Keşfedilmeyi Bekleyen MMORPG: Final Fantasy XIV : A Realm Reborn & Heavensward

Bu konuyu okuyanlar

Totomushen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2

Evet oyunseverler, keşfedilmemiş cevher gibi birşey oldu bu oyun benim için.

Birçok MMO oynadım, buna en popülerleri de dahil, ancak son dönemde bazı firmaların oyunlardaki progress 'i iyice klavyebaşı memuriyete dökmeleri, bazılarının da ziyadesiyle saçmalamasından dolayı bir boşlukta kaldım. Action RPG de sevdiğim için birkaç oyuna dadandım ama serde MMO oyunculuğu var tabi, dayanamadım, başladım MMO aramaya :)

Albion Online'ın kapısından döndüm ve FF14 ile tanıştım. Açıkçası Asya MMO'larına ve Asya oyun firmalarına mesafeliyim. Ancak Square Enix ismi ve 30. yılını kutlayan bir seri olması bana güven verdi. Bu inceden önyargı ile oyunda İlk baktığım şey üyelik sistemi oldu ki; aylık ödeme ve Expansion satın alma durumu beni rahatlattı, çünkü F2P MMO ortamındaki laçkalık ve aslında F2P'lerin para tuzağı olduğunu çok iyi bilenlerdenim.

Diğer yazımdan alıntılar da yaparak devam edeyim;

- Oyunun dokusundan, haritalarından, şehirlerinden, karakter tasarımlarından, animasyonlardan inanılmaz keyif alıyorum. Detaylı ve hoş bir karakter oluşturma ekranı var. Henüz endgame'i bulabilmiş değilim ancak MMO'lar için angarya sayılabilecek karakter geliştirme işi bu kadar keyifli ise... Sistemim kaldırır mı endişesini ise unutun, oyunun çok iyi bir optimizasyonu var, ortadüzey sistemlere dahi cevap veren opsiyonları ile göze hoş gelen grafikler mümkün.

- Oyun 6 milyon subs'u aşmış ve "anlık" aktif oyuncu sayısı oldukça fazla. Öyle ki oyuncu kitlesi farklı datacenter'lara dağılmış olsa da oyundaki event alanları ve ana şehirler sürekli canlı ve kalabalık. Ayrıca düşünüldüğü gibi de sadece Asya oyuncularından bir community yok. Aksine çok sayıda North America ve Avrupa sunucusu bulunuyor (2015'teki Heavensward expansion pack 'i ile Chaos isimli datacenter, fiziksel olarak Avrupa'ya taşındı ve Avrupa oyuncuları buraya transfer edildi). Türkiye'de pek tanıtımı yapılmamış sadece, özellikle Fransız ve Alman oyuncu çok. (Giderek genişleyen Avrupa datacenter'ı altında şu anda 8 farklı sunucu mevcut. Biz Zodiark'tayız.)

-Oyun cross-platform. PC ve PS oyuncuları bir arada. Ancak PS'de de olması sizi yanıltmasın, öyle 3-5 skill ile oynanan bir oyun değil. Çoğu PS oyuncusu, PC oyuncularını görüp genelde klavye ve fare alıyorlar :)

- Oyuncu ortamı nezih. Linkshell denen bir sistem ile oyunculara iletişim kanalları oluşturulabiliyor ve guild/friendlist sınırlaması olmdan iletişim sağlanabiliyor. Biz Turkiye Linkshell'indeyiz.

- Oyunu satın almanız gerekiyor. Ancak satın aldığınızda 30 gün oyun süresi hediye veriyor. Oyunun aylık üyelik ücreti 30 günlük 14.99$ (Euro değil), ben her sunucuda 1 karakterden fazla açmam derseniz 12.99$ olan seçeneği de var. 3 veya 6 aylık aldığınızda fiyat daha da düşüyor. Ancak oyun sitelerinden üyelik paketlerini daha ucuza bulmanız da mümkün. Steam üzerinden aldıysanız, Steam Wallet üzerinden de ödeme yapabiliyorsunuz. Oyun aylık üyeliğiniz her yenilediğinize size kozmetik hediyeler veren bir sadakat sistemine de sahip.

