Joomla 1.6 Beta Yayınlandı

Bu konuyu okuyanlar

kobenes

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Uzun bir bekleyiş sürecinden sonra herkesin beklediği an geldi ve Joomla 1.6 Beta sürümü sonunda yayınlandı. Joomla 1.6 Alpha 2 sürümü yayınlandıktan yaklaşık olarak 7 ay sonra bu Beta sürümü de gelmiş oldu. Fakat görünüşe bakılırsa bu bekleyişe değdi. Beta sürümü ile birlikte Joomla! 1.6 sürümü ile ilgili olarak sağlam öngörülere ve tecrübelere sahip olabileceksiniz. Çünkü bu beta sürümde bulunacak olan özellik ve fonksiyonlar, Joomla 1.6 Stabel (kararlı sürüm) da sahip olacağı özellikler olacak. Joomla 1.6 sürümü, Joomla kullnıcılarına çok gelişmiş site kontrolü ve üye yönetim şansı verecek. Başta üye erişim izinleri olmak üzere erişim seviyeleri belirleme konusunda şimdiye kadar geliştirilmiş en iyi sistem olacak olan Joomla 1.6, aynı zamanda bir çok farklı web gelişimini de bizlere sunacak...

Joomla 1.6 Beta sürümü deneme ve test amaçlı olarak yayınlanmıştır. Sizler de deneme ve test amacı haricinde normal yayında olan sitelerinizde bu sürümü kullanmayınız!
Joomla 1.6 Sürümünde Yorum Özelliği

Bir çok Joomla destek sitelerinde duyurulduğunun aksine, Joomla 1.6 sürümlerinde Joomla'nın kendi çekirdek yorum özelliği bulunmayacak. Yani Joomla 1.5 sürümlerinde olduğu gibi yorum özelliğini farklı 3. parti eklentilerle sunabileceksiniz. Fakat bu özelliğin olmamasının büyük bir kayıp olmayacağını belirtmek gerekir. Yorum özelliği muhtemelen Joomla 1.7 sürümleri ile birlikte çekirdek özellik olarak gelecek.

Joomla 1.6 sürümleri ile birlikte artık Joomla sistemi oldukça temel değişiklikler içerecek ve şimdiye kadar geliştirilmiş en büyük CMS olma iddiasını taşıyacak. Bütün bunların yanında eklentilerin otomatik olarak tek tıkla güncellenmesi gibi Wordpress'den hatırladığımız çok faydalı fonksiyonlar da yer alacak.

Joomla 1.6 Sürümünün Öne Çıkan Özellikleri

* Yeni Erişim Kontrol Sistemi (ACL): Artık site yöneticisi olarak sitenizdeki içeriklerin kimlerin görüp erişebileceğine dair çok daha geniş imkan ve kontrol seçeneğine sahip olacaksınız.
* İç İçe Kategoriler: Joomla 1.6 ile birlikte içerikler için Bölüm özelliği bitiyor. Bunun yerine üzerinde çok daha fazla kontrol sahibi olabileceğiniz İç İçe Kategoriler (Nested Categories) özelliği geliyor.
* Tek Tık ile Eklenti Güncelleme: Artık Joomla sitenizde kullandığınız eklentilerin güncel sürümlerini hergün kontrol etmek zorunda değilsiniz. Zira site yönetim panelinizden direkt olarak güncel sürümü çıkan eklentileri tek tık ile güncelleyebilecek, böylece sitenizi devamlı olarak güncel ve güvenli olarak tutabileceksiniz.
* Semantic XHTML Düzen - Görünüm (Temalar): İçerik ve site görünüm ve sunumunuz için geliştirilmiş özellik.

Joomla 1.6 Beta indirmek için tıklayınız

vegaturk

Profesör
Reaksiyon puanı
117
Kobones local de mysql uyumsuzluğu vardı bu sürümü test etme imkanın oldumu bundada aynı hatalar mevcutmu yoksa giderilmişmi ?

Sitesinde bu uyumsuzluğk için farklı bir sürüm önermişlerdi coderleri ancak onu kurmak ile uğramamaştım free serverda deneyerek test etme imkanım oldu ondan sonra ücretli serverıma taşıdım

Eğer bu konu hakkında bilgin varsa paylaşırsan sevinirim kolay gelsin...

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
yorum özelliğinin olmaması nasıl önemsiz olabilir bunu anlamıyorum neden sadece bir yorum özelliği için 3. parti bir eklenti kurayım böyle saçma sapan birşey olur mu yorum özelliği olmayan tek cms joomla bu joomla geliştiricileri hiç mi bakmıyor drupal e allah aşkına joomlanın kullanılmasının tek nedeni tema desteği başka bişey değil o temalar olmasa kimse joomlanın yüzüne bile bakmaz

Darknes$

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
351
Daha yenşi 1,5 de bişiler yapıp öğrenmeye çalışıyoduk 1,6 mı çıkmış

kobenes

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Kobones local de mysql uyumsuzluğu vardı bu sürümü test etme imkanın oldumu bundada aynı hatalar mevcutmu yoksa giderilmişmi ?

Sitesinde bu uyumsuzluğk için farklı bir sürüm önermişlerdi coderleri ancak onu kurmak ile uğramamaştım free serverda deneyerek test etme imkanım oldu ondan sonra ücretli serverıma taşıdım

Eğer bu konu hakkında bilgin varsa paylaşırsan sevinirim kolay gelsin...

Local'de denemedim ama sunucuda denedim hiç bir sorun yok.

Yorum özelliğini eklemeyi her zaman düşünüyorlardı ama sanırım yetişmemiş olabilir. Ama belki de belli olmaz kararlı sürüme kadar yorum hakkında da bir gelişme olabilir. Ama ben hala o kadar da önemli olduğunu düşünmüyorum yani o kadar yeni özellik eklendi ki, yorumun olmaması bence çok büyük bir sorun değil, ama tabi renkler ve zevkler konusu...

Joomla sadece tema ve görsellikten dolayı değil, işlevsellik yönünden de oldukça avantajlı bir sistem. Drupal, Wordpress, Joomla v.b. burada da bence zevkler ve renkler meselesi devreye giriyor. Yoksa hepsinin daha iyi olduğu ve kötü olduğu yönler mevcut.