İtü İnşaat mı Odtü İnşaat mı ?

Bu konuyu okuyanlar

emirfb29

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İtü İnşaat mı Odtü İnşaat mı ? Yardımcı olursanız sevirim.. Düşündüğümüzde farklı etkenler var 2 üniversiteyide ön planda tutan ama inşaat okumak isteyince hangisi daha mantıklı olur...:confused1::confused1:

K

Kayıtsız Üye

SDN Okuru
ODTÜ İnşaat Mühendisliği öğrencisi olarak okulumuzu tercih etmenizi tavsiye ederim. Mutlaka gelin gezin, kalender hocaları bünyesinde barındırır. Kemal Önder Çetin, Erhan - Engin Karaesmen, Ayşen Ergin ve nice diğerleri. Kampüs zaten ODTÜ'nün tartışılmaz.

K

Kayıtsız Üye

SDN Okuru
itü inşaatı bir araştır nedir ne değildir sonra karar ver,

sana tek bir örnek vermek isterim kariyer.net'te şöyle bir ilan görmüşlüğüm vardır;

''istanbul teknik üniversitesi inşaat mühendisliği mezunu'' yani odtü,itü,boğaziçi mezunu aranan ilanlar duymuştur herkes ancak bu tarz bir ilanı ancak itü için görürsün 239 yıllık bir ekoldür, odtüde iyidir elbette ancak unutulmamalı ki odtü kampüsünü yapanda bir itülü behruz çinicidir :)
ayrıca itü mühendislikte dünyada ilk 200'dedir, itü tüm bölümleri ile abet almış tek türk üniversitesidir,
son olarak ki bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum gelecek yıllarda yetkin mühendislik tüm dünyada önem kazanacak ve türkiyede sadece itü mezunları girebiliyor bu sınava, yetkin mühendisliği araştır derim,
şimdiden tercih ettiğin okulda başarılar diliyorum.

emrebilge

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bizim zamanımızda odtüde hazırlık çok iyiydi ama mühendislikte itü. Hatta odtü de hazırlık okuyup sonraki yıl öys ile itü den devam edenler vardı.

aeg0625

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Odtü inşaatta 2. sınıf öğrencisiyim şimdi yeni tercih yapacak arkadaşlara bir kaç bilgi vereceğim çünkü buraya gelmeden önce ben de bu tarz forumlarda çokça gezinirdim. Ama keşke benim gibi başka bir abim olsaydıda bana odtü inşaatın gerçek yüzünü gösterseydi.
Yani demem o ki ben buraya geldiğime bin pişmanım. Şimdi ismi var okulun bilmem ne ama ben bu okula 2011 de girdim ve yıl 2015 ben hala 2.sınıfım bu benim tembelliğimden mi kesinlikle hayır sınıf geçmek çok zor burada. Zaten hazırlık hariç 4 yıllık bölümü ortalama bitirme yılı 5.7 yıldır bu bölümde. Uzatmadan bitirenler 180 küsür kişi arasından ancak 30-40 kişi oluyor ki onlarda ilkokuldan beri aşina olduğumuz tiplerdir.

Dahası bu bölümde bir dünya saçma sapan kural var 2 nin 4ü ve 6nın 4 lüsü kuralları mesela. Bu kurallar şu anlama geliyor 2 nin 4 ünde eğer ki 1. sınıf ve 2.sınıftan yani alttan bir dersin varsa 3.sınıftan 4 e geçemiyorsun. 6 nın 4 lüsüde şöyle ki ; 3.sınıfta belirlenen 6 dersten en az 4 ünü geçemezsen ortalaman 3.00 olsada 4. sınıf olamıyorsun. Zaten bölümde ki dersleri geçme notu yani DD harf notu bile asgari 60 puan çoğu okulda bu sınır 45-50 iken. Ve bölümün bir statik dersi var ki 300 kişi alır hersene yani 120 kişi alttan alır bunu ve hersene istikrarlı bir şekilde yarısı kalır bölümün bu dersten ve bu ders 7 dersi bağlar üst sınıflardan bu dersten kalınca o 7 dersi alamıyorsun ve otomatik okulun uzuyor. Millet başka ün,versitelerde güle oyanyaa geçerken bu desi burada bıu denli ciddi rakamda öğrencinin dersten kalması bu bölümün ****liğini en bariz şekilde ortaya koyuyor. Zaten ileriki sınıflardaki beton çelik structure gibi en az 3sefer alınıp geçilebilen dersleri hiç saymıyorum.

