Isparta ve Yozgat'a şehir hastanesi

Bu konuyu okuyanlar

fragger

Exemplary Сasual Dating Genuine Females
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,060
Isparta ve Yozgat'ta açılacak şehir hastaneleri, bölgenin en büyük sağlık tesisleri olacak.

upload_2017-2-27_8-49-56.png

Türkiye sağlık yatırımlarıyla şaha kalkıyor. Önümüzdeki 1 ay içinde 1.1 milyar liralık sağlık yatırımı hizmete girecek. Isparta ve Yozgat'ta açılacak şehir hastaneleri, bölgenin en büyük sağlık tesisleri olacak.

İlkini Mersin'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 3 Şubat'ta açtığı şehir hastanelerinin yenileri peş peşe açılacak. Isparta Şehir Hastanesi'nin toplam yatırım bedeli 573 milyon lira. Kamuözel sektör işbirliği ile yapılan Isparta Şehir Hastanesi, ihalesinin ardından 2 yıl içinde tamamlandı.

528 milyon liralık yatırımla hayata geçirilen Yozgat Şehir Hastanesi hizmet vermeye başladı, resmi açılışı yapılacak.

echonia

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
bu haberi görmüşken paylaşayım dedim. Geçenlerde torrent'ten birşey indiriyorum Seeder'lara bir bakayım dedim. O da ne Türkiye'den bir IP 2 Mb ile upload yapıyor. Dedim Türkiye'de bu upload hızını kim sunuyor. IP adresini arattım ve Isparta Devlet Hastanesi çıktı. Devlet milyonlarca lira yatırım yapıp bedava internet sunuyor. Sanırım download/upload 100 Mbit, yoksa saniyede 2 Mb upload yapamazdı bana o IP. Biz de 75 lira verelim saniyede 500 kb upload versin. Hastanenin o bedava internetini torrent için kullanan adam benim gözümde suçludur. O internet belki de çok önemli bir iş için kullanılacak ama o çalışanın torrent kullanması darboğaz yaratır.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Bütün şehir hastaneleri faaliyete geçtiğinde sağlık sektörü olarak dünyada en prestijli ülkelerden biri olacağımız kuşkusuz. Amerika, İngiltere ve Fransa gibi bu sahada öncü birçok ülkeden bazı spesifik ameliyatlar için Türkiyeye hasta geldiğini okumuştum birçok kez, insan 15-20 yıl evvelini hatırlayınca gerçekten gurur duyuyor. Uğur Dündar, Savaş Ay gibi gazetecilerin yıllar evvelinden yaptıkları o içler acısı görüntü haberlerini hatırlayınca çok büyük aşamalardan bu günlere gelmek büyük başarı olsa gerek.

epzq

Doçent
Reaksiyon puanı
47
Sağlık Reformu oldu adeta Türkiye de bu bir gerçek.
10 yaşlarımda hatırlarım saat sabah 4 te 5 te hastanede sıra beklerdik.İlaç için sıra beklerdik.Hastanelerde ayakta durmaya dayanamayıp düşen bayılan insanlar görürdüm.Yani hastaneye gidiyoruz dediği zaman bizimkiler, korkardım gitmek istemezdim.Şimdi durum değişti çok şükür. ama doktorlara da bir reform gelse çok güzel olacak. Burnu bir karış havada doktorlar var.70 yaşındaki teyzeyi dedeyi azarlayan doktorlar var.Uzmanlığını yanlış teşhis üzerine tamamlayan doktorlar var. İmkan var ama sonuç yok.Bugün halen bir tomografi için MR için 2 ay sıra beklemek zorunda olan hastalar var. Zamanında milletvekilinin, diğer bir milletvekiline tartışma sırasında söylediği şu laf aklıma geldi.
"Sen devlet hastanesindeki röntgen cihazını boz da kendi özel hastanenden para kazanmaya bak!"
bilmiyorum sıkıntılar yok değil ama buna da şükür.

