İşte Türkiye'nin hayalet uçağı

Bu konuyu okuyanlar

Edirneli

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
818670_detay.jpg

Habertürk ilk yerli savaş uçağının ayrıntılarına ulaştı

SAVUNMA Sanayi İcra Komitesi (SSİK) kararıyla 2010 yılında başlatılan yerli savaş uçağı kavramsal tasarım çalışmasında çok önemli gelişmelere İmza atıldı. Dün HABERTÜRK'ün manşetten duyurduğu 6 uzmandan oluşan beyin takımı tarafından yürütülen kavramsal tasarım çalışması bu yıl sonuna kadar tamamlanacak ve sonuçları aralık ayında SSlK'ya sunulacak. Bir sonraki adım, komitenin 'yola devam' kararı alması olacak.

2030 PROJEKSİYONU
Uçağın tasarımında belirginleşen ayrıntılara HABERTÜRK ulaştı. Hava Kuvvetleri'nin beklentileri doğrultusunda şekillendirilen çalışmalarda, ilk olarak 2030 ve sonrasının teknolojisi ve ihtiyaçları için projeksiyon yapıldı. İlk etapta 6 model üzerinde duruldu, daha sonra proje ekibi Hava Kuvvetleri'nin değerlendirmeleri ışığında 3 model üzerinde yoğunlaştı.

İHA TEKNOLOJİSİ
Çalışmada insansız hava aracı (İHA) teknolojisinin gelişimi göz önünde bulunduruldu. 2030 sonrasında savaş filolarının 1 pilotlu uçak ve yanında 4 İHA yapısına sahip olabileceği değerlendirildi. Hava Kuvvetleri ağırlıklı olarak tek pilotlu uçak üzerinde dursa da iki pilotlu tasarımlar da hazırlanıyor. İkinci pilotun, filodaki İHA'lara komuta edebileceği düşünülüyor. O yılların teknolojisinde. İHA'lann yer ile link aracılığıyla irtibat kurması elektronik harp teknikleriyle engellenebilir.

BOR ZIRHI GİYİNECEK
Yerli savaş uçağı 'hayalet' (stealth) Özelliğine sahip olacak, radarda görünmezlik zırhı taşıyacak. Bu zırh gövde yapısı, gövde malzemesi ve özel boya teknolojisiyle sağlanabiliyor. Gövdede bor katkılı kompozit malzeme kullanılarak uçağa "görünmezlik" özelliği sağlanması ilk seçenek. Bir diğer düşünce, bor elementinin uçak üzerinde daha geniş alanlarda kullanılması. Çünkü bor, hem hafif, hem dayanıklı hem de ısıya karşı direnci yüksek. Savaş uçağı motorlarından 50 bin libreye varan ısı yayılıyor. Motor çevresinde ve gövdede bor kullanılması halinde uçak önemli bir güvenceye kavuşacak. Çünkü güdümlü füzeler motor bölgesini hedef alıyor.

YENİ JET
- 3 model üzerinde yoğunlaşıldı
- Yeni nesil İHA teknolojisi...
- Bor'la görünmezlik zırhı...
- Motorda Eurofighter ilk seçenek...
- İlk uçağın motoru ithal edilecek.

İlk uçağın motoru ithal edilecek
PROJEDE en fazla düşündüren konu 'motor'. İkinci sırada 'radar' geliyor. Uçak motoru geliştirme süresi en az 30 yıl. Bu nedenle, ilk aşamada yabancı motor ile uçuşlara başlanması, zaman içerisinde yerli motorun geliştirilmesi hedefleniyor. Yabancı motor konusunda ABD'den General Electric ve Pratt &Whitney, Avrupa konsorsiyumundan Eurofighter ve Rus üreticilerle görüşülecek.

RADAR YERLİ
Hava Kuvvetleri'nin Tek motorlu olsun" görüsü doğrulusunda, ilk Eurofighter seçeneğinin gündeme geleceği öğrenildi. Typhoon uçağındaki EJ-2000 motorundan daha güçlüsü talep edilecek. Radann ise 'yerli' olmasına karar verilmesi halinde, 2020'ye kadar Türkiye'de geliştirilebileceği öngörülüyor. Nihai hedef yeni jetin 2030'da filoya katılması.