Şunu da ekleyeyim benimle yaşıt arkadaşlarım bu sene yıldız teknikten , İTÜ den inşaat mühendisi olarak mezun olup fotğraflarını paylaşırken benim önümde en az 3 yılın daha olması gerçeği benim bu yıl İTÜ ye yatay geçiş yapmama sebep olacaktır...

Diyeceklerim bunlardır kısaca, tavsiyem mecbur kalmadıkça yazmayın bu lanet okulun bu bölümünü aynı işi mezun olunca Yıldızda İTÜ de de yapacak iken boşuna burada psikolojinizi bozmayın arkadaşlar. Kafanıza takılan başka soru olursa bana ulaşabilrsiniz. Sevgiler...

ErwinSmith

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
344
Odtü'nun en iyi bölümüdür insaat tabiki odtü :) ilk 100 de yer alıyordu dünyada

goodolddays

Dekan
Reaksiyon puanı
202
[MENTION=459599]aeg0625[/MENTION] 4 yılda bitirmek istiyosan atılıma gitseydin, bursunu da alır otururdun.

Bu kadar saygın bi bölümü iki satırla kötüleyemezsin ;)

Konu yeniden gündeme gelmişken şöyle bi sıralamadan bahsediyim:
QS World University Rankings by Subject 2015 - Engineering - Civil & Structural | Top Universities
İnşaat mühendisliği alanında Türkiye'den listeye girebilen tek bölüm ODTÜ İnşaat. Açaıkçası İTÜ ne seviyede pek bilgim yok ama ODTÜ'nün en başarılı olduğu alanlardan birinin İnşaat olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim :)

aeg0625

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Benim hayallerimin ertelenmesine saçma kurallarıyla mani olan bir bölümün dünya sıralamasında nerede olduğunun benim için ne önemi olabilir ki sonuçta ben piyasada mühendis iken kimse bana sen ODTÜ lüsün senin oklun ilk 100 e girmişti ve sen de 8 senede okulu bitirmişsin çok şey bilirsin sen şimdi gel şöyle seni hemen bizim şirkete CEO yapalım demeyecekler.Profesyonel hayat çok farklı sen ne kadar işe hakimsen o kadar el üstünde tutulursun. Yeni mezun olunca Yüzüncü yıl üniv. İnşaat mühendisi mezunu yaşıtın ve 3 senelik iş tecrübesi olan bir mühendisten çok daha az şey biliyor olacaksın malesef. Tabi bu açığı kapatabilrisin o ayrı.
Ben iyi bir mühendis yetkin bir mühendis olabilmek için ODTÜ ye geldim ama ODTÜ inşaat yönetimi öğrencilerin önlerine koydukları gereksiz engelleriyle çok iyi mühendis yetiştirildiği yanılgısı içerisindeler. Tıpkı statik dersini Fluid mechanics ve Dinamik dersine ön koşul yatıkları gibi bu derslerin statikle de alakası yoktur hiç bir inşaat mühendisliği programında statik bu dersleri bağlamazken bizim bölümde bağlaması ne garip sorduğumuzda da siz hocalarımızdan daha mı iyi biliyorsunuz cevabını alabiliyoruz ancak. [MENTION=105823]bt38[/MENTION]

APOTT

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Odtu insaata daha iyi diyenleri anlamiyorum. Itunun en kaliteli bolumu insaattir. Insaat icin itu digerleri icin odtu.