- Oyunun Mog Station adı verilen bir Game Shop'u var ama kesinlikle Pay2Win 'e kapı açacak hiçbirşey yok. Kozmetik vesaire barındırıyor.

- Çeşit çeşit bireysel eventlar, Guildleve adı verilen 4 kişilik Mini Dungeon'lar (guild ile alakası yok, isim benzerliği. Zaten oyunda guild olarak geçmiyor topluluklar, free company olarak adlandırılıyor), diğer MMO'lardan bildiğimiz Dungeon, Trial, Raid Deep Dungeon adı verilen harika bir challenge sistemi ve daha nicesi. İşin güzel tarafı bunlara katilmak için chatten grup veya kişi aramanıza gerek yok, tıkır tıkır çalışan bir Group Finder sistemi var, rolünüze göre otomatik olarak gruplar oluşturuyor.

- Oyunda class sistemi var ve bu class'ları birleştirerek job adı verilen üst seviyelere upgrade edebiliyorsunuz. Ve bir karakterde tüm class ve job'ları ilerleterek elde etmeniz mümkün. Değişimi ise çok kolay, o job ve class'ı temsil eden Weapon'u taktığınızda otomatik olarak gerçekleşiyor. ancak uygun gear 'ı bulup giymeniz de mühim.

- Ve bir harika özellik daha. Svaşalara girmekten, group event'lardan sıkıldınız mı? Gathering veya Crafting mesleklerine geçebiliyorsunuz. "Bu bir sürü MMO'da var zaten" dediğinizi duyar gibiyim :) Burada işler daha farklı, tamamen bunlara yönelebiliyorsunuz. Huzur ve barış içinde ormanda gezinip sadece zanaatkarlık yapmak mümkün oyunda.

- Oyunda kendi evinizi inşa etme ve guild (Free Company) merkezi oluşturma var. Hatta öyle ki; mobilyalar yapıp, bahçe ekip, arazinizi bile kendiniz satın alıyorsunuz.

- Add-on'dur, ıvır-zıvırdır gerekmeden, oyunun esnek tasarlanmış HUD'u sayesinde ekranınızı istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz.

Daha birçok özellik var, hani lafın gelişi değil, gerçekten buraya yazmaya kalksam paragraflar sürer, sıkılır okumazsınız. Özcümle; kesinlikle oyunu tavsiye ediyorum herkese. Son çıkan ek paketin görselini de ekleyelim, keyifli oyunlar olsun.

NOT: Oyun son baktığımda Steam'de indirimdeydi, bir göz atmanızı tavsiye ederim.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Final Fantasy efsanedir. Bu arada henüz izlemediysen advent children'ı izle :)

Totomushen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2

Haziranda çıkacak Stormblood genişleme paketine hazırlık sürüyor, yapımcılar da buna teşvik edecek yamaları bir bir yayınlıyorlar.

ANKA FC (oyunda guild kavramının karşılığı Free Company -FC- olarak geçiyor) olarak da bizler, Chaos (Avrupa) Datacenter / Zodiark sunucusundayız, yeni genişleme paketi için çalışmalarımızı yapıyoruz ve oyuna başlamak/geri dönmek için mükemmel bir zaman olduğunu düşünüyoruz.

MMORPG oyuncularının korkulu rüyası olan "yalnız kalma" durumu da söz konusu değil.
Oyuna yeni başlamak isteyen yada oyunu daha önce oynamış bir oyuncu olun, sizi günden güne büyüyen keyifli ve kaliteli ortamımıza bekliyor olacağız. Oyunculardan tek isteğimiz, tamamen insani değerler üstüne kurulu olan kurallarımıza uymalarıdır. ANKA adıyla bir discord sunucumuz ve ANKA FC adıyla da bir Steam grubumuz mevcuttur. Katılım için bize ulaşmanız yeterlidir.

Keyifli oyunlar olsun.

cihat ahmet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
peki discord adresinize nasıl ulaşıcağım ?