Kick Boks mu Yoksa Karate mi?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 1)

acabuco4

Profesör
Ben zaten kendim kavga çıkarmayı pek sevmem yani gidip kimseye bulaşıp kavga çıkarmak gibi bir derdim yok ben sadece bana sataştıkları sürece cevap veririm.

Bu arada tavsiyelerin çok güzel,bana güzel bir kılavuz olacaktır :)

Sen dövüşlere falan çıkmaya ne zaman başladın.Hemen başlayınca dövüştürüyorlar mı yoksa belli bir süre sonra biraz daha ustalaşınca mı dövüşlere çıkartıyorlar
Resmi müsabakalara çıkabilmen için en az turuncu kuşakta olmalısın. Önümüzdeki kuşak sınavları Aralık ayı gibi olacak büyük ihtimalle, üç ayda bir kuşak sınavları yapılıyor hesap et ne zaman resmi müsabakalara çıkabileceğini işte.

Bu hem sana hem hocana kalmış bir durum. Orta veya yüksek sertlikte bir maça çıkman 2-5 ay arası bir vakit alabilir. Tabi ilk maçların senin gelişimine etki edecek maçlar, hatalarını görmeye çalışacaksın. Hocan zaten zamanı geldiğinde maçlara çıkman için teklif yapacak sana merak etme.

Ama uzun süredir Devlet gençleri spora başlatmak için spor tesislerinde çok cüzi hatta ücretsiz eğitim imkanları sunduğundan beri rahatsız, sıkıntılı tiplerde yapabiliyor bu sporu. Olurda kendini hazır hissetmediğin zamanlarda hadi maç yapalım gibisinden karşına çıkarsa birisi, reddetmesini bil. Cahil insanlarla karşılaşabilirsin zaman zaman, ego tatmini için bu spora başlayan çok kişi var.

El Padrino

Dekan
Onursal Üye
Öncelikle arkadaşlar ilk mesajımda da belirttiğim gibi ya karate ya da kick boksu seçecektim ve seçimimi yaptım kick boksu seçtim o yüzden başka spor dallarını yazmaya gerek yok.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Ben de aslında kick boksa daha önceden başlamayı planlıyordum da fırsat olmamıştı ama şimdi bayramdan sonra başlıyorum kick boks antrenmanlarına :) Bu arada sen eğitim sırasında dövüşlere falan katılıyormusun?

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Ben zaten kendim kavga çıkarmayı pek sevmem yani gidip kimseye bulaşıp kavga çıkarmak gibi bir derdim yok ben sadece bana sataştıkları sürece cevap veririm.

Bu arada tavsiyelerin çok güzel,bana güzel bir kılavuz olacaktır :)

Sen dövüşlere falan çıkmaya ne zaman başladın.Hemen başlayınca dövüştürüyorlar mı yoksa belli bir süre sonra biraz daha ustalaşınca mı dövüşlere çıkartıyorlar
Antrenman amaçlı ringde dövüşebilmen için en az 2-3 ay pişmen lazım.Bu dövüşler müsabakalar gibi sert olmuyo tabi ki.Açıklarını, yanlışlarını, eksiklerini görmen amacıyla hocan tarafından yönlendirmelerle yaptığın bir antrenman oluyor.

Onun haricinde müsabakalara katılabilmen için acabuco4 ün dedikleri geçerli.Ben mesela boy ve kiloma oranla ağır siklet sayılıyorum.4-5 ay sonra gidip müsabakalara katılırsam harcarlar beni :d O yüzden en az 1 yıl bu sporun bütün tekniğini ve ruhunu öğrenmen lazım.Doğru zaman geldiğinde hocan seni yönlendirektir.

onurmx

Asistan
bence boy ve kilona göre kickbox sana daha uygun gider

rozabay

Dekan
Onursal Üye
Bırakın kung fuymuş bilmem neymiş. Bir Osmanlı tokadı öğrenin yeter :D

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Hepsini yaptım , profesyonel bir muay thai ci ile profesyonel bir karateci dövüşse karateci tek hamlesinde yere serer , bayıltır yada öldürür . Karateye gidicekseniz Goju ryu karate öneririm . Ona gittim 2 ayda değişiyosunuz. Hele sağlam bi hocanız varsa cok iyi olur . fakat goju ryu sabır işi , fıss insansanız bşuna gitmeyin , azda olsa biraz dayak yersiniz antremanlarda ,ama bu seni pozitife etkiler ve goju ryu karate dallarına en sert ve en etkilisi . beni dinle ;)

mazruf

Guru
Onursal Üye
Kick Boks Kuşak Dereceleri

MADDE 7 — Kuşak dereceleri şunlardır:Başlangıçtan itibaren;

a) 7 nci derece beyaz kuşak
b) 6 ncı derece sarı kuşak,
c) 5 inci derece yeşil kuşak,
ç) 4 üncü derece mavi kuşak,
d) 3 üncü derece turuncu kuşak,
e) 2 nci derece açık kahverengi,
f) 1 inci derece koyu kahverengi kuşaktır.

