Klima vakumu hakkında A'dan Z'ye her şey

Bu konuyu okuyanlar

9köy

Asistan
Reaksiyon puanı
0
konuyu karıştırmak istemiyorum umarım çok karıştırmam. bu forum yabancı bu konulara sanırım çokta incelemedim gerçi.

arkadaşlar evlerimizde işyerlerimizde hemen hemen her alanda kullndığımız klimaların montajında dikkat edilemsi gereken en önemli konuların başında klima borularına vakum yapmak gelir.

iç ünite ve dış üniteyi bir birine bağlayan boruların içinde bakrı çapak parçaları ve hava vardır. bu hava ve pislikler bir vakum motoru ile dışarı atılmazsa klimamız sağlıklı çalışır gibi gözüksede ömrü kısalacaktır. bu açıdan klimanın kurulumunda olsun eski klimanızın yerdeğişiminde olsun vakum yapmak şattır.

şimdikonuya bakalım az biraz.

büyük ihitmal alarko sitesinden alınma bu resim. başka bir froumdan aldım. oldukça faydalı paylaşıyorum bende.

vakum.gif

ben burda klimacı arkadaşlardan rica ediyorum. vakum yapılırken dikkat etmemiz konuları sıralarlarsa konunun anlaşılması daha kolaylaşacaktır.

söz gelimi ben meraklıyımdır ama basıncın göstergede nasıl azalacağını bilmem. bunların cevabı var ama her şeyi buraya taşımakta olmaz ben forum agiremesem bile devamlı klimacı arkadaşlar ve kullnıcılar ille gelecektir şimdiden hayırlı olsun.

9köy

Asistan
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar vakum için gerekli olan araçları tanıyalım.

MklM8.jpg

vakum motoru daha değişik tiplerde olanlarıda vardır. genelde en uzucu bu tipte olanlardır ve birçok klima servisince kullnılmaktadır.
ZX0nO.jpg

manifold aleti. diğer hortum vs araçlarıda arkadaşlar ekleyebilirler.

bu konuyu yanlışlıkla kombi bölümüne açmışım mümkünse klimaların olduğu beyaz eşy abölümüne taşıyabilirmiyiz sayın yöneticim:)

-Hewal-

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Aslında böyle konuları görmek sevindirici bilgileniyoruz mümkün mertebe klima ve kombi ve tüm beyaz eşyalar ile ilgilı açılan konuları takip etmeye çalışıyorum faydalı bilgiler hep telefon lardan bahsedilecek değil ya çalışmalarınızi ve çabanizi takdir ediyorum .

9köy

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Aslında böyle konuları görmek sevindirici bilgileniyoruz mümkün mertebe klima ve kombi ve tüm beyaz eşyalar ile ilgilı açılan konuları takip etmeye çalışıyorum faydalı bilgiler hep telefon lardan bahsedilecek değil ya çalışmalarınızi ve çabanizi takdir ediyorum .
teşekkürler kardeşim. dediğiniz gibi her şey önemlidir. telefonlarımıza gösterdiğimiz önemi ev eşyalarımızada göstermeliyiz. tekrar teşekkür ederim:)

Mat35

Asistan
Reaksiyon puanı
10
dijital terazi ile gaz vermek, R 410 gazlılarda bu şekilde olması gerekiyormuş.

eskort

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
*Vakumun amacı nedir.??

Vakum soğutma sistemlerinde,yeni kurulan sistemin içerisinde bulunan atmosfer havasının emilerek sistemden arıtılması olarak tanımlayabiliriz.

*Pekiyi neden gereklidir?
Sistem içinde bulunan atmosfer havasının içerisinde az veya çok nem vardır.Yani su.Su soğutma sistemi için kanserli hücreden daha bile kötüdür.Hele hele yeni nesil başa bela R410a için tam bir kabus olur.Sadece soğutucu akışkan için zararlı değil,aynı zamanda kompresör yağına da çok büyük zarar verir.

*Olmazsa olmaz mıdır??
Kesinlikle olmazsa olmazdır.Hiç bir bahanesi yok,ya olacak ya olacak.Makine yeni olsun,sıfır olsun,eski olsun,2.el olsun.Kurulımda ve gaz kaçakları sonrasında mutlaka vakum olacak..2+2 =5 olsa bile,vakum olmadan soğutma sistemi kurulamaz. Ha kurarsan ne olur,yaşayıp göreceksin yapacak bir şey yok.

9köy

Asistan
Reaksiyon puanı
0
*Vakumun amacı nedir.??

Vakum soğutma sistemlerinde,yeni kurulan sistemin içerisinde bulunan atmosfer havasının emilerek sistemden arıtılması olarak tanımlayabiliriz.

*Pekiyi neden gereklidir?
Sistem içinde bulunan atmosfer havasının içerisinde az veya çok nem vardır.Yani su.Su soğutma sistemi için kanserli hücreden daha bile kötüdür.Hele hele yeni nesil başa bela R410a için tam bir kabus olur.Sadece soğutucu akışkan için zararlı değil,aynı zamanda kompresör yağına da çok büyük zarar verir.

