Kırılmış Laptopdan kişisel bilgileri kurtarma

Bu konuyu okuyanlar

Adige244

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Selamun Aleykum
Laptopum kırıldı( içini açıp düzeltmeye çalışırken çöp oldu) ve içindeki parçaları bilgisayarcıya satmayı düşünüyorum ama içinde bilgilerim,fotoğraflar filan da vardı.
Hangi parçaları satmam güvenli?Laptopda bilgiler nerde depolanır?

Şimdiden yardım eden arkadaşlara teşekkür ederim.

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,727
İçindeki hard diski sök bir okuyucu ile başka bilgisayara bağla. Bu şekilde kurtarma imkanın olur.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
hdd, ssd üzerinde saklanır aynı zamanda çok ama çok profosyoneller ram üzerinde daha önce kayıtlı bilgileri de geri getirebiliyolar diye biliyorum.

Adige244

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Teşekkür ederim, bilgi kurtarma gibi bi telaşım yok gerçi sadece özel bilgiler başkasının eline geçmesin diye.Bir arkadaş çok profesyoneller RAM den de bilgi kurtarabilir demiş ,bu knuda bir katkınız olur mu?
Mesaj otomatik birleştirildi:

hdd, ssd üzerinde saklanır aynı zamanda çok ama çok profosyoneller ram üzerinde daha önce kayıtlı bilgileri de geri getirebiliyolar diye biliyorum.
Ortalama bir bilgisayarcı için korkmam gerekir mi?Satabileceğim çok fazla parça yok zaten Rami satmazsam

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Sana kötü haberim ise şudur :D İnternete bağlı her bilgisayar o veya bu şekilde (gerek işlemci ana işletim sistemi gerek anakart üzerindeki minnak işletim sistemleri vs vs ile dış dünya ile iletişim kuraralar özellikle windows kullanıyorsanız zaten tüm bilgileriniz abd merkezli şirketlerin elindedir diyebiliriz :) ) bilgileriniz zengin patronların veri bankalarında mutlaka saklanır.

Adige244

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
FB431A13-66FB-459C-AAA6-F728F7437F30.jpeg

Vaziyet bu,sürekli başlangıçta takılıyordu(menteşelerde sıkıntı vardı,oynatınca kasa kalkıyordu) içini açıp düzeltiyim derken menteşe filan kalmadı muhtemelen şu an çöp oldu çünkü çok kurcaladım.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Ortalama bir bilgisayarcı için korkmam gerekir mi?Satabileceğim çok fazla parça yok zaten Rami satmazsam
Artık interneten programlar bulunabiliyor ve ram den veri çekebilirler ama ben tecrübe etmediğim için tam bilemedim şimdi fakat duydum, imkansız değil yani... Ram zaten öyle yeni bi şey değilse satma bence kalsın...

Adige244

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Sana kötü haberim ise şudur :D İnternete bağlı her bilgisayar o veya bu şekilde (gerek işlemci ana işletim sistemi gerek anakart üzerindeki minnak işletim sistemleri vs vs ile dış dünya ile iletişim kuraralar özellikle windows kullanıyorsanız zaten tüm bilgileriniz abd merkezli şirketlerin elindedir diyebiliriz :) ) bilgileriniz zengin patronların veri bankalarında mutlaka saklanır.
Orası malum zaten,Küreselci elitler herkesin bilgisini depoluyor biz paçayı şantajcı,dolandırıcı tiplerden kurtarmaya çalışıyoruz ?

Biri "belki düzelir bi göster" demeden bir foto daha ekliyim,para lazım şu aralar yoksa satmam parçaları zaten

Ekli dosyalar

• 01453B81-3950-40C1-A279-FC42A5EBC018.jpeg
    01453B81-3950-40C1-A279-FC42A5EBC018.jpeg
    77.3 KB · Görüntüleme: 192

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Rami silip süpüren illa ki bir temizleme programı da vardır, öyle bir program ile aynı hdd, ssd sıfırlama ilk fabrikasyon haline getirme programı var mı diye bakmalı...

