Kali Linux Hakkında

Bu konuyu okuyanlar

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Arkadaşlar bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim ve artık siber güvenlik alanına yönelmek istiyorum.Linux konusunda ise çok fazla deneyimim yok.Windows dan kurtulmak istiyorum artık.Oyun harici açmak istemiyorum bu sebeple linux mint cinnamon veya gnome 3 kullanacaktım fakat kali linux da bu alanda çalışacaklar için biçilmiş kaftan olarak tanımlanıyor.Yani ben gnome 3 kurarsam kali linuxda yapabildiğim neyi yapamayacağım?Biraz kafam karıştı aydınlatırsanız sevinirim.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Ya şöyle bir şey var kali linux normal linux dağıtımlarından farklı değil sadeec içerisinde gelen hazır yazılımlar güvenlik test araçları farklı ha işini biliyorsan normal dağıtımada kurarak bu yazılımları kendini geliştirebilirsin ama öncesinde linux u öğrenmen lazım

mdkbet

Müdavim
Reaksiyon puanı
86
kali linux'un diğer linux dağıtımlarından bir farkı yok
sadece sonradan kurman gereken bütün güvenlik araçları kali linux da önceden kurulu geliyor
zamandan kazanmış oluyorsun.
onun dışında hangisini rahat kullanacaksan hangisi bilgisayarınla en uyumlu çalışacaksa onu tercih etmelisin.
linux mint bence bu konuda oldukça başarılı.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Linux çok fazla bilmiyorum ve bunun da zamanla gelişeceğini düşünüyorum.Sonuçta W10 ile ilişiğimi kestiğim zaman linux öğrenmeye daha fazla vakit ayırabilirim.Uğraşmamak için kali linux kursam daha mantıklı değil mi?Çünkü daha linux sisteminde ne nasıl çalışır veya linux komutları hakkında çok bilgim yok.Tabi siz daha iyi biliyorsunuz Linux mint kur her türlü daha işe yarar derseniz onu kurarım.Bu arada bilgisayarım zaten ubuntu olarak gelmişti o yüzden bu gibi sistemlere uyumlu diyebilirim.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Uğraşmamak demek değilde önceliği linux a verirsen ihtiyacın olan şeyi sen zaten kuracaksın ama kali yi kurdun mu işin doğrusu neredeyse hiçbir forumda adam gibi bir destek bulma ihtimalin olmayacak seni yeni yetme tabiri caiz ise sıkıntılı şahıs olarak görecekleri için yardımcı olmayacaklardır

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Uğraşmamak demek değilde önceliği linux a verirsen ihtiyacın olan şeyi sen zaten kuracaksın ama kali yi kurdun mu işin doğrusu neredeyse hiçbir forumda adam gibi bir destek bulma ihtimalin olmayacak seni yeni yetme tabiri caiz ise sıkıntılı şahıs olarak görecekleri için yardımcı olmayacaklardır
Peki hocam Udemy den ethical hacking adlı bir kurs aldım ilk başta buradan girip daha sonra kendim devam edebilirim diye bu kursta kali linux kurmamızı istiyor.Bir de neden sıkıntılı şahıs olarak görüyorlar tam anlayamadım :).

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Peki hocam Udemy den ethical hacking adlı bir kurs aldım ilk başta buradan girip daha sonra kendim devam edebilirim diye bu kursta kali linux kurmamızı istiyor.Bir de neden sıkıntılı şahıs olarak görüyorlar tam anlayamadım :).
çoğu yeni yetme hacker müsfetteleri millete sıkıntı çıkarmak için kali linux kurmaya çalışıyor olay bu yani

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
çoğu yeni yetme hacker müsfetteleri millete sıkıntı çıkarmak için kali linux kurmaya çalışıyor olay bu yani
Anladım hocam olaya hiç bu yönle bakmamıştım.Yani burda benim amacım "işte hacker olacam bütün sistemleri hackleyecem" gibi değil de ileride meslek olarak siber güvenlik uzmanı olmak istediğim için sormuştum.Her şey için teşekkürler bu arada.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Güzel bir noktayı düşünmüşsünüz elimizden geleni anlatalım.

Birincisi üzerinde hacker araçları kurulu gelen Windows 7 neyse Kali Linux da odur. Kali Linux, debian tabanlı üzerinde penetrating araçları bununan bir linux dağıtımıdır. Asında kullanım amacı usbyi takıp bir bilgisayarın bağlı olduğu ağda pentest yapabilmektir. Ama dilerseniz bunu sabit diske kurup normal işletim sistemi gibi kullanabilirsiniz.