TÜRKİYE BOR ZENGİNİ
BOR elementi yapısal özellikleri nedeniyle son dönemde havacılık sektörünün ilgi odağı oldu. Rusya geliştirdiği uzay mekiğine "Boron Space Shuttle" adını verdi. Yanıcı özelliği bulunan, buna karşın tutuşma derecesi yüksek olan borun, 'yakıt' olarak kullanılmasına yönelik araştırmalar yapılıyor. Kıtalararası seyahat edebilecek 'Bor Aracı' üzerinde çalışılıyor. Dünya bor rezervinin yüzde 72'si Türkiye'de bulunuyor. Türkiye'deki rezervin dünya bor ihtiyacım 450 yıl karşılayabileceği ifade ediliyor.

Kaynak

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
O 6 kişiyi açıkladılar heralde, eğer öyle birşey olursa ya da olacaksa yine intihar olayları duyabiliriz...

thekillingroad

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Eurofighter'a girmedik..
Şimdi patinaj çekiyoruz..
Çocuk oyuncağıydı böyle uçak yapmak.. Önce bu işte biraz bir geçmişimiz kültürümüz oluşsun..
Gttik EF varken o gudubet F35'e tonla para saydıl..

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
yalan, başkası yalan, türkiyede ölümden başkası yalan.. bunları cahil kesim yutar, başkası yutmaz. bu güzel ülkemin teknoloji ve üretim kapasitesinin 3. dünya düzeyinde olduğunu söylemeye gerek var mı? çikolata, bisküvi, kot pantolon yapıyoruz tamam, fakat uçak bu uçak. bizim ayarımızdaki ülkelerde böyle silahların üetimi yok, hepsi yalan. üretemezsin, üretsen uçuramazsın, uçursan satamazsın. hepsi kuyruklu yalan. propaganda savaşı. hayal. inşallah 200 yıl içinde gerçek olur.

Diyorlar..:)

AHMT06

Asistan
Reaksiyon puanı
0
yalan, başkası yalan, türkiyede ölümden başkası yalan.. bunları cahil kesim yutar, başkası yutmaz. bu güzel ülkemin teknoloji ve üretim kapasitesinin 3. dünya düzeyinde olduğunu söylemeye gerek var mı? çikolata, bisküvi, kot pantolon yapıyoruz tamam, fakat uçak bu uçak. bizim ayarımızdaki ülkelerde böyle silahların üetimi yok, hepsi yalan. üretemezsin, üretsen uçuramazsın, uçursan satamazsın. hepsi kuyruklu yalan. propaganda savaşı. hayal. inşallah 200 yıl içinde gerçek olur.

Diyorlar..:)

katılıyorum:rolleyes:

YEMEKTEYİZHASAN

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
O 6 kişiyi açıkladılar heralde, eğer öyle birşey olursa ya da olacaksa yine intihar olayları duyabiliriz...

Bizim medyamız böyle malesef... Hiç akıllanmıyorlar. İlla yayınlayıp, hedef tahtasına oturtacaklar adamları. Sonra İsrail vuruyor abi, hep Amerikan oyunları...

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
ah siyah gözlüklüler, en çok da bu yüzden istiyorum bu haberlerin gerçekleşmesini...
yüzünüzün kızardığını görmek için.:)

yahu kendi İHA'larımız uçmaya, vazifesini yapmaya başlamadı mı? az şey miydi bu?
zaten 2030 projesi diye bahsediliyor, oraya kadar değil görünmez uçak, marsa gidecek teknoloji bile kurarız yav!
inanın bu ülkeye biraz, tamam pembe olmasın ama, hep siyah da olmasın gözlüklerinizin camı, biraz da gri olsun, kahve olsun, ama ileriyi görecek açıklıkta olsun biraz da olmaz mı?

3xpired

Doçent
Reaksiyon puanı
1
[MENTION=151285]ise[/MENTION]YYaHI kesinlikle aynı fikirdeyim. Güvenim tam.

Karargaht

Müdavim
Reaksiyon puanı
112
Neden olmasın ki?

Kurtlar Vadisinde çok güzel bi konu işleniyor haftalardır. Devlete ihanet etmedğini düşünenler, Amerika'nın, İsrailin yardakçılığını yapıyorlar bile bile. Neden? çünkü Türkiye iyi projeye kalkışırsa buna büyük devletler izin vermezmiş.. .miş, miş de miş miş.

Bu zihniyet yüzünden zaten yıllardır bu haberleri duyamaz olduk. Şükür ki iyi şeylerde oluyor az çok.

