Katar şeyhinden Erdoğan'a 400 milyon dolarlık hediye

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Katar Emiri'nden Erdoğan'a büyük jest! Hediye etti

katar_emirinden_erdogana_buyuk_jest_1536761977_5908.jpg

Katar Emirliği’ne ait VIP donanımlı Boeing 747-8 tipi özel uçak, dün İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na inerek Cumhurbaşkanlığı uçak filosuna katıldı. VQ-BSK tescilli uçak, Katar Şeyhi Temim bin Hamed Al Sani’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a olan sevgisi Türkiye’ye olan güveni ile bu uçağı hediye ettiği öğrenildi.

Boeing imalat hattından özel jet standartlarında imal edilen uçak, 2012’de ilk defa fabrikanın apronunda görüntülendiğinde "Bu uçak kimin" soruları ortaya atılmıştı. Uçak daha sonra Seattle yakınlarındaki Everett Fabrikası’ndan San Antonio’ya gitti. Burada ‘Very VIP’ olarak adlandırılan standartlarda kabini özel jet haline getirildi. Uçak 2015’te Katar Emirliği’ne teslim edildi.

KOLTUK KAPASİTESİ 76

Normalde üç sınıflı 400 yolcu kapasiteli uçak özel donanımıyla 76 yolcu taşıyor. Ayrıca 18 kişilik uçuş ekibi de bu uçakta görev yapıyor. Toplantı salonları, yatak odası, özel reviri bulunan uçak üç yıllık hizmet süresinde 436 saat uçtuğu, toplam 200 iniş kalkış yaptı.

İKİNCİ EL SATIŞA ÇIKTI

Uçağın satış kararından sonra bazı ülkelerin ilgilendiği öğrenildi. 400 milyon dolar fiyatla ikinci el pazara çıkan uçağa Cumurbaşkanı Erdoğan ilgi gösterdi. Katar Şeyhi bu talep üzerine uçağı hediye etti.

PİLOTLARI 777 FİLOSUNDAN

Geçtiğimiz ay THY, bu uçakta görev yapacak pilotları belirledi. Ekip benzer kokpite sahip olmaları nedeniyle 777 filosundan seçildi. Simülatör ve yer eğitimlerini tamamlayan pilotlar yurda döndü.

lRbHw_1536761346_7067.jpg

DÜN GECE GELDİ

Katar’dan önce inceleme için Basel’deki AMAC Aerospace tesislerine getirilen uçak dün gece İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na uçtu. Boeing 747-8’in boyama ve modifikasyon işlemlerinin HABOM tesislerinde yapılacağı öğrenildi.

pAFeL_1536761373_7983.jpg

KaynaK

Yeşil Okçu

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,810
Acaba bunu alırken neler satıldı :p Neyse yakışır reyisimize

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
etik değil 100TL üzeri hediye kabul etmesi ahlak dışı.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
etik değil 100TL üzeri hediye kabul etmesi ahlak dışı.

Yav güldürme adamı be Konfik, sanki adamın babasına mülk diye tapulamış gibi konuşuyorsun. Yarın belki de sen reis olursun, ona binme sırası sana gelir, olmaz mı? :)

Bu arada şu sinirli ve asabi imhoteb'i de alırsın yanına, belki sinirleri yatışır, iyi gelir valla! :D

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
hiç etik değil hediyenin de sını olmalı bu çok pahalı olmaz böyle hediye.

Emir Timur

Doçent
Reaksiyon puanı
445
Neye karşılık?
40 liralık hediye alıyorsanız arada 400 liralık para dönüyordur; 750.000 liralık hediye alıyorsanız yüz milyon dolarlık para dönüyordur, uçağı da siz düşünün.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Neye karşılık?
40 liralık hediye alıyorsanız arada 400 liralık para dönüyordur; 750.000 liralık hediye alıyorsanız yüz milyon dolarlık para dönüyordur, uçağı da siz düşünün.

Emir Timur neyin hesabını yaptın pek anlayamadım ama emin ol hayatımda çıkar için kimseye hediye almadım ben. Sadece sevdiklerim, değer verdiklerim için hediye aldım ben. Bir insanın sevdiği, hürmet ettiği, değer verdiği birine karşılıksız, çıkarsız hediye alması sahiden size o kadar anormal mi gözüküyor gerçekten?!

Emir Timur

Doçent
Reaksiyon puanı
445
Sen sıradan bir insansın. Milletvekili, bakan, başbakan, cumhurbaşkanı değilsin. Arada çok fark var.

