Korsana Son: Spotify Değerlendirmem

Bu konuyu okuyanlar

mstdrsn

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Spotify-Yaz%C4%B1-Kapa%C4%9F%C4%B1-e1399336198298.jpg

Fotoğrafın kullanım hakkı bana aittir izinsiz kullanılamaz.

Online bağlantının ve dijital sosyalliğin hızla yayıldığı günümüzde; bir cihaza müzik, film v.s bilimum korsan ve kalitesiz verileri yığmak anlamsız ve saçma bir hale geliyor. Korsan yayınların en büyük düşmanlarından olan iTunes ve Spotify gibi platformlar gitgide yaygınlaşıyor ve korsan yayınlara çok güzel, gerekirse ücretsiz alternatif sunuyor. Bu yazımda ücretli ve ücretsiz olarak müzik servisi veren Spotify’ı değerlendiriyorum.

-Para Vermek Zorunda Değilsiniz

Hani derler ya nerde çokluk orda b*kluk diye, hah işte o söz bazen geçerli olmuyor. Konumuzla ne alakası var derseniz şöyle açıklayayım; Spotify aynı “Sana” yağ gibi bu iş ile özdeşleşmeye ve anılmaya başlandı. Bir yerde “Online müzik” dendiği zaman akla ilk gelen platform Spotify olmaya başladı. Haliyle insanlar da rakipleri yerine Spotify’ı kullanmayı tercih etti. Milyonlarca insan Spotify’ı kullanmaya başlayınca bu platform çok önemli yatırımlar aldı ve kullanıcılarına daha özgür ücretsiz deneyim sunmaya başladı. Örneğin telefonda ve tablette sınırsız bir şekilde ücretsiz müzik dinleyebiliyorsunuz, sizin önünüze getirilen kısıtlamalar ise şöyle;

Saatte 6 şarkı geçme hakkı

Tek tek şarkı seçememe
Çevrimdışı kullanım engeli
Ses kalite engeli (320Kbps yerine 128Kbps)
Arada çıkan reklamlar

Bunun dışında pek bir engeliniz bulunmuyor. Ücretsiz versiyonda oluşturduğunuz müzik listelerini “Karışık Çal” özelliği ile saatte 6 tane şarkı geçme hakkı ile istediğiniz kadar radyo gibi dinleyebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra Keşfet, Radyo ve Göz at gibi Spotify’ın müzik dinletme yapıları demin saydığım engeller ile birlikte size sınırsız bir şekilde sunuluyor.
Bilgisayara geçtiğinizde ise çok daha serbestsiniz. Örneğin şuan arka tarafta Spotify açık ve istediğim kadar şarkı atlayabiliyorum ve istediğim müzikleri tek tek seçerek dinleyebiliyorum. Fakat bilgisayarda reklamlardan kurtulmak ve diğer engelleri kaldırmak istersem 4.99TL/Ay gibi cüzi bir ücreti var. Bu fiyat tablet+telefon+bilgisayar paketinde 9.99TL/Ay oluyor.
Yani diyeceğim o ki size ücretsiz olarak bu kadar hizmet sunulurken korsan kullanmak biraz saçma.

-Milyonlarca Şarkı Elinizin Altında

Geçen internette gördüğüm bir istatistiğe göre Spotify’a dakikada 14 müzik eklendiği yazıyordu. Devamlı artan ve milyonlarca müziği Spotify bünyesinde barındırıyor. Ülkemize de resmi olarak gelmesi ile birlikte Türk sanatçıların da şarkıları önemli ölçüde aktarılmış durumda. Örneğin Türk sanatçı olarak Spotify’da “Ankaralı Namık” ve “Grup Yorum” bile var.
Fakat buna rağmen servisin hala Sanatçı eksiği bulunuyor. Örneğin ünlü Alman grup Rammstein’ın sadece bir şarkısı bulunuyor, bazı böyle üzücü eksiklikler ile karşılaşmak da mümkün.

