Kilo vermek için neler yapmalıyım?

Bu konuyu okuyanlar

xarax

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Şimdi cm olarak boyundan 100 cm çıkar kalır sana 75.
75+10/15 üst sınırdır. Bu sınırı aşmadıkça sorun yok. Senin için ideal kilo 75-80 kg arasıdır.
En başta diyetisyene ya da iç hastalıkları uzmanına filan git. Kilonun sebebini öğren. Endokronolojik(hormonel) kaynaklıysa çözüm de önereceğim çözümden farklı olacaktır.
Hareketsiz yaşam tarzı, sağlıksız besinler vs. etkenlerden kaynaklanan bir problemin varsa önerilerim;
Düzensiz bir yaşamın varsa(yemek saatlerin düzensizse ve buna çaren yoksa), akşam yemeğini uykudan en geç 3-4 saat önce yemelisin.
2 öğün en sağlıklısı(Sağlam bir kahvaltı uzun süre seni tok tutacaktır). Tabi gidip karbonhidrat ağırlıklı besleniyorsan çok çabuk acıkırsın, 3-4 öğünü bulur. Glisemik indeksi düşük olan besinleri tercih etmelisin. Başka bir deyişle kana geçme hızı düşük olan besinler. Nedir bunlar? Sana liste falan vermeyeceğim ama tüketmemen gereken besinlerden birkaçını sıralıyım, gazlı içecekler, janjanlı ambalajlarıyla büyüleyen abur cuburlar...
Doğal olan, işlenmemiş, katkı maddesi içermeyen vs. kısaca sağlıklı gıdalarla beslenmelisin.
Spor kısmına gelirsek, kilo ne kadar fazlaysa kiloyu o kadar hızlı vermek istersin ve çok ağır hareketlerle kendini sakatlarsın. Püf noktası şu, ne kadar uzun sürede verirsen, verdiğin kiloları geri alma olasılığın da o kadar azalır. Günlük 10-15 dk yürüyüşle başla günden güne süreyi arttır. Bu şekilde hem hemen sıkılmamış olursun hemde vücudu değişime hazırlarsın. Kendimden örnek vereyim, çevresi yaklaşık 400 m olan bir futbol sahasının etrafında 2 turu zor atarken(nefes nefese, ter içinde kalıyordum) 1 ay sonra orta tempoda 10 tur atacak hale geldim daha sonra 20 turu 10+10 atabiliyordum. En sonunda durmadan 20 turu rahat bir şekilde tamamlayabiliyorum.
Zayıflama hevesinden vazgeçmemen için önerilerim,
Başta kilo verme hızın düşük olacaktır çünkü vücut yeni düzenine alışana kadar direnecektir. Moralini bozup bırakma. Ona biraz zaman vermelisin.(Düzenli yaparsan en fazla 2 hafta içinde vücut kendini teslim edecektir.) Sonra ivmesi artan bir şekilde kilolardan kurtulacaksın. Aceleye getirme, yavaş yavaş ver kiloları. Aceleye getirirsen hayatını kendine zindan edersin. Çoğu kişi tam tersini yaptığı için diyetten, spordan vazgeçiyor.
Zayıflama irade işidir. 3-5 senede aldığın kiloyu 1-2 ayda vermek intihar olur. Yaşam tarzını bu şekilde devam ettirirsen daha sonra da kilo problemin olmaz. Sana emanet edilen vücuduna iyi bak. Asıl sahibi bir gün almak isterse mahçup olma.
Kolay gelsin.