Ama şöyle bir durum söz konusu, Debian her nasıl benim en sevdiğim linux dağıtımı olsa da içerik olarak yeni kullanıcılara pek kolaylık tanımaz. Driverlerı çok kısıtlıdır, illa elle kurmak gereklidir ki bu Linux'a yeni başlayan herkesi epey soğutur. Üstelik kullanırken diğer linux dağıtımlarına kıyasla pek çok zorluk çıkarır. Bu yüzden eğer amaç bu araçların üstünde geniş zamanda talim yapmak, Linux'u da doyasıyla incelemekse üzerine hacking araçları kurulu bir debiana bir ton program kurmaktansa üzerine pek çok kullanımı kolaylaştıran araç bulunan bir dağıtıma pentest araçları kurmak yeni kullanıcı açısından daha zahmetsizdir. Ubuntu ve Linux mint doğrudan debian kullanımını kolaylaştırmak için kullanıma sürülen dağıtımlardır. (Aynı şekilde Manjaro(Kolay) - Arch(Zor) ilişkisi aynen bu şekildedir. Bir dağıtımı kurarken aynı zamanda bilgisayar nedir, çalışma mekanizması nasıl işler anlamak için Arch'ı mutlaka deneyiniz. Ya bilgisayarın çalışma teorisini daha derinden anlayacaksınız ya da garip sesler çıkartarak sokakta çıplak koşacaksınız. :D)

Aslında, Kali Linux konusu gördüğümüzde öyle bir koşullanmaya giriyorum ki doğrudan dalga geçmeye odaklı olurum. :D Millet hackerım ben korksunlar benden diye Kali kurmak istediğine defalarca şahit olduk. Siz karşılaştığınız sorunları sormaktan çekinmeyin, biz yardım etmekten çekinmeyiz.

Şimdilik Linux Mint Cinnamon, Manjaro KDE, Kubuntu benim size tavsiyelerimdir. Manjaro ve Linux mint çok fazla programla gerekirken Kubuntu daha sadedir. Buna göre seçiminizi yapın.

Son düzenleme:

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Güzel bir noktayı düşünmüşsünüz elimizden geleni anlatalım.

Birincisi üzerinde hacker araçları kurulu gelen Windows 7 neyse Kali Linux da odur. Kali Linux, debian tabanlı üzerinde penetrating araçları bununan bir linux dağıtımıdır. Asında kullanım amacı usbyi takıp bir bilgisayarın bağlı olduğu ağda pentest yapabilmektir. Ama dilerseniz bunu sabit diske kurup normal işletim sistemi gibi kullanabilirsiniz.

Ama şöyle bir durum söz konusu, Debian her nasıl benim en sevdiğim linux dağıtımı olsa da içerik olarak yeni kullanıcılara pek kolaylık tanımaz. Driverlerı çok kısıtlıdır, illa elle kurmak gereklidir ki bu Linux'a yeni başlayan herkesi epey soğutur. Üstelik kullanırken diğer linux dağıtımlarına kıyasla pek çok zorluk çıkarır. Bu yüzden eğer amaç bu araçların üstünde geniş zamanda talim yapmak, Linux'u da doyasıyla incelemekse üzerine hacking araçları kurulu bir debiana bir ton program kurmaktansa üzerine pek çok kullanımı kolaylaştıran araç bulunan bir dağıtıma pentest araçları kurmak yeni kullanıcı açısından daha zahmetsizdir. Ubuntu ve Linux mint doğrudan debian kullanımını kolaylaştırmak için kullanıma sürülen dağıtımlardır. (Aynı şekilde Manjaro(Kolay) - Arch(Zor) ilişkisi aynen bu şekildedir. Bir dağıtımı kurarken aynı zamanda bilgisayar nedir, çalışma mekanizması nasıl işler anlamak için Arch'ı mutlaka deneyiniz. Ya bilgisayarın çalışma teorisini daha derinden anlayacaksınız ya da garip sesler çıkartarak sokakta çıplak koşacaksınız. :D)

Aslında, Kali Linux konusu gördüğümüzde öyle bir koşullanmaya giriyorum ki doğrudan dalga geçmeye odaklı olurum. :D Millet hackerım ben korksunlar benden diye Kali kurmak istediğine defalarca şahit olduk. Siz karşılaştığınız sorunları sormaktan çekinmeyin, biz yardım etmekten çekinmeyiz.