-Sosyal Ortam

Korsanı bitiren çok önemli bir özellik olarak görüyorum ben sosyal yapıyı. Spotify üzerinde arkadaşlarınızın profillerini takip edebiliyorsunuz ve çalma listelerini dinleyebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra mesajlaşma sistemi ile birlikte sevdiğiniz bir şarkıyı direkt olarak arkadaşınıza gönderebiliyorsunuz. Bilgisayarda ise sağ tarafta arkadaşlarınızın aktiviteleri bir akış halinde gözüküyor ve onlardan da haberdar olabiliyorsunuz. Ayrıca çalma listelerinizin ve profilinizin takipçi sayısı arttıkça bir güdülenme oluşuyor ve bu platforma daha çok bağlanıyorsunuz. Bunun yanı sıra sevdiğiniz bir müziği diğer platformlarda paylaşmak oldukça kolay.

-Tasarım ve Çoklu Platform

En son güncelleme ile birlikte Spotify koyu bir temaya kavuştu (Android’e de geldi) ve bu tema benim oldukça hoşuma gitti. Önceki tasarıma göre çok daha modern ve güzel olması ile birlikte korsan kullanımı bitiren bir detay olarak da karşımıza çıkıyor. Ayrıca uygulamaları kullanmak oldukça da kolay.

Bunun yanı sıra Windows, Mac, iOS, Android ve Windows Phone gibi geniş bir yelpazede hizmet vermesi uygulamanın oldukça önemli. Telefonunuzda hoşunuza giden ve listelerinize eklediğiniz bir müziğe bilgisayarınızdan hiçbir ek işlem yapmaya gerek kalmadan ulaşabiliyorsunuz. Bu benim için önemli bir özellik zira telefonumda dinlediğim müzikler ile bilgisayarımda çalışırken dinlediğim müzikler genelde aynı oluyor ve arasında geçiş yapmak kolay olmalı.

-Reklamlar Rahatsız Edici Değil

Platformda dikkatimi çeken bir nokta da reklamların rahatsız edici olmayışı oldu. 3-5 şarkı dinletikten sonra yaklaşık 30 saniyelik reklamlar çıkıyor. İlk başlarda bu reklamlar sadece Spotify’ın kendi reklamları olsa da şuan Samsung, Yandex, Yapı Kredi ve Pegasus gibi şirketlerin reklamları dönüyor. Reklamlar da özel hazırlandığı için genelde müzik eşliğinde rahatsız etmeyen reklamlar oluyor ki ücretsiz versiyonda olsanız dahi müzik zevkiniz pek etkilenmiyor.

-Popüler

Yazımın başlangıcında uygulamayı kullanan pek çok kişinin olduğunu ve bunun iyi bir şey olduğunu söylemiştim. İşte bu kullanıcı sayısı sayesinde Spotify oldukça popüler oldu ve yayıldı. Spotify’a Facebook ile giriş yaptığınızda bir çok arkadaşınızın bu uygulamayı kullandığını, Twitter’da Facebook’da Spotify linki paylaştığını görebilirsiniz.
Bu yaygınlık ve popülerlik sadece kişi bakımından değil kullanım alanı bakımından da arttı. Örneğin Sony’nin Smartwatch 2 cihazı için özel Spotify uygulaması yazılmış ve ben saat üzerinden Spotify’ı kontrol edebiliyordum. Bunun gibi hemen her irili ufaklı yapıda müzik servisi olarak Spotify’ı görebiliyoruz, bu istemcileri yazanlar ise 3. Taraf yazılımcılar oluyor genelde.