Özellikleri neydi, eski model miydi?

Adige244

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Rami silip süpüren illa ki bir temizleme programı da vardır, öyle bir program ile aynı hdd, ssd sıfırlama ilk fabrikasyon haline getirme programı var mı diye bakmalı...
O denli uğraşabilecek teknolojim şu an yok ,yani diyorsunki " hiç uğraşma ,riskede girme,pek bir şey etmez zaten" ,mutabıkmıyız ? ?

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
O denli uğraşabilecek teknolojim şu an yok ,yani diyorsunki " hiç uğraşma ,riskede girme,pek bir şey etmez zaten" ,mutabıkmıyız ? ?
Piyasa çok iyi sayılmaz, yedek parça diye bile almaz çoğu, sadece yeni model ve ekranı, işlemcisi para ediyorsa filan diye diye fiyatı 25 Tl derler :D Yani satmak bile çok zor, özelliklerini , marka ve modeli bi yaz değerlendirelim. Ekranı sağlam kalsın, full hd ise para eder.

Adige244

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,727
Diski formatlasan da üzerine yerine dosya yazılmadığı müddetçe silinen veriler çok rahat geri yerine getirtilebilir. Eğer güven diyorsan, fabrika ayarları ile sıfırlayıp 1-2 defa diski tamamen gereksiz verilerle doldurarak eski kayıtların üzerini yeniden yazman güvenli olacaktır.

Adige244

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Diski formatlasan da üzerine yerine dosya yazılmadığı müddetçe silinen veriler çok rahat geri yerine getirtilebilir. Eğer güven diyorsan, fabrika ayarları ile sıfırlayıp 1-2 defa diski tamamen gereksiz verilerle doldurarak eski kayıtların üzerini yeniden yazman güvenli olacaktır.
Usta, bilgisayar büyük ihtimalle şu an çöp durumunda açma imkanım yok,parça sayıp 3-5 lira gelir mi diyorum ama o da riskli galiba

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,727
Ram üzerinde disk olmadan depolanan verilere erişim olabileceğinden şüpheliyim. Ama disk dışındaki diğer parçaları satabilirsin. Disk elinde kalsın, akmaz, kokmaz.

Adige244

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Abiler etmeyin, parça satma telaşındayım siz teknolojik tezlere geçtiniz ?Şaka bi yana teşekkür ederim zaman ayırdığınız için

şöyle bir ilan yakaladım, fikir vermesi açıısndan :)

Adige244

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5

şöyle bir ilan yakaladım, fikir vermesi açıısndan :)
Saolasın,sanırım şimdilik bir köşede duracak Ekranı Kırık İpad Air 1 'imi düşünmeye başlayacam ?

Saolasın,sanırım şimdilik bir köşede duracak Ekranı Kırık İpad Air 1 'imi düşünmeye başlayacam ?
Usta tablet piyasası hakkında bilgin var mı?Bu konu dizistü gerçi ama tabletin dokunmatiğinde ve çalışmasında bir sıkıntı yok sadece üst camı çatladı galiba

Son düzenleme:

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Adam sanki nasada görevli,
ram den bir cacık çıkmaz merak etme hdd ye low level format at ebediyete kadar bakire Meryem olur(=

Adige244

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Adam sanki nasada görevli,
ram den bir cacık çıkmaz merak etme hdd ye low level format at ebediyete kadar bakire Meryem olur(=
Azdan az çoktan çok gider, herhangi bir şifrem veya fotoğraf kötü bir elde bana zarar verir,Hdd sıfırlanırsa para eder mi?

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Azdan az çoktan çok gider, herhangi bir şifrem veya fotoğraf kötü bir elde bana zarar verir,Hdd sıfırlanırsa para eder mi?
Kafa vurma vs yapmıyorsa yarı fiyatına gider,
Sen yedeklerini al sonra low level format at yalnız low level uzun sürer diskin boyutun bağlı olarak sonra neden bu kadar uzun sürüyor deme. (=