Joomla 1.7.0 Kararlı Sürüm Yayınlandı

Bu konuyu okuyanlar

kobenes

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Uzun zamandır beklenen an geldi ve Joomla geliştiricileri Jomla 1.7.0 Kararlı Sürümünü (Stable Version) yayınladılar. Joomla 1.6 sürümü ile birlikte artık 6 ayda bir ana sürüm yayınlanmasına karar verilmişti, böylece ilk ana sürüm de yayınlanmış oldu. Joomla geliştiricileri yeni sürümleri yayınlamak üzere çalışmalarına devam etmektedirler. Böylece Joomla 1.6 sürümleri de misyonunu tamamlamış bulunuyor.
19 Ağustos tarihinden sonra Joomla 1.6 sürümleri ile ilgili geliştirme, destek ve diğer her türlü işlem durdurulacak, artık bu sürüm desteklenmekyecektir, yani Joomla 1.6 için sona gelindi.
Bu nedenle Joomla 1.6 sürümünü kullanmakta olan kişilerin bu tarihten önce Joomla 1.7 sürümüne güncelleme yapmaları şiddetle tavsiye edilmektedir. Joomla 1.6.5 sürümünden Joomla 1.7.0 sürümüne çok basit bir şekilde güncelleme yapabilirsiniz.

Joomla 1.6.x sürümlerinden Joomla 1.7.0 güncelleme

J
oomla 1.7.0 Kurulum Paketi

Aprowler

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
daha 1.5 deyiz tüm component modüller bir yükselsin bizde peşine takılırz

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,007
Component sorunu kalmadı artık. Daha beklemenin bir anlamı yok :)

Aprowler

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Herkesin componenti kendine tabii 120 000 fotoğraf olunca joomgallery i yapan paşaları beklemek gerekiyor. irde hazır co-admine rastlamışken benim imzam neden gözükmüyor güncelleme rağmen

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,007
Hiç kimsenin imzası gözükmüyor :)

AhmetNuri

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Joomla 1.6 ya geçtim seo var diye. keşke eklenti kurup 1.5 te kalaydım diyorum bazen. şimdi 1.7 eklentileri çıkana kadar 6 ay geçecek 6 ay sonra 1.8 diyor yol haritası. Long time support gelmesi lazım.

Deniz Han

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Joomla! için çok iyimiş, öyle okumuştum bir kitapçıkta. Sizce de iyi mi? Bunun üstüne Kunena bir forum kurulsa iyi olabilir mi?

cobra11

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
ben 1.6 kullanıyorum. çokta memnunum baya eklentiside oldu. Fakat 1.7 ye geçmek için daha erken bazı güncellemeler yapmamız gerekiyor.

[MENTION=376]pesimist[/MENTION] arkadaşımızın dediği gibi öyle sorun kalmadı diye direk geçeyim derseniz site güme gidebilir. Sadece 3. parti modül ve bileşenlerde sıkıntı olabilir, onlara da kendi geliştiricileri bir çözüm sunacaktır zamanla. Güncelleme işlemlerinizden öncede mutlaka yedek almalısınız zaten.

[MENTION=84159]Deniz Han[/MENTION] joomla bence çok esnek. İstediğin herşeyi yapabiliyorsun. Ama bunlar yapmak senin hayal gücüne ve biraz bilgine bakıyor. Kunena forumsa çok kullanışlı forum. Şu an çok özellikleri olan bir forum değil. tabi vbulletin gibide değil. fakat daha geliştiriliyor yakın zamanda bir güncelleme geldi zaten. Ama dahada gelişeceği belli. Geliştiricileri boş durmuyor. Kullanıcılarda her vbulletin dışında kullanacaklar smf phpbb vs onları direk geçip kunena kullanıyorlar zaten genelde. Şu anda benim siteme bakabilirsin istersen. Ordan inceleyebilirsin. Yardımcıda olabilirim takıldığın yerlerde.

