Kafası karışık HDD !!!

Bu konuyu okuyanlar

ElustuAmca

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Herkese keyifli forumlar.
Bugün beni uyuz eden ve tarayıcıda arayıp bulamadığım bir sorunum var.
Ben 9 ayda bir bilgisayarımı çıkarıp düzen ve 3 ay hiç kapatmadan kullanan birisiyim geçen yaz kendime yeni bir bilgisayar düzdüm sorunsuz gayet başarılı bir toplama oldu.
Bu yaz da aynı şekilde bilgisayarımı düzdüğümde bilindik olan “kasa çalışıyor görüntü yok” ile karşılaştım düzgün bir tepkiyle karşılayıp hallerim ama her defasında bios ekranı geldiğinde takılıyor ve bios menü açılıyor.
Elimi HDD ye dokundurduğumda çalıştığını hissetim boot dan hdd ye bakmak istediğimde “windows boot Manager” yazısı vardı büyük ihtimal HDD yi tanımıyor diye düşündüm
Elimi uzun bir süre hdd nin üzerinde tutup yeniden başlattığımda sanki hdd kendini resetliyormuş gibi bi çalışıp bir duruyor yada bir hızlanıp bir yavaşlıyormuş gibi farkettim.
Uyguladığım yöntemler şunlar:;
-Bios sıfırlama.
-Güç kablosunu değiştirmek.
-Sata kablosunu değiştirmek.
-HDD ye güç ileten kabloyuda değiştirmek.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Sizlerinde bilgisini ve yardımını almak istedim. HDD geçen yıl aldım ve düşme çarpma olmadığından %90 eminim.
Yorumlarınızı bekliyorum.
Keyifli forumlar.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Ryzen mi işlemci? Eğer ryzen ise biosda ramlerin frekansını düşürmeyi dene...

Bilgisayarın özelliklerini psu dahil yazarsan iyi olur.

ElustuAmca

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Ryzen mi işlemci? Eğer ryzen ise biosda ramlerin frekansını düşürmeyi dene...

Bilgisayarın özelliklerini psu dahil yazarsan iyi olur.
Düzenleme yapamadığımdan yoruma ekleyeceğim
Sistem özellikleri
-IH61-MA anakart
-İntel core i5 2400 işlemci
- 8Gb 1333 MHz RAM
-GForce 530 2 gb ekran kartı
-Everest EPS 4900B 350w psu
Yorumun için teşekkür ederim.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
psu 300watt imiş sizde, düşük biraz, yetmiyor olabilir... Başka bir psu ile denediniz mi? Bios sorunsuz açılıyorsa ve windowsa geçemiyorsa bilgisayar, psu yetersiz olabilir...

Hata mesajının fotosunu da atmanız iyi olabilir...

ElustuAmca

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
psu 300watt imiş sizde, düşük biraz, yetmiyor olabilir... Başka bir psu ile denediniz mi? Bios sorunsuz açılıyorsa ve windowsa geçemiyorsa bilgisayar, psu yetersiz olabilir...
Anakart üzerinde sadece RAM takılı hdd ye güç yetmemesi biraz garip olmazmı hani ekran kartı veya ekstra hiçbir donanım olmadan denediğimdede aynı sorun ile karşılaştım geçen yıldan farkıda yok donanımda hatta ekstra +4 RAM de ekliyordum geçen yıl.
Peki aklına gelen başka birşey varmı?
Sence hdd ye arzalı teşhisi koymadan başka pc de denemelimiyim teyit amaçlı

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Anakart üzerinde sadece RAM takılı hdd ye güç yetmemesi biraz garip olmazmı hani ekran kartı veya ekstra hiçbir donanım olmadan denediğimdede aynı sorun ile karşılaştım geçen yıldan farkıda yok donanımda hatta ekstra +4 RAM de ekliyordum geçen yıl.
Peki aklına gelen başka birşey varmı?
Sence hdd ye arzalı teşhisi koymadan başka pc de denemelimiyim teyit amaçlı
anakart üzerinde dahili gpu mu var? Ekran kartını neden takmadın? hdd de takılı olmalı... Tüm ana parçaları tak ve öyle dene, sonra da hatanın fotosunu atarsan iyi olur.

ElustuAmca

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
anakart üzerinde dahili gpu mu var? Ekran kartını neden takmadın? hdd de takılı olmalı... Tüm ana parçaları tak ve öyle dene.
Yok öyle değil benimde aklıma güç yetmediği geldi bende vga yı direkt anakarta bağladım ekran kartını çıkardım hani fazla güç yemesin diye birde maus klavye falan ne varsa çıkarıp düz çalıştırdım yine olmadı en azından hdd nin çalıştığından emin olursam aklımdaki sorunları azalatmış olacağım
Yani anakarta bağlı sadece işlemci hdd RAM takılı şekilde çalıştırdığında aynı sorunu aldım bu durumda güç yetmemesi olasılığı biraz aza iniyor ve hdd arza olasılığı artıyor

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Anakartı guglede aratınca çıkmadı "IH61-MA anakart " diye yazdım çıkmadı, tam adı nedir? çıktı :d

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Anakartın dahili gpusu varmış bu durumda anakarta işlemciyi + ramleri + hdd yi takıp çalıştırabilmen gerekli. Çalışmıyorsa ramleri tek takıp öyle çalıştırmayı dene, ramin tek modül hangi yuvada çalıştığı yazar üstünde ya da kılavuzunda. Bios ekranında foto at.