echonia

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Bütün şehir hastaneleri faaliyete geçtiğinde sağlık sektörü olarak dünyada en prestijli ülkelerden biri olacağımız kuşkusuz. Amerika, İngiltere ve Fransa gibi bu sahada öncü birçok ülkeden bazı spesifik ameliyatlar için Türkiyeye hasta geldiğini okumuştum birçok kez, insan 15-20 yıl evvelini hatırlayınca gerçekten gurur duyuyor. Uğur Dündar, Savaş Ay gibi gazetecilerin yıllar evvelinden yaptıkları o içler acısı görüntü haberlerini hatırlayınca çok büyük aşamalardan bu günlere gelmek büyük başarı olsa gerek.
o gelen hastalar ucuz olduğu için geliyor olmasın?
Yıl: 2010 Yer: Amerika Olay: Diş ağrısı (Amerikalının) Çözüm: Diş çekilecek Ücret: 600 $
Aynı yıl Türkiye'de diş çekimi (ameliyatlı) 100 liradan fazla değildi (En baba özel diş hastanesinde). Aynı yıl Newyork-İstanbul gidiş dönüş uçak bileti 500 $. Dolar kuru 1.45 - 1:65 arası

Yani demem o ki, o Amerikalı vatandaş orada en basitinden diş çektirecek ama maliyet hesabına baktığımızda Türkiye'ye tatile gelmesi ve dişini çektirmesi daha ucuza geliyor.

Yine aynı yıl için örnek, ufak bir kaza geçirip ambulansla hastaneye kaldırılmak sonrası kitlenen ücret 2000 $. bu ücret sadece ambulans parası, arkadaş bu ücreti duyduktan sonra hastaneden kaçtı ve ertesi gün Türkiye'ye geri döndü. zaten 10 gün sonra dönecekti biraz erken oldu.

Kısacası Türkiye'de özel sağlık sektörü diğer ülkelerle karşılaştırıldığında gayet ucuz. O hastaların gelmelerinin en büyük sebebi de bu

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Kısacası Türkiye'de özel sağlık sektörü diğer ülkelerle karşılaştırıldığında gayet ucuz. O hastaların gelmelerinin en büyük sebebi de bu

İyi ya güzel kardeşim, ucuz olması bizim insanımızın da yararına değil mi?
Biliyor musun, 90'lı yıllarda bir stent 3-5 bin dolar arası takılıyordu. Daha sonra öğrenildi ki bir stentin fiyatı azami 800-1000 lira civarıymış. ortalama da 500 lira bişey. Aradaki o korkunç fark birilerinin cebine giriyordu. Devletimiz bu çakalları, soyguncuları temizledi ve hem devleti hem vatandaşı kurtardı. İkinci bir husus, yabancıların ucuz diye gelmesi bizim durumumuzu, seviyemizi küçültmez. Demek imkanlarımız varmış ki gelebiliyor adamlar. Ayrıca ben ucuz diye gelenleri bildiğim halde kastetmemiştim, farkındaysan "spesifik ameliyatlar" ibaresini koymuştum. Yani zor, karmaşık ve hem uzmanlık hem altyapı gibi özellikler isteyen ameliyatları kastetmiştim. Amerika ve benzeri batılı ülkelerde yapılsa bile asgari 200-300 bin dolar seviyelerinde olan ameliyatları kastetmiştim. Peki ya sen o ameliyata gerek duysaydın da o ülkelerin vatandaşı olsaydın halin nice olurdu düşündün mü hiç? Tamam, görmek istemiyorsan yine de görme, ama Sezarın hakkını da sezara vermek namus borcumuzdur değil mi? :)

Bloother

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,327
Biliyor musun, 90'lı yıllarda bir stent 3-5 bin dolar arası takılıyordu. Daha sonra öğrenildi ki bir stentin fiyatı azami 800-1000 lira civarıymış. ortalama da 500 lira bişey. Aradaki o korkunç fark birilerinin cebine giriyordu. Devletimiz bu çakalları, soyguncuları temizledi ve hem devleti hem vatandaşı kurtardı. İkinci bir husus, yabancıların ucuz diye gelmesi bizim durumumuzu, seviyemizi küçültmez. Demek imkanlarımız varmış ki gelebiliyor adamlar. Ayrıca ben ucuz diye gelenleri bildiğim halde kastetmemiştim, farkındaysan "spesifik ameliyatlar" ibaresini koymuştum. Yani zor, karmaşık ve hem uzmanlık hem altyapı gibi özellikler isteyen ameliyatları kastetmiştim. Amerika ve benzeri batılı ülkelerde yapılsa bile asgari 200-300 bin dolar seviyelerinde olan ameliyatları kastetmiştim. Peki ya sen o ameliyata gerek duysaydın da o ülkelerin vatandaşı olsaydın halin nice olurdu düşündün mü hiç? Tamam, görmek istemiyorsan yine de görme, ama Sezarın hakkını da sezara vermek namus borcumuzdur değil mi? :)
Hocam, siz bu bakış açısına ne anlatsanız da onun görebileceği piksel sayısı belli maalesef. Elinize, yüreğinize sağlık..

