Kernel 4.13 ve göz yaşlarım :(

Bu konuyu okuyanlar

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Dün akşam 4.13 kerneli Arch Linux kullanıcılarına sunulmuştu. Ben bu kerneli Manjaro'da denemiştim ve Unexpected IRQ hatası aldığım için Manjaro'yu terk ettim çünkü bunu Manjaro'nun üstüne attım. Sonunda Arch Stable depolarına geldi 4.13 kerneli. Yakın zamanda 1999 yılından kalma bir Apple klavyeyi sistemimde kullanmak için klavye ayarları ile çok uğraşıyordum. Sonunda iyi kötü bir yol buldum, güncellemeleri yaptım, bilgisayarı kapatıp yattım. Sabah kalktığımda farkettim ki ok tuşlarına basılı tutamıyorum. Bir tuşa basılı tutamıyorum. Yazmıyor. 5 karakter gidebiliyorsa iyi. Sonra tty ekranına baktım, sürekli ^@ işareti kendini tekrarlıyor arkaplanda. Önce bunu yaptığım beceriksizce ayarlara bağladım. Bu sırada Ubuntu 17.10'un Beta 2 sürümünün sitede tam da bir önceki gün yayınlandığını görüp hemen indirdim. Ne güzel ilk forumda ben denemiş olurum falan heyecanla indirdim. Ubuntu 17.10'da aynı sorunu yaptım. Dedim ki KESİN DONANIĞĞMMM!!!! kasanın içini darma dağın ettim, sonra dedim ki bir dakika, 4.13 kernelini almışım Arch'ta. Peki Ubuntu 17.10 hangi kerneli kullanıyor. Tahmin edin ?! ŞAKA GİBİ!!! 4.13!!! Aynı kerneli netbook'uma güncelleme ile yükledim, UNEXPECTED IRQ ERROR! bu 4.13 kerneli benden nefret ediyor ve bende ondan nefret ediyorum :D

Bundan çıkardığım dersler;
1- Arch tabanını kullanacaksan LTS kerneline bağlı kal.
2- Olabildiğince az değişen bir sistem kullan, dolayısıyla yuvarlanan sürümden uzak durmakta fayda var.
3- Uzun süreli desteği olan, biraz eski paketler kullanan Debian yada Ubuntu bunları süs olsun diye yapmıyorlar bunu anladım artık. Daha iyi test edilmiş, iyi desteklenen bir dağıtım seçmek çok önemli. Bunu zor yoldan öğrendim malesef :(
4- Bazen sorun basitçe donanım uyumluluğudur :(

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Benimde Manjaro'da sürüm hatırlamıyorum LTS'den yukardaki kerneli yükleyince klavye mouse gitmişti. Macera aramaya gerek yok. :D

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Kardeş ne zaman debian kuruyorsun?

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Kardeş ne zaman debian kuruyorsun?
Yakın zamanda değil :) Çünkü Debian 9.1 Gnome iso'su 2GB'dan fazla. Her iso 2GB'dan fazla. Şu an 2 favorim var. Fedora 26 ile Ubuntu 16.04. Açıkçası Fedora 26'ya yönelecem gibi, çünkü kasım ayında geçen doğum günüme çok yakın zamanda çıkmıştı, tarayıcımı Firefox yaptım tamamen çünkü 14 kasımda Firefox Quantum çıkacak, 16 kasım doğum günüm :D Kendime doğum günü hediyelerim :D

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Yakın zamanda değil :) Çünkü Debian 9.1 Gnome iso'su 2GB'dan fazla. Her iso 2GB'dan fazla. Şu an 2 favorim var. Fedora 26 ile Ubuntu 16.04. Açıkçası Fedora 26'ya yönelecem gibi, çünkü kasım ayında geçen doğum günüme çok yakın zamanda çıkmıştı, tarayıcımı Firefox yaptım tamamen çünkü 14 kasımda Firefox Quantum çıkacak, 16 kasım doğum günüm :D Kendime doğum günü hediyelerim :D
Ooo :D Epeydir laptoba bakmıyorum İstanbul'a geldiğimden beri. Vakit az, hani başımızı kasimaya zor vakit var. Debian kurarak hani iyi yaptım diyorum kendime. Az guncelleme geliyor Testing olsa dahi, her gün güncelleme firsatimiz olmadığı gibi müthiş sorunlar yaşamıyorum pek.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bir süre Arch kullandım ama yukarıda söylediğim gibi değişen sistemi takip etmem gerekiyor. Bana öngörülebilir bir sistem lazım. Derslerime yoğunlaşabilmem için dağıtımımla ilgili kafamda birşey kalmamalı. Tam anlamıyla kafamı matematik problemlerine verebilmeliyim, systemd'ye yada AUR'daki bir uygulamaya değil :D

Not: Oyunlara hiç değil ! :D Dolayısıyla oyun oynamayacağım, işimde verimli olmamı sağlayacak bir dağıtım seçmeliyim.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Bir süre Arch kullandım ama yukarıda söylediğim gibi değişen sistemi takip etmem gerekiyor. Bana öngörülebilir bir sistem lazım. Derslerime yoğunlaşabilmem için dağıtımımla ilgili kafamda birşey kalmamalı. Tam anlamıyla kafamı matematik problemlerine verebilmeliyim, systemd'ye yada AUR'daki bir uygulamaya değil :D

Not: Oyunlara hiç değil ! :D Dolayısıyla oyun oynamayacağım, işimde verimli olmamı sağlayacak bir dağıtım seçmeliyim.
Debian yani :D

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
plymouth-theme-300-thisisfedora.15.png

giskur11

Müdavim
Reaksiyon puanı
160
Bir japon atasözü der ki;Birşey çalışıyorsa kurcalama. :smirk:

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bu konuya bir zamandır güncelleme getirmedim. Son durumu yazayım 4.13 ile. Aslında 4.13 ile sisteme girmeyi başarıyorum. pci=noacpi yazmam yetiyor başlangıca. Hangi dağıtım olduğu önemli değil. Ama benim sinirime dokunan nokta şu ki benim hem touchpad, hem de touch screen birimlerimi etkisizleştiriyor bu komut. Bunları günlük hayatta kullanmayan birinin umrunda olmazdı. Ben de touchscreen çalışmasa da sorun etmem ama laptop'umu bir mouse'a bağlı kullanmak da istemiyorum :cool: Touchpad'i çalıştırmanın bir yolunu bulana kadar 4.13'ü netbook'uma atmayacağım.