İşlemcinin oyun için ne kadar hızlı olması gerek ?

Bu konuyu okuyanlar

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bir bilgisayarda oyun performansını etkileyen en önemli şey ekran kartı. Bu su götürmeyen bir gerçek. Elimde bir i3-2100 var ve oynadığım bütün oyunları gayet iyi çalıştırıyor. Piyasadaki oyunların alayına yetiyor. G4560'dan biraz daha zayıf ama fazlasıyla yetiyor. Bunun yanına bir GTX 1050 takarsam, hatta abartayım, 1080 takarsam bu grafikler yükseldikçe işlemcinin düşüklüğünü hissedermiyim ? Sonuçta işlemcinin görevi oyun ve arkaplanı çalıştırmak, ekran kartının ise renderlamak ve ekrana yansıtmak. Dolayısıyla zannetmiyorum ama siz ne diyorsunuz ? Çok ileri bir zamanda belki işlemcimi falan da yükseltirim.

Akif52

Müdavim
Reaksiyon puanı
110
Hissedersin. İşlemciye aşırı binen oyunlar var. i7 7700K alanlar boşuna almıyor. Direk oyun için en üstünü alıp uzun süre işlemci derdini kapatıyorlar. Sonra, oyun performansında harddisk aşırı önemli olmaya başladı. Okuma hızları, önbelleği ve RPM hızı yüksek kaliteli bir HDD veya yüksek hızlı kaliteli bir SSD şart. Çünkü oyunların boyutları arttıkça HDD'ye binen yükte artıyor. Onca texture ve etrafta hareket halinde olan yapay zekayı da işlemci ve harddisk işletiyor.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Benim sorum bu değil, sorum low ayarda kullanılan işlemci gücü ile ultra ayarda kullanılan işlemci arasında fark var mı ?

BestLegend

Doçent
Reaksiyon puanı
205
Bir bilgisayarda oyun performansını etkileyen en önemli şey ekran kartı. Bu su götürmeyen bir gerçek. Elimde bir i3-2100 var ve oynadığım bütün oyunları gayet iyi çalıştırıyor. Piyasadaki oyunların alayına yetiyor. G4560'dan biraz daha zayıf ama fazlasıyla yetiyor. Bunun yanına bir GTX 1050 takarsam, hatta abartayım, 1080 takarsam bu grafikler yükseldikçe işlemcinin düşüklüğünü hissedermiyim ? Sonuçta işlemcinin görevi oyun ve arkaplanı çalıştırmak, ekran kartının ise renderlamak ve ekrana yansıtmak. Dolayısıyla zannetmiyorum ama siz ne diyorsunuz ? Çok ileri bir zamanda belki işlemcimi falan da yükseltirim.
1080 takarsan hissedersin tabi. Ama 1050 yi rahat besler.
Şimdi 1080 taktın diyelim, eğer ultra da kastığı için low grafiklere alırsan:
Mesela işlemcin atıyorum en fazla 60 fps alabilir. Ama sen kastığı için very low ayarlara alırsan fps arttığı için işlemciye binen yük artıyor. Bu yüzden daha çok darboğaz olur. (1050 takarsan darboğaz olmaz 1060 takarsan belki birazcık)