Joker filmi karakter incelemesi spoilerli

Bu konuyu okuyanlar

Sardaukar

Müdavim
Reaksiyon puanı
903

spoiler

bu sahneden önce joker karakteri silik içe dönük bir tip iken metroda 3 adamı öldürmesinden sonra aslında omzundan büyük bir yük kalktığını görmekteyiz ilk başta panikler iken sonrasında dans etmeside aslında bu yüzden, dans hareketleri onun içindeki öfkeyi nefreti boşaltmasını başka bir karaktere bürünmesini sembolize ediyor. sondaki aynaya bakma sahneside ben artık yenilendim mesajı veriyor

buraya kadar normal arthur fleck sonlara doğru sosyopatik jokere dönüşüm yolunda önemli bir adım atıyor

karakterimize bakarsak kendisi pseudobulbar effect denen duygu kontrolsüzlüğü hastalığına mensup

bu hastalığa sahip kişiler ya kontrolsüzce gülüyorlar yada ağlıyorlar, filmin başında makyaj yaparken gözünden yaş damladığını görünce zaten otomatik olarak bir problem olduğunu anlıyoruz

joaquin phoneix oldukça zor bir işin altından kalkmış diyebiliriz zaten kendiside bir gülüş sahnesi için aylarca çalışıp kitaplar okumuş birisi

filmde derin bir toplum eleştirisi var, mesela arthur otobüste bir çocuğu mutlu etmeye çalışırken annesinin tepkisi ile karşılaşması

toplum tarafından ilgi görememesi dışlanması, iftiraya uğrayıp işinden olması(bu sahne önemli çünki delirip jokere dönüşmeye başladığı sahne işinden olduktan sonra meydana gelmeye başlıyor)

kafasıyla cam kırması, çöpü tekmelemesi işyerindeki aletleri kırması, yavaş yavaş şiddet isteğinin dışa vurmaya başladığını görüyoruz

film boyunca nerdeyse gülen kişilerin olmaması genel mutsuzluk havası, yine arthurun joker olduktan sonra yaptığı konuşmada bu eleştiriyi tamamlar nitelikte

bunlada sınırlı olmuyor karakter yakın zamanda ağır travmatik olaylara maruz kalıyor, işten atılıyor,darp ediliyor, en ihtiyacı olduğu dönemde fonların kesilmesi sonucu hem psikolog+ilaç desteği alamıyor, kendisinin tabiri ile 'Al I have negative thoughts''

tabi asıl joker oluşu annesinin yalanını ortaya çıkardığında oluyor, annesinin yarı deli olduğunu görüyoruz kendisi arthuru evlat edindikten sonra istismar edip dövmüş o sebepten arthur da akıl hastası haline gelmiş,

bunu öğrenince bide sevdiği kadının aslında kendi halisinasyonu olduğu öğrenince tamamı ile deliriyor ve joker karakterine bürünüyor

merdivenden inerken yaptığı dans ile 3 adamı öldürdükten sonra yaptığı dans ile benzer bir sahne

murray show'a çıkıp intihar etme düşüncesinde iken bu noktada planlarını değiştiriyor. ilk önce kendisine iftira atan adamı oldukça vahşi bir şekilde öldürüyor
sonra 2 polisin ağır yaralanmasına neden oluyor,bunlar aslında onun toplumdan intikam alma arzusunu yansıtan detaylar

murray show'a çıkmadan önce kendisi ile bir güzel dalga geçiliyor, arthurda öfkeli gözlerle sigara içip stüdyoya dans ederek girdikten sonra, çarpık mizah yapıp tepki alıyor o noktada toplum eleştirisi yapıp şovun sunucusu murray franklini vurup öldürdükten ilerleyen sahnelerden sonra ise ağzına kanla gülücük çizip ben artık jokerim diyerek değişimi tamamlıyor

Son düzenleme:

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,298
Böyle yararlı bilgiler ile gel işte, siyaset kötüdür boş ver.. :)

yusufozkan58

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,393
Bence filmin ismi Joker olmasa benim için çok daha anlamlı bir film olurdu . Bu filmin bizim klasik Joker le tek alakası palyaço olayı başka yok . Aksiyonunsuz , Batman siz Joker filmi bence olmamalı . Bu film adı Joker hariç random bir şey olsa benim için 10/10 olurdu ama isminden dolayı bence ortalama bir film . Dark Knight daki hastane patlama sahnesindeki Jokerden sonra bu Joker balon . Bu joker daha çok Jokerin örnek , adını aldığı karakter olmuş .

