Kocaman bir aferin!

Bu konuyu okuyanlar

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,152
Rutin bir basın toplantısı olarak başladı. Bir yandan yemeğimizi yerken, bir yandan da sunumu izliyorduk. Öyle bir an geldi ki; ağlamamak için kendimi zor tuttum.

"Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz" demişler. Bu söz, şirketler için de geçerli. Ofisimize, bir günde gelen basın bültenlerinin sayısı yüzlerce. Her biri "Türkiye'nin en büyük xxx şirketi, "Lider firma", "Sektörünün öncüsü", vb. diyerek başlıyorlar e-postalara. Sağ olsun editör arkadaşlarımız, bu konularda çok titiz çalışıyorlar ve bu sözler yerine firmanın ortaya koyduğu ürün ve hizmetlere bakarak yazılarını sizlerle paylaşıyorlar. Bu bilgiler, e-posta ile sık sık geldiği gibi, bazıları da basın toplantılarında tarafımıza ulaştırılıyor.

Sıradan Başladı

4 Kasım 2008 Çarşamba günü, sitemizin Yayın Yönetmeni Berkin Bozdoğan ile beraber davet edildiğimiz yine o rutin basın toplantılarından birindeydik.

Firmanın, Taksim'deki binasının en üst katında bir yandan izlemeye doyamadığımız 360 derecelik İstanbul manzarası eşliğinde yemeğimizi yiyor bir yandan da sohbet havasında devam eden sunumu izliyorduk.

Sunum içerisinde öyle bir ana denk geldik ki, çatalı bıçağı bırakıp, gözlerimi de sunumu yapan hanımefendiden ve gazeteci arkadaşlardan kaçırmaya çalıştım.

Çok duygulanmıştım.

Başarıları

Doğup büyümesine şahit olduğunuz yerli bir Türk firmasının şu anda 8 ülkede ve bu ülkelerin de hemen hemen çoğunda birinci sırada faaliyet göstermesi, tüm dünyadaki global krizin nabzının tutulduğu yer olan New York Borsası'nda işlem gören 4000 isim arasındaki tek Türk markası olması...

Uluslar arası ve çok etkili basılı yayınlar tarafından dünyanın en başarılı 100 şirketi listesinde 25. sırada gösterilmesi, devletimizin topladığı vergilerinin tamamında 3%'lik payı tek başına ödemeleri bir yana...

Bu ekonomik başarının ardından, gelirlerinin önemli bir bölümünü sosyal sorumluluk projelerine harcayarak, ülkemizin en önemli sorunlarına çözüm getirmek için gönülden çalışmaları benim için tarif edilemeyecek kadar değerli bir davranış oldu.

Sosyal Sorumluluk Projeleri

Yemeğimize devam ederken, sunumu yapan hanımefendi, sosyal sorumluluk projelerini anlatmaya başlamıştı ki, yapılanları izlediğimde elimdekileri bıraktım ve oturuşuma çeki düzen verme gereği hissettim nedense.

Yapılan işler gerçekten çok kıymetliydi.

Bu projelerin hedefinde; ülkemizin çıkarları, milli duygularımız, manevi değerlerimiz, büyüklerimize saygımız, küçüklerimize sevgimiz gözetilmişti.

Zamanında hizmet götürülmediği için, bölgede çıkarları olan güçler tarafından kullanılmış, siz/biz ya da doğu/batı kavramlarının ortaya çıkmasına, kan dökülmesine, akan kanı durdurmak için aktarılan korkunç bütçeler nedeniyle ülke genelinde ekonomik sıkıntılar çekmemize neden olan bir bölgeye öyle bir yardım eli uzatıyor ki bu firma.

Gerçekleşen bu projelerin kısa birer videosu vardı. Video, aslında ne demek istediğimi çok iyi anlatıyor.

Firmanın kendisinden bu videoları henüz alamadığım için bu yazıya ekleme şansım olmadı. Elime geçer geçmez sizlerle de paylaşacağım o videoları. Şimdilik bazı fotoğraflarla yetineceğim.
Videoda neler mi vardı?

Büyük Hizmetler

Martıyı ilk defa gören bir kız çocuğunun heyecanını, denizle ilk defa tanışan bir doğulu genç arkadaşımızın hislerini, gördüğü misafirperverlik karşısında şaşkına dönmüş bir İstanbullu kız kardeşimizin duygularını izleyeceksiniz bu videoda.

