İşlemcim çok daha düşük hızda çalışıyor

Bu konuyu okuyanlar

erdem477

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Toshiba Satelite L50-B-1NJ laptop lullanıyorum. Birkaç gün önce can sıkıntısana biosumu güncelledim. Alakası olduğuna emin değilim. İnternetten baktığım laptobumun işlemcisinin normal hızları 1.7-2.7 GHz dir. Biosumu güncelledikten sonra bu hız şuan 0.79 GHz ye düşmüştür. Overclock yapmayada korkuyorum çünkü normalde de oyun oynarken laptobum kapandığı için soğutucu kullanıyordum. Overclock sonrası işlemcimin yanmsından korkuyoruym. Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
CPUID HWMonitor, bu program ile sıcaklık ve veri ekranından foto atabilir misin?

erdem477

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
73005
Doğru şeyimi gönderiyorum bilmiyorum. İstediğiniz başka şey varsa hemen atabilirm.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
ScreenHunter 87.png
cpu z ile de bi cpu sekmesinden foto atabilir misin, bios beta versiyon muydu acaba...?

erdem477

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Buyrun.

Ekli dosyalar

• afsdf.PNG
    afsdf.PNG
    36.8 KB · Görüntüleme: 492

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Çarpan katsayısını en düşükten varsaymış :) 8*99 mhz olarak yani... Bu bios versiyonun hatalı olma ihtimalini akla getiriyor.

ScreenHunter 88.png
bios versiyonunu içerir foto ve birde bios dosyasını nereden yüklediniz, link verebilir misiniz...

erdem477

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bios sürümü geri alma olarak baya araştırma yaptım tek çözüm anakart bataryasını çıkarıp 5dk bekleyip yeni sürümün silinmesi diye birşey buldum laptopta da öyle birşeyin yerini nasıl bulabilirim?

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Bios sürümü geri alma olarak baya araştırma yaptım tek çözüm anakart bataryasını çıkarıp 5dk bekleyip yeni sürümün silinmesi diye birşey buldum laptopta da öyle birşeyin yerini nasıl bulabilirim?
Öyle bi şey olmaz kanımca, o resetleme işlemidir bios silmez yani eski haline getirmez, default varsayılan ayarlara yükler ama her anakartta o şekilde çalışmaz, bazı anakartlar zaten menüden eski biosa geri dönmeyi kolaylaştırır.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555

erdem477

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
İşletim sitemim Windows-10. Benim parça numaram PSKTAE.

erdem477

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Evet doğru bu dosyayı indirdim.

erdem477

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Buyrun.

Ekli dosyalar

• dgbsdgb.PNG
    dgbsdgb.PNG
    39.3 KB · Görüntüleme: 430

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
hatalı bios güncellemesi olmuş hatta bios güncellenmediği gibi en baş haline döndürülmüş sanırsam :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

ScreenHunter 91.png
Bu uyarı çok eski bioslara geri döndürmeyin diyor. sistem çökebilir...

erdem477

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
HOW TO REGRESS or DOWNGRADE to older INSYDE BIOS BİOS ekranından baktığımda 2.00 gözüküyo sürüm. Burada BİOS sürüm düşürmeyi anlatıyor. İngilizcem kötü. Anlayıp bana yardım ederseniz sevinirim. Herhangi bir Konuşma programını yükleyip İletişimmizi hızlandırabilirim.

hatalı bios güncellemesi olmuş hatta bios güncellenmediği gibi en baş haline döndürülmüş sanırsam :)

Ekli dosyayı görüntüle 73013 Bu uyarı çok eski bioslara geri döndürmeyin diyor. sistem çökebilir...
1.90 sürümünü yükleyeceğim 1.80 ve düşük sürümleri yüklemeyin diyor.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
HOW TO REGRESS or DOWNGRADE to older INSYDE BIOS BİOS ekranından baktığımda 2.00 gözüküyo sürüm. Burada BİOS sürüm düşürmeyi anlatıyor. İngilizcem kötü. Anlayıp bana yardım ederseniz sevinirim. Herhangi bir Konuşma programını yükleyip İletişimmizi hızlandırabilirim.

1.90 sürümünü yükleyeceğim 1.80 ve düşük sürümleri yüklemeyin diyor.

bilgisayarın arkası burdaki gibi mi? eğer öyle ise cmos reset yapabilirsin.

erdem477

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Maalesef bunun gibi değil ama denerim benzer şeyler elbet benim laptopumda da vardır.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Maalesef bunun gibi değil ama denerim benzer şeyler elbet benim laptopumda da vardır.
Yalnız işe yarar mı bilmiyorum çünkü cmos reset yüklü biosun standart halini yükler, eski biosa geri döndürmez.Şöyle yapalım, sizin elinizde bilgisayarın driver cd si var mı, eskiden düzgün çalışan bios sürümünün numarası kodunu biliyor musunuz?

erdem477

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Maalesef yok. Önceki sürüm 1.90 sürümü çok eminim. HOW TO REGRESS or DOWNGRADE to older INSYDE BIOS buradaki 2. yorumu yapmaya çalışıyorum ama iso dosyasını oluşturamadım.

Acaba cd olmadan iso dosyasını yazmıyor mu yarın bide cd ile deneyeceğim sanırım

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
burada nasıl bios güncelleme yapılacağı yazılmış, 1.90 olanınında iso dosyası mı var? 5.10 da yok çünkü... ama bios dosyalarına ulaştım ben. sadece usb belleğe zip dosyasından çıkarılan dosyayı kopyalaıyoruz ve biosdan denildiği şekilde yükle diyoruz...

ScreenHunter 94.png

önce ilk adım olarak zip dosyasını ayıklıyoruz ya da çıkar diyoruz ama cd rom yoksa usb belleğe de olur kanısındayım. usb belleğe zipten çıkardığımız dosyayı kopyalıyoruz tabi öncesinde usb belleği biçimlendiriyoruz. sonra usb belleği bi,lgisayara takıyoruz, f2 ile bios setupa giriyoruz, securutiy bölümünden secure boot seçeneğini disable yani "pasif", yani "aktifleştirme" diyoruz sonra advanced bölümünden sytem konfigrasyondan boot mode seçeneğinden "csm boot" aktif ediyoruz sonra f10 ile kaydetip çıkıyoruz. boot menüsünde usb belleği seçiyoruz, enter diyoruz ve işlem tamamlanınca yeni bios aktif oluyor.
aşağıdaki gibi yani...

ScreenHunter 92.png

bios dosyaları bunlar (bunları ek bilgi için yazdım boşvereceğiz şimdilik ):

ScreenHunter 93.png

erdem477

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Sesle iletişim kurabilmemiz mümkün mü acaba ? pek anlayamadım bu konuyu.

Flashın içine atacağım dosyayı bana gönderebilir misniz?

Birde bu sorun benim işlemcimi düşük görme sorununu mu düzeltecek yoksa eski bios sürümünü yüklememi mi? Eğer eski bios sürümüyse bendeki 1.90 sürümünün dosyaları içinde bunlar yok 2.00 da var ancak kusura bakmayın pek bilgim yok bilgisayarlar hakkında.

Son düzenleme:

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Sesle iletişim kurabilmemiz mümkün mü acaba ? pek anlayamadım bu konuyu.

Flashın içine atacağım dosyayı bana gönderebilir misniz?
sesle iletişim kuramayız. fakat siz önceden bios güncellemesini nasıl yaptınız, onu merak ettim?

erdem477

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
İndirdiğim programı açtım. Bir program kurdu sonra windows üzerinden kur ve cd rom üzerinden kur seçenkelerinden windows üzerinden kur seçeneğini seçtim. Kendi kendine yeniden başlatıp kurdu biosu. Sonrada sıkıntılar başladı.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
İndirdiğim programı açtım. Bir program kurdu sonra windows üzerinden kur ve cd rom üzerinden kur seçenkelerinden windows üzerinden kur seçeneğini seçtim. Kendi kendine yeniden başlatıp kurdu biosu. Sonrada sıkıntılar başladı.
Yarın cd rom üzerinden kurmayı denemelisin öncelikle çünkü bios işlemleri bilgisayardan bilgisayara değişiyor ve riskli bi işlem. bilgisayar benim olsa yukarıdaki dosyaları flash belleğe çıkarır biosdan usb belleği seçer kur diye seçenek çıkarsa kuarardım ama riskli bi işlem olabilirdi :) o yüzden sen normal yolu dene, yarın bir cd al ve programda cd üzeinden kur de. Hatta bi kaç cd al, hatalı yazarsa cdye yedek cd olsun.

programı kurmadan önce yukarıdaki bios ayarlarını yapmalısın ama, hani sec boot seçeneğini pasif etme gibi... gerçi sana söyler , uyarı verir kendisi...

erdem477

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Onlar olmadan zaten benim pc me format atılmıyordu. Eski sürümü cd den kurup deneyeyim dimi ? Şuan yüklediğim sorunlu sürümü mü yoksa yeniden yükleyeyim sorun var mı diye ?

Olayı özetleyeyim. Sizin resimlerde gösterdiğiniz dosyalar eski sorunsuz sürümümün winrar ile açtığımda bulunmuyor. Ama sorun 2.00 sürümünde bulunuyor. O yüzden kafam karıştı.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Onlar olmadan zaten benim pc me format atılmıyordu. Eski sürümü cd den kurup deneyeyim dimi ? Şuan yüklediğim sorunlu sürümü mü yoksa yeniden yükleyeyim sorun var mı diye ?
cd üzerinden en yeni, sitenin önerdiğini yüklemeyi yeniden bir dene çünkü eğer sistem de virüs programı varsa veya secure boot seçeneği pasif olmamışsa eksik veya hatalı bios güncellemesi olmuş olabilir. Bios adı ve diğer bilgiler doğru yazmıyor çünkü, hem cpu z hem bios ekranında tanımsızmış gibi görünüyor olmalı.

Olayı özetleyeyim. Sizin resimlerde gösterdiğiniz dosyalar eski sorunsuz sürümümün winrar ile açtığımda bulunmuyor. Ama sorun 2.00 sürümünde bulunuyor. O yüzden kafam karıştı.
benim 1.90 sürümüne bi bakmam lazım. biraz bekleyin o zmaan...

erdem477

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Yani yeni sürüm sorunlu olanı tekrar yüklememi öneriyorsunuz.

ACPI Flash BIOS version 1.90 for TOSHIBA PX35t (PQQ31x/PQQ32x) buradan eski sürümün dosyasına erişebilirsiniz.

Bir hata veriyor anlamadığım sadece kopyalamak yetmiyor sanırım.

Son düzenleme:

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
1.90 nın iso dosyasının içine baktım ama bi şey görünmüyor ne yazık ki... Bence son sürümü yükleyin olmazsa tekrardan hata verirse 1.90 denenebilir. Programı ister windows üzerinden isterseniz cd üzerinden yaparsınız ama bence temiz olması açısından cd üzerinden yapın.