Kasa çalışıyor monitöre görüntü gelmiyor [Çözüldü]

Bu konuyu okuyanlar

kpln04

Profesör
Reaksiyon puanı
2
pcyi uykuya alıp sahur icin yemeğe gittim geldim bastım düğmeye normal açılıyordu pc ama monitôrde görüntü yoktu birde ekranın ışığı yanip sönüyor görüntü gelmiyor neden olabilir acaba

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Bilgisayarın güç kablosunu psudan çıkar biraz bekle tekrar takıp açmayı dene.
Hâlâ düzelmiyorsa dediğim düzeltebilir, nedenini öğrenmek istiyorsan anlık hatadır heralde

kpln04

Profesör
Reaksiyon puanı
2
fişleri çekip tekrar denedim ama olmad monitorun isigi surekli yanip sonuyor hic tepki yok ekranda ama pcnin duzgun sekilde calistigini dusunuyorum

Mert Ahmet

Dekan
Reaksiyon puanı
41
monitörün arkasındaki bağlantıları kontrol et gevşeyebilyiorlar arada böyle sorun çıkardıkları oluyor ;)

BLacK+

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
18
Tüm gücü keserek (fişleri çekerek) bir süre bekle. Statik elektrik durumu olabilir.

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
fişleri çekip tekrar denedim ama olmad monitorun isigi surekli yanip sonuyor hic tepki yok ekranda ama pcnin duzgun sekilde calistigini dusunuyorum

Fişi çek güç tuşuna birkaç kere bas, basılı tut. O şekilde tekrar tekrar yap yine açmayı dene.
Monitör kablosunu da kontrol et.

kpln04

Profesör
Reaksiyon puanı
2
restart attim baglantilari kintrol ettim fisleri cekip taktim olumsuz anlamadigim elektrik gitmedi sadece uykuya aldim 30 dk kapali kaldi geldim actim acilmadi

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Güç tuşuna birkaç kere basıp bırakma işlemini yaptın mı?

azen63

Profesör
Reaksiyon puanı
24
tamam en son uyku moduna aldında . ondan önce neler yaptıgını söyleyebilirmisin. belki ayarları felan bozmussundur. belki ekran karttı problemi oluşmutur. o zaman yaptıklarının üzerinden sana birşeyler anlatmaya çalısırız.

kpln04

Profesör
Reaksiyon puanı
2
tamam en son uyku moduna aldında . ondan önce neler yaptıgını söyleyebilirmisin. belki ayarları felan bozmussundur. belki ekran karttı problemi oluşmutur. o zaman yaptıklarının üzerinden sana birşeyler anlatmaya çalısırız.

firefox acikti kapasim uyku tusuna bastim

azen63

Profesör
Reaksiyon puanı
24
sorunun Ekran kartı gibi görünüyor..... diyebileceğim bu kadar .. bir servise göstertebilirsin... yada cevrende bu konuda uzman birine. üzgünüm yardımcı olamayacagım sana :(

OnurFK

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Kardes ekran kartini sok 1 saat felan bekle tekrar tak bide o orada monitoru onboard bagla calisiyormu bak

BlackSwords

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Monitörün tuşlarından bir tanesi anolog ve dijital görüntüye geçiriyorsa ona tıklamıyı dene..

KaJMeR13

Profesör
Reaksiyon puanı
9
power tuşuna basınca "tek bip" sesi geliyorsa kasa da sorun yok demektir.(anakarta hoparlör yoksa o ses gelmez yani garanti değil)

eğer anakartının onboard ekran kartı varsa ve üstüne birde sen harici e.k. taktıysan bios harici olanı değil onboard olanı kullanıyor olabilir. monitör kaplosunu onboard ekran kartına bir tak dene

anakart arızası olabilir(son ihtimal)

ramlerde sıkıntı olabilir. anlıyorsan ramlarin yerini vs değiştir. tozunu vs sil. düzgünce tak.

harici ekran kartını(varsa) çıkart öyle aç pc yi. sorun onda olabilir. yada anakarttaki slotllar tozlanmış vs olabilir.

son olarak eğer anlıyorsan biosdaki önemli ayarları her ihtimale karşı bir yere not et ve bios sıfırla(anakartaki pili çıkart bir kaç dakika bekle tekrar tak) sıfırladıktan sonra not ettiğin ayarları bios tekrar gir.
(not bios ta "ayar profili" özelliği varsa o şekilde kaydet. bios ta f11 bas. bir isim gir. ayarları profil olarak kaydeder)

aklıma şimdilik bunlar geldi.

kpln04

Profesör
Reaksiyon puanı
2
monitor icinden acayip bi ses geliyor acma kapama dugmesi etkilemiyor monitor isigini surekli yanip sonuyor baska bi monitor bulup denesem sorunun monitor mu yoksa dosnimdan kaynaklandigini cozseydim bari ama anlamadigim kapali bi pc nasil bu hale gelir?

KaJMeR13

Profesör
Reaksiyon puanı
9
monitor icinden acayip bi ses geliyor acma kapama dugmesi etkilemiyor monitor isigini surekli yanip sonuyor baska bi monitor bulup denesem sorunun monitor mu yoksa dosnimdan kaynaklandigini cozseydim bari ama anlamadigim kapali bi pc nasil bu hale gelir?
monitör crt mi eğer crt ise ses gelmesi anormal. lcd ise ses gelmesi daha da anormal.
sorunun monitörle alakalı olma ihtimali de var. belki yanmış vs...

El Padrino

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
70
Bu tür sorunlar her zaman deneme yanılma yoluyla çözülür..Öncelikle monitörü çalıştığına emin olduğun başka bir bilgisayarda denemelisin.Eğer yine çalışmazsa monitör gitmiş demektir.Eğer çalışırsa sorun kasada demektir.

Sorun kasadaysa bilgisayarı fişten çek, kasayı aç.Güç kaynağının anakartı besleyen güç kablolarını çıkar tak.Ekran kartını çıkar yine tak.Sonra tekrar bağlantıları kur.Yine açılmazsa kasana, çalıştığından emin olduğun başka bir ekran kartını tak öyle dene.Eğer çalışırsa ekran kartın gitmiş demektir.Eğer çalışmazsa anakartta bir sorun var demektir.

Naaa

Profesör
Reaksiyon puanı
3
ekran kartın veya anakartın yanmış 'bence' . lost un 2. veya 3.sezonu kuzenle beraber öküz gibi izleyince bende de aynı problem olmuştu ordan biliyorum :D

kpln04

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Bu tür sorunlar her zaman deneme yanılma yoluyla çözülür..Öncelikle monitörü çalıştığına emin olduğun başka bir bilgisayarda denemelisin.Eğer yine çalışmazsa monitör gitmiş demektir.Eğer çalışırsa sorun kasada demektir.

Sorun kasadaysa bilgisayarı fişten çek, kasayı aç.Güç kaynağının anakartı besleyen güç kablolarını çıkar tak.Ekran kartını çıkar yine tak.Sonra tekrar bağlantıları kur.Yine açılmazsa kasana, çalıştığından emin olduğun başka bir ekran kartını tak öyle dene.Eğer çalışırsa ekran kartın gitmiş demektir.Eğer çalışmazsa anakartta bir sorun var demektir.

oyle bi yerdeyim ki pc bulabilecegimi sanmiyorum

- - - Mesaj Güncellendi - - -

ekran kartın veya anakartın yanmış 'bence' . lost un 2. veya 3.sezonu kuzenle beraber öküz gibi izleyince bende de aynı problem olmuştu ordan biliyorum :D

valla bende cok yukleniyordum ama hic donanim sorunuyla karsilasmadim daha once

KaJMeR13

Profesör
Reaksiyon puanı
9
yapabileceğin tek şey kasayı açıp ekran kartını çıkarıp varsa onboard E.K ile pc yi açman. çünkü ekran kartında olma ihtimali yüksek.yada ramlarla ilgili olaibilir.
çünkü:ekran kartı-ram-işlemci de en ufak sorun varsa pc ya açılmaz ya da böyle görünü gelmez. başlangıçta pc den farklı bip sesleri geliyorsa arıza var demektir.(tabi anakarta hoparlör varsa)
bu arada işlemci sorunlu olduğunda da böyle olur. yani deneme-yanılma ile bulman gerek sorunu.

kpln04

Profesör
Reaksiyon puanı
2
yapabileceğin tek şey kasayı açıp ekran kartını çıkarıp varsa onboard E.K ile pc yi açman. çünkü ekran kartında olma ihtimali yüksek.yada ramlarla ilgili olaibilir.
çünkü:ekran kartı-ram-işlemci de en ufak sorun varsa pc ya açılmaz ya da böyle görünü gelmez. başlangıçta pc den farklı bip sesleri geliyorsa arıza var demektir.(tabi anakarta hoparlör varsa)
bu arada işlemci sorunlu olduğunda da böyle olur. yani deneme-yanılma ile bulman gerek sorunu.

aga yani herseyde olabilir diyosun

KaJMeR13

Profesör
Reaksiyon puanı
9
aga yani herseyde olabilir diyosun
daha önce karşılaştığım kasa açılıp görüntü gelmeme durumlarını özetleyim şimdi:
**işlemci yanmış.
**ramlar oynamış-tozlanmış
**bios ayarları sorunlu(bios reset ile çözülür)
**ekran kartı sorunlu(yanma-arıza gibi durumlar)
**anakart arızası
**statik elektrik
bunların hepsiyle ayrı ayrı karşılaştım :)

Karargaht

Dekan
Reaksiyon puanı
112
daha önce karşılaştığım kasa açılıp görüntü gelmeme durumlarını özetleyim şimdi:
**işlemci yanmış.
**ramlar oynamış-tozlanmış
**bios ayarları sorunlu(bios reset ile çözülür)
**ekran kartı sorunlu(yanma-arıza gibi durumlar)
**anakart arızası
**statik elektrik
bunların hepsiyle ayrı ayrı karşılaştım :)

Arada bir duş al :p

mekolac44

Doçent
Reaksiyon puanı
5
ekran kartının soketini ve board üzerindeki yerini kontrol et

svksy

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Ramlarını sök. Soketlerini temizle ve tak. O bilgisayar çalışır.