Sucrofe

Müdavim
Reaksiyon puanı
677
Emir Timur neyin hesabını yaptın pek anlayamadım ama emin ol hayatımda çıkar için kimseye hediye almadım ben. Sadece sevdiklerim, değer verdiklerim için hediye aldım ben. Bir insanın sevdiği, hürmet ettiği, değer verdiği birine karşılıksız, çıkarsız hediye alması sahiden size o kadar anormal mi gözüküyor gerçekten?!
Yani nasıl bu kadar kör olabiliyorsunuz? Sevdiğiniz birisine 400 milyon dolarlık hediye alır mıydınız siz? Karşılığı yok mudur sizce bunun? PES!

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Reisimiz uçakla amerikaya gidip oraya atom torpili atıcak. Sonra Dünya lideri olcak.

Emir Timur

Doçent
Reaksiyon puanı
445
Belgesi varmış, söylediklerimi geri alıyorum, kusura bakmayın.
41645195_1863282127103634_8768486819265249280_n.jpg

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Katar’ın içinden geçtiği sıkıntılı dönemi bilmez iseniz,
Bölgede köşeye sıkıştırıldığında sadece Türkiye’nin yardıma koştuğunu bilmezseniz,
Suud yönetiminin Katar’ı işgal etmeye niyetlendiği surada Türkiye’nin Katar’da askeri üs açtığını bilmezseniz,
Adamlarda oaradan çok hiç bir şey yok iken, çevre ülkelerin ambargosu nedeniyle tüm marketlerde ürünler tükenmişken Türkiye’den uçaklar dolusu gıda ürününün gönderildiğini bilmez isen,
Katar’da Suud yönetimin hedeflediği darbe girişimini bölgedeki Türk askerinin önlendiğini bilmez isen

Nereden çıktı şimdi bu hediye dersin.

Türkiye’nin Katar için yaptıklarının yanında bu uçak devede kulak bile değildir.

Katarlılar paranın ve petrolün yenilebilir bir şey olmadıklarını öğrendikleri gün sadece Türkiye’yi buldular yanlarında...

Sucrofe

Müdavim
Reaksiyon puanı
677
Ya bırak abi Allah aşkına. :D Katar değil mi Arakan'a 100 bin, Amerika'ya milyonluk bağış yapan? Bu uçak kesin hediyedir canım, canı gönülden inananlar bu mesajı beğenebilir mi?

erdignss

Doçent
Reaksiyon puanı
84
Yav bu Araplar karşılıksız iş yapar mı Allah aşkına? Kesin çok daha iyi bi çıkarları vardır.

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Altından illa bir şey çıkar. Boş beleş hediye vermez bu araplar.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Yav bu Araplar karşılıksız iş yapar mı Allah aşkına? Kesin çok daha iyi bi çıkarları vardır.

Basit anlatıyorum.

Evet adamların çıkarları var...

Adamların ülkesi Sudi Arabistan’ın işgal tehlikesi altında.

Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Sudi Arabistan, Katar’ı bir kaşık suda boğmaya çalışıyorlar. Sınırlarını kapattılar, ambargo uyguluyorlar.

Bölgede kendilerine yardım (parasal değil adamların paraya ihtiyacı yok) siyasi ve askeri yardım eden tek ülke Türkiye oldu...

Türk ürünleri Katar’da
Katar'da 'Türk ürünleri kaynaklı' Türkçe akımı

Türkiye Katar’a askeri üs kurdu
İşte Türkiye'nin Katar'daki askeri üssü

Arap denince, Arap yarımadasındaki Suudi Arabistan dışında ülke yokmuş, sadece tek bir ülke tek bir politika varmış gibi davranmayın.

Katar’ın ne çıkarı varmış?

Selva kanalını duydunuz mu?

Arabistan Katar ile kendi arasındaki sınıra Katar’ı bir adaya dönüştürecek şekilde büyük bir kanal projesi başlattı.

Bu Kanal ile Katar’ın kara ile bağlantısı kesilecek.
Arabistan buraya bir askeri üs kuracak
Dahası bir de nükleer atık tesisi kuracak.

Katar bu bölgede şu an kendisine askeri ve siyasi gücüyle destek veren tek ülke Türkiye ile olabildiğince ilişkileri iyi tutmaya çalışıyor.

Bütün mesele bu.

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Adamın biri sırf bu hediyeler yüzünden yine kandırıldık demesin. Yıldım ben valla artık.

Rint

Müdavim
Reaksiyon puanı
360
İsraf ekonomisinden tasarruf ekonomisine geçiş öncesi son "sorti"... Tabi yersen!

mapavrili

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,444
Reise yakışır, ama hediye ama satınalma farketmez.

