Köpek Beslenen Eve Melek Girmez mi ?

Bu konuyu okuyanlar

tuncayekincii

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Odada melodika var şimdi rahmet meleği odaya girmiyor yani öyle mi ?
Teğenni (müzik) haramdır. En basit ve sade örneği ise Rasulullah (s.a.v), 4 halife ve ondan sonraki dönemler de bile hiç bir kaynakta geçmemektedir. Eğer caiz olsaydı Peygamberimiz veya 4 halife tatbik ederdi. Haramın olduğu yerde hayr olmadığına göre melek girip girmeme konusu biraz boş işle iştigal olmak gibi..

M

Murat Burç

SDN Okuru
Teğenni (müzik) haramdır. En basit ve sade örneği ise Rasulullah (s.a.v), 4 halife ve ondan sonraki dönemler de bile hiç bir kaynakta geçmemektedir. Eğer caiz olsaydı Peygamberimiz veya 4 halife tatbik ederdi. Haramın olduğu yerde hayr olmadığına göre melek girip girmeme konusu biraz boş işle iştigal olmak gibi..
Birşeye caiz denilmemesi haram olduğunu göstermez . Büyük konuşmayın. Haramdır denilen sağlam kaynak getirin

M

Murat Burç

SDN Okuru
(Haşa) "Bir tanrıya taptım bir sana taptım" diye bestelenen bir arbesk şarkıyı dinlemek sizce helal ise bir şey diyemem.. :)
Bu şarkınin helal olduğunu iddia etmedim Bu şarkının haram olduğu zaten sözlerinden açık . Lafı istediğiniz yere çekmeyin
Caiz denilmedi o zaman haram kesin bu diye bir anlayış olamaz

Bloother

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,327
Bu şarkınin helal olduğunu iddia etmedim Bu şarkının haram olduğu zaten sözlerinden açık . Lafı istediğiniz yere çekmeyin
Caiz denilmedi o zaman haram kesin bu diye bir anlayış olamaz
Müzik ile ilgili bir sürü Hadis-i Şerif var. Araştırabilirsin.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
hurafe onlar müzik haram değil ilahi nasıl söylenir,dinlenir?
müziğin hiç susmadığı evler,odalar var Black Sabbath da dinlemiceğiz?

M

Murat Burç

SDN Okuru
İşinize geldiği gibi konuşmayın biri hurafe diyor öbürü haram diyor kaynak getirinde konuşun

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
müzik haram diyen işine geldiğini demiyor san ki Müslüm Gürses'in bir şarkısı var Tanrı istemzse adında oda haram?
Allah rahmet eylesin nur içinde yatsın.

Bloother

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,327
hurafe onlar müzik haram değil ilahi nasıl söylenir,dinlenir?
müziğin hiç susmadığı evler,odalar var Black Sabbath da dinlemiceğiz?
Bilmediğiniz konularda böyle hüküm vermeyin. Sonucu sizin için çok kötü olabilir.
İşinize geldiği gibi konuşmayın biri hurafe diyor öbürü haram diyor kaynak getirinde konuşun
Bu konu, öyle 2-3 hadis koyarak açıklanacak bir konu değil. Fazlasıyla derin bir konu. Ben buraya getirir bir kaç tane hadis yazarım, konu çok farklı yerlere gider. Bu konuları tartışmak için itikadınızın sağlam olması gerekir. Takvanızın iyi olması gerekir. Yoksa Allah muhafaza, dinden çıkma ihtimali vardır.. O yüzden kendiniz araştırın.. Burada 2 kaynak gösterip anlatılacak mevzular değil bunlar..

M

Murat Burç

SDN Okuru
Bilmediğiniz konularda böyle hüküm vermeyin. Sonucu sizin için çok kötü olabilir.

Bu konu, öyle 2-3 hadis koyarak açıklanacak bir konu değil. Fazlasıyla derin bir konu. Ben buraya getirir bir kaç tane hadis yazarım, konu çok farklı yerlere gider. Bu konuları tartışmak için itikadınızın sağlam olması gerekir. Takvanızın iyi olması gerekir. Yoksa Allah muhafaza, dinden çıkma ihtimali vardır.. O yüzden kendiniz araştırın.. Burada 2 kaynak gösterip anlatılacak mevzular değil bunlar..
Nereye güvenipde nerden araştıracağım ?

Bloother

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,327
Bana mı güveniyorsun ki bana soruyorsun?
Kaynak için Kur'an, Sünnet ve Hadisler yeterlidir. Ayrıca destek olarak Ömer Nasuhi Bilmen'in Büyük İslam İlmihali güvenlidir.

tuncayekincii

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Çözümün basit. Bu konu fıkha girer. Fıkha haiz iki üç tane fıkhı yalayıp yutmuş ilim ehline soracaksın. Hani kafan da şüphe olmasın diye üç diyorum. Üçü veya ikisi aynı görüşü beyan ederse ona cumhurun görüşü denir islamda ve o hükme göre hareket edersin.