ErwinSmith

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
344
Odtu insaata daha iyi diyenleri anlamiyorum. Itunun en kaliteli bolumu insaattir. Insaat icin itu digerleri icin odtu.
Odtu'nun en kaliteli bölümü su ürünleri mühendisliği mi saniyorsun :D
Listelerde odtü yer alıyor biz kafamizdan soylemiyoruz ki

APOTT

Asistan
Reaksiyon puanı
3
listeye bakarsak ooo . Universitede muhendislik okuyan biri icin senin bilmen gerek bunlari.. Odtu neredeyse her muhnedislikte ituden daha iyidir ama insaat daha iyidir bu kadar basit. O siralama her sene degjsiyo.

aeg0625

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kesinlikle katılıyorum ODTÜ belki elektrik elektronikte, havacılık uzay mühendisliğinde İTÜ den iyidir ve belki bir çok bölümde de öyle. Ama İnşaat mühendisliği için kesinlikle İTÜ bir adım öndedir. Gerek derslerinin daha pratik eğitime dayalı olması bu yüzden tam bir şantiye mühendisi yetiştirmeye yönelik eğitimi gerekse İstanbulda bulunması İstanbul piyasasına daha çok hitap ediyor olması İnşaat sektöründe İTÜ yü tartışmasız öne taşır. ODTÜ bence bu yarışta yani İnşaat alanında Yıldız Teknik ile yarışacak düzeydedir tabi ingilizce olarak Yıldızdan daha öndedir o ayrı. Bu arada bende ODTÜ lüyüm ama gerçekler bunlar

goodolddays

Dekan
Reaksiyon puanı
202
Neyin kafasını yaşadığınızı anlayamadım :D [MENTION=459599]aeg0625[/MENTION] tek ODTÜ'lü sen değilsin.
İstediğiniz sıralamaya girin bakın odtü öndedir, istediğiniz şirkete gidin sorun aynı cv nin üzerinde itü veya odtü inşaat yazıyosa hangisi tercih edilir?

APOTT

Asistan
Reaksiyon puanı
3
[MENTION=105823]bt38[/MENTION] nerede okuyorsun?

aeg0625

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Odtü inşaattan uzak duracan arkadaş. Çok fazla g*tü zorlamadan para kazanayım diyorsan. Yani inşaatta para var ama ODTÜ inşaatı kesinlkle önermem çünkü 8 sene okul okuyacaksın 5. yılında kredin kesilecek arkadaların ve hatta senden küçük yaştakiler yurt dışında para kazanacak sende saçma bir bölüm yönetimi yüzünden ODTÜ inşaatta sürünecen. Aklın varsa gelme. Bana inanmayan girsin ekşi sözlüğe odtü inşaat yazsın son girilen entrylere baksın. Birdde odtü inşaatın yönetiminden sorumlu kişi sebay durul hakkında neler yazılmış bir baksın. Bu arada hangi bölümde okuyorsun bilmiyorum ama galiba hiç inşaattan arkadaşın yok. Git bir sor bakalım regular olarak kaç kişi mezun oluyor her yıl. Benim ağzımı açtırma şimdi takım tutar gibi okul tutmayın. İnsanlara yol göstermeye çalışıyorum isme kanmasınlar diye. Keşke biri çıksaydıda bana deseydide bunları gelmeseydim şu lanet bölüme [MENTION=105823]bt38[/MENTION]

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Bu arada şu benim okulum 95. oldu benimki 58. oldu gibi sid*k yarışına girenlere itibar etmeyin çünkü bu tarz bir yarış içinde olan kişiler okullarının ilk yılında yani ya birinci sınıfta yada hazırlıkta olan henüz hiç bir şey görememiş arkadaşlar oluyor genelde. Bölümün havasını çimentonun kokusunu almış insanlar değillerdir vesselam

MR.Anonymous

Dekan
Reaksiyon puanı
498
Öncelikle şehir seçimi. Örneğin ben Ankara'da hayatta yapamam. Bu açıdan da bakmam lazım.

aeg0625

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İTÜ öğrencisine sorsan niye İTÜ diye vereceği cevap en fazla İstanbulda olduğu için olacaktır. İngilizcenin İ sini bilmezler ancak yurt için 2000 liraya çalışırlar :D Ama ODTÜ lüye sorarsan benim bölümüm dünyada 60. sırada yüzlerce iş adamı ODTÜ inşaat mezunu. Devlet projelerin de japon mühendislerden sonra en çok fikrine danışılanlar ODTÜ inşaat hocalarıdır (Mersin ile Kıbrıs arasında tatlı su transferini sağlayacak deniz altından geçen boru projesi mesela, teee Libyada ki metro istasyonunda bile danışmanlık yapar bizim hocalar ki yapmıştır da zaten)