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
ah siyah gözlüklüler, en çok da bu yüzden istiyorum bu haberlerin gerçekleşmesini...

yahu kendi İHA'larımız uçmaya, vazifesini yapmaya başlamadı mı? az şey miydi bu?
zaten 2030 projesi diye bahsediliyor, oraya kadar değil görünmez uçak, marsa gidecek teknoloji bile kurarız yav!
inanın bu ülkeye biraz, tamam pembe olmasın ama, hep siyah da olmasın gözlüklerinizin camı, biraz da gri olsun, kahve olsun, ama ileriyi görecek açıklıkta olsun biraz da olmaz mı?

En az aynı kararlılık ve istikrarda devam ederse sonuçlara ulaşırız.

rashoaga

Asistan
Reaksiyon puanı
2
İŞTE O İSİMLER

ODTÜ, İTÜ ve TÜBİTAK Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde görevli olan ve isimleri sır gibi saklanan akademisyenlerin isimlerine Habertürk ulaştı. İsimler ve uzmanlık alanları şöyle:
* Prof. Dr. Arif Ergin (Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü): Aviyonik elektrik
* Prof. Dr. Serkan Özgen (ODTÜ): Aerodinamik performans
* Prof. Dr. Yavuz Yaman (ODTÜ): Yapısal ve malzeme
* Prof. Dr. Altan Kayran (ODTÜ): Yapısal ve malzeme
* Prof. Dr. Ahmet Şevketüçer (ODTÜ): Teknoloji geliştirme
* Doç. Dr. Gökhan İnalhan (İTÜ): Aerodinamik performans
Kaynak

ALPARS

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Son yıllarda neler yaptığımızı gördük.

Yeterki bu ülkenin mühendislerinden faydalanılsın.

hamza5806

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
gelişmemiz daha da hızlanarak artsın İnşallah

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
İŞTE O İSİMLER

ODTÜ, İTÜ ve TÜBİTAK Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde görevli olan ve isimleri sır gibi saklanan akademisyenlerin isimlerine Habertürk ulaştı. İsimler ve uzmanlık alanları şöyle:
Kaynak

Secerelerinin dökümünü bekliyoruz!

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Biz ne diyoz adam napıyor, inşallah isimler gizli polis ismi felandır da intiharı önlerler...

Bowen32

Doçent
Reaksiyon puanı
3
İşşalah olur Allah muhafaza bi savaş çıksa pek modern bir silahımız yok

thekillingroad

Müdavim
Reaksiyon puanı
1

Buna kesinlikle ihtiyaç var, evet olumlu bakmak lazım.
Ancak bu konudaki teknik gerçekleri de göz ardı etmemek lazım.
Havacılık teknolojisinde çok ama çok gerideyiz. TAI'de çok yetenekli insanlar var(dı en azından benim bildiğim döneme kadar) ve gerçekten başarabilecekleri işler çok ciddi seviyelerde. Ancak kendi "savaş uçağını yapmak" dediğin zaman orada bir düşünmek gerekiyor.

Sürekli "şunumuzu yaptık" gibi haberlerde bu tarz tartışmalar olur ama temeli ne kadar sağlam?
Savaş uçağı kimler yapıyor?
ABD, geçiyorum zaten yapmadıkları bir şey yok sanırım. :)
Rusya ve Çin. Rusya zaten ABD'den farksız, Çin de son 20 yıldaki yerli teknoloji geliştirme işindeki yatırımlarıyla ciddi kabiliyetler kazanmış durumda, ki buna rağmen yaptıkları uçakla ilgili yorumlar da belli.
İngiltere'nin bir kısmı kendi, bir kısmı AB ile birlikte üretim uçakları var. İran'ı yine geçiyorum, yerli geliştirme konusunda bizden 20-25 yıl ilerideler.
Fransa, EF'den çıkma bir projesi var, onun dışında belli oranda yine yerli diyebileceğimiz bir uçak sanayisine sahip.

Yolcu uçağı kategorisinden baksak bile, Boeing'in karşısında bir şeyimiz olsun diye bütün AB'nin el birliğiyle yaptığı Airbus dışında kaç tane başarılı olabilmiş uçak üreticisi var? Bir elim parmaklarına göre nerede bu sayı.

Peki biz, kendimiz bir şey üretmek noktasında neredeyiz? Hadi yapıyoruz denildiği zaman, 20 yıllık bir projeksiyonla bakıldığı zaman bile savaş uçağı üretmek çok zor bir iş. Hele ki uçak gemisi falan gibi gereksiz işler peşinde koşan, F35 gibi saçma sapan projelerde ortaklığa girmiş (nasıl bir ortaklık belli değil) bir TSK varken, insanların karamsar olmasından doğal bir şey de yok.