Sardaukar

Müdavim
Reaksiyon puanı
903
Bence filmin ismi Joker olmasa benim için çok daha anlamlı bir film olurdu . Bu filmin bizim klasik Joker le tek alakası palyaço olayı başka yok . Aksiyonunsuz , Batman siz Joker filmi bence olmamalı . Bu film adı Joker hariç random bir şey olsa benim için 10/10 olurdu ama isminden dolayı bence ortalama bir film . Dark Knight daki hastane patlama sahnesindeki Jokerden sonra bu Joker balon . Bu joker daha çok Jokerin örnek , adını aldığı karakter olmuş .
yalnız dark knight filminde jokeri artık joker olmuş olarak izliyoruz bu ise orjin hikayesi

yusufozkan58

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,393
yalnız dark knight filminde jokeri artık joker olmuş olarak izliyoruz bu ise orjin hikayesi
Origin hikayeside yani ben yine 1 2 banka soygunu fln görmek isterdim . Tamam joker oldu ama daha jokerliğini göremedik . Üstelik batman daha veletken bu adam kaç yaşında . 50 yaşında fln batmanle karşılaşacak herhalde . Çizgi romanlarda bubyaş olayı nasil bir araştırmak lazim . Ayrıca marvel origin filmlerinde gayet aksiyon dolu sahnelerle dolu . Iron Man 1 bence aksiyon olarak çok iyidi . Bide bana Gotham çok battı . Ülkede herkes mutlu bir Gotham da olay oluyor devletin umrunda bile değil protestoymuş fln . Çok yapmacık geldi bana o Gotham isyan sahneleri .

Sardaukar

Müdavim
Reaksiyon puanı
903
Origin hikayeside yani ben yine 1 2 banka soygunu fln görmek isterdim . Tamam joker oldu ama daha jokerliğini göremedik . Üstelik batman daha veletken bu adam kaç yaşında . 50 yaşında fln batmanle karşılaşacak herhalde . Çizgi romanlarda bubyaş olayı nasil bir araştırmak lazim . Ayrıca marvel origin filmlerinde gayet aksiyon dolu sahnelerle dolu . Iron Man 1 bence aksiyon olarak çok iyidi . Bide bana Gotham çok battı . Ülkede herkes mutlu bir Gotham da olay oluyor devletin umrunda bile değil protestoymuş fln . Çok yapmacık geldi bana o Gotham isyan sahneleri .
çizgi roman evreni esnek bir sürü alternatif hikaye var

hikayelerin birinde mesela batman çocukken ölmüş onun yerine babası batman olmuş

aslında mantıksız değil sonuçta çizgi roman evreninin öğeleri var ona göre bakmak lazım

aksiyon illa her orjin filminde olacak değil

yusufozkan58

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,393
çizgi roman evreni esnek bir sürü alternatif hikaye var

hikayelerin birinde mesela batman çocukken ölmüş onun yerine babası batman olmuş mesela

aslında mantıksız değil sonuçta çizgi roman evreninin öğeleri var ona göre bakmak lazım

aksiyon illa her orjin filminde olacak değil
Doğru işte o yüzden sinema evrenine göre izlediğimizde saçma geliyor .

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,734
Bana göre Joker kafasını yemiş hakiki deli. Canlı yayında Murray'ı öldürme sahnesi hiç hoşuma gitmedi. Ağır bir film. o_O