Diğer videoda, bu zamana kadar doktor görmemiş olan köylere gönderilen ve son teknoloji ile donatılan cihazlar sayesinde sağlık sorunlarının ne olduğunu, internet kullanılarak elde edilen test sonuçlarını konusunda uzman doktorlara gönderip çözüm bulan insanlarımızın teşekkürlerini izledik.

Bu videoları izlerken nefes almakta zorlandım. Ağlamamak için epey çaba sarf ettim.
Bir de şu soruya cevap buldum; "Bir insan, çalıştığı şirketiyle ne zaman övünmeli?"
Milyarlarca dolar kazanması, bilmem şu kadar ülkede faaliyet göstermesi ya da binlerce çalışana sahip olmasıyla mı?

Ne Zaman Övünmeli?

Hepsine hayır.

Çalıştığınız firmanın yaptıkları, büyüklerinizden hayır duası almanıza, küçük kardeşlerimizin sevinçlerine ortak olmanıza vesile oluyorsa, çalıştığınız kurumla ne kadar övünseniz de az gelir.
Bazı günler eleştirmiş olabiliriz ve eleştirmeye de devam edeceğiz. Bu, yapılan projeleri alkışlamayacağımız anlamına gelmiyor. Alkışlamamak mümkün mü?

O nedenle sizlerin huzurunda, Turkcell'i, Genel Müdür Süreyya Ciliv'i ve aralarında, sunumu yapan Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Lale Saral Devecioğlu'nun da bulunduğu yöneticileri ve çalışanlarını bir kez daha tebrik ediyorum.

Belgeler

tcell1.jpg

tcell2.jpg

tcell3.jpg

tcell5.jpg

Gönül Körpüsü projesine ait fotoğrafları görmek için tıklayın.

:: Konuyla ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Yazan: Hakkı Alkan
SDN - http://shiftdelete.net

Phaleros

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Süreyya Ciliv in CV sini görünce gıpta ile bakakalmıştım.

Tebrikler tabii ki Turkcell e...

Yalnız inceleyici birisi olarak KKTC deki nüfus ve abone sayısındaki gariplik dikkatimi çekti.

0,2 milyon insandan 0,3 milyon abone .. Belki de bir kısmı Türkiye'de yaşayan insanların almış oldukları hattır..

orcagada

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Ben de her ay kol gibi Türkcell faturası öderken çok duygulanıyorum,

Şimdi aklıma geldi,benden de "Kocaman bir aferin!"

sdelta

Müdavim
Reaksiyon puanı
140
Gerçekten Turkcell çok kaliteli bir firma..

Turkcell'in bayilerinden içeri girdiğinizde hadi elemanları size karşı daha saygılı, daha cana yakın..

EverFrost

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Mustafa filminden dinci yobaz ve Atatürk karşıtı kesimi kaybetmemek adına çektikleri destekden neden bahsetmiyorsunuz ?
tamda numara taşımacılığının arifesinde cuk oturmuş tebrik ederim
tamda sizin çizginize yakışmış

Phaleros

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Mustafa filminden dinci yobaz ve Atatürk karşıtı kesimi kaybetmemek adına çektikleri destekden neden bahsetmiyorsunuz ?
tamda numara taşımacılığının arifesinde cuk oturmuş tebrik ederim
tamda sizin çizginize yakışmış

Sabancı sponsor oldu, olunca o dediğin dinci yobaz ve Atatürk karşıtları Akbank taki mevduatlarını çektiler mi ?

NTV sponsor oldu, olunca yine o kesim NTV izlemeyi bırakıp, NTV nin reyting leri mi düştü.

Ben sonuna kadar Atatürkçüyüm. Mustafa filmine de gittim.
Bakın haftada 3 kere sinemaya giderim, evde ise sürekli download edip izlerim.

Mustafa filmini açıkça hiç beğenmedim hatta Can Dündar'ın Atatürk'ü diktatör olarak anlatmasına sinir oldum.

Film açısından oldukça konu kopukluğu ve sonuç neden ilişkisi olmayan olaylar vardı.

Eleştiren kesime ben de katıldım böylece.