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Biliyor musun, 90'lı yıllarda bir stent 3-5 bin dolar arası takılıyordu. Daha sonra öğrenildi ki bir stentin fiyatı azami 800-1000 lira civarıymış. ortalama da 500 lira bişey. Aradaki o korkunç fark birilerinin cebine giriyordu. Devletimiz bu çakalları, soyguncuları temizledi ve hem devleti hem vatandaşı kurtardı.

Şimdi sanki cebimizden para çalınmıyor dimi. Hastane çıkışı eczaneye gitsek 50 liradan kurtulamıyoruz kıçı kırık bir antibiyotik için. Ne var bu paranın içinde diye sorduğumuzda muayene ücreti diyor eleman. Hani ücretsizdi sağlık? Cebinde para olmayan asgari ücreti zor alan vatandaş napacak kira mı versin ilaç mı alsın karnını mı doyursun?

Bloother

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,327
Şimdi sanki cebimizden para çalınmıyor dimi. Hastane çıkışı eczaneye gitsek 50 liradan kurtulamıyoruz kıçı kırık bir antibiyotik için. Ne var bu paranın içinde diye sorduğumuzda muayene ücreti diyor eleman. Hani ücretsizdi sağlık? Cebinde para olmayan asgari ücreti zor alan vatandaş napacak kira mı versin ilaç mı alsın karnını mı doyursun?
Özel hastaneye mi gidiyorsunuz? Ben böyle ücretler ödemiyorum.

Bloother

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,327
Hayır bildiğiniz devlet hastanesinde hizmet alıyoruz.
50 lira muayene ücreti nasıl alıyorlar öyleyse? Dökümünü isteyin, ilgili yerlere bildirin. Ben daha hiç o kadar ödemedim. 5-10 tl falan ödüyorum ben.

Aedon

Müdavim
Reaksiyon puanı
330
50 lira muayene ücreti nasıl alıyorlar öyleyse? Dökümünü isteyin, ilgili yerlere bildirin. Ben daha hiç o kadar ödemedim. 5-10 tl falan ödüyorum ben.
Acilde bir defa da benim başıma gelmişti. Eczaneye 35 TL muayene ücreti ödedim diye hatırlıyorum, sigorta falan da vardı, aslında peşine düşüp bakmak lazım ama üşengeçlik işte.

Bloother

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,327
Acilde bir defa da benim başıma gelmişti. Eczaneye 35 TL muayene ücreti ödedim diye hatırlıyorum, sigorta falan da vardı, aslında peşine düşüp bakmak lazım ama üşengeçlik işte.
Acilde muayene ücreti mi aldılar? Eski muayenelerden kalan borçlar olmasın?

Bloother

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,327
Dediğim gibi bilmiyorum. Gece 2 de nöbetçi eczaneden istediler verdim. Acilde olması benim de garibime gitti.
Üzerine düşmek lazım. Araştırıp ihbar etmek lazım. Toplumun huzurunun bozulması için her sektörde çaba gösteren virüsler var.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323

Ufak bir katkı alındığını tahmin ediyorum. Çok cüz'i. Emin ol o katkı payı olarak verdiğinin on katını eskiden sadece işim görülsün diye birilerine rüşvet olarak veriyordu insanlar. Mesela bunu ben çok yaşadım kardeşcağız. Rahmetli annemi tedavi ve ameliyat ettirebilmek için önce doktorunun dışarıdaki muayenehanesine gidip özelden muayene olur, sonra devamını hastanede tamamlardık. Aksi halde ne doktor ne personel yüzüne bile bakmazlardı insanın. Yaşın muhtemelen genç olabilir, ama anne-babana sorarsan sana aynı hikayeyi anlatacaklardır eminim. Bugün bu türden işler başına gelmez, gelemez. Devlet senin hastan için takriben 500-1000 lira öderken bunun en fazla onda biri gibi cüz'i birşeyi senden alıyor diye şikayet ediyorsun. O eski dönemlerin, doktor-kayıt-eczane kuyruklarını hatırlayınca bu kadarı insana külfet değil ni'met olarak görünür, yaşayanlar için diyorum tabii.

