İşletmede mezun olduktan sonra

Bu konuyu okuyanlar

yamamoto1903

Asistan
Reaksiyon puanı
2
bu sene izmirin güzel bir üniversitesinde işletmeye gitmeye açıkta kaldığımdan değil isteyerek gitmeye hak kazandım. ama türkçe okuyacağım. dışarıdan yabancı dil takviyesi yapacağım (hazırlıkta öğrenebilirsem sadece ispanyolca eğer hazırlığı verimli geçiremezsem 4 yılda ingilizce ve ispanyolca öğrenmeye bakacağım ) neyse az önce bir cv hazırlayayım dedim , sonra kendi kendime sormaya başladım beni bu şekilde hangi şirket işe alır diye :) bilgisayarı sadece facebook twitter e girmek için kullanmıyorum. photoshop, corel draw , microsoft visual studio, office programları ve çok çok alakasız olmasına rağmen autocad programı hakkında %10 luk bir bilgi sahibiyim, yaşı benden büyük ve özel sektör konusunda tecrübeli abilerimden yorumlarını esirgememesini temenni ediyorum. üniversite hayatı için de tavsiyerlerini almak isterim . sizce yazları bir yerde staj yapmak mı daha faydalı olur yoksa turistlerin geldiği şehirlerde çalışarak yabancı dili geliştirmek mi.. ve izmirde seminer veren kişilere nereden ulaşabilirim, işle ilgili her yere elimi kolumu sokmak istiyorum da :)

Odessa

Profesör
Reaksiyon puanı
432
Öncelikle üniversiten hayırlı olsun. Üniversite hayatın boyunca olabildiğince seminer, konferansa katıl. Bazıları 3 günlük olur ve sonunda katılım sertifikası verilir. Mümkünse sonunda sertifika olanlara katılmaya çalış. Buna ek olarak okulunda işletme ile ilgili kulüp varsa üye ol. Yapacağınız seminer, konferanslarda etkin rol al. Hatta kulüp başkanlığını bile zorla. Bunlar sana zor gelebilir fakat iş görüşmesinde o kadar faydalı olacak ki inanamayacaksın. ''Böyle seminerlere gitsen ne olacak, boşver be oğlum'' gibi cümleleri arkadaş çevrenden belki duyarsın. Sakın aldırış etme. İngilizce ile ilgili olarak ta okulun varsa böyle bir kursu mutlaka katıl. Hocalarınla aranı iyi tut. İleride cv'ne yazabilirsin ;) Stajını elinden geldiğince iyi yerlerde yapmaya çalış. Bulamazsanda canını sıkma. Bulduğun firmalarda elbet fayda sağlayacaktır. Staj zamanı performansın en üst düzeyde olsun. Her işi düzgün, anlayarak, bilenlere sorarak yap. Hiç bir işten gocunma. ''Fotokopi çektiriyorlar, stajyer başka ne yapacak'' laflarını dinleme. İşini düzgün yapana iş yaptırırlar. Her zamanda güler yüzlü ol. Staj yaptığın yerle iletişimini kesme. İyi izlenim bırakarak ayrıl. Ayrılırken ''sizi cv'me referans olarak yazabilir miyim'' diye sor. Çekinme. Şimdilik aklıma gelenler bunlar :) Yeni eğitim hayatında başarılar...

yamamoto1903

Asistan
Reaksiyon puanı
2
çok teşekkür ederim, tam olarak böyle cevaplar bekliyorum tekrar teşekkür ederim :)