Kilo verme ve Protein tozları hakkında

Protein tozu kilo aldırır mı?

• evet

Kullanılan: 2 40.0%
  • hayır

Kullanılan: 3 60.0%

• Kullanılan toplam oy
    5

Bu konuyu okuyanlar

barney

Asistan
Reaksiyon puanı
93
Arkadaşlar merhaba,
Bundan yaklaşık 35 gün kadar önce düzenli beslenme ve spora başladım.
Başladığımdaki ölçülerim
boy: 180
kilo: 90'dı.
27'ekimde 1. ayın dolmasının ardından 85 kiloya düştüğüm kaydedildi.
belden 5cm, göğüs ve omuzdan' 3er cm inceldiğimi kaydettiler.
Şuan 84 kiloyum, hedifim 79-80 kiloya inmek.

Hafta içi hergün salona gitmeye çalışıyorum, cumartesi günü de yetişebilirsem gidiyorum, yetişemezsem yürüyüş yapıyorum.
Antrenman programım şu şekilde;
40 dakika kardiyo yapıyorum
ardından ortalama 45 dakika setlerim bitene kadar da ağırlık atrenmanı yapıyorum
En son 3x30 90 adet mekik çekip bitiyorum.
Ekmeği hayatımdan çıkardım, şeker kullanmıyorum ( arada çok nadir ufak bir tatlı tüketiyorum )
Genellikle protein ağırlıklı beslenmeye çalışıyorum,
Akşamları fazla ağır şeyler yemek istemiyorum, tavuk göğüs yada müsli tüketiyorum.

Ama günlük protein ihtiyacımı karşılayamadığımı düşünüyorum.
Sizce antrenman sonrası protein tozu kullansam, kilo vermeme bir zararı olur mu?
Lkarnatin gibi yağ yakmayı hızlandırıcı ürünler işe yarar mı?

çok uzun yazmışım, üşenmeyip cevaplayabilecek arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

MuhammedSC

Müdavim
Reaksiyon puanı
484
Protein tozunun türlü türlü zararları var. Bence kullanmayın. Zaten güzel beslendiğinizde, antreman yaptığınızda güzel sonuç alırsınız. Almışsınız da zaten. Ayda 4-5 KG ideal. Önemli olan yağdan vermek. L Karnitin ben kullanmıştım. Açıkçası pek faydası olmadı. Spordan sonra biraz daha enerjik oluyorsunuz sadece. Bunun için ne para vermeye ne de sağlığınızı riske atmaya değmez.

barney

Asistan
Reaksiyon puanı
93
Protein tozunun türlü türlü zararları var. Bence kullanmayın. Zaten güzel beslendiğinizde, antreman yaptığınızda güzel sonuç alırsınız. Almışsınız da zaten. Ayda 4-5 KG ideal. Önemli olan yağdan vermek. L Karnitin ben kullanmıştım. Açıkçası pek faydası olmadı. Spordan sonra biraz daha enerjik oluyorsunuz sadece. Bunun için ne para vermeye ne de sağlığınızı riske atmaya değmez.

Bi yerde şunu okumuştum
'Spordan sonra vücuda o gün n yeteri kadar protein alınmamışsa kaslar yakilmaya başlar' diye. Beni korkutan bu oldu. Acaba dedim eksik kalan proteini tozdan alirsam bunun önüne geçip kas gelişimini de destekleyebilir miyim diye.
Lkarnitin konusunda da her yerde farklı seyler okudum kimisi ayni sizin gibi sadece enerjik hissettiriyor bir numarası yok diyor, kimisi de çok ise yaradığını iddia ediyor.

Reaksiyon puanı
2,554
İçilen kola ve onun gibi gazlı içecekler soğuk çaylar bisküviler işlenmiş sosis sucuk vb yiyecekler ketçap mayonez hamburgerler cipsler vs vs uzar gider bunların hepsi protein tozundan 10 kat daha zararlı.
Elbette protein tozunun da kaliteli olanı iyice araştırıp öyle alınması gerekir.
Zaten spor yapan insana protein gerekir bu yüzden zararı olmaz ancak su tüketimi önemli burda daha fazla su içmek ve gaza gelip ölçüyü kaçırmamak lazım.1 ölçek yeterli mesela adam abartıyor 4 ölçek alıyor günde sonra zararlı tabi zararlı olur.