M

Murat Burç

SDN Okuru
He yav he hediyedir o.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Reise yakışır, ama hediye ama satınalma farketmez.
O zaman %52'nin vergisi ile alınsın bu uçak ne dersin? Ben market alışverişimi zor yaparken birilerinin lüks içinde yaşaması zoruma gidiyor desem ne düşünürsün bu konuda?
Veya ben bu ülkenin öğrencisi olarak devlet bana enflasyona göre zamlı olarak geri ödeyeceğim krediyi uygun görüp burs vermediği ortamda gerine gerine suriyelilere 35 milyar dolar destek verdik. Yardım elçisiyiz şuyuz buyuz diyen birini duyup kafamdan kaynar sular döküldüğünü söylesem ne düşünürsün?
İsrafı yapanların ve savunanların Allah belasını versin.

Son düzenleyen moderatör:

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
ahlaki değil hediye olması daha büyük rezalet olur Türkiye Cumhuriyeti kimsenin sadakasına muhtaç değil.

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Basit anlatıyorum.

Evet adamların çıkarları var...

Adamların ülkesi Sudi Arabistan’ın işgal tehlikesi altında.

Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Sudi Arabistan, Katar’ı bir kaşık suda boğmaya çalışıyorlar. Sınırlarını kapattılar, ambargo uyguluyorlar.

Bölgede kendilerine yardım (parasal değil adamların paraya ihtiyacı yok) siyasi ve askeri yardım eden tek ülke Türkiye oldu...

Türk ürünleri Katar’da
Katar'da 'Türk ürünleri kaynaklı' Türkçe akımı

Türkiye Katar’a askeri üs kurdu
İşte Türkiye'nin Katar'daki askeri üssü

Arap denince, Arap yarımadasındaki Suudi Arabistan dışında ülke yokmuş, sadece tek bir ülke tek bir politika varmış gibi davranmayın.

Katar’ın ne çıkarı varmış?

Selva kanalını duydunuz mu?

Arabistan Katar ile kendi arasındaki sınıra Katar’ı bir adaya dönüştürecek şekilde büyük bir kanal projesi başlattı.

Bu Kanal ile Katar’ın kara ile bağlantısı kesilecek.
Arabistan buraya bir askeri üs kuracak
Dahası bir de nükleer atık tesisi kuracak.

Katar bu bölgede şu an kendisine askeri ve siyasi gücüyle destek veren tek ülke Türkiye ile olabildiğince ilişkileri iyi tutmaya çalışıyor.

Bütün mesele bu.
Hocam ülkemizdeki siyasi anlayış çok farklı, eğer karşında sevmediğin birisi varsa onun yaptığı her şey ülkeye ve millete zarar olarak algılanır. Yapmazsa çamur atarsın yaparsa yine çamur atarsın, çünkü sevmiyorsun hizmet, vatan, millet, bayrak vs. umrunda mı? Sadece o gitsin yeter zihniyeti işliyor. Günümüzdeki olaylara bakılırsa dediğim şeyin uygulamalı hali rahatlıkla görülebiliyor. Bu ülkede tıpkı çağdaşçılık ve medeniyetçilik gibi siyasette çok yanlış anlaşılan şeyler arasında.

Reaksiyon puanı
5,172
Üstü kapalı bir şeyin sadece iyi niyet gösterme amaçlı bir hediye olduğunu nereden biliyorsunuz? Acaba böyle bir hediyenin altındaki nedenden şüphe etmek çamur atmak mı oluyor? Ve bu şüpheci olmayan arkadaşların bilipte bizim bilmediğimiz bir şey mi var?

Sucrofe

Müdavim
Reaksiyon puanı
677
Üstü kapalı bir şeyin sadece iyi niyet gösterme amaçlı bir hediye olduğunu nereden biliyorsunuz? Acaba böyle bir hediyenin altındaki nedenden şüphe etmek çamur atmak mı oluyor? Ve bu şüpheci olmayan arkadaşların bilipte bizim bilmediğimiz bir şey mi var?
Bırak Allah aşkına, değmez bunlara bir şey anlatmaya. Her şeye cevapları var ama sorgulamazlar "eğitim sistemi, ekonomi neden bu halde" diye. Sorgulamazlar "milletin sözde vekilleri bolluk içinde yaşarken ben asgari ücretle neden sürünüyorum" diye. Bunları yazarken bile korkuyorum belki evime polis gelir de gözaltına alırım diye, ben düşünce özgürlüğümden bile şüphe ederken bunlar hâlâ neyi savunuyor anlamış değilim. Ülkenin durumunu bunlara sorsan; dünya deviyiz, Amerika'ya kafa tutuyoruz vs. Ne bekliyorsun ki bu kitleden?

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Bırak Allah aşkına, değmez bunlara bir şey anlatmaya. Her şeye cevapları var ama sorgulamazlar "eğitim sistemi, ekonomi neden bu halde" diye. Sorgulamazlar "milletin sözde vekilleri bolluk içinde yaşarken ben asgari ücretle neden sürünüyorum" diye. Bunları yazarken bile korkuyorum belki evime polis gelir de gözaltına alırım diye, ben düşünce özgürlüğümden bile şüphe ederken bunlar hâlâ neyi savunuyor anlamış değilim. Ülkenin durumunu bunlara sorsan; dünya deviyiz, Amerika'ya kafa tutuyoruz vs. Ne bekliyorsun ki bu kitleden?
Düşünce özgürlüğü olmadığı ve eğitim sistemi konusunda hemfikiriz, kim olursa olsun bir insanı kanunlar arkasına saklayıp korumak adalete yanaşmaz. Ekonomi konusuna gelirsek rahip brunson olayından sonra doların ateşlenmiş roket gibi yükseldiğini görmeyen de benim değil mi? Sadece rahip burnson olayı değil, biz Amerika ile ne zaman bir anlaşmazlık yaşasak ve bağımsız olduğumuzu göstersek, doların uçuşlara geçtiğini görmeyen de benim doğrudur. Milletin sözde vekilleri diyorsun da senin siyasi görüşüne giren şahıslar asgari ücret mi alıyor? Bırakın şu işinize geldiği gibi davranmayı, nerede siyasi konu olsa hemen altına doluşup yardırıyorsunuz. Olayı izah etmek için yanıt versek hemen siliyorlar üstüne uyarı yiyoruz, bu ülkenin Amerika gibi yüksek güçteki ülkelere askeri olarak kafa tutması için 40 Fırın ekmek yemesi lazım, artık savaşlar diplomatik olarak yapılıyor şu geri kafalılığı bırakın gündemi izleyin, Amerika bu ülkeye şuan da söz geçirebiliyor mu? Önceden it gibi tasmayı bağlayıp sözlerini tek tek geçirmiş mi?

Sucrofe

Müdavim
Reaksiyon puanı
677
Düşünce özgürlüğü olmadığı ve eğitim sistemi konusunda hemfikiriz, kim olursa olsun bir insanı kanunlar arkasına saklayıp korumak adalete yanaşmaz. Ekonomi konusuna gelirsek rahip brunson olayından sonra doların ateşlenmiş roket gibi yükseldiğini görmeyen de benim değil mi? Sadece rahip burnson olayı değil, biz Amerika ile ne zaman bir anlaşmazlık yaşasak ve bağımsız olduğumuzu göstersek, doların uçuşlara geçtiğini görmeyen de benim doğrudur. Milletin sözde vekilleri diyorsun da senin siyasi görüşüne giren şahıslar asgari ücret mi alıyor? Bırakın şu işinize geldiği gibi davranmayı, nerede siyasi konu olsa hemen altına doluşup yardırıyorsunuz. Olayı izah etmek için yanıt versek hemen siliyorlar üstüne uyarı yiyoruz, bu ülkenin Amerika gibi yüksek güçteki ülkelere askeri olarak kafa tutması için 40 Fırın ekmek yemesi lazım, artık savaşlar diplomatik olarak yapılıyor şu geri kafalılığı bırakın gündemi izleyin, Amerika bu ülkeye şuan da söz geçirebiliyor mu? Önceden it gibi tasmayı bağlayıp sözlerini tek tek geçirmiş mi?

Ekonominin böyle olacağı zaten belliydi, size bir güzel yedirdiler "Amerika doları yükseltiyor" diye. Brunson olayı yaşanmadan önce dolar 2 TL miydi de bir anda 7 TL'yi zorlar oldu? Hadi diyelim aynen böyle oldu, senin ekonomin saldırılara bu kadar güçsüz mü? Sen git dışa bağımlı ol, cari açığın sürekli olsun ve sen gel bana "doları Amerika yükseltiyor" de.

Benim siyasi görüşüme giren insanların aldığı parayı savunduğum gibi bir ifade var mı mesajımda? Nereye çekiyorsunuz konuyu.

Savaşlar diplomatik yapılıyor, evet. Herkesi düşman edelim kendimize, ona buna "Eyyyy!!!" diyelim. Aman ne diplomasi.

BOP'u savunan adam var başımızda, sizce Amerika söz geçirebilmiş mi geçirememiş mi? :D

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...