticaret sitelerine yapılan üyeliğin en az 1 (bir) yıl olması şartı
aranır. Ancak e-ticaret sitelerine yapılan üyeliğin sadece site içi reklam ve reklam bandı

(banner) giderlerini kapsaması durumunda destek sağlanmaz.
(2) Mobil Tabanlı Tanıtım: Akıllı cep telefonu ve tablet bilgisayarların işletim
platformlarında (Android, IOS, vb.) işletmeye özel yapılan tanıtım uygulamalarına destek
verilir. Bu uygulamalar; işletmenin iletişim, ürün, harita bilgileri ve işletmeye ait diğer
tanıtım bilgilerini kapsamalı ve işletmeye ait web sayfasında uygulamanın indirme
bağlantısı olmalıdır.
(3) Her bir destek başvurusu için işletmeye sağlanacak desteğin üst limiti; Web Tabanlı
Tanıtım Giderleri için 5.000 (beşbin) TL’yi, Mobil Tabanlı Tanıtım Giderleri için 7.500
(yedibinbeşyüz) TL’yi ve Program süresince Web/Mobil Tabanlı Tanıtım Giderleri için
verilecek toplam desteğin üst limiti ise 15.000 (onbeşbin) TL’yi geçemez.
(5) Bu destekten yararlanmak suretiyle hazırlatılan/bastırılan ürün kataloğu ve mobil tabanlı
uygulamalarda KOSGEB logosu ve internet bağlantısının yer alması gerekir.
(6) Desteğe konu olan ve yurt içinden sağlanacak ürün ve/veya hizmetin alınacağı hizmet
sağlayıcının iştigal konusu ile ürün/hizmet konusu uyumlu olmalıdır.

(8) Program süresince desteğin üst limiti 25.000 (yirmibeşbin) TL’dir.

Son düzenleme:

oxygenbbx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Hiçbir zaman ihtiyacı olanlara destek vermediniz. İhtiyacı olmayıp KOSGEB'i projemiz var diye kandıran onlarca kişi var. Ruhunuz bile duymuyor. Yüklü miktarda destek verilecek dediniz başvuran ihtiyaç sahiplerine çıkmadı bile. Net bişey bilmeden konuşmak istemem ama Allah görüyor be yöneticiler.

Kosgeb

Temsilci
Reaksiyon puanı
6
Hiçbir zaman ihtiyacı olanlara destek vermediniz. İhtiyacı olmayıp KOSGEB'i projemiz var diye kandıran onlarca kişi var. Ruhunuz bile duymuyor. Yüklü miktarda destek verilecek dediniz başvuran ihtiyaç sahiplerine çıkmadı bile. Net bişey bilmeden konuşmak istemem ama Allah görüyor be yöneticiler.
Merhaba,
Birincisi böyle bir iddanıza karşılık elinizde somut bir belgeniz var ise başta KOSGEB il müdürlüğünüze daha sonrada KOSGEB Başkanlığı’na başvurarak destek alabilirsiniz.
Çağrı bazlı veya Ar-Ge üzerinden sağlanan desteklerde aynı “Yeni Girişimciler”de olduğu gibi bir Kurul toplanır ve projenin gerçekten olup olamayacağını, bu projenin günümüz şartlarına uygun olup olmadığına karar verirler.
Ayrıca bu kurullarda değerlendiren heyet sadece KOSGEB müdürlüğü personeli olmaz, çeşitli yüksek öğretim kurumlarından akademisyenler ve Başkanlık Müşavirlerinin KATILDIĞI BİR DEĞERLENDİRME kurulu projelerin geçip geçemeyeceği üzerine karar verirler. Zaten geçmesi halinde ise firma harcadıkça bunları belgeleyip müdürlüğümüze sunduktan sonra maddi destek almasına karar verilir.
Daha detaylı bilgi, www.kosgeb.gov.tr 444 1 567

kaptaniye

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ben ciddi ciddi kosgeb desteklerini araştırdım ve epey insan almış bu destekleri.Fakat piyasa dolandırıcı çok ne yapacağımızı şaşırdık.2018 yılında destek değişmiş ve ( ben önceden bu desteği almıştım o kadar kolay aldık ki neyi nasıl yaptık hatırlamıyorum) şimdi biraz uğraşmak lazım sanırım.

Merhaba,
Birincisi böyle bir iddanıza karşılık elinizde somut bir belgeniz var ise başta KOSGEB il müdürlüğünüze daha sonrada KOSGEB Başkanlığı’na başvurarak destek alabilirsiniz.
Çağrı bazlı veya Ar-Ge üzerinden sağlanan desteklerde aynı “Yeni Girişimciler”de olduğu gibi bir Kurul toplanır ve projenin gerçekten olup olamayacağını, bu projenin günümüz şartlarına uygun olup olmadığına karar verirler.
Ayrıca bu kurullarda değerlendiren heyet sadece KOSGEB müdürlüğü personeli olmaz, çeşitli yüksek öğretim kurumlarından akademisyenler ve Başkanlık Müşavirlerinin KATILDIĞI BİR DEĞERLENDİRME kurulu projelerin geçip geçemeyeceği üzerine karar verirler. Zaten geçmesi halinde ise firma harcadıkça bunları belgeleyip müdürlüğümüze sunduktan sonra maddi destek almasına karar verilir.
Daha detaylı bilgi, www.kosgeb.gov.tr 444 1 567

Bu firma bizi aradı ve baktık ki dolandırıcymış neden kime bu danışman görünümlü dolandırıcılar ile baş etmiyor. Adam bizi arıyo ben kosgeb'im diyo bakın https://www.sikayetvar.com/kobilinecom

Son düzenleme:

Kosgeb

Temsilci
Reaksiyon puanı
6
Ben ciddi ciddi kosgeb desteklerini araştırdım ve epey insan almış bu destekleri.Fakat piyasa dolandırıcı çok ne yapacağımızı şaşırdık.2018 yılında destek değişmiş ve ( ben önceden bu desteği almıştım o kadar kolay aldık ki neyi nasıl yaptık hatırlamıyorum) şimdi biraz uğraşmak lazım sanırım.

Bu firma bizi aradı ve baktık ki dolandırıcymış neden kime bu danışman görünümlü dolandırıcılar ile baş etmiyor. Adam bizi arıyo ben kosgeb'im diyo bakın Kobiline.com Şikayet ve Kullanıcı Yorumları | Şikayetvar

Merhaba,

Siteminizde gayet haklısınız. Ancak KOSGEB bütün desteklerini TAMAMEN ARACISIZ ve ÜCRETSİZ olarak sunar.
Ayrıca 22 Şubat 2018 Tarihinden itibaren başvurular bireysel olarak E-Devlet üzerinden gerçekleşmeye başladığından artık bu tarz danışmanlık firmalarına itibar edilmemesi gerekmektedir.