Kadınlar çalışmalı mı?

Kadınlar çalışmalı mı?

• Evet

Kullanılan: 68 60.7%
  • Hayır

Kullanılan: 44 39.3%

• Kullanılan toplam oy
    112

Bu konuyu okuyanlar

fatboy310

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
tabi ki de çalışacak kardeşim ben çalışacam o evde oturup yiyecek mi :D şaka bi yana tabiki de çalışmalı

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
Türkiyede 10 yıl kadınların çalışması yasaklansın görün bakın almanyadan daha iyi bir ülke oluyormuyuz olmuyormuyuz(ekonomik açıdan). örneğin evlerinizde ki internetin bir türlü istediğiniz gibi olmamasının ve avrupa ülkelerinden pahalı olmasının sebebi, bizim müdür dahil %90 türk telekom birimlerinin müdürlerinin kadın olması. en düşük derecedeki teknisyen bile müdürlerden 10 kat iyi işi bilmesine rağmen müdürler hep kadın, sebep? çünkü erkekler sokaklarda top peşinde, gençlikde kız peşinde koşarken kızlar hep okuyup master üstüne master yapmışlar, eldeki diploma vs. ile de kapıdan içeri adım atmamaları gereken sektörlerde başı çekiyorlar.
internetin icadı dahil dünyanın en büyük icatları askeri deneylerde felan bulunmuştur, neden? işin içinde kadın yok.

bunlar benim içinde olduğum sektörden izlenimler, ve eksizği var fazlası yok. diğer sektörleride buradan ele alabilirsiniz.

gezegen

Profesör
Reaksiyon puanı
37
kadının çalışması fıtrata ters baba çalışıyor anne çalışıyor çocuk bakıcı umudunda sevgisiz büyüyor sonrada toplum bozuluyor diye feryad figan

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
çocuğun doğumundan 12 yaşını doldurana kadarki sürede asla çalışmamalı. çünkü bu yaşlar çocuk gelişimi açısından çok önemli yaşlar. 12 - 18 yaşları arasında ise mesai saatleri nispeten az hafif işlerde çalışmalı çocuğuna zaman ayırmalı. 18 yaşından sonra artık kendi yolunu bulmaya başlıyacaktır ama yinede yalnız bırakmamalı.

tüm bu çocuk bakımı eşler arasında eşit paylaştırılmak istensede çoğunlukla kadın çocuk eğitiminde daha çok söz sahibi olur.

NETWORK

Profesör
Reaksiyon puanı
115
Bosuna o kadar unıversıte okumuyorlar degıl mı ?
evde oturmak ıcın degıl herhalde ?
Kadının da calısması gerekır herseyden once ekonomık ozgurlugunu kendısının de almasını bılmelı..

kuunteer

Asistan
Reaksiyon puanı
9
%51 çalışmalı

%49 çalışmamalı

2 lik farkla çalışmalı

ERL

Asistan
Reaksiyon puanı
24
İsteyen çalışır banane, ben fikrimi söyledim.

hamitozlu

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Neden çalışmalı?
s.1.İhtiyacımı var?
c.1. İhtiyacı olanlara lafım yok. Ama sırf kendini tatmin etmek için ve para için kendilerini rezil ediyorlar
s.2.Kazandıklarını nerde harcıyor?
c.2. Bazıları aile geçiminde çoğunluğu giyim makyaj malzemesi ıvır zıvırda
s.3.Alternatif maliyeti nedir?
c.3. Sadece tahminen verim artışı ve düşük maliyet. Çünkü kadın ve erkeklerin bir arada çalışarak yapılan iş her zaman kalitesiz olmuştur. Ayrıca zinanın yaygınlaşması ve boşanmaların artmasına yol açmıştır.
s.4. Çalışmasa ne olur?
c.5. İşsizlik azalır. Kadınların yerinde erkeklerin çalışması sonucu istihdam artar. Çünkü -istisnalar kaideyi bozmaz- kadın kendine bakar erkek ailesine

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
şöyle bir tespitim daha var; çalışan erkeklerin %99 u işe girdiği günden itibaren emekliliğini hesaplamaya başlar taki son güne kadar.
ancak kadınlar emekli olmamak için neredeyse şirketlerde dolap arkalarına saklanıyorlar:D

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
eleştirdiğim diğer nokta ise bazıları demiş ki ekonomiyi alt üst ediyorlar diye. İyi de kardeşim sen de çalış çabala sen de alt üst. Başarısızlığını başkalarına yükleme.(o noktaya geldi gibi yorumları da duymak istemiyorum)

İnsan isterse her şeyi yapar...

