Klavyeye kola dökmek ve sorunlar zinciri

Bu konuyu okuyanlar

evrenefes

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Sevgili shiftdelete sakinleri
Başımda büyük bir problem var. İki hafta önce klavyeye dikkatsizliğim yüzünden kola döktüm. Kola numlock tuş takımın olduğu kısımdan girdi. Çok az bir miktarda döküldü. O an da sinirlenip "ne olucaksa olsun" deyip bilgisayarı kapatmadım. Ve gariptir hiç birşey olmadı.
... bilgisayarı çantama koyup arkadaşıma gittim. Bir sorun olmadığını düşünüp tekrar açtım. Açılışta herhangi bir problem yoktu. Ancak illustrator vb. Adobe programlarını açtığımda bi sorunla karşılaştım.
İllustrator programını açtığımda SADECE çizim alanında, (yani ekran kartının işlemcisinin kullandığı yer) ciddi mana da görüntüde bozulmalar oldu ve tamamen kullanılamaz durumda.

image.jpeg

Asus x550jk, performansı çok iyi ama malzeme kalitesi sıfır bir bilgisayar.
Düzenli ve özenle kullanmama rağmen batarya ikinci ayını doldurmadan çöp oldu. Mecbur sadece adaptörü kullandım 3 yıl boyunca. Adaptörün kablosu Zamanla ezildi ve temassızlık yapmaya başladı. Belirli bir konumda sabit bırakmayınca adaptörü, bilgisayara elektirik aktarmıyordu.
-Sorunun kaynağı yetersiz gelen elektirik değil. Adaptörü yaptırdıktan sonra problem devam etti
-Uzun süre internete bağlı değildi. Tüm sürücüleri güncelledim. Ama sorun yine devam etti.
- Ekran kartı bilgisayarda herhangi bir uyarıya neden olmuyor. Düzgün çalışıyor gözüküyor.
- Adobe programlarını açtığımda uyarı alıyorum. Özellikle illustrator. Program ilk başlarda açılıyor en azından açılmayı deniyordu. Şimdi direk olarak çalışmayı durduruyor. Hatta mavi ekran hatası veriyor.

- Ekran kartını devre dışı bırakıp entegre grafiği kullandığımda hiç bir problem kalmıyor.

Yapacağınız yorumlardan tek beklentim sorunun yazılımsal olduğunu donanımsal olmadığını söylemeniz. :(

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,135
Sevgili shiftdelete sakinleri
Başımda büyük bir problem var. İki hafta önce klavyeye dikkatsizliğim yüzünden kola döktüm. Kola numlock tuş takımın olduğu kısımdan girdi. Çok az bir miktarda döküldü. O an da sinirlenip "ne olucaksa olsun" deyip bilgisayarı kapatmadım. Ve gariptir hiç birşey olmadı.
... bilgisayarı çantama koyup arkadaşıma gittim. Bir sorun olmadığını düşünüp tekrar açtım. Açılışta herhangi bir problem yoktu. Ancak illustrator vb. Adobe programlarını açtığımda bi sorunla karşılaştım.
İllustrator programını açtığımda SADECE çizim alanında, (yani ekran kartının işlemcisinin kullandığı yer) ciddi mana da görüntüde bozulmalar oldu ve tamamen kullanılamaz durumda.

Ekli dosyayı görüntüle 38941

Asus x550jk, performansı çok iyi ama malzeme kalitesi sıfır bir bilgisayar.
Düzenli ve özenle kullanmama rağmen batarya ikinci ayını doldurmadan çöp oldu. Mecbur sadece adaptörü kullandım 3 yıl boyunca. Adaptörün kablosu Zamanla ezildi ve temassızlık yapmaya başladı. Belirli bir konumda sabit bırakmayınca adaptörü, bilgisayara elektirik aktarmıyordu.
-Sorunun kaynağı yetersiz gelen elektirik değil. Adaptörü yaptırdıktan sonra problem devam etti
-Uzun süre internete bağlı değildi. Tüm sürücüleri güncelledim. Ama sorun yine devam etti.
- Ekran kartı bilgisayarda herhangi bir uyarıya neden olmuyor. Düzgün çalışıyor gözüküyor.
- Adobe programlarını açtığımda uyarı alıyorum. Özellikle illustrator. Program ilk başlarda açılıyor en azından açılmayı deniyordu. Şimdi direk olarak çalışmayı durduruyor. Hatta mavi ekran hatası veriyor.

- Ekran kartını devre dışı bırakıp entegre grafiği kullandığımda hiç bir problem kalmıyor.

Yapacağınız yorumlardan tek beklentim sorunun yazılımsal olduğunu donanımsal olmadığını söylemeniz. :(
Kola yayılmış. Klavyenin altındaki naylonumsu tabakadan yayılmıştır. Anakart kola dolmuştur. Bilsayarın sökülmesi ve şekerli kısımların selilozik tinerle yıkanması lazım.

AMC

Müdavim
Reaksiyon puanı
764
Geçmiş olsun hocam cihaz gitmiş.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Kurtarılma ihtimali çok az bu saatten sonra çünkü üzerinden bayağı bir süre geçmiş açıkçası ama yinede şansı denemek gerek. Buna yazılımla yapılacak bir şey yok. Ekran kartı mefta olmuş maalesef :(

evrenefes

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bilgisayarı çok geçmeden söktümüştüm zaten. Tüm parçaları tek tek kontrol ettim ama klavye altındaki naylon dahil hiç bir yerde kola izine rastlamadım.
Ama tuhaf bir durum var ki bilgisayarda sorunsuz tüm vidalar sökülebilirken işlemciler üzerindeki vidalar sökülmedi. Ciddi bir şekilde sıkışmış durumda. Bu vidaların diğerlerinden farkı, ana kartın arka yüzeyinde yani tüm vidaların aksine başaşağı duruyor. Konumun sökülmemesiyle bir ilgisi var mı bilmiyorum. Kısacası soğutucu bakır boruları alamadım termal macun yenilemek için. Bir iki gün içinde bir servisin kollarına bırakıcam

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
cpu vidalarını sıcakken sökebilirsin ve garanti uçtu zaten...

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
aldıktan 2 ay sonra batarya gitti? garantisi vardı onun 6 ay -1yıl gibi niye servise vermedin? bataryasız kullanıyon? o zaman niye notebook aldın?