F16'ların modernizasyonu bu güne kadar girdiğimiz en ciddi iş havacılık bakımından. İHA'ları bir geçin, öyle devasa bir teknoloji değil o, ürettiğimiz İHA'ların başarısı da henüz belli değil. BU dediklerim bırakalım bu işleri demek değil elbette, ama havalara girmenin de bir anlamı yok, gerçekçi bakmak gerekli. Neticede yazılan paragraftabir gerçek var, üretim ve teknoloji üretimi konusunda 3. dünya ülkesiyiz, kendimizi kandırmayalım.

RocKhan

Doçent
Reaksiyon puanı
15
İran'ı yine geçiyorum, yerli geliştirme konusunda bizden 20-25 yıl ilerideler.

Yazınızın geneline katılmakla beraber bunu doğru bulmuyorum, İranın haftada bir yeni bir şey ortaya çıkarması kadar komik bir şey yok.

Amerika 20 yıldır üzerinde çalışıp F22 projesinin tam olarak altından kalkamadı(ilk uçuşu 1997), aşırı kaynak tüketmesinden dolayı F35'e yöneldi ki onu bile tek başına yapmıyor, biz dahil 5-6 ülke daha bu proje içinde. Proje yıllardır hala devam ediyor.

Koskoca Fransa Eurofighter'ı aynı şekilde tek başına yapamamıştır, yine bir sürü ülkenin ortaklığı söz konusu. Projesi 1980lerde başladı ilk uçuş 1994.

Gelelim İrana, uçması aerodinamik olarak mümkün olmayan çakma uçağa 5000 saatlik uçuş süresi var dediler, onu geçtim, yayınladıkları resimlerdeki uçağın tüm aviyonikleri Amerikan malı üstelik sivil havacılıkta kullanılan malzemeler, yani sen ben yeterli parayla İranın son teknoloji jet dediği uçaktaki tüm elektronik malzemeyi satın alabiliriz.

Kalkıp Amerikaya kafa tutan İran, son model Jet uçağında GPS kullanıyor. Bundan 1 yıl önce yine bu şekilde çıkıp yeni jet yaptık demişlerdi, yaptıkları şeyin orjinali Amerikan F5 olduğu ortaya çıktı rezil oldular.

Uydu yaptık diyorlar, uydu Çin yapımı, Gece görüş dürbünleri ürettik diyorlar, hepsi Amerikanın vietnam savaşında kullandığı modellerin devşirmesi.

Hocam allah aşkına imkanınız varsa İrana 1 hafta tatile gidin, ben de şahsen gitmedim ama arkadaşım orada, bu SÖZDE yaptıkları herşeyi kendi halkını kandırmak için yapıyorlar ve orjinalde kendi ürettikleri bir şey yok.

Bizim Tai ANKA'ya kanatlara 2 tane sidewinder füze monte edin, son model uçak yaptık deyin daha gerçekçi, en azından bizim ANKA uçuyor, bunların yaptığı son jet uçamıyor da, uçuş videolarında RC uzaktan kumandalı uçak uçurdukları da meydana çıktı.

rashoaga

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Biz ne diyoz adam napıyor, inşallah isimler gizli polis ismi felandır da intiharı önlerler...
İsimleri teşhir ben değilim, kaynak gösterdiğim sitede açıklamışlar. Ayrıca bir araştırma yapmadım ama eminim bir çok sitede bu bilgiler mevcuttur. Yani, sizlerin bu isimler deşifre edilmesin diye ortaya koymuş olduğunuz duyarlılık başka insanlar tarafından gösterilmemiş. Bende burada buna dikkat çekmek istedim ama yanlış anlaşıldım sanırım...

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
İsimleri teşhir ben değilim, kaynak gösterdiğim sitede açıklamışlar. Ayrıca bir araştırma yapmadım ama eminim bir çok sitede bu bilgiler mevcuttur. Yani, sizlerin bu isimler deşifre edilmesin diye ortaya koymuş olduğunuz duyarlılık başka insanlar tarafından gösterilmemiş. Bende burada buna dikkat çekmek istedim ama yanlış anlaşıldım sanırım...
Biz isimlerin deşifre edilmesinden, onların intiharlarından söz ederken sizin kaynak göstermeniz tuz biber ekmiş oldu.

danceinthedark

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Çok zor valla hocam kalkmadan düşer falan başımıza iş alırız bence parayı basıp alsınlar biz alışkın değiliz böyle şeylere

xyz1234

Müdavim
Reaksiyon puanı
13

üstadım, onlar üretemez, biz üretiyoruz. azerbaycana satıyoruz. güney korede abdnin dev markasıyla yarışıyoruz. Bursada ipekböceği ile yapamazsınız diyenlerin ağzını açık bırakıyoruz. yetmezmi. bu işler bilgisayar başında oturup mesaj yazarak yapılmıyor tabii. çalışarak azmederek, inanarak yapılıyor. körü körüne birilerine düşmanlık yaparak değil. ben artık sadece bu anlayıştaki yorumlara gülüyorum.