ODTÜ

feeldattrend

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
ismin prestiji açısından odtü inşaat, şehir olarak imkanı açısından itü inşaat. 2 sininde birbirine göre avantaj ve deavantajları var yani hangisine gidersen git diğerinde aklın kalmasın :)
Aykut ÖZDEMİR
İnşaat Forum Sitesi Kurucusu

Metuce

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben de odtü inşşat mezunu olarak bir kaç birşey söyliyim. Bir çok insanın gençliği burda harcanmıştır. 8 senede bitti benim de ama buraya verdiğim emeği tıp fakültesine verseydim çoktan bitirmiştim.

En basitinden şöyle bir örnek vermek isterim, üniversiteye girdiğim sene odtü inşaat'ı kazanamayıp 2. senesine kalan , istanbul ve ankara gibi büyük şehirlerde tıp fakültesine yerleşen arkadaşlarım oldu. Biz de o sene 3 arkadaş odtü inşaata girdik. İlk senesinde kazanmayan arkadaşlar, ne lise dönemlerinde, yazılı sınavlarda ne de üniversite sınavında bizden başarılı olan arkadaşlar değildi. Ne mi oldu? Biz 3 'ümüz en erken mezun olan 7. senesinde oldu, diğer arkadaşlar tıpı bizden önce bitirdi. Üstelik bitirdikleri tıp fakülteleri oldukça yüksek puan alan okullar.

Peki neden bu kdr zor? Öncelikle okulun sistemin de hata var. Bir dersi geçmek çok zor. Bir dersi geçtiyseniz o dersten top puan alanla aranızda çok fark yoktur. Yani sistem geçiş puanının düşük, derece puanının yüksek olmasını sağlaması gerekirken, durum tam tersidir. Mesala ortalama 55 olan bir dersten çoğu zaman 60 puan geçer. Burda en az yarısı hatta 3/4 ünün kaldığı anlamaına gelebilir. 300 kişiden 200 kişinin kalması gibi. Bu dersler çoğu zaman üsttekini bağlar. Mesala 2. sınıf ilk döneminde statikten kalırsanız 2. dönem nerdeyse ders alamazsınız. Çünkü 3 ana dersi bağlar. Bir dersle değil bir dönem 1 sene uzar. 2 nin 4 ü denilen kural 2. sınıftan tek bir dersiniz kalırsa 4. sınıf dersi alamazsınız. 1 dönem boyunca sadece 2 yi temizlemek için 1 ders alanlar gördüm. Yine bunları atlattınız. Bölümün en zor 6 dersinden 4 ünü geçemezseniz yine 4 olamazsınız. Başka bir kural 4. sınıf derslerinde mesala beton ve çelikten birini geçemezseniz son dönemiz gelmez çünkü 4. sınıf Re dersi ikisinden birini bağlar. Mesala 3 dersiniz kaldı beton çelik re6. Mezun olamıyorsunuz.

Yani bunun gibi daha bir çok kural var, bunun yanında betonermeyi 5 kez alan mı dersiniz çeliği 4 kez alıp geçemeyen mi dersiniz. Statikten kalıp 1 sene okulu uzatan mı dersiniz. Sınavda yanlış sorularla sıkça karşılaşılması mı dersiniz.(Özellikle beton dersinde) .

Bölümde ki bu durumdan haberder Eski bölüm başkanı Ahmet cevdet hoca bir takım radikal değişikler kararı almıştı başarılı da olmuştu. Ancak o gidince yine eskiye döndü sistem. Özet olarak eğer yazılı sistem de çok iyiymdir, çok çalışırım dersleri çok iyi takip ederim diyemiyorsanız Gelmeyin.

bydoktor

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar bu yıl odtü inşaata başlıyorum inş her ne kadar para 2.plan da desek önemli mezun olan bir arkadaş ne kadar alır bir de bitirdikten sonra yurt dışı imkanı var mı cevap verirseniz müteşekkir olurum teşekkürler