Kaç dil biliyorsunuz ?

Bu konuyu okuyanlar

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,734
Rusça forum isimlerini bilmiyorum fakat ben bu Rusça sitelerini oldukça iyi biliyorum:

Doğal olarak en bilindik olanı Yandex'tir. En çok kullandığım Rusça site Первый Канал (1tv.ru) .

Son düzenleme:

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
  • Türkçe
  • İngilizce
Lise ve orta okulda toplam 5 yıl Almanca görmüştüm. O zamanlar bayağı iyiydi Almanca seviyem ama aradan geçen 5 yılda unuttum tabi. Rusça'da 11. sınıfta 1 yıl görmüştüm o da bayağı ilgimi çekmişti sonra onu da unuttum tabi :) Üniversiteyi bitirmeden Almancayı tekrar eskisi gibi öğrenmeyi planlıyorum. Üniversite bitince de Rusça, Norveççe, Fince veya İsveççe öğrenebilirim bakalım.

The Cyclist

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,906
-Türkçe
-İngilizce
-Fransızca

İngilizce seviyem gayet iyi, fransızca ise başlangıç ile ortalama arasında sayılır. İleride Almanca öğrenmeyi de düşünüyorum...

TRTURKEYTR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,380
-Türkçe
-İngilizce
-Fransızca

İngilizce seviyem gayet iyi, fransızca ise başlangıç ile ortalama arasında sayılır. İleride Almanca öğrenmeyi de düşünüyorum...
Bende Almanca, Arapça veya İtalyanca düşünüyorum.Geçmişte Arapça'ya Kuran-ı Kerim'den dolayı merak salmıştım ve belli bir seviye katetmiştim ama sonradan öğrenmeyi bıraktım.

TRTURKEYTR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,380
Forumda nerdeyse herkes 3 dil biliyor.Yazma şansınız varsa seviyenizi'de yazabilir misiniz? Merak ettim.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,734
Anadilim hariç

İngilizce
Arapça
Osmanlıca (yazı dili)
Göktürkçe (yazı dili)
Türkçe'yi biliyorsun, Osmanlıca eski Türkçe değil mi zaten? Bu arada, İngilizce aklıma gelince bu reklam aklıma geldi:

Son düzenleme:

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,734
Benim de o kadar iyi İngilizcem yok kesinlikle ama giriş-orta seviye arasında bir İngilizce bilgim var. Okullardaki İngilizce'nin kalitesi o kadar iyi değil, seviyesi temel, giriş bile değil. Ben İngilizce'yi kendi kendime bu yabancı videolardan ve forumdan öğrendim. En azından Steam Profilim tamamen İngilizce.

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,982
Benim de o kadar iyi İngilizcem yok kesinlikle ama giriş-orta seviye arasında bir İngilizce bilgim var. Okullardaki İngilizce'nin kalitesi o kadar iyi değil, seviyesi temel, giriş bile değil. Ben İngilizce'yi kendi kendime bu yabancı videolardan ve forumdan öğrendim. En azından Steam Profilim tamamen İngilizce.

İngilizce öğrenmek isteyip ders çalışamıyor,iseniz.Türkçe Altyazılı film izleyin,Türkçe Altyazılı Oyun Oynayın.
Seslere dikkat ederek alttaki çeviriye bakın.
Yada hergün bir kelime öğrenin bir yılda 365 kelime güzel bir rakam ;)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ben sadece türkçe biliyorum ama şuan rusça öğrenmeye çalışıyorum öğrenenler tavsiye verirse güzel olur ?
Altta yazdığım her türlü dil için geçerli ;)

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,734
İngilizce öğrenmek isteyip ders çalışamıyor,iseniz.Türkçe Altyazılı film izleyin,Türkçe Altyazılı Oyun Oynayın.

İngilizceyi konuşan insanlardan gayet iyi anlıyorum da kulağımla ama biraz yetersiz cümle kurma kabiliyetim var işte. Önceden (1-2 yıl önce) neredeyse hiç cümle kuramıyordum. Ona şükret bari ?.

Ben sadece türkçe biliyorum ama şuan rusça öğrenmeye çalışıyorum öğrenenler tavsiye verirse güzel olur ?
Hayırlısı olsun @ㄹㅌㅅ因ㅌㅜ炔 .

Reaksiyon puanı
2,554

Ben derste çalışıyorum kolay yöntemlerle rusça diye bi kanal var youtubede onları izledim hep şimdi baştan ve yavaş yavaş izlemeyi düşünüyorum ama fazla zaman kalmadı 4 ayda öğrenmem lazım en azından derdini anlatacak kadar.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,734
Ben derste çalışıyorum kolay yöntemlerle rusça diye bi kanal var youtubede onları izledim hep şimdi baştan ve yavaş yavaş izlemeyi düşünüyorum ama fazla zaman kalmadı 4 ayda öğrenmem lazım en azından derdini anlatacak kadar.
Sana bir tavsiye, Rusça mı öğreniyorsun? Eğer varsa Steam sende gir Steam'e, Rus asıllı birisi ile tanış. Rusça'yı daha kolay pratik yapabilirsin. Oyun oynamıyorsan Steam değil de Rusça'yı iyi bilen birisi ile tanışırsan daha iyi olur, çevrede muhakkak bir Rus asıllı ya da Rusça bilen birileri olur genelde. Misal olarak ben Bodrum'da olduğum için Rusça bilen ya da Rus asıllı insanlar fazla oluyor genelde, tatil bölgelerin birisinde yaşıyorsan bu bir avantajdır.

Son düzenleme:

TRTURKEYTR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,380
İngilizce'de en iyi yol biraz ingilizce öğrenip ingilizce seslendirme ve ingilizce altyazı izlemek.Türkçe altyazı izleyerek kelimeleri kaçırma ihtimali çok fazla ve böylelikle ileride telafuz hataları yapmaya sebep oluyor.

Oriolus Belası

Asistan
Reaksiyon puanı
117
Bir dili biliyorum diyebilmeniz için c2 seyesinde olmanız gerekiyor ki ülkenin ciddi bir kısmı c2 seviyesinde Türkçe bile bilmiyor.

Eğer C2 seviyesinin altında bir dil bilgisine sahipseniz bunu belirtmeniz gerekir. Tabi bunuda kafanıza göre belirleyemezsiniz dünya genelinde kabul görmüş belli başlı sınavlara girip seviyenizi belirleyebilirsiniz.

Açıkcası ben b1 seviyesinde İngilizce biliyorum. B1 seviyesi dünya genelinde ortalama bir dil seviyesi sayılırken Türkiyede bu seviyede İngilizce bilen insan sayısı %1 bile değil. Allah bereket versin diyorum.