ElustuAmca

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Anakartın dahili gpusu varmış bu durumda anakarta işlemciyi + ramleri + hdd yi takıp çalıştırabilmen gerekli. Çalışmıyorsa ramleri tek takıp öyle çalıştırmayı dene, ramin tek modül hangi yuvada çalıştığı yazar üstünde ya da kılavuzunda. Bios ekranında foto at.
Üstadım
İşlemci +Hdd + ram takılı bir şekilde çalıştırıyorun bios ekranına atıyor hdd yi okumuyor.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Üstadım
İşlemci +Hdd + ram takılı bir şekilde çalıştırıyorun bios ekranına atıyor hdd yi okumuyor.
hdd sorunlu diyosan hdd yuvasından çıkar ve dik - yan duracak şekilde konumlandır, hdd den kafa vurma sesi geliyor mu?

Dvd den çalışan linux işletim sistemleri var, onlardan birini dvd ye tak ve çalıştır sonra hdd ve diğer donanımlar hakkında bilgi alabiliriz. dvd romun yoksa usb ye de kurabilirsin işletim sistemini, eğer açarsa bilgisayarı dediğin gibi hdd sorunlu olmalı...

ElustuAmca

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
hdd sorunlu diyosan hdd yuvasından çıkar ve dik - yan duracak şekilde konumlandır, hdd den kafa vurma sesi geliyor mu?
Hdd den cızırtı vs hiçbir ses gelmiyor NFS most wanted deki porsche carrera gibi gayet sabit detone bir sesle hızlanıp yavaşlıyor.

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,936
sorun %80 ramdan olabilir % 15 gpu dan olabilir % 5 te diğer şeylerden olabilir pc yi birkaç defa yeniden başlat düzelebilir

Reaksiyon puanı
16,109
psu gücü düzgün veremiyorsa hdd bayılır farklı psu ile dene kaliteli olsun 12v kanalı min.350watt olsun...

ElustuAmca

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
psu gücü düzgün veremiyorsa hdd bayılır farklı psu ile dene kaliteli olsun 12v kanalı min.350watt olsun...
Zaten baygın gibi bir hali var söylediğim gibi elimi üstünde tuttuğumda bir hızlanıp bir yavaşlıyor sanki kendini sürekli resetliyor gibi ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

sorun %80 ramdan olabilir % 15 gpu dan olabilir % 5 te diğer şeylerden olabilir pc yi birkaç defa yeniden başlat düzelebilir
Ram i değiştirip denedin Hocam gpunda sorun olmadığından eminim ramlerdede 2 olasılık var ya gpu yasa hdd sadece emin değilim

invisibled

Asistan
Reaksiyon puanı
39
yer olarak neredesin istanbulda isen hdd veriyim kontrol et, ayrıca hdd kaç rpm ? modeli ne zaten kullanılmadığında kendini of yapıyor olabilir 5900 rpm ise daha az hareket ve ses çıkarır.

Reaksiyon puanı
16,109
o hdd 5900rpm olmaz 7200 rpm ama o psu everest 350watt bile veremiyorsa o durum olur psu değişim şart.

ElustuAmca

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
psu beslemiyorsa hdd yamulur ama hep baygın olu hdd ölmekte...
Öldüğünü zannetmiyorum tahminimce yeterince beslenemiyor daha önce aynı psu da çalışmıştı ev içinde yerini değiştirmeyi düşünüyorum

yer olarak neredesin istanbulda isen hdd veriyim kontrol et, ayrıca hdd kaç rpm ? modeli ne zaten kullanılmadığında kendini of yapıyor olabilir 5900 rpm ise daha az hareket ve ses çıkarır.
7200
Geçen yıl 0 aldım hani sorun olasılığı çok düşük aynı psudan verimli bir şekilde çalışmıştı daha önce 300w ile çalışan iyi sistemler görmüştüm daha önce 350w nin yeterli olması lazım acaba eve gelen voltajda sıkıntı olabilir mi oda değiştirip denemelimiyim ne kadar mantıklı olur ?
Gaziantep’teyim ilgin için teşekkür ederim

Reaksiyon puanı
16,109
Öldüğünü zannetmiyorum tahminimce yeterince beslenemiyor daha önce aynı psu da çalışmıştı ev içinde yerini değiştirmeyi düşünüyorum

7200
Geçen yıl 0 aldım hani sorun olasılığı çok düşük aynı psudan verimli bir şekilde çalışmıştı daha önce 300w ile çalışan iyi sistemler görmüştüm daha önce 350w nin yeterli olması lazım acaba eve gelen voltajda sıkıntı olabilir mi oda değiştirip denemelimiyim ne kadar mantıklı olur ?
Gaziantep’teyim ilgin için teşekkür ederim
everest çok dandik o 350watt diyor ama 300watt verdiği şüpheli.