*Olmazsa olmaz mıdır??
Kesinlikle olmazsa olmazdır.Hiç bir bahanesi yok,ya olacak ya olacak.Makine yeni olsun,sıfır olsun,eski olsun,2.el olsun.Kurulımda ve gaz kaçakları sonrasında mutlaka vakum olacak..2+2 =5 olsa bile,vakum olmadan soğutma sistemi kurulamaz. Ha kurarsan ne olur,yaşayıp göreceksin yapacak bir şey yok.

süper hala süpürme yapılması yeter diyenler ders çıkarmalı..

9köy

Asistan
Reaksiyon puanı
0
dama edelim klimalarda birol ustanında söylediği gibi vakum candır.

diyelim sizler yeni bir klima aldınız. ve buralardan az çok bilgi edindiniz. servis kuruluma geldi. sizde sordunuz vakum yapılacakmı.. işi 3 khıda vuran servis şunları söyleyecektir.

yeni klimaya vakum yapılmaz bunlar zaten vakumlu geliyor. sakın olaki kanmayınız. bu ortak bir dil haline gelmiştir işini hakkınca yapmayan servislerce.

2. olarak süpürme yapıyoruz aynı vakum gibidir derler. bunun anlamı sisteme gazı verirken bir miktar gaz kaçırarak sözde borulardaki nemi ve haşa açılırken çıkabilecek bakır parçalrını dışarı atmaktır.. hiç bir faydası yoktur.

bir alıntıyazı yayınlıyorum. başında video var karışık gelmesin öncelikle yazıyı okuyalım. yazı google çeviri yapılmıştır.

http://www.youtube.com/watch?v=PdMRVO_NOz4&NR=1

ve yazının tamamı

videoları izleyince neden daha önceden bunları izlemedim diye ah çekmekteyim.klima bölümünde bu videolar veya yazılar sabit kalsa herkese faydası olur.. çünkü o kadar para verdiğimiz klimalara adamlar basit birşeymiş gibi kurulum yapıyorlar. kurulum servis fişindede vakumlama yapıldığına dair kutucuğu soruncada tabi abi vakumlama yaptık (Gaz dışarı atılarak) deniliyor. tabi benim gibi anlamayana yutturuyorlar. aslında kurulum yapılırken bizler tarafından videoya alınsa belki adamlar işlerini doğru dürüst yaparlar diye düşünüyorum.
http://www.youtube.com/watch?v=PdMRVO_NOz4&NR=1
bu videodada kurulum sonrasında vakumlama yapılmıyor ve yorum yapılıyor vakumlama yapılmaması hakkında.
y4n0007 (1 month ago) Show Hide +1 Marked as spam Reply you have just taken 25 years of life away from that system, By not using a vacuum pump. to remove moisture from system. moisture = acid....acid = burnt out compressor

its people in that video that Australia don't need,
you do that kind of work in India

türkçeye çevirim yaptığımda ise yorumcu şöyle diyor.
Sen sadece, uzakta o sistemden yaşamın 25 yılını aldın, bir vakum pompasını kullanmayarak. Sistemden nemi çıkarmak. Nem= asit.... Asit& 65279;
= kompresörü terketti.
Avustralya'nın, ihtiyaç duymadığı o görüntüde onun insanlarının olduğu kompresörü terketti, sen, Hindistan'da işin o türüne yaparsın.

aceleciburak

Asistan
Reaksiyon puanı
3
bir soğutma çevrimini anlatsan bide lnp-h diyagramı çizsen tam soğutma tekniği dersi vermiş olursun :) tarayıcım olsa notlarımda bir ton bilgi var paylaşırdım ...

9köy

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bir soğutma çevrimini anlatsan bide lnp-h diyagramı çizsen tam soğutma tekniği dersi vermiş olursun :) tarayıcım olsa notlarımda bir ton bilgi var paylaşırdım ...

burak kardeşim istediklerinizi yapabilecek kadar teknik bilgim yok inanın ben sadece kullanıcıyım. (cem yılmaz gibi. yiyin ulan diyordu ya bir reklamda)

hocam bu konuda siz olun birol olsun klimacı ve klimakombi arkadaşlar uzmandır. onlrdan çalışma bekliyoruz. madem tarayıcınız yok..

hocam şunuda yapabilrisiniz foto olarak ekleyebilrisiniz buraya ben genelede o şekilde belge ekliyorum:))

eskort

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bende de 12 000 btü bilgi varama ,inan buraya taşımak işi çok zor,zaman yok.(1 ton=12 000 btü):lol::dil:

9köy

Asistan
Reaksiyon puanı
0
çay içtin ulen.Biraz demli....

demli çaydan bile kafayı buluyon yani. iyi ozaman bende demli biçay içim cigarayla külünüde çaya döküm belki biraz bulim kafayı.
5176.gif
küt ondan soğna..