Bu sadece benim tezim, kadınlar çalıştığı için işsizlik var demiyorum. Sebeplerinden biri olarak görüyorum diyorum. Elbette hakettiği için o noktada, eğitim almış, çalışmış ve başarmış... Erkeğin başarızlığını yükleme durumu yok yani.

---------- Post added at 00:21 ---------- Previous post was at 00:18 ----------

- Kocasının dayağına
- Hayatının anlamsızlığına

Hocam burda saçmalamışsın kusura bakma. Çalışan eş dayak yemez diye kural mı var? Dayak yiyenler evde oturduğu için mi dayak yiyor sanki? Ya kocasının kendini bilmezliğinden ya da amiyane tabirle "avrat" olamadığı için yiyor dayağı. Her halükarda dayak kabul edilemez, o da ayrı bir mevzu

---------- Post added at 00:25 ---------- Previous post was at 00:21 ----------

kadının çalışması fıtrata ters baba çalışıyor anne çalışıyor çocuk bakıcı umudunda sevgisiz büyüyor sonrada toplum bozuluyor diye feryad figan

Bravo

---------- Post added at 00:27 ---------- Previous post was at 00:25 ----------

Neden çalışmalı?
s.1.İhtiyacımı var?
c.1. İhtiyacı olanlara lafım yok. Ama sırf kendini tatmin etmek için ve para için kendilerini rezil ediyorlar
s.2.Kazandıklarını nerde harcıyor?
c.2. Bazıları aile geçiminde çoğunluğu giyim makyaj malzemesi ıvır zıvırda
s.3.Alternatif maliyeti nedir?
c.3. Sadece tahminen verim artışı ve düşük maliyet. Çünkü kadın ve erkeklerin bir arada çalışarak yapılan iş her zaman kalitesiz olmuştur. Ayrıca zinanın yaygınlaşması ve boşanmaların artmasına yol açmıştır.
s.4. Çalışmasa ne olur?
c.5. İşsizlik azalır. Kadınların yerinde erkeklerin çalışması sonucu istihdam artar. Çünkü -istisnalar kaideyi bozmaz- kadın kendine bakar erkek ailesine

Bir bravo daha...

316lg1hd.gif

aXXo

Doçent
Reaksiyon puanı
39
Hocam burda saçmalamışsın kusura bakma. Çalışan eş dayak yemez diye kural mı var? Dayak yiyenler evde oturduğu için mi dayak yiyor sanki? Ya kocasının kendini bilmezliğinden ya da amiyane tabirle "avrat" olamadığı için yiyor dayağı. Her halükarda dayak kabul edilemez, o da ayrı bir mevzu

Kusura bakma ama kendi yazdıklarını okursan kimin saçmaladığını görürsün. Elbetteki çalışan kadın da dayak yer ama yediği dayağa tahammül eder mi acaba ya da ne kadar tahammül eder ?

Bir düşün bakalım ekonomik özgürlüğü olmayan, erkeğe muhtaç bir kadın ne kadar dayak yesede evi terkedemiyor. Neden ?

Siz herhalde Türkiye' de yaşamıyorsunuz. Zaten kadının çalışmasının istenmemesinin en büyük nedeni de budur. Ekonomik özgürlüğünü kazanmasın sürekli erkeğin baskısı altında kalsın.

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Yaşanmış spesifik olayları genele yaymak doğru değil arkadaşlar. Burada uygun ve sakin bir tartışma ortamına ihtiyacımız var. Herkesin farklı fikirleri var, fikirlere karşı hazımsız davranırsak, paylaşılan bilgi ve tecrübelerin bir anlamı kalmaz.