Ancak Turkcell in numara taşıma arefesinde yobaz kesimi kaybetmemek adına Mustafa filmine sponsor olmaması gibi bir düşünce cahilliktir..

emubaltaci

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
129
Turkcell i yüksek fiyatlarından ötürü sevmem
ama gerçekleri konuşmak gerekirse altyapı olarak en iyi hizmeti veren firma. ayrıca kurumsal olarak en iyi fiyatlarda onlarda, sosyal sorumluluğa gelince diğer op.ler hiç bir sey yapmıyorlar diebiliriz.

fish

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
süreyya ciliv in ne kadar tanışılası bir insan olduğunu daha önce yine sdn de yayınlanan bir röportajının yorumunda belirtmiştim...bir şirketin kurumsal yapısı, bakış açısı çok önemmlidir ama başında ki yöneticinin bunları uygulayıcı tavrı daha da önemlidir...

turkcell e ben de çok fatura ödedim zamanında hala da ödüyorum...ama içim cız etmiyor...yeri gelip de fırsatını bulamadığımız onca yardımı birşeyleri tüketerek dolaylı yoldan bizler yapıyoruz aslında..

bunun bilincinde olmak gerekir...

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,152
0,2 milyon insandan 0,3 milyon abone .. Belki de bir kısmı Türkiye'de yaşayan insanların almış oldukları hattır..

Anavatandan Kıbrıs'a geçenlerin sayısı çok fazla imiş. O nedenle Kıbrıs'ta kullanmak üzere kendilerine hat alıyorlarmış.

Bizde nerederse nüfusumuz kadar hat olmasına bağlayabiliriz bu durumu :)

amesfa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
150
Turkcell ilk olarak insanlardan habersizce alınan kontörlerin hesabını versin. İnsanlar 100 kontör yüklüyor pat diye kontör 60'a düşüyo neymiş bazı sevislere kayıtlı gözüküyorsunuz bu yüzden kontör düşüyor.
Bu servislerden yararlanıyormuyum hayır,
Bu servislere kayıt için hat sahibinden onay alındımı hayır, ama kayıtlı gözüküyosunuz demeleri yokmu insanı çileden çıkartıyo.
Ama müşteri hizmetlerinde her işlemin sonunda ONAYLIYORMUSUNUZ demesini biliyorlar, insanların kontörlerinin bu şekilde alınmasını O-NAY-LA-MI-YO-RUM.
Umarım bu konuda daha hassas olurlar.

Karşıyım kardeşim. :D

Umarım kontörü bu şekilde elinden alınanlara (örn : ablam :D ) bir nevze yardımcı olabilmişimdir. :D

emelden

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Turkcell'in bir çok konuda ilklere imza attığı bir gerçek son olarak da iPhone 3G... ülkemizde, teknolojinin gelişimine bu kadar hızlı ayak uyduran tek marka belki de...

Sosyal sorumluluk projeleri dikkat çekici fakat olay dramatize edilmiş gibi geldi bana...

nyoo

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
yaw Hakkı abi, herşey iyi güzel de halen hizmetleri çok pahalı :innocent:

ıslamaköfte

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Sabancı sponsor oldu, olunca o dediğin dinci yobaz ve Atatürk karşıtları Akbank taki mevduatlarını çektiler mi ?

NTV sponsor oldu, olunca yine o kesim NTV izlemeyi bırakıp, NTV nin reyting leri mi düştü.

Ben sonuna kadar Atatürkçüyüm. Mustafa filmine de gittim.
Bakın haftada 3 kere sinemaya giderim, evde ise sürekli download edip izlerim.

Mustafa filmini açıkça hiç beğenmedim hatta Can Dündar'ın Atatürk'ü diktatör olarak anlatmasına sinir oldum.

Film açısından oldukça konu kopukluğu ve sonuç neden ilişkisi olmayan olaylar vardı.

Eleştiren kesime ben de katıldım böylece.

Ancak Turkcell in numara taşıma arefesinde yobaz kesimi kaybetmemek adına Mustafa filmine sponsor olmaması gibi bir düşünce cahilliktir..

Evet Atatürk bal gibi diktatördü. O günün şartlarında bundan başka da şansı yoktu. Siz olsanız ne yapardınız? Evet Atatürk içki içerdi. Ne olmuş yani bu onun değerini düşürür mü? Onun hesabını Allah sorar biz soramayız. Biz memlekete yaptığı katkılara bakarız. Tabi onu putlaştıranların da bundan rahatsız olması çok doğal. Onlara göre o asla yanlış yapmazdı ama Atatürk onların anlayamayacağı kadar büyük bir insandı. Hatasını kabul etmek gibi büyük bir erdeme sahipti. Bakınız : güneş dil teorisinin gündemde olduğu ve saçmalığı ortaya çıktıktan sonraki konuşmaları
"Mustafa" yı seyretmedim ama yazılıp çizilenden anladığım kadarıyla Atatürk ilk defa siyasi ve askeri bir meta olmaktan çıkarılmış ve onun insani yönleri gösterilmiş. Çok da iyi olmuş.

Ahmet Altan çok güzel yazmış: http://www.taraf.com.tr/makale/2533.htm

yusufsan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
Turkcell ilk olarak insanlardan habersizce alınan kontörlerin hesabını versin. İnsanlar 100 kontör yüklüyor pat diye kontör 60'a düşüyo neymiş bazı sevislere kayıtlı gözüküyorsunuz bu yüzden kontör düşüyor.
Bu servislerden yararlanıyormuyum hayır,
Bu servislere kayıt için hat sahibinden onay alındımı hayır, ama kayıtlı gözüküyosunuz demeleri yokmu insanı çileden çıkartıyo.
Ama müşteri hizmetlerinde her işlemin sonunda ONAYLIYORMUSUNUZ demesini biliyorlar, insanların kontörlerinin bu şekilde alınmasını O-NAY-LA-MI-YO-RUM.
Umarım bu konuda daha hassas olurlar.

Karşıyım kardeşim. :D

Umarım kontörü bu şekilde elinden alınanlara (örn : ablam :D ) bir nevze yardımcı olabilmişimdir. :D

Arkadaşım bence sen yanılıyorsun turkcell yapmaz öyle şey siz yanlışlıkla veya bilmeyerek bir mesaja cevap vermişsiniz de abone olmuşsunuz turkcell diğer iki op gibi değil haksız yere kontör yemez. 9 yıldır kullanıyorum...

amesfa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
150
yusufsan21 İstersen 15 yıldır kullan bilmediğin birşey var ise hala bilmiyorsundur demektir. ;)

Mai Nai

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Kesinlikle yaptıkları olumsuz şeyleri ört bas etme mantalitesi, başka hiç bir şey değil.Elimde olsa hiç bir operatörü kullanmayacağım ama malesef bitanesini kullanmak gerekli!

DogukanDogu84

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
Mustafa filmini izledim, Can Dündar dan hiç beklemediğim bir film olmuş.Hele ki Sarı Zeybek gibi bir şaheserin yapımcısından...Çok sığ ve yüzeysel, olaylar birbirinden kopuk.Atatürk ün insani yönleri deniyor tamamen uydurma ve yalan.Özel hayatını didiklemediğimiz bir o kalmıştı.Halbuki Atatürk'ü tam anlamıyla anlatan bir filme o kadar ihtiyacımız var ki...

Can Dündar da satılmış ne yazık ki, Abdullah Gül belgeseli yapan bir adamdan anca bu beklenir zaten.Bu film ancak izlenip çöpe atılır, arşivlik değeri yok.Turkcell e şimdi hak verdim....

winstoncash

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Atatürk ün insani yönleri deniyor tamamen uydurma ve yalan.

Şu üstteki cümleyi okuyan birisi Atatürk'ün manevi oğlu olduğunu falan zanneder. Adam belgeseli hazırlarken binlerce arşiv taramış, onlarca insanla görüşmüş. Kalkıp da sadece kitaplardan okuduğumuz bilgilere dayanarak "tamamen uydurma ve yalan" dersek bayağı komik duruma düşeriz. Atatürk içki içtiği için kötü gösteriliyor diye kötülenmiş film. Bu yorumu yapanların içinde mutlaka içki içenler vardır. Madem içki içmek kötü siz niye içiyosunuz? Madem kötü bişey değil, neden Atatürk'ün içtiğinin söylenmesi sizi rahatsız ediyor? O kadar emek verilmiş bir yapıt hakkında bence haksızlık ediliyor.
Turkcell yobaz müşterilerini kaybetmemek için desteğini çekti yorumuna da gülüyorum ama ağzımla değil. Paramızın üstünde Atatürk resmi var, yobazlar kullanmasın o zaman değil mi?