İşte Türk Yapımı Bilgisayar Oyunları

Konusu 'Teknoloji Haberleri' forumundadır ve Karargaht tarafından 31 Temmuz 2010 başlatılmıştır.


 1. Karargaht

  Karargaht Dekan

  Katılım:
  14 Kasım 2007
  Mesajlar:
  9.282
  Beğenileri:
  98
  Ödül Puanları:
  48

  - İşte Türk Yapımı Bilgisayar Oyunları


  Türk Oyun Sektörü – Geçmişten Günümüze


  [​IMG]

  Yeni nesil artık ya internet kafelerde, oyun salonlarında, yada kendi evinde oyun konsollarıyla veya bilgisayar başında oyun oynuyor, nete giriyor. Sosyalleşme gittikce azalıyor. Bu durumundan en çok pay çıkaran ise oyun sektörü.
  Dünyada oyun sektörü artık en çok getirisi olan sektörlerden biri olan sinema sektörünü bile bazı durumdalarda geride bırakmış durumda. Örneğin: Kasım 2009 yılında çıkan Call of Duty: Modern Warfare 2 oyunu çıktığı ilk gün 310 milyon dolarlık net satış elde etti. Oyunun netten torentle indirme sayısı ise 5-6 milyonu buldu. Ayrıca daha sonra çıkarılan ek paket ise ayrıca bir rekor kırdı. İşte bu denli bir pazara sahip olan oyun sektöründe, ülkemizin durumuna kısaca bakalım. Bakalım Türk oyun sektörü nerede, böyle bir sektör var mı ? yada olacak mı ?

  BAŞLANGIÇ

  Bundan seneler önce çıkan Lale savaşçıları (1993), Lanetin Hikayesi (2002) ilk 3 boyutlu ve (2.5 boyutta diyebiliriz Lale savaşları için) Türk yapımı oyunlar. Bunlara istiraden küçük çaplı bir çok proje var lakin hiç birinin hatrı sayılır bir başarısı pekde yok, o yüzden hızlıca günümüze geliyoruz.


  [​IMG]

  Ülkemiz adına en önemli oyun başarısı belkide Pusu: uyanış oyununa ait. 2005 yılı Mayıs ayında piyasaya çıkan Türkiye’nin ilk 3 boyutlu aksiyon oyunu olan Pusu‘da ülkemizde geçen olaylar konu alıyor ve oyunda Türk mekanlarını ve arabalarını görmek mümkün. Ancak internet bağlantısı olmadan oynanamadığından ve gerekli yamalar çıkartılamadığından oyun tutmadı ve oda tarihdeki yerini aldı.
  2006 yılında bir yiyecek reklamı için yapılan ve ülkemizde reklamlarda tanıtılan ilk Türk oyunu olan Eti Yami: Mekanik İstila, o günlerde Eti Yami yiyen ve paketlerini verilen adrese yollayanlara ücretsiz verildi. Daha sonra internetten ücretsiz yayımlandı. (Oyunuburadanindirebilirsiniz) Grafikler olarak o güne göre iyi sayılan oyun, oynayanlar tarafından “oldukça eğlenceli” yorumlarını aldı. Yoğurt teknolojileri tarafından geliştireln oyun Türk oyun sektörü adına önemli bir gelişme idi.


  ÖNEMLİ GELİŞMELERDE YOK DEĞİL

  [​IMG]  İşte Türk oyun sektörünün belkemiği sayılabilecek olan oyunda: Kabus 22. Konusu İstanbul‘da geçen bir aksiyon-macera oyunu olan Kabus 22, bizim için ve pek çok oyun eleştirmeni tarafından Türk oyun sektörü için bir milat oyunu olarak kabul edilmiştir. Oyun Sonışık oyun stüdyosu tarafından yapılmıştır ancak şuanda Sobee oyun stüdyosu çatısı altına toplanmışlardır. Kabus 22 oyunu, gerek grafikleri, gerek oynanışı, gerek efektleri olarak 2006 yılına kadar yapılan en iyi Türk oyunu olmuştur. Oyunu Vestel apzarlamış, yurt dışında da dağıtımı yapılmıştır. Kimilerine göre Doom özentisi olan oyun, tamamen yerli yapım olması ve bitirilmiş bir proje olması yönünden saygıyı oldukça hak ediyor ve ayağa kalkıp alkışlanmalı.
  Aynı dönemlerde Céidot oyun stüdyosu tarafından geliştirlen ve dünya devi teknoloji şirketi İntel’in de desteğini alan, hatta teknoloji demo videosu bile yayımlanan ve grafikleriyle dünya standartlarında bir gerçek zamanlı strateji oyunu olarak tasarlanan Hükümran Senfoni oyunu, ne yazık ki bir çok sebepten dolayı askıya alınmıştır.


  MODERN TÜRKLER !

  Gelelim biraz daha yenilere. 2007 yılında yapılan Culpa Innata, üçüncü kişi perspektifiyle oynanan, Türk yapımı 3 boyutlu bir macera oyunu. Oyun, Gebze Teknoloji Geliştirme Merkezi’nde ikamet etmekte olan Momentum Dmt firması tarafından geliştirilmiş. Lakin oyunun Türkçe sitesi,oyun seçeneği ve Türkiyede dağıtımı olmadığından, pek Türk oyun sektörü içinde tutmuyorum.


  [​IMG]

  2008 yılında yapılan ve şuanki Sobee ekibi tarafından bir reklam oyunu olarak sunulan ancak grafikleri ve boğaz köprüsü hatta şuanda halen yapım aşamasındaki Marmaray projesini bile oyunda gösteren ve büyük ilgi gören Citroen C4 Robot oyunu, ülkemiz için gerçekten önemli bir gelişme idi. Oyunu bende büyük bir keyifle oynadım ve bulursam yine oynayabilirim. :)
  Culpa Innata için söylediklerim, şimdi sayacağım 2 oyun içinde geçerli. Darkness Within: In Pursuit of Loath Nolder, panoramik birinci kişi perspektifiyle oynanan, içerisinde korku ve heyecan ögelerini bolca barındıran, Türk yapımı 3 boyutlu bir macera oyunu.İstanbul‘da ikamet eden Zoetrope Interactive firması tarafından geliştirilen oyun, 2007 yılındae Amerika’da ve Avrupa’da piyasaya çıkmış, lakin bu oyunda Türkiyede satışa çıkmamış ve sitesi ve oyun içeriği Türk olarak sunulmamıştır. Yama olarak sunmuşlarsa o ayrı bir mesele. Oyunun devam niteliğindeki Darkness Within 2: The Dark Lineage, gerçek zamanlı birinci şahıs perspektifiyle oynanan, korku/macera türünde, Türk yapımı 3 boyutlu bir video oyunu. Bunun içinde yukarıda saydığım olumsuzluklar geçerli. Bu oyun ise henüz yeni, 28 Mayıs 2010 yılında piyasa

  çıktı. (Ülkemiz hariç)


  ATLILAR GELİYOR !

  [​IMG]

  Milli oyunlardan biri ve en başarılılar arasından gösterebileceğimiz diğer bir oyun Mount&Blade, kendine ait bir evreni olan ortaçağ temalı bir rol yapma oyunu. Armağan Yavuz – İpek Yavuz çiftinin geliştirdiği oyun, tamamlandı ancak Türkiye’de orijinal olarak satışa sunulmadı. 2008 yılında piyasaya sunulan oyun Türkiye için sadece, satışı internet üzerinden yapıldı. Ancak 30 Mart 2010‘da satışa sunulan oyunun devamı niteliğindeki Mount & Balde Warband oyunu, tüm dünyayla birlikte Türkiyede satışa çıktı. Türkiyedeki fiyatı ise diğer oyunlara kıyasla çok daha ucuz (30 Tl civarı) bir fiyata sunuldu. Oyun Türkiyede Türkçe olarak şuanda raflarda. Just Cause 2, Battlefield: Bad Company 2 ve Dragon Age: Origins Awakeninggibi oyunları geride bırakarak en çok satılan oyun olan Mount & Balde Warband, ilk oyuna nazaran çok daha fazla ülkemiz adına büyük gelişme olmuş, oyun için Türk oyunu derken içimiz daha rahat. Alkışı hak ediyorlar.

  YENİLİK HER ZAMAN İYİDİR

  Geldik 2010 yılına. Bu yıl çıkan ilk oyunKonserve. KonserVE, Guitar Hero ve Rock Band‘in gitar aparatlarını da destekliyor. Eğer gitar aparatınız mevcut değilse, klavyenizle oynayabiliyorsunuz. Genel olarak bakıldığında zayıf bir yapım olarak gözükse de Türk oyun sektörü için güzel bir adım.
  [​IMG]  Şuan yapım aşamasında olan Türk yapımı oyunlar elbetteki mevcut. Bu oyunlar tamamen Türk oyun stüdyolarında ve yüzde yüz yerli yapım esası olarak geliştirilmekteler. Bunlardan ilki şuanki Sobee ekibinden, daha once Kabus 22 ve Citren C4 Oyununda da birlikte çalışan Yasin ve Yakup Demirden kardeşlerle Mevlüt Dinç ve oğlu Necati’den oluşan Sobee ekibinin geliştirdiği SüperCan, oyuna son rötuşlarını da tamamlamak üzere. Oyunda Süpercan adlı kahraman ormanları yok eden kötülere karşı. Oyunun vidyosunda grafikler göze çok hoş geliyor. Oyun yapım aşamasında ama pek sesi çıktığı söylenemez. İnşallah askıya alınan oyunlar arasına girmez.

  BU OYUNLARI BEKLERKEN SABIR GEREK !


  Yapım aşamasında olan oyunlardan en iyi ve en etkililerinden biride Osmanlı Medeniyeti. Dünyada tanınacak adıyla Civilization of Ottoman. Civilization Of Ottoman projesi tamamı Türk yazılım geliştiriciler tarafından açık kaynak kodlu biçimde yapılan gerçek zamanlı strateji oyunu. Oyun tamamen gönüllük esası ile geliştirilmektedir. Oyun Osmanlı tarihini baştan sona anlatmak üzere temelleri atıldı ve 2011 yılında çıkması planlanıyor. Oyun çıktığında ise 5 lira gibi bir fiyattan satılması gündemde. Ayrıca oyun gündemde de büyük yankı uyandırdı ve bir çok söyleşi, röportaj , makale ve Tv programlarında kendine yer buldu, destek gördü. Oyunun teknolojisini yansıtan birde video yayımlandı. Grafikleri, müzikleri ve konusu ile Osmanlı medeniyeti, oyun bilgisayarımızda kurulu olana kadar bizleri heyecanlandırmaya devam edecek gibi.

  [​IMG]  Şuanda yapılmakta olan en önemli Türk oyun projesinden bir diğeri ve sonuncusu, görkemli tarihimizin en acı ama en büyük savaşlarından biri olan Çanakkale Savaşını konu olan “Boğaz Harbi” oyunu. Birinci Şahıs Nişancı (First Person Shooter) kategorisinde yapılmış, Türkiye’de bir ilk olan “Boğaz Harbi” oyununun hayata geçmesi hem Türk tarihi, hem de Türk oyun sektörü açısından bir yenilik olacaktır. Oyun Kodgraf oyun stüdyosu tarafından geliştirilmekte ve gerek konusu gerekse projenin hedefi doğrtultusunda yankı uyandırdı ve merakla beklenmeye başladı. Boğaz Harbi oyunu için Demo ve Beta videoları hazırlandı. Bu Demo ve Beta oyununda, oyunseverlerden gelen istek ve eliştiriler doğrultusunda oyunda grafiklerden, oynanışa kadar birçok yenilik yapıldı ve son halini aldı. Oyunun çıkış tarihi tam olarak bilinmemekle beraber 2010 yılı sonlarında kullanıma sunulması muhtemel. Ancak her zaman istenilen istenildiği gibi olmuyor.
  İşte geçmişten günümüze iyisiyle, kötüsüyle Türk Oyun Sektörü. Bir kaç yıla kadar böyle bir sektörden bahsedemesekde artık Türk oyun stüdyoları var ve dolayısıyla Türk oyun sektörüde var ve ayakta destek bekliyor. Bizlerde elimizden geldiğince forumlarda, sosyal paylaşım sitelerinde bu oyunları arayıp bulalım destek olalım, tanıtalım. En önemlisi çıktıklarında gidip orjinal alalım ve geleceğimiz için temelleri daha iyi atalım.

  Türk işi oyunlar dileğimle.. .

  Coşkun UYGUN

  (Karargaht)


  Türk oyunlarından beklediğiniz oyun yada oyunlar varmı?


   
  bug ve Mert Ahmet bunu beğendi.