-Ücretler Makul

Biraz önce fiyatlardan bahsetmiştim ama bir kez daha aktarayım; Spotify üzerinde iki tane paralı seçenek var bunlar Spotify Unlimited ve Spotify Premium olarak karşımıza çıkıyor. Unlimited versiyon 4.99TL/Ay ve sadece bilgisayarınızda özel Spotify uygulamasında ve Web player’da kullanabiliyorsunuz. Premium versiyon ise 9.99TL ve her yerden kullanabiliyorsunuz. Fiyatları değerlendirecek olursam öncelikle değer mi değmez mi ondan bahsedeyim; ücretli ve ücretsiz versiyonların farklarını zaten yazdım, 9.99TL vererek telefonda ücretli sürüme geçmeye değer mi derseniz bence değer. Bu fiyatı ödedikten sonra telefonda kendi müzik listenizi bırakıyorsunuz ve sadece Spotify üzerinden müzik dinlemeye başlıyorsunuz. Farklı zevklerinize göre hazırladığınız müzik listelerini dinlemek ve yeni şarkılar keşfetmek oldukça keyifli. Bilgisayarda 4.99TL vererek geçmeye değer mi derseniz pek değmez açıkçası. Dediğim gibi bilgisayarda zaten pek bir engel bulunmuyor ve reklamlar da rahatsız edici düzeyde değil. Yani çalışırken arkadan sevdiğim şarkılar çalsın ama korsan da olmasın dediğiniz vakit ücretsiz model oldukça iyi bir alternatif. “Fakat ben bilgisayardan çok sık müzik dinlerim ve müziklerimin ses kalitesinin çok iyi olmasını isterim, bunun yanında müziklerimi dizüstü bilgisayarıma indirerek her yerde çevrimdışı dinlemek istiyorum.” Derseniz 4.99TL’ye Spotify çok güzel bir sistem ve kesinlikle parasını son kuruşuna kadar hak ediyor. Yıllık 60 veya 120TL’yi nelere verdiğimizi düşünürsek, korsana karşı çıkmak ve böylesine güzel bir sistemden yararlanmak için bu fiyatlar oldukça makul kalıyor.

Kaynak: İyisimi.Org

re13el

Müdavim
Reaksiyon puanı
114
Benim tablette nasıl olduysa o kısıtlamalar ve reklam da yok. :)

re13el

Müdavim
Reaksiyon puanı
114
Ipadde yoktu sanirim ipad mi tablet?

Yok. Note 10.1 bendeki, zaten normalde öyle bir şey yok. Bende gün içinde dinlerken hiç reklam çıkmayınca fark ettim, ve saatte 6 şarkı geçme gibi bir şey hiç görmedim. Yüklediğim günden beri de istediğim şarkıyı aratıp, istediğimi açabiliyorum. :)

Tommy Vercetti

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,629
Fizy çok daha iyi bence en azından istediğimiz parçayı dinleyebiliyoruz bunun gibi rastgele değil

vasooo

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Free versiyonu çok kötü rastgele çalma var.pro'da basnca şarkıyı direk çalıyor.yani ücretsiz versiyonuna ücretsiz demek saçma olur pro almaya sürüklüyo kullanıcıyı.30 günlük ücretsiz premium servisine geçebiliyosunuz.sonrasnda tekrar free oluyor.

ErwinSmith

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
344
Free versiyonu çok kötü rastgele çalma var.pro'da basnca şarkıyı direk çalıyor.yani ücretsiz versiyonuna ücretsiz demek saçma olur pro almaya sürüklüyo kullanıcıyı.30 günlük ücretsiz premium servisine geçebiliyosunuz.sonrasnda tekrar free oluyor.

30 gunde somurdun somurdun somuremedin gecmis olsun oluyor sanirim :D

vasooo

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Program güzel laf yok fakat şu tek tıkla çalma olayını ücretsiz'e taşımalılar :) ve bide saatte 6 kere geçme olayı nedir ? zaten ücretsiz versiyonda karışık çalma ile şarkı aralarnda geziyoruz :) diyelim sevdiğim şarkıyı 6 kere geçme dahilinde bulamadm ee ne olacak şimdi ne anladm bundan :D

MasterFather

Müdavim
Reaksiyon puanı
59
Program güzel laf yok fakat şu tek tıkla çalma olayını ücretsiz'e taşımalılar :) ve bide saatte 6 kere geçme olayı nedir ? zaten ücretsiz versiyonda karışık çalma ile şarkı aralarnda geziyoruz :) diyelim sevdiğim şarkıyı 6 kere geçme dahilinde bulamadm ee ne olacak şimdi ne anladm bundan :D

özetle korsana devam.320Kbps albüm indiriyorum.:D tek tek müzik indirmeyle kim uğraşacak.