Kimlik fotokopisi yanlış ele geçerse?!

Bu konuyu okuyanlar

googlog

Müdavim
Reaksiyon puanı
46
Kimlik fotokopisi yanlış ele geçerse

Basit bir iş için sizden istenen kimlik fotokopiniz yanlış ellere geçerse başınıza ne tür dertler açılabileceğini biliyor musunuz?

İşte size basit bir çözüm önerisi:

Birçok iş için kullanılan kimlik fotokopisi başınıza dert olabilir. Kimlik bilgilerinizin yanlış ellere geçmemesi ve kimlik fotokopilerinin nasıl kullanılmasına ilişkin bilgilendirici bir maili okuyucularımızla paylaşıyoruz. Tüketici Hakları Merkezi TÜ-MER’in konuyla ilgili değerlendirmesi de haberimizin içinde.
Herhangi bir iş için kimlik fotokopisi istendiğinde, fotokopinin üzerine hangi işte kullanılacaksa o iş için bir uyarı yazısı yazılması gerektiği bilgisini içeren mailde, fotokopinin yanlış ellere geçmesi durumunda şu sorunların yaşanabileceği belirtiliyor;

-Adınıza bir yerlere üye olunabilir.
-Adınıza abonelik açılabilir.
-Sizi bir şey için kefil edebilirler.
-Adınıza bir sürü telefon hattı açılabilir.

NE AMAÇLA KULLANILACAĞINI YAZIN

Bu bilgilerin yer aldığı mailde önlem olarak da şunlar öneriliyor; “Mesela 05xx1234567 nolu telefon hattını aldınız. Form doldururken ve kimlik fotokopisini verirken, FOTOKOPİDE, KİMLİĞİN ÖN VE ARKA YÜZÜNDEKİ BOŞ ALANLARA SADECE 05XX1234567 HATTIN ABONELİK İŞLEMLERİ/ AKTİVASYONU İÇİNDİR yazıp paraf* atmanız sizi koruyacaktır.
Veya: SADECE 01/01/200X NOLU , XXXXMİKTARLI HAVALE İŞLEMİ İCİNDİR..
VB. ŞEKLİNDE NOT TUTMANIZ İYİ BİR ÖNLEM OLACAKTIR...
”
Kimlik fotokopisi üzerine yazılacak bu yazının, tatsız durumlar karşısında bir tedbir oluşturup oluşturamayacağını Tüketici Hakları Merkezi’ne (TÜ-MER) sorduk. Başkan Vekili Farik Hançer, önlemin akıllıca ve hukuki olduğunu belirterek, farklı amaçlarla kimlik fotokoposinin kullanımını büyük oranda engelleyici olabileceğini belirtti.

TÜ-MER Genel Başkan Vekili Av.Faruk Hançer yaptığı açıklamada şunları kaydetti; “Her ne kadar sözleşmelerde kişilerin imzaları olmadan geçerliliği olmasa da günümüzde sahte imzalarla tüketiciler mağdur edilebilmektedir.”
TÜ-MER’e yapılan şikayetler içerisinde bu tür mağduriyetlerin de olduğunu bildiren Hançer, “Bundan dolayı uğranılan maddi ve manevi kayıpları karşılayacak muhatap da çoğu zaman bulunamamaktadır.”

ÇÖZÜM ÖNERİSİ HUKUKİ

TÜ-MER Başkan Vekili Hançer, çözüm önerisinin hukuki olduğunu belirterek noterlerin de bu yöntemle çalıştıklarını belirtti. Bu yöntemin sıkıntıları tamamen ortadan kaldırmayacağını vurgulayan Hançer, önemli bir oranda engellenebileceğini vurguladı.