Aedon

Müdavim
Reaksiyon puanı
330
Ufak bir katkı alındığını tahmin ediyorum. Çok cüz'i. Emin ol o katkı payı olarak verdiğinin on katını eskiden sadece işim görülsün diye birilerine rüşvet olarak veriyordu insanlar. Mesela bunu ben çok yaşadım kardeşcağız. Rahmetli annemi tedavi ve ameliyat ettirebilmek için önce doktorunun dışarıdaki muayenehanesine gidip özelden muayene olur, sonra devamını hastanede tamamlardık. Aksi halde ne doktor ne personel yüzüne bile bakmazlardı insanın. Yaşın muhtemelen genç olabilir, ama anne-babana sorarsan sana aynı hikayeyi anlatacaklardır eminim. Bugün bu türden işler başına gelmez, gelemez. Devlet senin hastan için takriben 500-1000 lira öderken bunun en fazla onda biri gibi cüz'i birşeyi senden alıyor diye şikayet ediyorsun. O eski dönemlerin, doktor-kayıt-eczane kuyruklarını hatırlayınca bu kadarı insana külfet değil ni'met olarak görünür, yaşayanlar için diyorum tabii.
Sağlık sektöründe kesinlikle ilerleme var. Keşke bir bu kadar ilerleme de eğitim sisteminde olsaydı.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Sağlık sektöründe kesinlikle ilerleme var. Keşke bir bu kadar ilerleme de eğitim sisteminde olsaydı.

Kesinlikle aynı görüşteyim. Sağlık, bayındırlık ve silahlanma sahasındaki büyük başarı ve ilerlemenin tam tersine Milli Eğitim bir o kadar berbat oldu, geriye gitti. Bu işi gerçekten beceremediler, maalesef. Keşke diğer konulardaki başarılar yerine bu konuda başarılı olsalardı emin olun çok daha kazançlı çıkabilirdik diye düşünüyorum.

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
492
kısmen doğru kısmen yanlış. :)
gelen hastalar Özel hastanelere geliyor, Prestij sahibi ise devlet hastaneleri GENEL olarak baktığımız da uzun bir süre olamayacaktır.
İçler acısı görüntülerin derlemesini rahatça bir sağlık personeli olarak yayınlayabilirim ama etik olmaz.
gel gelelim sağlık sektörüne gereken yatırım yapılsa da sistem çok aptalca. en büyük problem bu.
akraba evliliği gibi taşeronu dolduruyor ve bu taşeronun da vasıfsız insanlar olup torpille girmesini sağlıyorsan olmaz bu kardeşim...

bu yazdıklarım hiçbir şekilde siyasi değildir yani şu hükümet de gelse bu da kalsa benim gözümde kesinlikle beceremeyecekleri en büyük şey eşitlik ve sağlık sektörüdür...

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
492
dostum ilaçlardaki katkı paylarından ve geçmiş dönem ki poliklinik borçların olabilir.
nabız ile kontrol edersen daha sağlıklı olur.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
akraba evliliği gibi taşeronu dolduruyor ve bu taşeronun da vasıfsız insanlar olup torpille girmesini sağlıyorsan olmaz bu kardeşim...
bu yazdıklarım hiçbir şekilde siyasi değildir yani şu hükümet de gelse bu da kalsa benim gözümde kesinlikle beceremeyecekleri en büyük şey eşitlik ve sağlık sektörüdür...

Sağlıkta temel hizmeti gören doktor ve hemşiredir. Peki sen taşeron adına çalışan bir doktor ya da hemşire gördün mü, tanıyor musun? Taşeron dediğin kıytırık işlerde, hastayı doğrudan ilgilendirmeyen pozisyonlarda çalışan işçilerdir. Lakin amacı "görmemek, duymamak" olan için bunun bir önemi yoktur elbet. 90'lı yılların sonuna doğru küçük oğlum astım hastalığına yakalandı. Oğlumu kaybetme noktasına geldiğim nefes alamama krizleri canımdan bezdirmişti. Sonuçta Çapada tedavisine başlandı ve bu takriben 6 yıl sürdü. Muayyen aralıklarla hastaneye gidip geliyorduk. Ama ne gitmek. Her bir muayene için gece saat 03'te evden çıkardık, servisin duvarına asılı beyaz kağıda ismimizi yazdırabilmek için. Sonra beklemeye koyulurduk. Saat 10'da muayene olur, 11'de de işlemlerimiz biterdi. Yani çıkışımız ile eve dönüşümüz arasında asgari bir 8 saat olurdu. Uykusuzluk, yorgunluk, perişanlık bizi ne hale sokardı bilir misin kardeşcağız? Bu böyle yıllarca sürdü, En son Fransadan aşı getirterek temelli çözüme kavuştuk yıllar sonra.