 2. Rom.

  Rom. Rektör Onursal Üye

  Katılım:
  11 Aralık 2008
  Mesajlar:
  15.478
  Beğenileri:
  127
  Ödül Puanları:
  63
  Yer:
  Ankara
  Bu resmi görünce midem bulandı her yerde bunu görüyorum ıykk.
   
 3. spybot

  spybot Guru Onursal Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2008
  Mesajlar:
  46.763
  Beğenileri:
  306
  Ödül Puanları:
  83
  Cinsiyet:
  Erkek
  Güzel oyunlarda yok değil.
   
 4. ramboberk

  ramboberk Profesör

  Katılım:
  12 Eylül 2009
  Mesajlar:
  4.420
  Beğenileri:
  72
  Ödül Puanları:
  0
  Crysis i unuttunmu yoksa türk oyunu değilmi

  [​IMG]
   
 5. Ugurcan377

  Ugurcan377 Üyecik

  Katılım:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  91
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Bence değil CryTek'in CEO'su ve 2 müdürü 3 Türk kardeştır doğru fakat aşağı yukarı 150 kişilik kadroda 15 kadar Türk vardır.Firmalar kurucularının milliyetiyle anılsa da ben doğru bulmuyorum ama Yerli kardeşler en iyi oyun teknolojilerinden birini yaratmışlardır.Crysis türkçe dublajı süperdi türkiye sizinle gurur duyuyor
   
 6. Karargaht

  Karargaht Dekan

  Katılım:
  14 Kasım 2007
  Mesajlar:
  9.282
  Beğenileri:
  98
  Ödül Puanları:
  48
  Türk oyunu sayılmadığı için koymadım. Ben dahil bir çok kişi için Crysis Türk oyunu değil.
   
 7. Serkannd

  Serkannd Profesör Onursal Üye

  Katılım:
  12 Aralık 2007
  Mesajlar:
  2.165
  Beğenileri:
  9
  Ödül Puanları:
  0
  Crysis-Türkiye adında bir oyun çıkarsa neden olmasın.
   
 8. ramboberk

  ramboberk Profesör

  Katılım:
  12 Eylül 2009
  Mesajlar:
  4.420
  Beğenileri:
  72
  Ödül Puanları:
  0
  Ben yanlış biliyorum o zaman pardon

  Peki türk mmorpg oyunlarıda var onlarıda koymamışsın

  mesela İstanbul Kıyamet Vakti

  [​IMG]
   
 9. mr_rain

  mr_rain Guru

  Katılım:
  9 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  23.975
  Beğenileri:
  433
  Ödül Puanları:
  83
  Daha iyi olur inşallah
   
 10. muse

  muse Doçent

  Katılım:
  15 Şubat 2008
  Mesajlar:
  521
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Hepsini toplasan 1 oyun etmez. Alınmaca gücenmece yok.
   
 11. Karargaht

  Karargaht Dekan

  Katılım:
  14 Kasım 2007
  Mesajlar:
  9.282
  Beğenileri:
  98
  Ödül Puanları:
  48
  Online oyun koymadım.

  Kabus 22 oynadın mı ? yada Citroen c4 Robot ? yada mount&blade ?

  Üçüde dünya çapında oyunlar.
   


 12. muse

  muse Doçent

  Katılım:
  15 Şubat 2008
  Mesajlar:
  521
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Dünya çapında gülerler bu oyunların dünya çapında olduğuna :D C4 de de kaç farklı pist kaç farklı araba var? Bir :4: Kabus 22 ise kontrolleri ve kamera ayarları berbat resident evil, silent hill, alone in the dark çakması bir oyun. Tek güzel yanı türkçe macera olması.

  Bu arada "Pusu" diye bir oyunumuz da var. Arabaye geeel :D

  [​IMG]
   
 13. Fiberadam

  Fiberadam Asistan

  Katılım:
  24 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  362
  Beğenileri:
  13
  Ödül Puanları:
  0
  Emeklemeden kosamassin degil mi? Bunlar baslangictir umarim devamini getirirler. Bu arada Crytek her nekadar yurt disinda kurulmus bir firma olsada , kurucusunun Turk olmasi , yeterli imkanlar saglandigi zaman Turk firmalarininda dunya capinda ses getirebilecek oyunlar yapabileceginin gostergesidir benim icin. Bu arada eger bulabilirsen Alone in The Dark in ilk versiyonunu bulup bi oynamayi dene, ozaman bu tur oyunlarin ne tur asamalardan sonra bu gunlere geldigini anlarsin.
   
