Klimalar sağlıklı mı?? acaba!!!

Bu konuyu okuyanlar

eskort

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Split ,pencere, kanallı,kaset vs acaba hangi klima daha sağlıklı ve hijyen buyrun yazın.

Bu benden'''

İnsanları klima hasta etmiyor,insanlar kendini hasta ediyor.Öncelikle doğru kullanım.Bir çok müşterilerim varkı bana sormuştur bu kumanda 16 nın altına niye düşmüyor diye,yada iç hava sıcaklığını gösteren bazı ürünlerde müşteri yahu bu derece neden 21 e inmiyor 3-4 saattir kullanıyor 24 de çakıldı kaldi gibi durumlarla çok karşılaştım. Klima konfor şartları ve insan sağlığı açısından Soğutmada 26-28 derece,Isıtmada 21-23 derece aralığındaki oda sıcaklığı iadealdir.Bunun altı ve üstü sağlıksız ortamdır.

Klimada oluşan bakteriler konusuna gelince,evet bu bir gerçektir şu ana kadar yapılmış hiçbir split ve pencere tipi klimalar mükemmel degildir bu konuda,Çünkü bu cihazların hepsinde küf mantarı oluşumu mutlaka vardır vede bu cihazların her ne türlü olursa olsun filitreleme sistemleri hava çıkışında değil hava emiş kısmında yapılanmıştır.Yani ortama üflenen hava oluşan küf mantarlarının üzerinden geçerek gelmektedir.Fakat kanallı sistemler kullanabilseydik (şu anki inşaat sistemimiz de imkansız) ortama üflenen havanın önüne Hepa filitre gibi filitre sistemleri adepte edebilirdik.Ama bu olay mevcut ev sistemimzde mümkün değil.O zaman ne yapmalıyız

O zaman ne yapmalıyız?
1. Öncelikle filitreleri sıksık hatta devamlı kullanıyorsanız haftada 1 defa mutlaka temizleyiniz.
2.Evinizi mutlaka havalandırınız.
3.Klimanızı soğutma modunda kullanırken kapatmadan önce 10-15 dakika fan konumuma getirip kapatın.(iç ünite üzerinde oluşan su zerreciklerini kurutursak küf mantarı oluşumu bir nebze olsun engellenebilir.Bazı ürünlerde bu özellik kendinde bulunmaya başladı)
4.Cihaz sağlığı için değil kendi sağlığımız için kış ve yaz sezonları başında klimanıza gerçek anlamda genel bakım yaptırın.bunun maliyeti 50-75 yi bulur.karar sizin.
5.Bence konumuz sağlıksa yaşadığımız ortamda mutlaka hava temizleme cihazı kullanmalıyız.(kimse bu cihaza para vermek istemiyor)

Birde kendimden örnek vereyim 1 oğlum 12 yaşında tamamaen klimalı ortamlarda büyüdü,Allaha şükür böyle hiçbir hastalık yaşamadık.1 oğlum daha var yeni daha yarın 1 yaşına girecek Yani Ağustos ta doğdu ,doğduğu günden beri klimalı ortamda yaz,kış Allaha şükür onunda maşallahı var.Ben kendim sünizüt hastasıyım doktorum klima senin için iyi değil diyor da ,İzmir gibi bir şehirde yaşıyorum kapı açık otusam evde ,işte veya arabamda yada toztopraktan yada ekzos gazından dahada beter hastalanıyorum.Ha birde böbrek ile sorunum var taş oluyor terlememem lazım onun ağrısı dahada beter çekilmiyor.Bunu niye yazdım seçim yapmak zorunda kalınca Klimalı ortamı tercih ediyorum bende başkalarıda.Büyükşehirde mecbursunuz başka çare yok.
yada terk edip gideceksin yaylada yaşamacaksın,imkan olsa terk ederim zaten!!!

intricate

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
Evet klimaların temizliğine çok dikkat etmek gerekiyor. En az ayda bir filtrelerini temizlemek ve kışın da olsa -aynı şey arabalarda daha da önemli- ayda bir 5 dk soğutma modunda çalıştırmak cihaz için önemli.

freewill

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
bende mecbur sürekli yıkamak zorunda kalıyorum filtreleri malum dükkan ortamı ve kalabalık oluyor bi yandan havalandırmaya bi yandan ısıtmaya ya da soğutmaya çalışıyoruz tabi bunu yaparkende hem kendim hem de müşterilerim herhangi bir sağlık sorunu yaşamaması için elimizden geleni yapıyoruz. İşin özeti temizlik imandan gelir :) üşenmeyin temizleyin hatta 3 ay da bir ücretini vererek komple bakımını yaptırın :)

9köy

Asistan
Reaksiyon puanı
0
güzel bilgiler. freewill arkadaş evet yıkap kurtman 15 dk almaz hafatada 2 kez dükkan için en güel yoldur bence.

intricate arkadaş katılıyorum.

birol sene katımamak mümkünmü len:)

Son mesajlar