Kışın Klima İle Isınma = Bu Konuyu Okumadan Başka Konu Açmayınız

Bu konuyu okuyanlar

Mat35

Asistan
Reaksiyon puanı
10
Arkadaşlar ben klimacı değilim ama senelerdir iş yeri ve evlerimde klima kullanıyorum elimizden geçmeyen marka kalmadı (kullanıcı olarak). Ben bilgim doğrultusunda ve bütün forumu okuyup derlediğim bilgilerle bir kaç cümle yazacağım, ustalarda eklerse, hata varsa düzeltirse konuya eklerim.

Defros olayı:

Bütün klimalar defrosa girer girmeyen yoktur, kaliteye göre bu zamansal olarak değişir, elinizde arçelik - vestel, DD gibi klimalar varsa 45 dakikada bir defrosa girer arkası kar - buz bağlar, hatta bütün gün arkası buz ile çalışan klimalarda var. Üst seri klimalarda bu 4 saate kadar çıkıyor forumu okuyup araştırdınızsa fujitsu - general klimalar (iclavak arkadaş dahil) 4 saatde bir defrosa giriyor ama arkasında buz - kar olmadan (kendini dinlendirme amaçlı)

1 - Kullanma kulavuzunun mutlaka okunması
2 - Kışın dış üniteden su akar bunun rengi siyah olur önemli değil normaldir.
3 - Havanın eksi değerlerde olması gerekmez aşırı nemde klimayı defroa sokar.
4 - Kışın asla klimayı kapatmayınız evden çıkarken varsa eco moda - sessiz moda, yoksa 2 derece düşürüp çıkınız.
5 - Kışın flap salınımı yaptırmayınız, flapları 45 açı ile ayarlayarak kullanınız.
6 - Eve gelince klimanızı her zaman kullandıgınız ayara yavaş yavaş getiriniz (asla 30 dereceye birden almayınız)
7 - ilk eve geldiğinizde yapacağınız en önemli şey yüksek fan hızını seçme, bu hava sirkülesini artırdığı için daha çabuk ısınırsınız, (bir müddet sonra fanı otoya alabilirsiniz, bu ilk ısınmanın çabukluğu için).
8 - Isınamıyorum diyen arkadaşlarda en çok yapılan hata, düşük fan hızına alıp flapları salınım yaptırıp 30 dereceye ayarlamarı, bu klimanızı boğar, ısınan havanın yukarı çıkmasına neden olur.
9 - Klimanızın sık sık iç ünite filtrelerini temizleyin bunun çok yararı olur.
10 - Eğer klimanız iç balkonda ise, önden hava atarken klima balkondaki tozu pisliği arkadan toplayarak içinden geçiriyor ve petekler tıkanıyor yağmurda almadığı için hemen klimanın performansı düşüyor, geçen sene balkonda -8 dereceyi görmüştüm ve klimamda bir performans düşüşü hissettim ve çıkıp balkona baktımki kondenser hafifte olsa tıkanmış hemen ılık su ile yıkadım (buz yapmasın diye) inanın klimanın sesi değişti.
11 - iç dış üniteleri sık sık temizleyini, ben bugün birkaç arkadaşı gezdim inanın klimaların iç - dış pislik içinde gördüm hemde bin kere uyardıgım halde klimalara acıdım, ben hiç üşenmeden bütün filtreleri sökerek temizleyip yerine takınca ısı artışı oldu, 2 dakikalık şeye üşeniyoruz.
12 - Mutlaka ama mutlaka işyerleri için senede bir (iş konumuna göre 2 defa), evlerde iki senedir bir servis çağırarak temizlik yaptırınız ama bunuda yaptırıken 35 tl temizlerim diyenlerle birde pazarlık etmeyiniz lütfen zaten 35 tl temizlik olmaz, eğer servis ben 35 tl temizlerim diyorsa kesin ortada bir şey var.
13 - Kışın klimalar biraz sesli çalışır bu sorun değildir.
14 - Başa yazmam lazımdı ama, ilk olarakda lütfen ısınma ve konfor işin içinde ise klimacı firmalardan klima alınız, buradaki ustaların tecrübesine saygı duyarak güveniniz.
15 - Klimanın altındaki su tahliye yerindeki hortumun takıldığı yeri çıkarın, klima daha rahat suyu atacağı için defros daha azalır yada hiç olmaz.