Kısa bir sohbet anısı

Bu konuyu okuyanlar

F1kan

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,882
Çok değerli bir hocam var. Kendisi yurt dışında olsun Türkiyede olsun bir çok ülkede eğitim görmüş hatta hocalık yapmış birisi.
Bir gün Alanyaya gelmişti şans eseri bir yeri tarif ederken tanıştık. Tabi sonra yurt dışına çıktı, ara ara konuşurduk telefonda. İnanılmaz bir insan çok fazla bilgili. Hani bir şey sorarsın illa ki bir fikri ve bilgi birikimi var adamda. Neyse geçenlerde arkadaşlarlayız bir cafede. Beni aradı Alanyada işleri olduğunu söyledi. Bende davet ettim cafeye.
Neyse geldi. Sonra bir sohbete dalmışız saatlerce sürdü. İnanılmaz bir insan o kadar şey biliyor, varlıklı ve egodan yoksun.

Sohbetin sonunda bir soru sordu bizlere. Dedi ki : elinizde bir koli yumurta var ve bunu dolabın rafındaki yumurtalık bölümüne yerleştirceksiniz. Çok acil bir işiniz çıktı 15 saniye içinde evden çıkmanız gerekli. Yumurtalarıda dolaba koymak zorundasınız, ne kadar yumurtayı koyabilirsiniz diye sordu bizde.
Yanımda 3 arkadaşım vardı.
Biri iş acilse işimi hallederim, yumurtalarla uğraşmam dedi
Başka birisi 5 tane anca yerleştiririm dedi.
Son arkadaş ise ayakkabımı anca giyerim 15 saniyede hocam dedi
Sıra bana gelince, ben hepsini dedim. Nasıl diye sorunca, bende esnek düşünmek lazım, yumurtalık yerine koliyi dolaba koyarım yerden taviz veririm ama sonuçta mekan yine dolap içi olur ve acil olan işimi yaparım dedim.
Ve hocam şu cevabı verdi. Bu dediğini 17 yıl önce bende Amerikada diyebilseydim şuan çok büyük bir şirkette yazılımcı olarak işe girebilirdim ama şansımı yaratıcı olmadığım için kaybettim, dedi.
Sonrada şu hayatta çoğu insan aynı şeyleri yiyor, aynı şeyleri düşünüyor, zevkleri aynı, kalıpları aynı. Aradan sıyrılan adamlar ise devrim yaratıyorlar diye ekledi.
Sonrada Elon Musk konusu açıldı. Saatlerce devam eden sohbetin ardından eve dönerken motorumda şunu düşündüm.
Cidden çoğu insanlar artık o kadar hazırcı ki fikirleri bile başlarının. Herşeyi basite ve sıradana indirgiyorlar. Her gün instagram veya bir ton sosyal medya uygulamasında saatlerini geçiriyorlar. Çoğu insan tek bir bakış açısına sahip. Sorgulama yok ve hatta çok tehlikeliler de var. Din konusunda bu hocadır dediği doğrudur diye onun dediğini doğru sanip ilk ayetin Oku olduğunu unutucak kadar Allahın verdiği beyinden nasibini almayanlar.
Uzun lafın kısası ben burdaki insanları severim. Umarım birinizin bakış açısını değiştirip daha mutlu olmasını sağlarım.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Son olarak eklemek istediği bir kaç şey var. Mutlaka matematik çalışın. Yaşınız kaç olursa problem soruları çözün. Ve mümkünse benim gibi sosyal medya kullanmayın. Yalnızca 1 gün deneyim zaman tasarrufunu görün. O kadar vakti kendinize ve gelişmenize ayırın :D

Son düzenleme:

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Üşenmeden okudum. :D
Anlamlı bir anıymış. Matematik çok önemlidir. Bizzat matematiğim kötü olan biri olarak söylüyorum pişmanım.