21olcaybaba21

Doçent
Arkadaşlar,üniversite de karete ve kick boks dersleri başlayacakmış ama hangisini seçmem konusunda karar veremedim.4-5 yıl önce 1 sene kadar hapkido ile uğraştığım için karete bana daha yatkın geliyor ama bir yanımda kick boksu istiyor.Sizce hangisini seçmeliyim
muay thai

S

SDN Okuru

SDN Okuru
karete da iyi bence bence karete do da iyi suporrsol olarak vucudunu bir makina olmasını istersen:biggrin:

baranomus

Üyecik
Arkadaşlar 14 yasındayım 1.72 boy 60 kılodayım benim için karatemi taekwandomu daha yararlı olur vücudum baya esnek cevaplarsanız sevınırım

Mert Can L.

Üyecik
Sporda nerelere gelmek istediğine bağlı gerçek şampiyonluklar vurdulu kırdılı hayat ve dövüşmeyi seviyorsan kick boks tavsiye ederim ama türkiyede amatöre pek değer vermiyolar bi farkın olması lazım kendini diğer amatörlerden ayırmak için sana tavsiyem 75 kiloya düşüp öyle dövüşmen senin için daha hayırlı olur hem o kiloda fazla insan olmuyor Kareteye gelirsek biraz uzak doğu sanatı kaldığı için pek hırçın olmuyor ama karete kyokushin diye ayrı bir dalı var kick boks kadar sert ve yıpratıcı bir spor bana kalırsa kick boks yap önün daha açık olur ama bu 2 sporada gereken değer verilmiyor bence güreş veya düz boks düşünebilirsin hangi sporu yaparsan yap çok çalışman lazım

topalsolucan

Rektör
bokscu adam karateriyi büker atar. ipman filmiyle karşılaştırmayın gerçek hayatı. şirkette eski kickboks şampiyonu bi abi var, trafikte kavgaya girip 4 delianlıyı elinden zor aldıkları video var. vurduğu yerden kesiliyor. :D

eronis

Dekan
Yasaklı
Onursal Üye
bokscu adam karateriyi büker atar. ipman filmiyle karşılaştırmayın gerçek hayatı. şirkette eski kickboks şampiyonu bi abi var, trafikte kavgaya girip 4 delianlıyı elinden zor aldıkları video var. vurduğu yerden kesiliyor. :D
2013'ün konusu ama madem hortlamış yorum yapayım :D

Kısmen doğru çünkü karate eğitimi adam gibi verecek adam değil. Kick boksçular ciddi bir antremandan geçiyor, karate hocaları hala çocukların kaslarını yırtmak pahasına bacaklarını açmaya zorluyorlar ve spor konusunda bilinçsizler. Wing Chun'a başladığımda hocam sen nasıl kahverengi 2. danı aldın diye hayret etti, sadece kuşak parası için kuşak atlattılar, adam gibi bir eğitim vermediler. Ipman'a gelince, tamam orada karateci de var, ama ipman dövüş filmi değil, daha çok tarihi bir film ve anlamı olan bir film. Aktörleri Wing Chun ustası değiller ve eminim ki o aktörler benden fazla bilmiyordur. 3-4 ay eğitim alıp film çeviriyorlar ve normal. Matrix sanki farklı mı ? Misal ama panzehir var, emin boztepe, cüneyt arkın gibi isimler oynuyor, o filmden bir şeyler beklersin.

Gerçek hayat uygulamasına gelince, hangi stilde dövüştüğünün neredeyse hiç önemi yok. Önemli olan ne kadar antreman yapıyorsun ve stilin sana ne kadar uyuyor. Haftada benim gibi 6 saat antreman yapan adamla çıkıp haftada 10-12 saat, belki daha fazla antreman yapan adamı aynı ringe sokarsan tabi ben dayak yerim. (ring lafın gelişi, wing chun ring dövüşü değildir) Ne kadar emek vermişin o fark yaratır vs. fiziksel kuvvet, rol yeteneği, kurnazlık vs. çok komplike bir şey bu melet :D

TBM

Dekan
Donnie Yen bir çok dövüş sanatı üzerinde eğitmiş kendini. İp Man filmleri silmediğim ender filmlerdendir. Wuıshi ve tai chi ile başlayıp taekwondo, kick-box, box, karate vb. sanatları üzerinde eğitim ile geliştirmiş kendini.

Edenhazard

Asistan
Ya kick box ve benzeri sporlar yüze ve sağlığa kalıcı zararlar veriyorlar ben ne tavsiye ederim nede yaparim.

stat counter