nicktenban

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Başta şunu söyliyeyim, İslam dini kadın ve erkeği ayırmıştır. Bu devir gibi yan yana kol kola sürtünerek çalışmaya okumaya izin yoktur ve bunu medeniyet çağdaşlık olarak izah edenler saçmalayanların ta kendisidir. Bunu göz önünde bulundurursak bizim ne dediğimiz değil İsalm dininin dediği yani Allah'ın emrettiği nedir diye sorulmalıdr.
Benim düşüncem, kadın dışarıda hamallık yapıp sonra gelip evde işine çoluğuna çocuğuna bakabiliecek bir yapıya sahip değildir ki bu yüzden kadınlarda sitres evlilik sorunları aşırı derecede yorgunluk ortaya çıkar ve yaşlanmaktan kırışıklıktan şikayet edeler. Kadınların hem fiziği hemde fıtratı buna tersitir. Ama yorucu olmayan kadın işlerini yapabilirler. Okul öncesi. Doktorlukta bazı bölümler ( çünki kadın hastalar var) vb gibi erkeklerin pek bulunmadığı ortamlarda çalışabilriler.
Ayrıca kadın süslenir giyer ve iş ortamına adımını atar. Erkeklerin hepsi bilir ve bunu asla inkar edemez; kadın mini etek dekolte vb açıklıklarla iş ortamına girdiği zaman erkekler ona bakar. Bu durumda kadın fitne çıkarıcı olur. Ha işlerini düzgün yapan açık giyinmeyen dekoltesi olmayan kadınlara bir şey demiyorum . Benim demek istediğim açıkca şu , bu devirde kadınların çoğu dışarıya çıkarken süslenir sorduğunda kendimi iyi hissetmek için der. Baştan aşağı yalan ve saçma. Mantıken izahı yok. Kadın işine giderken kocasından başkasına dikkat çekici giyinmeden edepli bir şekilde işini görürse kadınların çalışabileceği belirli işlerde çalışabilriler bana göre.

Junas

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Arkadaşlar herkes çok güzel yorumlar yazmış fakat;

1.Ben evli değilim ama ailemin tek geçip kaynağıyım,babam yok çünkü.
2.Ev kirası,elektrik v.s,kardeşimin okuma masrafları.
3.Mutfak ihtiyaçları,ekstralar.

Bunların altında ezilmiyorum,ama ezilmeye ramak kalıyor.Şimdi evli olsam ki sayılırım sadece karım yok.Sizce o eşim çalışmalı mı?

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Konuya dinimiz açısından bakarsak, ya da daha doğrusu İslam açısından bakarsak, kadının evde iş yapmak gibi bir zorunluluğu bulunmamaktadır. Kadın istemezse, erkeği ona iş yaptıramaz. İslam' a göre erkekler hanımını bakmakla yükümlüdür. Kadınlar da erkeklerin cinselliğini, erkek istediği anda karşılamakla yükümlü kılınmıştır.

Bu konuda fetva felan vermiyorum, öyle bir insan da değilim, sadece ilmihallerden okuduğumu aktarıyorum, isteyenler yine buradan bakabilir Diyanet İşleri Başkanlığı

İslam' a göre erkek ve kadın tamamen eşittir. Kadınlar, erkeklerinin sözünden çıkamaz. İslam dini bunu kesinlikle yasaklar. Erkek de İslam' ın öngördüğü evlilik dairesi içerisinde hareket etmek zorundadır. Aksi takdirde hanımı, kocasını rahatlıkla boşayabilir. Çalışmak konusunda ise bildiğim kadarıyla ancak erkeği isterse kadın çalışabilir.

Kadın eğer İslam dinine uygun hareket etmek istiyorsa bu konuda da kesinlikle eşinin sözünden çıkamaz.

Hz.Muhammed (s.a.v.) in bu konuda şöyle bir hadisi vardır "Kadın, kocasından izinsiz olarak nafile oruç tutamaz. Eğer tutarsa, aç ve susuz kalmış olur, sevap kazanamaz. Kocasından izinsiz evinden dışarı çıkamaz. Çıkarsa, gökteki melekler, geri evine dönünceye kadar ona lanet eder. [Taberani]"

Eğer İslam' a göre hareket edeceksek, düstur budur. Kadın, erkeğinden habersiz hiç bir şey yapamaz. Kocasının istemediği şeyleri de yapamaz. Erkek de hanımına istemediği hiç bir şeyi yaptıramaz. İslam kuralları çerçevesi içerisinde kalan cinsel istekler bunun dışındadır. Ayrıca erkek de aynı şekilde kadının cinsel ihtiyaçlarını karşılamak durumundadır.

Kocası çağırdığı halde yatağa gelmeyen kadına melekler sabaha kadar lanet eder. [Buhari]

Bunlar tartışmaya açık konular değildir, çünkü dini ilgilendirir. Eksik kaldığımı düşündüğünüz bir yer varsa lütfen uyarın, saygılar.

