Kablosuz modeminiz çekmiyormu? o zaman çözüm çok basit

Bu konuyu okuyanlar

xyunusx

Doçent
Reaksiyon puanı
40
Dizüstü bilgisayarlar yaygınlaşınca kablosuz ya da wireless bağlantı artık hepimizin evine girdi. Ancak bi takım problemleri de beraberinde getirdi. Nerde ne kadar çekiyor yok salonda çekiyor ama yatak odasında çekmiyor gibi dertler baş gösterdi. Çözümleri ya daha büyük anten almak ya da bir çoğaltıcı almak. Ancak bedavaya bir yol var. En azından beni 80-100 TL kara geçiren bir yol.
icon_smile.gif

Lazım olan malzemeler:
1 A4 kağıt,
alüminyum folyo (hani her mutfakta olan),
yapışkan bant,
maket bıçağı ve/veya makas.
Evet sadece bu malzemelerle 30 dakika da kablosuz sinyalimizi güçlendiriyoruz. Nasıl mı?
  • Aşağıda linkini verdiğim adresteki planı printerdan A4 kağıdınıza sığacak şekilde basın.
  • Dikdörtgen parçaya alüminyum folyonuzu yapıştırın ve maket bıçağıyla çizikle belirtilmiş yerlere kesikler açın.
  • Oval parçayıda dikkatlice kesip artı ile gösterilmiş iki yerini maket bıçağıyla kesin.
  • Sonra oval parçadaki çentikleri folyoladığımız anten parçasına geçirin ve yapışkan bantla kulakçıkları sabitleyin.
  • Bitti!
Sonra yaptığımız yansıtıcı anteni (doğru ismi parabolik yansıtıcı aslında) modem antenimizi deliklerden geçiriyoruz.

İşin mantığı normalde modemin dairesel olarak sinyalı yayması. Bu yaptığımız parabolic anten bu sinyali bir yöne odaklamamızı sağlıyor. 80 – 100TL verip bir çoğaltıcı ya da büyük anten almadan önce para harcamadan bunu denemekte fayda var kesinlikle.

Parabolik Yansıtıcı Anten için maket planı burada.
Daha düzgün yapılmış pdf versiyon ise burada.

parabolic-reflector2.jpg

parabolic-reflector3.jpg

parabolic-reflector4.jpg

parabolic-reflector5.jpg

parabolic-reflector-aresmar.jpg

not:alıntıdır

PropHeTe

Profesör
Reaksiyon puanı
2,398
aslında alüminyum folyo zahmetli oluyor onun yerine havalandırmacıların kullandığı alüminyum folyo band olanı alın daha pratik ve düzgün oluyor C=

honline

Profesör
Reaksiyon puanı
296
mesafe sorunu sadece modemle alakalı bi durum değildir diyelimki modemin gücü arttı daha geniş bi alana sinyal gönderiyor peki bu sinyali alan karşı bilgisayar o modemin bulunduğu mesafe kadar uzağa sinyal göderebiliyormu bide bardağın öteki tarafından bakın :) bunu şöyle açıklayabiliriz mesela bi alt katta olan bi yerde telefonla konuşurken sinyal zayıfsa biz karşı tarafın sesini duyarız ancak karşıdaki bize sesin tam gelmiyo robot gibi geliyo felan der, Bu örnekte baz istasyonu bize daha rahat ulaştığı için karşı tarafın sesi kopmadan gelir ama bizim sesimiz ona telefon baz istasyonuna tam sinyal göderemediği için kopmalar olur

celalim93

Doçent
Reaksiyon puanı
2
huawei hg521 e olmuyor işte. anten yok zavallıcık modemimde

mustang

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Ttnet adsl e geçtiğimde,bana bir modem vermişlerdi.Exper markalı,arkadaş beni deli ediyordu.Doğru dürüst çalışmıyordu.O zamanlar ben bu anteni yapmıştım.Ama pek iyi sonuçlar aldığımı söyleyemem.Onun için modemi değiştirdim.Belkin marka modem alınca rahat ettim bunun gibi şeylerede ihtiyaç kalmadı.