 14. Karargaht

  Karargaht Dekan

  Katılım:
  14 Kasım 2007
  Mesajlar:
  9.282
  Beğenileri:
  98
  Ödül Puanları:
  48

  Call of duty'ninde eksiği çok.
  Çok kısa hikayesi var, grafikler hala bi kaç sene geriden geliyor.


  Sıf Türk diye kötülemenin gereği yok. Citroen oyunu reklam oyunu. Buna rağmen grafik ve kontroller çok iyi. Neyse kısaca sen devam et yabancı oyunlara.
   
 15. eskibirkullanici

  eskibirkullanici Profesör

  Katılım:
  27 Ocak 2008
  Mesajlar:
  1.142
  Beğenileri:
  7
  Ödül Puanları:
  38
  Mount & Blade gerçekten çok güzel oyunlardan birisi
  saatlerce başından kalkmadığım oyundur hatta
   
 16. muse

  muse Doçent

  Katılım:
  15 Şubat 2008
  Mesajlar:
  521
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Yabancı yalakalığı yapmıyorum. Oyunu zevk için oynarız, oyunda hatalar varsa, daha yeni oyun sektörüne girilmişse bu oyunları oynamanın pek eğlencesi yok. Türkler adam gibi oyun yapsa da dünya oynasa ama olmuyor, olmaz da. Boşuna sektör gelişiyor diye ümitlenmeyelim bir kaç hevesli insanın imkan kısıtlılıkları yüzünden vasat oyun yapmasından öte gidemeyiz..
   
 17. CAMBAZ

  CAMBAZ Asistan

  Katılım:
  17 Ocak 2007
  Mesajlar:
  333
  Beğenileri:
  7
  Ödül Puanları:
  18
  crysis bence türk oyunu...oyunun içinde illaki Türkiye ile ilgili birşey olması gerekmiyor ama ben her halükarda o oyundan gururluyum.adımızı bir nevi tanıttı.2-3 değil bir türkün o oyunun yapımında olması başlı başına başarı.bu konuda ki oyunların hiçbirini oynamadım ama videoları izlerken çok sıradan basit oyunlar.bunlarla gururluyum diyemem yada güzeller diyemem ama daha bunlar başlangıç.inşllah daha da güzelleri yapılır.
   
 18. ramboberk

  ramboberk Profesör

  Katılım:
  12 Eylül 2009
  Mesajlar:
  4.420
  Beğenileri:
  72
  Ödül Puanları:
  0
  en güzeli bence supertuxkart :p

  [​IMG]
   
 19. M.Şamil CAN

  M.Şamil CAN Dekan

  Katılım:
  23 Ekim 2009
  Mesajlar:
  5.831
  Beğenileri:
  90
  Ödül Puanları:
  48
  Senin gibiler yüzünden böyle oluyor işte. İyi veya kötü destek olmalısınız. Mount Blade Bir Türk oyunudur ve Dünya Çapında oynanıyor. Ne demek boşuna sektör gelişiyor diye ümitlenmemek. Ne kadar saçma bir düşünce. :hammer: Senin kadar boş düşünen yabancı yalakası birini görmedim.

  Ben anlamam arkadaş neden bir insan kendi milletinin arkasında durmaz. Bizim millet yapamaz demek adiliğin en alasıdır. Devrim adında çıkacak aracada aynısı yapıldı. Kimse destek vermedi arkasında durmadı. Ama adamlar başarıp yaptı.
  :hammer:
  :hammer:
  :hammer:
   
  N3CAT1 bunu beğendi.
 20. ömer muhtar

  ömer muhtar Asistan

  Katılım:
  2 Ocak 2010
  Mesajlar:
  262
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  Ben gayet başarılı buluyorum. Kötüleyenlere de hiçbir anlam veremiyorum. Tamam çokta iyi olmasalarda herkesin (her Türk' ün) böyle şeylerden gurur duyması gerektiğini düşünüyorum. İnşallah zamanla daha da gelişir.
   
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş