Kodlamaya yeni başlayanlar için hangi dili önerirsiniz?

Bu konuyu okuyanlar

Scalh

Doçent
Reaksiyon puanı
273
Ben C++ denemiştim sıkıcı geldi öğrenmek istemedim öneriniz var mı?

Mustafa Sezer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Html ve css3 ile web programlama çok zevklidir çok kolaydır karmaşık değildir istersen birçok yerde videolar var Örn youtube yakın kampüs veya açık akademi sitesi ikiside çok iyi anlatmış kesinlikle denemelisin bence zaten devamı gelicektir

Scalh

Doçent
Reaksiyon puanı
273
Bazı sitelerde HTML, CSS ve PHP gibi diller küçümsenmiş, geleceği olmayan diller olarak belirtilmiş ve ilk olarak öğrenilmemesi gereken diller olduğu söylenmiş siz bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz? Teşekkürler.

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Html ve css programlama dilleri değiller, bir programlama dilinin içermesi gereken şeyleri içermiyorlar. Markup language ve programming language farklı terimler.
Html ve css kullanmayan web sitesi yok, nasıl geleceğin dili değilmiş.
Php için bu biraz doğru olabilir. Gelişimini tamamladı, zirveyi yaşadı ve yavaş yavaş ölüyor.
C++ neden sıkıcı geldi bilmiyorum, dilden beklentiniz ne onu belirtmemişsiniz.
Eğer sürekli konsolda çalışmak sıkıcı geldiyse önce temel html+css öğrenip javascripte geçebilirsiniz, tarayıcıda ortaya renkli ve hareketli bir şeyler görmek çalışmaya teşvik edebilir.
Basit olsun, değişik olsun diyorsanız ruby veya python seçebilirsiniz. Ruby pythona göre daha kolay öğrenilir bence.
Siz amacınızı ve nasıl bir şeyler ortaya koymak istediğinizi söyleyin, ona göre öneri yapalım. Sonuçta programlama bir amaç değil, araç.

7Fold

Asistan
Reaksiyon puanı
36
Html ve css programlama dilleri değiller, bir programlama dilinin içermesi gereken şeyleri içermiyorlar. Markup language ve programming language farklı terimler.
Php için bu biraz doğru olabilir. Gelişimini tamamladı, zirveyi yaşadı ve yavaş yavaş ölüyor.
Eğer sürekli konsolda çalışmak sıkıcı geldiyse önce temel html+css öğrenip javascripte geçebilirsiniz, tarayıcıda ortaya renkli ve hareketli bir şeyler görmek çalışmaya teşvik edebilir.
Basit olsun, değişik olsun diyorsanız ruby veya python seçebilirsiniz. Ruby pythona göre daha kolay öğrenilir bence.
Siz amacınızı ve nasıl bir şeyler ortaya koymak istediğinizi söyleyin, ona göre öneri yapalım. Sonuçta programlama bir amaç değil, araç.
Altına imzamı atar, içine veritabanı da girene kadar C# ile uğraşmanızı öneririm. Konsoldan daha keyifli.

Scalh

Doçent
Reaksiyon puanı
273
Merhabalar, ayrıntılı açıklama için teşekkürler. C++ sıkıcı geldi çünkü olayı hiç bilmeden videodaki adam ne yaparsa onu yap tarzı olduğundan çok fazla ilerleyemedim sıktı beni. Dersler de gereksiz uzundu zaten ilk örnekte anlıyorum çok zor değilse. Adam ısrarla 10-15 örnek verince de sıkılıyordum.
--- Gönderi Güncellendi ---
Bu arada amacım küçük yazılımlar yapıp arayüz giydirmek gibi şeyler.

