Kediler Ne Yer, Ucuza Nasıl Kedi Beslenir?

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Ahmed Han tarafından 5 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. Ahmed Han

Ahmed Han Asistan

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0

- Kediler Ne Yer, Ucuza Nasıl Kedi Beslenir?

Bizim mallede 2-3 tane yawru kedi var. Bir tanesini eve alıp bakmak istiyorum, en azından büyüyünceye kadar. Ama bi kediye her gün et yedirecek bütçem yok. Böyle bir işe kalkışmadan önce maddi olarak bana ne kadara patlayacağını bilmem gerekiyor.

Biraz Google'dan araştırdım. Kedilerin belirli aralıklarla et yemeleri gerekiyormuş. Eğer hiç et yemezlerse zamanla kör oluyorlarmış. Kediler için, sanıldığının aksine, süt iyi bir besin değilmiş; zira kediler sütü çok zor hazmederlermiş. Kedilerin makarna yiyebildiklerini, hatta fazla yağlı ve şekerli olmamak şartıyla insanların yedikleri herşeyi yiyebildiklerini okudum. Günde 150-200g civarında yemek bir kedi için yeterliymiş.

Kedi besleyen arkadaşlar varsa eğer bana fikir verebilirler mi? Bir kedi nasıl beslenir, hangi ev yemeklerini yiyebilir, hangi aralıklarla ne kadar et yedirmek gerekiyor?

2. craftingMaterial

craftingMaterial Rektör

Beğenileri:
    173
    Ödül Puanları:
    63
    PetShoplardan kilo ile kuru kedi maması alıp besleyebilirsin. Arada bir de farklı yiyecekler verirsin. Gül gibi geçinip gidersiniz :D

3. Peter

Peter Dekan Onursal Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    0
    Ekmek de yiyor diye biliyordum kediler :)

4. S_T_A_L_K_E_R

S_T_A_L_K_E_R Profesör

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    0
    Ne yiyorsan biraz da ona ver. Hatta yemek artıklarını tüketmeleri bakımından çok faydalı oluyorlar:) Ete fazla alıştırma yoksa hep et ister. Babannemin kedisi bu şekilde besleniyor ve ne kör oldu ne de bir hastalığa yakalandı. Öküz gibi oldu...
    Ben de çok istiyorum bir kedi beslemek ama malesef yer yok...

Ekmek de yiyorlar yalnız ekmeği yemek sularına veya süte karıştırınca daha bir afiyetle yiyorlar.

5. Ahmed Han

Ahmed Han Asistan

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Yani benim yediğim bütün yemekleri yiyebilirler mi? Mesela: karnıyarık, patates kızartması, yumurta, soğan, havuç gibi yiyecekleri bir kedinin sevebileceğiniz zannetmiyorum. İnsanın yediği yiyecekler kümesi ile kedini yediği yiyecekler kümesinin kesişiminde hangi yiyecekler var?

6. craftingMaterial

craftingMaterial Rektör

Beğenileri:
    173
    Ödül Puanları:
    63
    Ben de bir ara besliyodum ve diğer arkadaşların dediği gibi ne verirsen yiyo manyaklar :D

Etli yemeklerin suyuna batırılmış ekmekleri afiyetle yiyolar.

Ve benden sana tavsiye kedinin yemek yiyeceği yere genişçe bir muşamba ser. Sen her ne kadar tabağa koysan da arada sırada tabaktan çıkarıp yerlere bulaştırabiliyorlar...

7. S_T_A_L_K_E_R

S_T_A_L_K_E_R Profesör

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    0
    Vallahi öyle bilimsel bir bilgim yok ama dediğim gibi babannemin kedisine veriyoruz ve gayet güzel yiyor. Hatta yemek tencerelerine saldırdığı bile oluyordu. Beğenmese yemek kokusuna saldırmazdı heraldi...

8. tuskilidi

tuskilidi Profesör

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    38
    biz de 4 kedi besledik ve diğer arkadaşların dediği gibi öyle özel bir yemek menüsü hazırlamadık kendilerine. ne yediysek onlara da verdik. sadece yavruyken süt verdik bir hafta kadar sonra alıştı zaten yemek yemeye.

9. mr_rain

mr_rain Guru

Beğenileri:
    411
    Ödül Puanları:
    83
    Ne bulursa yer garibim. Bahçemizde var 4-5 tane. Sokak kedisi normalde ama alıştılar. Gelirler sürekli. Bazen ekmek, süt, yemek artığı; bazen de et vb ufak tefek şeyler alır veririm. Ayrıca kasaplardan artık et alabilirsin, satılmayan, yenmeyecek parçaları ücretsiz ya da düşük bi ücretle alırsın.. Beslersin bi güzel.

10. THR

THR Profesör

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    48
    Buzdolabının kapağını açık bırak gerisine karışma o halleder.:D

Arasıra peynir,ekmek içi ve ya kemik atıyorum hemen kapışıyorlar

11. coransoy

coransoy Üyecik

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hoca bizdede 2 tane kedi var bu yüzden bizde bu sorundan muzdaribiz.
    Biz şöyle bir çözüm bulmuştuk kediler ufakken ısıtılmış süt ve yavru kediler için olan mama yedirdik. Büyüdüklerinde ise mama yediriyorduk fakat bu biraz masraflı oldu ve belli bir süreden sonra yememeye başladılar. Sonrasında ise kasaplarda ve sakatatçılarda manco diye dana akciğeri satarlar kilosu izmirde şuan 1,5 lira. Mancoyu yumruk büyüklüğünde ilk önce komple parçalarım.Sonrasında ise ufak poşetlere paylaştırırım.(Ortalama 6-7 poşet çıkar bunları buzluğa atarım.) Her poşet ayrıca bir tencerelik olur. Bunları haşlarım. Normal tencerede ort. 2 saat düdüklüde 45 dk kadar. bir kaba soğumaya bırakırım.
    Kedi acıktığında 1-2 yumruk büyüklüğünde eti kaptan alıp sıcak su ile ısıtırım. küp küp doğrayarak önüne veriyom. Böylesi hem sağlıklı(çiğ verirsen parazit yapar hayvanda ki bu öldürücüdür.) hemde ekonomik oluyor. 10 liralık manco 2 yetişkin kediye 2 hafta yetiyor ve bendeki kediler maaşallahı var.(biri 3 biri 5,5 kilo :D) hatta bahçedeki kedilerde bundan nasibini alıyor :D
    diğer tavsiyem eğer kediye bakıcam diyorsan vede dişi ise kısırlaştırman hem sen rahat olursun hemde hayvan rahat eder.

12. antimatter

antimatter Profesör

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    al kuru mama, ara sırada yaş mama ver olsun gitsin.. öbür türlü angaryası çok olur :)

13. Junas

Junas Doçent

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    et vermek istiyorsan tavuk ciğeri hem çok ucuz hemde çok severler.Bizzat üstüme atlıyor bizim kedi.Kaynatırsın ver gitsin. :)

14. Elbruz46

Elbruz46 Rektör

Beğenileri:
    366
    Ödül Puanları:
    83
    Kedi dediğin yaratık SEBZE MEYVE dışında her şeyi yer...

TEK bir Şart ile SICAK OLMAYACAK...
    Soğua Yakın ILIK olması tavsiye edilir...

Her türlü süt ürünü
    Her türlü et ürünü
    Her türlü hamur işi

Pişmiş patates
    Prinç Pilavı
    Bulgur Pilavı
    Makarna...
    Ekmek
    Süt...
    Mısır

Özellikle Kaynatılmış Mısırı Etten daha çok seviyorlar ama çok fazla verme tadımlık.

Tatlı şeylerin hepsini severler
    Bisküvi Çikolata Gofret gibi...

Et yememe ve Kör olma hikayesi ise yalan...
    Evde yapılan yemeklerin neredeyse tamamına yakınını pişmiş ve soğumuş olarak tüketirler...

Masraflı değildir bakımları...

Kolay gelsin şimdiden

15. Ahmed Han

Ahmed Han Asistan

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Ciğer kedilere zararlıymış.

(Kaynak: Cier ve Kediler)

16. antimatter

antimatter Profesör

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    ben tatlı ve şekerden nefret ederler diye biliyordum ?
    ya da çikolata mıydı o...

17. Ahmed Han

Ahmed Han Asistan

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Evet, ben de şekerli besinler dört ayaklı memeli havanları (özellikle köpekleri) kör eder diye biliyorum.

18. Elbruz46

Elbruz46 Rektör

Beğenileri:
    366
    Ödül Puanları:
    83
    Walla bir ara sayısız kedi besliyorduk şu an iki büyük 3 tane da yavru kedimiz var... Şekerlü herhangi bir şey verdiğimizde kıtlıktan çıkmış gibi yiyorlar

Köpekleri bilemem ama hiç bir kedimiz şekerli bir şey yedi diye kör olmadı bu güne kadar...

Bu arada bahsettiğim şey şu...
    Her gün siz ne yiyorsanız yemeğinizden ona da verin...
    Özellikle EKMEK...

Her gün kedi aynı gıda ile beslenirse elbette sorun yaşar...
    Her gün süt içen her gün et yiyen kedi değil İNSAN da rahatsızlık yaşar...

Yani evde pişen yemekler artı ekmek falan vermek yeter...

Yavru kedi için ise günlük her akşam yarım kase süt vermek kemiklerinin gelişimi için önemli...

Bir Uyarı daha...
    Kediler özellikle yavru oldukları dönemde çok şirin oldukları için herkes eline alıp sevmek ister...

Ama bu yavru kedilerin gelişimini etkiliyor...

Elinize çok fazla almayın ve sıkıca tutmayın çok hafif davranın...

Ele alınan kediler diğer ele alınmayanlara nazaran daha küçük kalıyorlar büyüdüklerinde...

19. ByKaMiKaZe

ByKaMiKaZe Profesör

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    38
    büyüyünceye kadar bakacaksanız sakın kuru mamaya alıştırmayın dışarda kuru mama bulamaz (kuru mamaya alışınca önceden yediklerini yemez oluyorlar) ve büyüyünceye kadar bakmayı düşünüyorsanız da bana soracak olursanız hiç bakmayın daha iyi, Kedinin yaşaması için zor olabilir.
    ama bu dediklerim her kedi için aynı olmaz ben 3 tane kediye bakıyorum evde 1 tane dükkanda 2 tane. 2 tanesi sütü seviyor biri nefret ediyor :D biri balık yiyor 2si yemiyor. haşlanmış patatesi evdeki yiyor dükkandakiler yemiyor. değişik hayvanlar :)

20. prestiga

prestiga Asistan

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    arkadaşım bizde mahallenin kedilerini besliyoruz allah rızası için bizim de buçemiz çok kısıtlı ama kendimizi mecbur hissediyoruz tavuk satılan yerlerden boyun alıyoruz paketi 1 tl 3 paket alıyoruz 4 gun gidiyor ama kaynatıyoruz kuçuk oldukların dan yiyemiyorlar suyuna da ekmek doğruyoruz sen de bizim gibi yaparsan buçen sarsılmaz

Sayfayı Paylaş