Kilo alma konusuna gelince ben kendim kilo aldım protein tozu ile ama zaten ben kilo almak için aldım ona göre kullandım.
Tarifine göre kilo da verilir hem kullanılıp.

barney

Asistan
Reaksiyon puanı
93
Çok kararsiz kaldim, en iyisi biraz daha araştırayım bu sırada biraz daha kilo veririm

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
protein tozu kilo aldıran birşey değil diye biliyorum. fakat senin öğreğinde de gereksiz bence.
zira ağır spor yapan kişiler protein ihtiyacını daha detaylı yönetebilmek için bunları kullanıyor.
sen zaten spora yeni başlamışsın. ilk 2 ay hızla kilo verirsin hedefine rahat ulaşırsın.
sonrada kas gelişimi için daha detaylı bir hesaba girebilirsin.

ama bence doğal olmayan şeylerden mümkün oldukça uzak dur.
tabi o body building şampiyonları gibi vücut yapacaksan mecburen protein tozu kullanıcaksın.
çünkü onların yaptığı sporla ihtiyaç duydukları proteini 2 tavuk falan yiyerek anca karşılayabiliyorusun.
buda hem kilo aldırıyor hemde protein tozundan daha maliyetli.

Aedon

Müdavim
Reaksiyon puanı
330
Whey ürünlerinden birini kullanabilirsin ancak kullanmanı tavsiye etmem aldığın proteinin hakkını veremezsen kalp rahatsızlıklarına neden olabilir

barney

Asistan
Reaksiyon puanı
93
Amacım kilo verirken bir yandan da vücudu sisirmek değil, mevcut kaslarimin kaybini önlemek. Protein tozuna karşı bir sempatim de yok. Kullanıp biraktiktan sonra vücut sönüyor diyorlar zaten birde onla ugrasmak istemiyorum açıkçası.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Protein tozu kullanırken iyi spor yaparsan en iyi ihtimalle kilo almazsın.
Protein tozu kullanırken yeterli spor yapamazsan kilo alırsın.
Protein tozu kullanırken kilo vermek pek mümkün değil.
Gerçi kullandığın doza da bağlı ama yine de pek mümkün değil.

barney

Asistan
Reaksiyon puanı
93
Protein tozu kullanırken iyi spor yaparsan en iyi ihtimalle kilo almazsın.
Protein tozu kullanırken yeterli spor yapamazsan kilo alırsın.
Protein tozu kullanırken kilo vermek pek mümkün değil.
Gerçi kullandığın doza da bağlı ama yine de pek mümkün değil.

kullanıp bıraktıktan sonra da vücudu deformasyona uğratır diyorlar doğru mu?

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
bıraktıktan sonra sporu da bırakırsanız bir miktar uğrayabilir.
bıraktıktan sonra belli bir süre daha spor yapmaya devam ederseniz birsey olacağını sanmıyorum.

barney

Asistan
Reaksiyon puanı
93
bıraktıktan sonra sporu da bırakırsanız bir miktar uğrayabilir.
bıraktıktan sonra belli bir süre daha spor yapmaya devam ederseniz birsey olacağını sanmıyorum.
anladım teşekkürler, ben ilk önce bir şey kullanmadan hedefim olan kiloya ineyim. Sonra illa gerekiyorsa takviye olarak alabilirim

Reaksiyon puanı
2,554
Sporu bırakacaksanız neden yapıyorsunuz kas geliştirme yapıyorsan bırakmamak lazım belki salona gidemezsin ama evde bile şınav vs günde 30 40dk yada 2 günde bir 30 40dk form tutarsın.
Zayıflamaksa sadece amaç birçok spor var kas geliştirme şart değilki koşma yürüme yüzme vs vs zaten zayıflama sporla desteklenir asıl beslenmedir önemli olan.
Günlük alman gereken protein miktarı var onu tamamlaman içindir protein tozu ve eğer zayıflamaksa amaç aldığın koloriye dikkat etmelisin özellikle de karbonhidratlara.
Günlük kalori hesabı yapıp aldığın kaloriyi düşür kardiyo yaparakta desteklersen kilo da verirsin fiziğinde güzel olur ama yine söylüyorum kas geliştirme bırakacaksan hiç başlama.
Birde zaten kiloluysan şekerden komple vazgeç çaya bile atma ayrıca unlu mamüllerden fazla tuzdan sucuk sosis salam gibi işlenmiş her türlü yiyecekten beyaz ekmekten hamburgerden koladan meyve sularından vs vs uzar gider vazgeç.
Bol bol su iç sebze meyve ye ve en önemlisi yediğinin kalorisini hesapla zaten kilo verirsin.