7Fold

Asistan
Reaksiyon puanı
36
Merhabalar, ayrıntılı açıklama için teşekkürler. C++ sıkıcı geldi çünkü olayı hiç bilmeden videodaki adam ne yaparsa onu yap tarzı olduğundan çok fazla ilerleyemedim sıktı beni. Dersler de gereksiz uzundu zaten ilk örnekte anlıyorum çok zor değilse. Adam ısrarla 10-15 örnek verince de sıkılıyordum.
--- Gönderi Güncellendi ---
Bu arada amacım küçük yazılımlar yapıp arayüz giydirmek gibi şeyler.
Hocam nesne tabanlı programlama tam size göre bence. Bir visual studio edinin yanına da Murat Yücedağ C# eğitim videolarını açın. Mis gibi.
Ekleme: Biraz çözdükten sonra hala devam etmek istiyorsanız Murat Yücedağ'in videolarda yapmak istediği uygulamaları izlemeden önce siz yapmaya çalışın ve takildiginiz yerlerde videoyu izleyin derim.

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Masaüstü ortamı artık pek para kazandırmıyor, hobi için öğreniyorsanız arkadaşın dediği c# sizin için daha uygun gibi. C# Forms üzerinden öğrenin.

Scalh

Doçent
Reaksiyon puanı
273
Hocam nesne tabanlı programlama tam size göre bence. Bir visual studio edinin yanına da Murat Yücedağ C# eğitim videolarını açın. Mis gibi.
Ekleme: Biraz çözdükten sonra hala devam etmek istiyorsanız Murat Yücedağ'in videolarda yapmak istediği uygulamaları izlemeden önce siz yapmaya çalışın ve takildiginiz yerlerde videoyu izleyin derim.

İlginiz için teşekkürler, diğer forum sitelerinde de C# öğrenmenin daha kolay ve daha iyi olduğunu söylemişlerdi. Geçiş yapacağım C#'a herhalde :)

Masaüstü ortamı artık pek para kazandırmıyor, hobi için öğreniyorsanız arkadaşın dediği c# sizin için daha uygun gibi. C# Forms üzerinden öğrenin.

Ben de hobi amaçlı öğreniyordum, çok fazla bilmezdim direkt bam güm girince böyle oldu :) C# sıkmaz o kadar herhalde. Teşekkürler ilginiz için.

SubstantiaL

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
öncelikle saglam bir kaynak veya kitapla algoritma mantigini kusursuz bir sekilde ogrenmen gerekli.

daha sonra programlama terimlerini ogrenmelisin methodlar,degiskenler,donguler vs.

bunlari guzelce ogrendikten sonra php,xml ve java ogrenmen,

daha sonra ise android programlamaya gecmen dilegiyle. kolay gelsin..

D

Deleted member 216045

SDN Okuru
ingilizceyi öneririm hocam şiddetle. 2 3 yılını harca ingilizceyi ana dilin gibi öğren sonra programlamayı bakarak bile öğrenebilirsin.

Scalh

Doçent
Reaksiyon puanı
273
ingilizceyi öneririm hocam şiddetle. 2 3 yılını harca ingilizceyi ana dilin gibi öğren sonra programlamayı bakarak bile öğrenebilirsin.
Hala öğrenciyim hocam diğer arkadaşları ikiye katlarım İngilizcede ancak hala çok eksiğim var. Mezun olunca artık.

D

Deleted member 216045

SDN Okuru
Hala öğrenciyim hocam diğer arkadaşları ikiye katlarım İngilizcede ancak hala çok eksiğim var. Mezun olunca artık.
ingilizcen iyise, teknik ingilizceye yönel bence. yazılımı kusursuz öğrenmek için gerekli olan ingilizce teknik ingilizcedir.

SubstantiaL

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
ingilizcen iyise, teknik ingilizceye yönel bence. yazılımı kusursuz öğrenmek için gerekli olan ingilizce teknik ingilizcedir.

Ingilizce, yabanci kaynaklardan arastirma yapmak icin cok gerekli. Her aradigimizi turkce bulmamiz pek mumkun olmuyor..

Scalh

Doçent
Reaksiyon puanı
273
Şu aralar çok fazla vaktim yok hocam. Tavsiyeniz için teşekkürler bir gün mutlaka uygularım.

Ingilizce, yabanci kaynaklardan arastirma yapmak icin cok gerekli. Her aradigimizi turkce bulmamiz pek mumkun olmuyor..

Aynen öyle. Bir sorunla karşılaştığım zaman ilk araştırmam hep İngilizce oluyor. Türkçe makale sayısı maalesef çok az hep en iyisi TomsHardware gibi yerlerde oluyor.