KOPYA ÇEKMEK, sizce kopya çekmek ihtiyaç mı, günah mı? Kopya çekmeyen var mı ?

Kopya çekmek veya alıp, vermek helal midir, haram mıdır?

• Kullanılan toplam oy
    5

Bu konuyu okuyanlar

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Sınavlarda kopya çekmek veya kopya vermek hakkındaki düşünceleriniz..? Kopya çekmek kul hakkına sebep olur mu ve kopya çekerek kazandığı sınav ile gireceği iş ve kazancı haram olur mu?

Alınteri, akılteri, emek, ahlak, etik vb. ifadeler açısından da değerlendirmemiz gerekli.

Kopya çeken çoğu öğrenci için en başta gelen sebep, bahane olarak -Herkes kopya çekiyor, öğretmen bir şey demiyor... gibisinden ifadeler sizce nasıl değerlendirilmeli...?

Konuyu ilim, bilim öğrenme anlamında tartışalım. Okullardaki eğitim ve öğretim sisteminin kopyaya zorladığı gibi bir algı var, gerçekçi mi sizce?

Kopya çekmek ya da kopya vermek ne zaman helal olur veya doğrudur?

Yıllar sonra kopya çeke çeke bir avantaj elde etmiş biri varsa değerlendirmelerini buraya aktarır herhalde...

Son düzenleyen moderatör:

Byilmaz91

Asistan
Reaksiyon puanı
133
Sınavlarda çekilen kopyada bana kalırsa haram helal olayı olmaz. Çünkü eğitim sistemi sizin öğrenip öğrenmediğinizi umursamaz.
eğitim sistemine göre eğer sınavdan yüksek not alırsanız zekisin demektir.

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930
Sınavlarda kopya çekmek veya kopya vermek hakkındaki düşünceleriniz..? Kopya çekmek kul hakkına sebep olur mu ve kopya çekerek kazandığı sınav ile gireceği iş ve kazancı haram olur mu?

Alınteri, akılteri, emek, ahlak, etik vb. ifadeler açısından da değerlendirmemiz gerekli.

Kopya çeken çoğu öğrenci için en başta gelen sebep, bahane olarak -Herkes kopya çekiyor, öğretmen bir şey demiyor... gibisinden ifadeler sizce nasıl değerlendirilmeli...?

Konuyu ilim, bilim öğrenme anlamında tartışalım. Okullardaki eğitim ve öğretim sisteminin kopyaya zorladığı gibi bir algı var, gerçekçi mi sizce?

Kopya çekmek ya da kopya vermek ne zaman helal olur veya doğrudur?

Yıllar sonra kopya çeke çeke bir avantaj elde etmiş biri varsa değerlendirmelerini buraya aktarır herhalde...

Kopya çeken bir insan o işi bilmiyor demektir er yada geç mutlaka o bilmediği konuda tökezleyeceği anlamına gelir. Helal midir haram mıdır bilemem ama etik değildir.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Bilgi hırsızlığı. Adını siz koyun.