KİMLİK BİLGİLERİNE DİKKAT

TÜ-MER Başkan’ı kimlik bilgilerinin farklı yollarla da ele geçirilebildiğini belirterek şunları aktardı; “Kural olarak kişiler imzalamadıkları şeyle bağlı tutulamazlar. Ancak itiraza tabi olmadıkça kötü niyetli olaylar olmakta ve bunun da çok ciddi sonuçları doğmaktadır. Yeterli denetim ve kontroller yapılamadığından sistemin açıklarından yararlanan kötü niyetli şahıslar adınıza firmalar kurabilmekte borçlandırıcı işlemler yapılabilmektedir. Dolayısıyla, T.C. Kimlik uygulamasının da bu anlamda açıkları mevcut olduğu gerçeği ortaya çıkmaktadır.
Gerekli güvenlik önlemleri alınmadığından gizli kalması gereken ve kişiye özel olan bu bilgiler birçok kamu sitesinde bile farkında olarak veya olmayarak yayınlanabilmekte, bu kişilerin bazı bu tarz tehlikelerle karşı karşıya kalmasına zemin hazırlanmaktadırlar.”

Kaynak

*Paraf : 1-Yalnız adın veya ad ve soyadın baş harfleriyle atılan kısa imza.
2-KISA İMZA, YAZILARIN KENARINA KONULAN VE KİME AİT OLDUĞU İLGİLİ DAİRE GÖREVLİLERİNCE BİLİNEN KÜÇÜK İMZA(Hukuki)

ikxan

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Yanlış ele geçerse "geçmiş olsun" diyorum. Photosop ile harikalar yaratılabilir özellikle imzanın da kopyası varsa, üstünde yazı olması farketmez.

erdemmin

Asistan
Reaksiyon puanı
0
iyide teknoloji gelişti şimdi o yazılan yazıyı silmek çok zor değil hemde boş alanda yazılan bir yazıyı çok basit bir şekilde silebilirler bunu ne yapacaksınız bunlar çözüm değil bence ispatı olmadıkça yine güm yine güm

onursevim

Müdavim
Reaksiyon puanı
62
Sadece kimlik fotokopisiyle o dediklerini yapmıyorlar maalesef. Kimliğin aslınıda istiyorlar.

Gidipde sahte bi kimlik yaparlarsa bilgilerle ozaman işler kötü tabi.

erdemmin

Asistan
Reaksiyon puanı
0
hıı birde nerde imza o zeki kişi benim adıma bir şey yapar ve bende suçlu olursam imzalanan evrakların aslını istersin o zaman imzanı karşılaştırınca sorun kalmaz bu nedenle bence herkes imza sirküleri oluştursun noterde böyle sorunlar karşısında onaylanmış bir imza ile belki paçayı kurtarabilirsiniz.

googlog

Müdavim
Reaksiyon puanı
46
Teknoloji o kadar geliştiyse herşeyi yapar o zaman bunlar.Baksana ıslak imza makinesi bile var.

Buda o zaman nasip işi artık.. :)

Dikkat etmek lazım.Olsun bu da en azından değişik bir önlem.Yapabildiğimiz kadar.Zaten kötü niyeti olan herşeyi yapar.Onlarda yakalanır inşalah.

Ama en azından bunu denemeliyiz diyorum.

yusufsan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
Demek ki neymiş. Fotokopini herkese vermeyeceksin.

Haber için teşekkürler.

maiwesiyah

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
ya geçen gün yeni bir hat aldım, başvuru sırasında kimliğin fotokopisini hemen orda kendileri çekiyorlar sana göstermiyorlar bile birkaç saniyede olup bitiyor ortadan kaldırıyorlar.

googlog

Müdavim
Reaksiyon puanı
46
ya geçen gün yeni bir hat aldım, başvuru sırasında kimliğin fotokopisini hemen orda kendileri çekiyorlar sana göstermiyorlar bile birkaç saniyede olup bitiyor ortadan kaldırıyorlar.

Bende telefoncuda çalıştım.Alıyorduk herkesin kimliğinin rahat rahat çekiyorduk fotokopisini. :)

googlog

Müdavim
Reaksiyon puanı
46
başıma bi iş gelmez inşallah:)

İnşallah gelmez.O kadar takma nasip işi biraz bu.

Ancak önlemini almamız lazım artık.:)

Diikat etmek gerek.Yanında bulundur ya da işin halletmeden önce çektir.Üstünü doldurmak lazım. :)

maiwesiyah

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
yanımda vardı ama direkt kimliği istiyor adam bende bakıp inceleyecek zannettim şak diye fotokopisini çekti öyle kalakaldım içimdende geçirmedim değil hani:D