barney

Asistan
Reaksiyon puanı
93
Sporu bırakacaksanız neden yapıyorsunuz kas geliştirme yapıyorsan bırakmamak lazım belki salona gidemezsin ama evde bile şınav vs günde 30 40dk yada 2 günde bir 30 40dk form tutarsın.
Zayıflamaksa sadece amaç birçok spor var kas geliştirme şart değilki koşma yürüme yüzme vs vs zaten zayıflama sporla desteklenir asıl beslenmedir önemli olan.
Günlük alman gereken protein miktarı var onu tamamlaman içindir protein tozu ve eğer zayıflamaksa amaç aldığın koloriye dikkat etmelisin özellikle de karbonhidratlara.
Günlük kalori hesabı yapıp aldığın kaloriyi düşür kardiyo yaparakta desteklersen kilo da verirsin fiziğinde güzel olur ama yine söylüyorum kas geliştirme bırakacaksan hiç başlama.
Birde zaten kiloluysan şekerden komple vazgeç çaya bile atma ayrıca unlu mamüllerden fazla tuzdan sucuk sosis salam gibi işlenmiş her türlü yiyecekten beyaz ekmekten hamburgerden koladan meyve sularından vs vs uzar gider vazgeç.
Bol bol su iç sebze meyve ye ve en önemlisi yediğinin kalorisini hesapla zaten kilo verirsin.

Teşekkür ederim cevabın için, vücut gelistime gibi bir istediğim yok aslinda amacim fit görüneceğim kilolara düşmek. Un tuz şeker unlu mamul hiç tuketmiyorum. Gunde 3 litre su içiyorum ama bazen kendimi tutamayip küçük bir tatli yiyorum. Bakalim insallah guzel sonuç alırım

Reaksiyon puanı
2,554
Teşekkür ederim cevabın için, vücut gelistime gibi bir istediğim yok aslinda amacim fit görüneceğim kilolara düşmek. Un tuz şeker unlu mamul hiç tuketmiyorum. Gunde 3 litre su içiyorum ama bazen kendimi tutamayip küçük bir tatli yiyorum. Bakalim insallah guzel sonuç alırım
İnşallah sonuç alırsın ben de bi türlü kilo almayı beceremedim boy 1.73 kilo şimdiye kadar hiç 70i bile görmedi.Spor yapıyorum bende vücut geliştirme ama imkanlar çok kısıtlı bizde tabi.İşte herkesin derdi farklı mesela benim tam fit vücudum var ama duruş bozukluğu(lordoz) olduğu için sanki göbeğim varmış gibi gözüküyor.

barney

Asistan
Reaksiyon puanı
93
İnşallah sonuç alırsın ben de bi türlü kilo almayı beceremedim boy 1.73 kilo şimdiye kadar hiç 70i bile görmedi.Spor yapıyorum bende vücut geliştirme ama imkanlar çok kısıtlı bizde tabi.İşte herkesin derdi farklı mesela benim tam fit vücudum var ama duruş bozukluğu(lordoz) olduğu için sanki göbeğim varmış gibi gözüküyor.

inşallah sende istediğin sonucu alırsın dostum

Reaksiyon puanı
227
Evet Hayır anketi saçma olmuş gibi. Yeterli alırsan zayıfsan kilo alırsın. Şişmansan verirsin.

Protein tozu yerine tavuk taşlığı al. %30'u protein var. Ben 65 kiloyum günde 300 gram taşlık yiyorum. 90 oradan normal yiyeceklerden 30-40 geliyor. 120-130 gram protein eder. :)

Bunun dışında kafana çok takma aynadaki haline göre kalori düşür yada al. Kalori yakıcaksan koşmak en iyisi.

ByTrojan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
selamlar fitness de aranıza katıldım. 17 eylülde başvurdum. başlayalı 3 haftaya yakın oluyor. 1 hafta spora gidemedim.
benim beslenmem bu şekilde.
saat 6:15 de 4 de 3 ü buğday ekmek arasına
3 tane yumurta haşlaması (az pişmiş)
marul
zeytinyağı(doğal)(marketlerde satılan değil)
maydanoz
kıvırcık
koyup yiyorum. sıvı olarak hiç birşey içmedim.
7:30 da spora gitmeden önce evimden doğal maden suyu içip spora gidiyorum.
9:00 da spor bitiriyorum. başladığımda yarım saatte yapabildim ikincisinde 45 dakika yapabildim. artık 1 buçuk saat yapabiliyorum. ağırlık 10 kilo dan fazzla yapamıyordum. şimdi 30 kilo yapabiliyorum
185 boy 79 kiloyum.
3 haftada vücut çok az kendini göstermeye başladı.
8 ay abone oldum. haziran ayına kadar egzersiz yapmaya devam edeceğim.

8 ayda vücudum tamamen şekillenir mi ? beslenmem nasıldır ? önerilerinizi bekliyorum..