Şimdilik Linux Mint Cinnamon, Manjaro KDE, Kubuntu benim size tavsiyelerimdir. Manjaro ve Linux mint çok fazla programla gerekirken Kubuntu daha sadedir. Buna göre seçiminizi yapın.
Teşekkürler.Daha öncede Linux Mint Cinnamon düşünüyordum sizin yorumlarınız sayesinde şuan önüme daha net bakabiliyorum.Tekrardan çok teşekkürler.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Teşekkürler.Daha öncede Linux Mint Cinnamon düşünüyordum sizin yorumlarınız sayesinde şuan önüme daha net bakabiliyorum.Tekrardan çok teşekkürler.
Sorununuz olursa mutlaka bildirin, kolay gelsin. :)

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Sorununuz olursa mutlaka bildirin, kolay gelsin. :)
Tekrardan rahatsız ediyorum kusura bakmayın.Ben şuan Manjaro KDE ile Linux Mint Cinnamon arasında kaldım.Sizce hangisini tercih etmeliyim?Birbirlerine göre artıları ve eksileri nelerdir?Biraz araştırma yaptım ama bariz olarak bir şey denmemiş.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Tekrardan rahatsız ediyorum kusura bakmayın.Ben şuan Manjaro KDE ile Linux Mint Cinnamon arasında kaldım.Sizce hangisini tercih etmeliyim?Birbirlerine göre artıları ve eksileri nelerdir?Biraz araştırma yaptım ama bariz olarak bir şey denmemiş.
Şimdi şöyle ayıralım.

Öncelikle pek çok linux dağıtımı diğerleri ile ortak arayüzlere sahiptir. Biz bunlara kısaca masaüstü deriz. Örneğin ben sıkı bir KDE fanatiğiyim ve KDE masaüstüleri az çok şuna benzer:
16_04-release-ss3.png

(Ubuntu KDE karışımından ortaya çıkan Kubuntu)
kde-170.png

(Manjaro'nun iğrenç temasıyla harmanlanmış bir KDE)
KDE-Plasma-5-in-openSUSE-a-Visual-Tour-477751-8.jpg

(OpenSuSE KDE)

ve bir başka "Olabilir" dediğim desktop olarak Cinnamon

cinnamon.png

(Linux Mint Cinnamon)
manjaro-cinnamon-15.12.jpg

(Manjaro Cinnamon. Çok çirkin be)

Şimdi hocam, yeni bir kullanıcı olarak ilk ayırt edeceğin şey masaüstü ortamları olur. Elemantary OS, Deepin gibi kendi kendi masaüstü ortamlarını kullanan dağıtımların çoğu ortak masaüstü ortamları ile gelir ve hepsini temalandırmak çok basittir. Ben kde fanı olduğum için kde dağıtımları önerdim lakin Linux Mint'in KDE sürümü olmadığı için Cinnamon sürümünü tavsiye ettim.

Şimdi... Dağıtımlar arasındaki teknik farklar büyüktür, lakin nihayetinde kullanıcıya hepsi aynı görünür. Düşünün ki Windows 10'un arayüzünü mükemmel bir şekilde Windows XP'ye entrege ediyorsunuz. Safkan Windows 10 ile Windows 10 arayüzlü XP arasında görünürde hiçbir fark olmaz, ama arkaplanda çalışan sistemler birbirinden çok ayrı olacaktır. Durum aynen bu. Manjaro da Linux Mint de apayrı felsefelerin son kullanıcı adına kolaylaştırılmış temsilcileridir. İkisi de üzmez, ikisi de hoştur. Ben Manjaro tavsiye ederim.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Şimdi şöyle ayıralım.

Öncelikle pek çok linux dağıtımı diğerleri ile ortak arayüzlere sahiptir. Biz bunlara kısaca masaüstü deriz. Örneğin ben sıkı bir KDE fanatiğiyim ve KDE masaüstüleri az çok şuna benzer:
16_04-release-ss3.png

(Ubuntu KDE karışımından ortaya çıkan Kubuntu)
kde-170.png

(Manjaro'nun iğrenç temasıyla harmanlanmış bir KDE)
KDE-Plasma-5-in-openSUSE-a-Visual-Tour-477751-8.jpg

(OpenSuSE KDE)

ve bir başka "Olabilir" dediğim desktop olarak Cinnamon

cinnamon.png

(Linux Mint Cinnamon)
manjaro-cinnamon-15.12.jpg

(Manjaro Cinnamon. Çok çirkin be)

Şimdi hocam, yeni bir kullanıcı olarak ilk ayırt edeceğin şey masaüstü ortamları olur. Elemantary OS, Deepin gibi kendi kendi masaüstü ortamlarını kullanan dağıtımların çoğu ortak masaüstü ortamları ile gelir ve hepsini temalandırmak çok basittir. Ben kde fanı olduğum için kde dağıtımları önerdim lakin Linux Mint'in KDE sürümü olmadığı için Cinnamon sürümünü tavsiye ettim.