Kabuğunu kırmış, zincirlerini koparmış, tekerleğini tümsekten aşırmış bir Türkiye var. arada yolda ufak tefek çakıllar çıkabilir. bu teker onlarıda ezer yoluna devam eder. bize de yapılanlarla bir Türk evladı olarak gurur duymak, yapanları hayırla yadetmek ve başarılarının devamı için dua etmek düşer..

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Yazınızın geneline katılmakla beraber bunu doğru bulmuyorum, İranın haftada bir yeni bir şey ortaya çıkarması kadar komik bir şey yok.

Amerika 20 yıldır üzerinde çalışıp F22 projesinin tam olarak altından kalkamadı(ilk uçuşu 1997), aşırı kaynak tüketmesinden dolayı F35'e yöneldi ki onu bile tek başına yapmıyor, biz dahil 5-6 ülke daha bu proje içinde. Proje yıllardır hala devam ediyor.

Koskoca Fransa Eurofighter'ı aynı şekilde tek başına yapamamıştır, yine bir sürü ülkenin ortaklığı söz konusu. Projesi 1980lerde başladı ilk uçuş 1994.

Gelelim İrana, uçması aerodinamik olarak mümkün olmayan çakma uçağa 5000 saatlik uçuş süresi var dediler, onu geçtim, yayınladıkları resimlerdeki uçağın tüm aviyonikleri Amerikan malı üstelik sivil havacılıkta kullanılan malzemeler, yani sen ben yeterli parayla İranın son teknoloji jet dediği uçaktaki tüm elektronik malzemeyi satın alabiliriz.

Kalkıp Amerikaya kafa tutan İran, son model Jet uçağında GPS kullanıyor. Bundan 1 yıl önce yine bu şekilde çıkıp yeni jet yaptık demişlerdi, yaptıkları şeyin orjinali Amerikan F5 olduğu ortaya çıktı rezil oldular.

Uydu yaptık diyorlar, uydu Çin yapımı, Gece görüş dürbünleri ürettik diyorlar, hepsi Amerikanın vietnam savaşında kullandığı modellerin devşirmesi.

Hocam allah aşkına imkanınız varsa İrana 1 hafta tatile gidin, ben de şahsen gitmedim ama arkadaşım orada, bu SÖZDE yaptıkları herşeyi kendi halkını kandırmak için yapıyorlar ve orjinalde kendi ürettikleri bir şey yok.

Bizim Tai ANKA'ya kanatlara 2 tane sidewinder füze monte edin, son model uçak yaptık deyin daha gerçekçi, en azından bizim ANKA uçuyor, bunların yaptığı son jet uçamıyor da, uçuş videolarında RC uzaktan kumandalı uçak uçurdukları da meydana çıktı.

dostum doğru söylüyorsun ancak, katkımızın boyutu ne olursa olsun, yıllarca F16 montajı yaptık, F35 için parça ürettik. bu tecrübeleri gözardı etmemek gerekiyor.

giskur11

Müdavim
Reaksiyon puanı
160
Vatana millete hayırlı olsun inşallah.

IThelp

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
İŞTE O İSİMLER

Kaynak

Bu isimler acıklandıysa gizliliği kalmada yarın bir gün ya yine bir ucak düşer örnek ısparta yada ilginc bir trafik kazası olan yine mühendislerimize ve ODTÜ olur

bu ülkenin yapamıyacak birşey yoktur yeterki inanalım satmayalım hiç birşey imkansız değil

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Ülkesine inanmayan kendine inanmayandır kendine inanmayan kendini ve ülkesini satandır

S

SDN Okuru

SDN Okuru
uçak yapmak kolay değildir şimdi başlasalar 2040 larda üretirler ilk uçağı okadar kolaymı önce bir piyade tüfeğini yap adamla dalga geçerler piyada tüfeği yapmadan uçak yaptılar diye

Son mesajlar