Reaksiyon puanı
188
evde oturup benim başımın etini yemesindense çalışıp iş yerindekilerin başının etini yesin daha iyi :D

ilahiyatci

Doçent
Reaksiyon puanı
10
okumuş bir kadının kös kös evde oturmasını beklemek aptallıktır. bence evde üretim ve kazanım yapmanın yolları aranmalı.
şöyle de bir gerçek var ki kadın çalışıyor ayda 1000 liraya diyelim. süsüne elbisesine makyajına kuaförüne rahat 500 civarında gidiyor. çocuk kreşe giderse bir de al bir de 500 buraya. evde kaybolan huzurun mutluluğun sıcak çorbayı kaç liraya değşiirsiniz artık. hani şu mastercard'ın reklamındaki gibi.
top 20 lira cam 50 lira oyunun zevki paha biçilmez diye. biraz öyle oluyor sanki.
çalışan kadınlar çocuklarıyla paylaşamadıkları vakitler için sonradan çok vahlanıyorlar bir gün çocuğu el kızı için annesini adam yerine koymadığı vakit.
kızlar kadınlar bunu da hesaba katmalı. sevgi sonradan kazanılamıyor öyle kolay kolay.

nicktenban

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Konuya dinimiz açısından bakarsak, ya da daha doğrusu İslam açısından bakarsak, kadının evde iş yapmak gibi bir zorunluluğu bulunmamaktadır. Kadın istemezse, erkeği ona iş yaptıramaz. İslam' a göre erkekler hanımını bakmakla yükümlüdür. Kadınlar da erkeklerin cinselliğini, erkek istediği anda karşılamakla yükümlü kılınmıştır.

Bu konuda fetva felan vermiyorum, öyle bir insan da değilim, sadece ilmihallerden okuduğumu aktarıyorum, isteyenler yine buradan bakabilir Diyanet İşleri Başkanlığı

İslam' a göre erkek ve kadın tamamen eşittir. Kadınlar, erkeklerinin sözünden çıkamaz. İslam dini bunu kesinlikle yasaklar. Erkek de İslam' ın öngördüğü evlilik dairesi içerisinde hareket etmek zorundadır. Aksi takdirde hanımı, kocasını rahatlıkla boşayabilir. Çalışmak konusunda ise bildiğim kadarıyla ancak erkeği isterse kadın çalışabilir.

Kadın eğer İslam dinine uygun hareket etmek istiyorsa bu konuda da kesinlikle eşinin sözünden çıkamaz.

Hz.Muhammed (s.a.v.) in bu konuda şöyle bir hadisi vardır "Kadın, kocasından izinsiz olarak nafile oruç tutamaz. Eğer tutarsa, aç ve susuz kalmış olur, sevap kazanamaz. Kocasından izinsiz evinden dışarı çıkamaz. Çıkarsa, gökteki melekler, geri evine dönünceye kadar ona lanet eder. [Taberani]"

Eğer İslam' a göre hareket edeceksek, düstur budur. Kadın, erkeğinden habersiz hiç bir şey yapamaz. Kocasının istemediği şeyleri de yapamaz. Erkek de hanımına istemediği hiç bir şeyi yaptıramaz. İslam kuralları çerçevesi içerisinde kalan cinsel istekler bunun dışındadır. Ayrıca erkek de aynı şekilde kadının cinsel ihtiyaçlarını karşılamak durumundadır.

Kocası çağırdığı halde yatağa gelmeyen kadına melekler sabaha kadar lanet eder. [Buhari]

Bunlar tartışmaya açık konular değildir, çünkü dini ilgilendirir. Eksik kaldığımı düşündüğünüz bir yer varsa lütfen uyarın, saygılar.

Çok güzel açıklamıssın arkadaşım teşekkürler.

Reaksiyon puanı
66
Ama yalansa yalan de :D Haklıyım bir bakıma :D
kadının sesinden kurtulmak istiyorsan;
kadını tık bir odaya kapıyı üstüne kilitle odaya bir kamerada yerleştir. sesini duymak istediğinde sesi aç kesmek istediğinde mute ye basman yeterli olacaktır:D:lol:

---------- Post added at 16:18 ---------- Previous post was at 16:01 ----------

bu hadis kadının kocasından izinsiz bir şey yapamayacağını gayet net bir şekilde açıklamıyor mu? Bence konunun tartışılması hata:)

Reaksiyon puanı
188

Mert Ahmet

Dekan
Reaksiyon puanı
41
Erkeğin eşine ve çocuklarına yeticek ekonomik seviyeye gelmesi gerekir.
Onların isteklerini aksatmaması vs... Kadın isterse çalışır :)

findukfaresi

Dekan
Reaksiyon puanı
73
çok merak ediyorum kadınlar çalışmamalı iş yerlerinde tacize uğrarlar yok harama girerler yok günah diyenler acaba hayatlarında hiç bir kadına hele de çalışan bir kadına göz ucuyla dahi olsa arzulayarak bakmadılar mı? yani kadınların çalışmamasını bu sebeple uygun görmeyenlerden de böyle bir davranış beklerim. gerçi taciz edenler de erkekler ama :)