Şimdi... Dağıtımlar arasındaki teknik farklar büyüktür, lakin nihayetinde kullanıcıya hepsi aynı görünür. Düşünün ki Windows 10'un arayüzünü mükemmel bir şekilde Windows XP'ye entrege ediyorsunuz. Safkan Windows 10 ile Windows 10 arayüzlü XP arasında görünürde hiçbir fark olmaz, ama arkaplanda çalışan sistemler birbirinden çok ayrı olacaktır. Durum aynen bu. Manjaro da Linux Mint de apayrı felsefelerin son kullanıcı adına kolaylaştırılmış temsilcileridir. İkisi de üzmez, ikisi de hoştur. Ben Manjaro tavsiye ederim.
Çok teşekkürler cevabınız için.Manjaro KDE nedense çok hoşuma gitti galiba cam göbeği renginden olabilir :).Galiba başlangıç olarak Mint Cinnamon ile başlayıp daha sonra Manjora KDE kullanabilirim.Birde bu linux terminal komutlarını nasıl öğrenebilirim?Bunların böyle gösterildiği siteler var mıdır?

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Çok teşekkürler cevabınız için.Manjaro KDE nedense çok hoşuma gitti galiba cam göbeği renginden olabilir :).Galiba başlangıç olarak Mint Cinnamon ile başlayıp daha sonra Manjora KDE kullanabilirim.Birde bu linux terminal komutlarını nasıl öğrenebilirim?Bunların böyle gösterildiği siteler var mıdır?
Genellikle bütün masaüstüleri birbirine kolaylıkla benzetilebilir, yani ekran görüntüsü ile kanmayın bence. Şimdilik tercih sizin.

Genel Amaçlı Komutlar

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Şimdilik Linux Mint Cinnamon, Manjaro KDE, Kubuntu benim size tavsiyelerimdir.
Hocam yazınız güzel de yalnız mesajınızdan alıntıladığım kısımdaki Linux Cinnamon'u ben önermiyorum. :)
Manjaro Gnome'u tavsiye ederim. Eğerki Linux Mint yüklenecekse de Mate masaüstünü öneririm.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Hocam yazınız güzel de yalnız mesajınızdan alıntıladığım kısımdaki Linux Cinnamon'u ben önermiyorum. :)
Manjaro Gnome'u tavsiye ederim. Eğerki Linux Mint yüklenecekse de Mate masaüstünü öneririm.
Peki neden önermiyorsunuz hocam anlatır mısınız?

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Peki neden önermiyorsunuz hocam anlatır mısınız?
Linux Mint'i kullanabilirsiniz. Ama ben Cinnamon'u önermiyorum.
Ben de bir ara Linux Mint Cinnamon'a hevesliydim ama baktım da Cinnamon Applet'ları çok beğenmedim. Gnome extensionlar(uzantıları) daha güzel bence.

Peki hocam siz görsellik mi istiyorsunuz yoksa hafiflik mi?
@Görkem Say

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Ben de bir ara Linux Mint Cinnamon'a hevesliydim ama baktım da Cinnamon Applet'ları çok beğenmedim. Gnome extensionlar(uzantıları) daha güzel bence.

@Görkem Say
Aslında mate önerecektim de kararsız falan diye duydum. Çok uğraşmadım cinnamon dedim. Yoksa gönlümde tek KDE var :D

Bas kdeyi geç ya. Feristahi en fazla 500 MB ram harcıyor hafif hafif diye taş devrinden kalma masaustlerine mahrum biraktiniz milleti. :D

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982

@Görkem Say
Bilgisayarımı alalı daha 5 ay oluyor.i7-770hq, 16GB RAM ve 1050Ti donanımına sahibim o yüzden çok hafiflik aradığım söylenemez.Benim mümkünse stabil ve görsel ağırlıklı olursa daha iyi olur.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Bilgisayarımı alalı daha 5 ay oluyor.i7-770hq, 16GB RAM ve 1050Ti donanımına sahibim o yüzden çok hafiflik aradığım söylenemez.Benim mümkünse stabil ve görsel ağırlıklı olursa daha iyi olur.
KDE KUR. BÜYÜK HARFLERLE YAZIYORUM.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Şu an bilgisayarımda Manjaro Gnome yüklü ve ben Manjaro Gnome'u beğeniyorum.
Yaptığım ufak özelleştirmelerle Manjaro Gnome şöyle gözüküyor.
manjaro-gnome-jpg.29987

manjaro-gnome-1-png.29988

Görsellik anlamında Gnome ve KDE masaüstü ortamını kullanan dağıtımlar iyidir.
@Forumun Ağası Finix 'in de dediği gibi ben de Kubuntu'yu öneririm.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Gerçekten çok teşekkür ederim yardımlarınız için.Çok fazla seçenek var Linux konusunda ve kafayı yemek üzereydim :D.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Gerçekten çok teşekkür ederim yardımlarınız için.Çok fazla seçenek var Linux konusunda ve kafayı yemek üzereydim :D.
Debian KDE kurmaya ne dersin çekirge? (Artık Eronis de yok rahat rahat milletin aklına girebiliyorum)