---------- Post added at 21:40 ---------- Previous post was at 21:21 ----------

Ayrıca joomla güncelleme yapacak arkadaşlara önerim 1.7 ye daha geçmemeleri. Çünkü ilk defa geçilen bir sistem. daha sistemi oturma dönemi var. Acemilik aşaması daha diyelim yani. :)

Aprowler

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yalnız şöyle bir durumda var yanlışım varsa düzeltin lütfen.
1.6 versiyonu yeni versiyon 1.7 geçiş için ara versiyon diye biliyorum. Ancak 1.6 teması mesela 1.7 temasını destekler diye bir işaret de göremedim. Versiyonlar hızlı değişssede 1.7 den sonra 2-3 sene içerisinde toptan bir değişiklik özellikle çekirdek yapıda yapıcaklarını düşünmüyorum. Çünkü heme tema tasarımcıları hem de component modül plugin yazılımcıları çok büyük sorunlar yaşar her 6 ayda hadi versiyonu yenile zaten 2 ayda yenilese 4 ay kullanılabilir.

istbne

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Onumuzdeki yilin basinda joomla 1.8 yayinlanacak ve bu versiyon uzun sureli desteklenecek yani 1.5'un yerine geliyor. Joomla 1.6 ve 1.7 kisa sureli versiyonlardir.

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,007
Niye böyle bir şey yapmışlar ki?

cobra11

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
Yalnız şöyle bir durumda var yanlışım varsa düzeltin lütfen.
1.6 versiyonu yeni versiyon 1.7 geçiş için ara versiyon diye biliyorum. Ancak 1.6 teması mesela 1.7 temasını destekler diye bir işaret de göremedim. Versiyonlar hızlı değişssede 1.7 den sonra 2-3 sene içerisinde toptan bir değişiklik özellikle çekirdek yapıda yapıcaklarını düşünmüyorum. Çünkü heme tema tasarımcıları hem de component modül plugin yazılımcıları çok büyük sorunlar yaşar her 6 ayda hadi versiyonu yenile zaten 2 ayda yenilese 4 ay kullanılabilir.

1.6 daki çalışan eklentilerin temaların nerdeyse hepsi 1.7 destekliyor içinde birkaç istisna var tabiki. Önceki mesajımdada dediğim gibi Sadece 3. parti modül ve bileşenlerde sıkıntı olabilir. bazı sıkıntılı eklentilerin güncellemesi hemen geldi zaten onları güncelleyerek sorunları çözebilirsiniz.

Evet bu 1.7 gerçekten büyük sorun olmaya başladı. yazılımcılar harıl harıl 1.7 eklentileri çıkarmaya devam etselerde 1.7 ye daha geçemeyen bir sürü site var. Bakalım günler neler gösterecek.

Niye böyle bir şey yapmışlar ki?

İte bu konu tartışılır. Neden böyle yaptılar acaba. Ama bu geçiş süreci biraz sıkıntılı olsada sıkıntılar aşıldıktan sonra daha güzel bir joomla nın bizlerle olacağına inanıyorum.

Deniz Han

Asistan
Reaksiyon puanı
1
ben 1.6 kullanıyorum. çokta memnunum baya eklentiside oldu. Fakat 1.7 ye geçmek için daha erken bazı güncellemeler yapmamız gerekiyor.

@pesimist arkadaşımızın dediği gibi öyle sorun kalmadı diye direk geçeyim derseniz site güme gidebilir. Sadece 3. parti modül ve bileşenlerde sıkıntı olabilir, onlara da kendi geliştiricileri bir çözüm sunacaktır zamanla. Güncelleme işlemlerinizden öncede mutlaka yedek almalısınız zaten.

@Deniz Han joomla bence çok esnek. İstediğin herşeyi yapabiliyorsun. Ama bunlar yapmak senin hayal gücüne ve biraz bilgine bakıyor. Kunena forumsa çok kullanışlı forum. Şu an çok özellikleri olan bir forum değil. tabi vbulletin gibide değil. fakat daha geliştiriliyor yakın zamanda bir güncelleme geldi zaten. Ama dahada gelişeceği belli. Geliştiricileri boş durmuyor. Kullanıcılarda her vbulletin dışında kullanacaklar smf phpbb vs onları direk geçip kunena kullanıyorlar zaten genelde. Şu anda benim siteme bakabilirsin istersen. Ordan inceleyebilirsin. Yardımcıda olabilirim takıldığın yerlerde.

---------- Post added at 21:40 ---------- Previous post was at 21:21 ----------

Ayrıca joomla güncelleme yapacak arkadaşlara önerim 1.7 ye daha geçmemeleri. Çünkü ilk defa geçilen bir sistem. daha sistemi oturma dönemi var. Acemilik aşaması daha diyelim yani. :)

Teşekkür ederim. Şuan pek ilgi veremeyeceğim bu işe; ama 2 sene sonra bir şeyler yapabilirim. :)