Peki ya şimdi? Oturuyorum internetin başına, muayene olmak istediğim günü ve doktoru kendim seçerek saatini dahi ben tayin ederek alıyorum randevumu vakti gelince de paşa paşa gidip bi kaç dakikalık bekleyişten sonra paşa paşa muayene olup evime geliyorum. O yılları ve bizlere reva görülen Çin işkencelerini yaşamadan bu günlerin kıymetini kimse anlayamaz vesselam.

garmel.373

Asistan
Reaksiyon puanı
120
Sağlıkta temel hizmeti gören doktor ve hemşiredir. Peki sen taşeron adına çalışan bir doktor ya da hemşire gördün mü, tanıyor musun? Taşeron dediğin kıytırık işlerde, hastayı doğrudan ilgilendirmeyen pozisyonlarda çalışan işçilerdir. Lakin amacı "görmemek, duymamak" olan için bunun bir önemi yoktur elbet. 90'lı yılların sonuna doğru küçük oğlum astım hastalığına yakalandı. Oğlumu kaybetme noktasına geldiğim nefes alamama krizleri canımdan bezdirmişti. Sonuçta Çapada tedavisine başlandı ve bu takriben 6 yıl sürdü. Muayyen aralıklarla hastaneye gidip geliyorduk. Ama ne gitmek. Her bir muayene için gece saat 03'te evden çıkardık, servisin duvarına asılı beyaz kağıda ismimizi yazdırabilmek için. Sonra beklemeye koyulurduk. Saat 10'da muayene olur, 11'de de işlemlerimiz biterdi. Yani çıkışımız ile eve dönüşümüz arasında asgari bir 8 saat olurdu. Uykusuzluk, yorgunluk, perişanlık bizi ne hale sokardı bilir misin kardeşcağız? Bu böyle yıllarca sürdü, En son Fransadan aşı getirterek temelli çözüme kavuştuk yıllar sonra.

Peki ya şimdi? Oturuyorum internetin başına, muayene olmak istediğim günü ve doktoru kendim seçerek saatini dahi ben tayin ederek alıyorum randevumu vakti gelince de paşa paşa gidip bi kaç dakikalık bekleyişten sonra paşa paşa muayene olup evime geliyorum. O yılları ve bizlere reva görülen Çin işkencelerini yaşamadan bu günlerin kıymetini kimse anlayamaz vesselam.
Hani derler ya: Çok gezen mi bilir? Çok okuyan mı bilir? diye. O misal yaşı yetenler bile; görmedikleri veyahut başlarına gelmedikleri için (Allah'a şükür etsinler) Olaya tam anlamıyla vakıf olmayabiliyorlar. Bazen o kadar kötü müydü diyenler olabiliyor. Onlara hemen kızmamak lazım.
Size de geçmiş olsun; o hastahane sıralarını bende bilirim... Annemin iki ameliyatında az çektirmemişlerdi.

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
492
Sağlıkta temel hizmeti gören doktor ve hemşiredir. Peki sen taşeron adına çalışan bir doktor ya da hemşire gördün mü, tanıyor musun? Taşeron dediğin kıytırık işlerde, hastayı doğrudan ilgilendirmeyen pozisyonlarda çalışan işçilerdir.
gerçekten şundan sonrasını okumadım. :)
Radyoloji, laboratuvar bu tanımda ise gözünüzde sevgili hocam, bu konuyu kapatalım biz...
temel hizmeti gören doktorun elleri ve kolları olan hemşireler, radyoloji çalışanları, laboratuvar çalışanları gibi temel görev ve pozisyondaki arkadaşları hiçe saymak büyük bir saygısızlıktır...

kusura bakmayın ek olarak sinirlendim ama devamını da okumamak size saygısızlık olacak, bu yüzden okudum.
şu an isterseniz bazı hastanelerin isimlerini bizzat verebilirim etik olmayan bir şekilde ve sıra bulabilirseniz helal olsun.
sabah gelip sıra almak için bekleyen mi dersiniz ne ararsınız bulursunuz.
demem o ki her yer de aynı değil. çok iyi olan yerleri de verebilirim sizlere ama şimdi gelipte mükemmellikten bahsetmek tamamen saçmalık gözümde..

(benim taşeronda veryansın ettiğim hizmetliler ve sekreterlerdi. :) )

Son düzenleme: