Kararsızlık içerisindeyim görüş ve deneyimlerinize ihriyacım var.

Bu konuyu okuyanlar

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Forumda sohbet etmekten biz de zevk alıyoruz, yakın kafadan insanlarla fikir ve bilgi alışverişi yapmak hem iyi bir öğrenme hem de eğlenceli oluyor :)
Gerçekten ben de forumda sohbet etmeyi çok seviyorumHatta neredeyse her gün forudayım.Hem forumda sağolsunlar bir konu açtığımda cevapsız bırakmıyorlar. :)

Turkmenmert

Asistan
Reaksiyon puanı
95
Forumda sohbet etmekten biz de zevk alıyoruz, yakın kafadan insanlarla fikir ve bilgi alışverişi yapmak hem iyi bir öğrenme hem de eğlenceli oluyor :)

Bu yazdığın 3 programı da sorunsuz açabilecek işletim sistemleri Windows ve Mac malesef. Mühendislik programları konusunda Linux alternatifleri var ama sen alıştığın, piyasada yaygın, marka haline gelmiş programı kullanmalısın, yoksa sıkıntı olabiliyor. Ancak eğer mühendissen ileride linux'a ihtiyaç duyabilirsin (Ardunio yada Raspbberry pi projesi yapma amacın varsa misal).

Zamanımız bol, bununla ilgili ne kadar RAM'e ihtiyacım var gibi bir konu açarak beni orada etiketlersen orada tartışalım bunu.
Arzu edersen buradan devam etmek isterim bütünlüğü bozmamak adına
--- Gönderi Güncellendi ---
Gerçekten ben de forumda sohbet etmeyi çok seviyorumHatta neredeyse her gün forudayım.Hem forumda sağolsunlar bir konu açtığımda cevapsız bırakmıyorlar. :)
Düzenli olarak forumu kontrol ediyorum. Hergün ilk boş anımda elim safariye gidiyor foruma bakayım diye

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
O zaman kurcalayalım, kafana takılan ne var bu ram konusunda ?

Turkmenmert

Asistan
Reaksiyon puanı
95
O zaman kurcalayalım, kafana takılan ne var bu ram konusunda ?
8 ile 16 nın ne gibi işlevi olur, yani 8 in yapamayacağı ne gibi bir işlev var. 800 tl için değer mi artı 1 taksit daha yapmayayım

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bildiğim kadarı ile bu saydığın programlarda RAM işlemci ve ekran kartından bile daha önemli. Bunu bir Autodesk geliştiricisinin yazdığı bir cevaptan hatırlıyorum, ne kadar RAM'in olursa o kadar iyi.

Turkmenmert

Asistan
Reaksiyon puanı
95
Bildiğim kadarı ile bu saydığın programlarda RAM işlemci ve ekran kartından bile daha önemli. Bunu bir Autodesk geliştiricisinin yazdığı bir cevaptan hatırlıyorum, ne kadar RAM'in olursa o kadar iyi.
Gerek yok gibi bir düşünce içerisindeyim şuanda
İleride (3-4 sene) ne gibi yararı olur bana bunun

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Projenin büyüklüğüne göre değişir. Eğer gerek yok diye düşünüyorsan yoktur çünkü senin ne yaptığını, ne detayda yada profesyonelitede yaptığını ben bilmiyorum. Geliştiricinin ağzından çıkan lafı sana söylüyorum. İhtiyacım yok diyorsan yoktur. RAM kullanımlarına program açıkken bak, gözün program kapalıyken RAM'i bir görsün sonra programla iş yaparken özellikle ağır işler yaparken RAM'i bir yokla. Ancak öyle anlarsın.
İleride (3-4 sene) ne gibi yararı olur bana bunun

Yukarıda dediğim gibi RAM'in büyüklüğü projenin büyüklüğü ve detayıyla doğrudan ilgili. Çünkü sen bunları kaydetmeden önce, hatta bunları hazırlarken (Editlerken, ne dersen) aslında bu işlemleri RAM'de yapıyorsun ve kaydetmeyi RAM'den hard diske yapıyorsun. Bir projeyi açarken bile RAM'e yazıyorsun.
Mühendis değilim ama mühendislerin sorunlarından, ihtiyaçlarından biraz anlarım :)

Turkmenmert

Asistan
Reaksiyon puanı
95
Projenin büyüklüğüne göre değişir. Eğer gerek yok diye düşünüyorsan yoktur çünkü senin ne yaptığını, ne detayda yada profesyonelitede yaptığını ben bilmiyorum. Geliştiricinin ağzından çıkan lafı sana söylüyorum. İhtiyacım yok diyorsan yoktur. RAM kullanımlarına program açıkken bak, gözün program kapalıyken RAM'i bir görsün sonra programla iş yaparken özellikle ağır işler yaparken RAM'i bir yokla. Ancak öyle anlarsın.

Yukarıda dediğim gibi RAM'in büyüklüğü projenin büyüklüğü ve detayıyla doğrudan ilgili. Çünkü sen bunları kaydetmeden önce, hatta bunları hazırlarken (Editlerken, ne dersen) aslında bu işlemleri RAM'de yapıyorsun ve kaydetmeyi RAM'den hard diske yapıyorsun. Bir projeyi açarken bile RAM'e yazıyorsun.
Mühendis değilim ama mühendislerin sorunlarından, ihtiyaçlarından biraz anlarım :)

Bunu mac açıkken yoklamak lazım ne kadar tüketimi var diye. Video edit programları bir nebze daha ağır bunu bir araştıracağım boştayken ve edit sırasında ne kadar tüketim var diye
Tavsiyem MSI veya Asus almandır.
Şuan mac'i çürütecek bir yorum alamadım Mehmet. 3-4 kilo bir pc de istemiyorum açıkcası(msi)

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Başlıktan da çıkarak kaç GB ram almalıyım konusunda Windows'tan daha kararsız kaldığını söyleyebilirim :D Hep bu espiriyi yapmak istemişimdir, tam da konusunu buldum :D

Reaksiyon puanı
16,118
ram ne kadar çoksa o kadar iyi DDR4 ile 32Gb normal olacak bazı desktoplar max. 64Gb ram destekliyor render yaparsan o rami ararsın.
yeni sistem toplasam max. ram takarım elalemin ne dediğine bakmam 20 yıl önce 32Mb ram gereksiz diyen ezikler vardı şimdi hesap makinasının daha fazla rami var...

Turkmenmert

Asistan
Reaksiyon puanı
95
Tavsiyem MSI veya Asus almandır.
Başlıktan da çıkarak kaç GB ram almalıyım konusunda Windows'tan daha kararsız kaldığını söyleyebilirim :D Hep bu espiriyi yapmak istemişimdir, tam da konusunu buldum :D
şuan cidden kafamda net birşey yok :)
Taş gibi monster veya msi den alabileceğim performansı mac ten alamıcam farkındayım ama bana öyle aman aman 3-5 kilo bilgisayar gerekmiyor ve istemiyorumda en kötü beni bu tasarım programlarında üzmesin zaten diğer programlarımı çok rahat kullanabileceğim. Birde bu 2016 mac prolardaki işlemci ve ekran kartı tam olarak nedir bilgin var mı?

Targaryen

Asistan
Reaksiyon puanı
269
Bende üniversite hayatım için bir bilgisayar bakıyorum tercihimi ya monster ya Yoga 910 yada MacbookPro yapacaktım son kararımı Macbook prodan yana kullanmaya karar verdim , sebeplerine gelecek olursak ;
Üniversite hayatımda beni aptallaştırmaması adına Monster i eledim.
Ayrıca;Monsterin monsterliğinden yararlanmak için sürekli bir fişe bağımlılık yaşatacak olması düşüncemi ondan itti.
Yoga 910dan uzaklaşmamın sebebi Windows sisteminin gün geçtikçe şişmesi 2-3 yıl sonra aynı performansı verememesi...
Macbook Proya gelince Arkadaşım 13' Macbook Pro 2015 kullanıyor.256 gb alanı var Ancak Sisteminde sanıyorum 256 gb dan çok daha fazla belge var . (Cloud sistemi yedekleme sistemi ) Söylediği şey 256 gb çok rahat yeteceği.
Bilgisayarın açılış süresi ve sürekli tekleme yapmadan stand by konumunda kalması inanılmaz. Dediği şey:'' Sanıyorum Açma kapama tuşuna bir kere bastım oda ilk satın aldığımda sadece kapağı indir kaldır hareketi yapıyorum''
Eğer hantallaşmak istemiyorsan tercihini Macbook prodan yana yapmanı öneriyorum. Bu benim fikrimdir. Ben tercihi 2016 Macbook prodan yana yapıcam çünkü 1 kere alıcam belki 5 yıl kullanıcam en iyisi en yenisi olsun görüşündeyim. Amazon .de den alacağım 1 aparat sayesinde 2 usb 1 Kart okuyucu 1 sd kart okuyucu 1hdmi girişini sahip oluyorum.

Reaksiyon puanı
16,118
asus alma onbord ramli olan modelleri va msi yada monster al ...
Abra A5 V8.1.3 15.6" Oyun Bilgisayarı
Yeni Inspiron 15 7000 Serisi | Dell
Dell de bakabilirsin 4-5K...
Bende üniversite hayatım için bir bilgisayar bakıyorum tercihimi ya monster ya Yoga 910 yada MacbookPro yapacaktım son kararımı Macbook prodan yana kullanmaya karar verdim , sebeplerine gelecek olursak ;
Ayrıca;Monsterin monsterliğinden yararlanmak için sürekli bir fişe bağımlılık yaşatacak olması düşüncemi ondan itti.
Yoga 910dan uzaklaşmamın sebebi Windows sisteminin gün geçtikçe şişmesi 2-3 yıl sonra aynı performansı verememesi...
Macbook Proya gelince Arkadaşım 13' Macbook Pro 2015 kullanıyor.256 gb alanı var Ancak Sisteminde sanıyorum 256 gb dan çok daha fazla belge var . (Cloud sistemi yedekleme sistemi ) Söylediği şey 256 gb çok rahat yeteceği.
Bilgisayarın açılış süresi ve sürekli tekleme yapmadan stand by konumunda kalması inanılmaz. Dediği şey:'' Sanıyorum Açma kapama tuşuna bir kere bastım oda ilk satın aldığımda sadece kapağı indir kaldır hareketi yapıyorum''
Eğer hantallaşmak istemiyorsan tercihini Macbook prodan yana yapmanı öneriyorum. Bu benim fikrimdir. Ben tercihi 2016 Macbook prodan yana yapıcam çünkü 1 kere alıcam belki 5 yıl kullanıcam en iyisi en yenisi olsun görüşündeyim. Amazon .de den alacağım 1 aparat sayesinde 2 usb 1 Kart okuyucu 1 sd kart okuyucu 1hdmi girişini sahip oluyorum.
yoga 910'da istersen Linux Mint 18 kurman mümkün ki...

Turkmenmert

Asistan
Reaksiyon puanı
95
Ram'de 1600 mhz ve 2100 mhz olmasının farkı avantajı nedir

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Birde bu 2016 mac prolardaki işlemci ve ekran kartı tam olarak nedir bilgin var mı?
New MacBook Pro 2016 review: Fast, fun, fully featured but flawed
  • Radeon Pro 450 with 2GB of GDDR5 memory and automatic graphics switching, or Radeon Pro 455 with 2GB of GDDR5 memory and automatic graphics switching (Configurable to Radeon Pro 460 with 4GB of GDDR5 memory and automatic graphics switching); Intel HD Graphics 530

15.4inc Macbook pro 2016

Turkmenmert

Asistan
Reaksiyon puanı
95
Mac prolar için bulut yedekleme kotası nedir ?

Turkmenmert

Asistan
Reaksiyon puanı
95
Bu aparatın linkini atabilir misin bana rica etsem ?

Targaryen

Asistan
Reaksiyon puanı
269
Bu aparatın linkini atabilir misin bana rica etsem ?
Şuda var:
Satechi Slim Aluminium Typ-C Multi-Anschluss Adapter
Şuda var:
Satechi Typ-C USB 3.0 3-in-1 Combo Hub

Ayrıca bir firma çok daha iyi bir hub geliştiriyordu çıkar yakında

Link:

Dakika:1:00

Turkmenmert

Asistan
Reaksiyon puanı
95
Arkadaşlar Mac Pro elime bu sabah geçti az önce açıp kullanmaya başladım. Konu hakkında zaman ayırıp fikir beyan eden, destek veren, bilgilerini paylaşan arkadaşlara teşekkür ederim teker teker.

Targaryen

Asistan
Reaksiyon puanı
269
Arkadaşlar Mac Pro elime bu sabah geçti az önce açıp kullanmaya başladım. Konu hakkında zaman ayırıp fikir beyan eden, destek veren, bilgilerini paylaşan arkadaşlara teşekkür ederim teker teker.
hayırlı uğurlu olsun güle güle kullan bende 1.haftamı bitirdim hiçbir sorun yok şuana kadar neden windows kullandım diye kendime soruyorum

Blueangel

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar ardunio da isd1820 ile alınan analog ses sinyalini dijital veriye nasıl donusturebiliriz?