Islemcide cok cekidek ne ise yarar ve bir kac soru

Bu konuyu okuyanlar

Valveee

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar merhaba işlemcide çekirdek ne işe yarıyor anlatırmısınız 2 çekirdekle 4 çekirdeğin farkı nedir performans farkı olurmu 1 sorum bu
2 sorum mesela pc de cok işlem yürütme sansımız 2 cekirdekle 4 cekirdekte aynımı oluyo yoksa 4 cekirdekte daha fazla işlem yapabilirmiyiz
3 sorum 1 den fazla işlemi yürütebileen işlemci varmı yani 2 3 vs kopyalama işlemini aynı anda takılmadan bir işin bitmesini beklemeden aynı anda yürütebilen işlemci varmı yani bütün işleri aynı anda yapan bu cekirdeklemi alakalı oluyo
4 soru cok fazla uygulama kullanıyorum kopyalama yazma photohshop bunları aynı andaperformanslı kullanıp yürütmek icin cok cekirdeğemi ihtiyacımız var arkadaşlar

teşekkürler

-Emirhan Türk-

Müdavim
Reaksiyon puanı
376
Arkadaşlar merhaba işlemcide çekirdek ne işe yarıyor anlatırmısınız 2 çekirdekle 4 çekirdeğin farkı nedir performans farkı olurmu 1 sorum bu
2 sorum mesela pc de cok işlem yürütme sansımız 2 cekirdekle 4 cekirdekte aynımı oluyo yoksa 4 cekirdekte daha fazla işlem yapabilirmiyiz
3 sorum 1 den fazla işlemi yürütebileen işlemci varmı yani 2 3 vs kopyalama işlemini aynı anda takılmadan bir işin bitmesini beklemeden aynı anda yürütebilen işlemci varmı yani bütün işleri aynı anda yapan bu cekirdeklemi alakalı oluyo
4 soru cok fazla uygulama kullanıyorum kopyalama yazma photohshop bunları aynı andaperformanslı kullanıp yürütmek icin cok cekirdeğemi ihtiyacımız var arkadaşlar

teşekkürler
1-Sisteminizdeki işlemcide ne kadar çekirdek varsa o kadar hızlı olur fakat çekirdeğe göre işlemci seçilmez,en önemli etken çekirdek değildir.

2-Elbette fark olur yüksek çekirdekte,programlarda da zaten çoklu çekirdek kullanımı özelliği olur.

3-Bütçenize göre bir durum,yüksek işlemcilerde elbette birçok işi aynı anda yapabilirsiniz.

4-Siz sisteminizi ve bütçenizi söyleyin size uygun öneride bulunayım.

Valveee

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
i5 4440 almayı düşünüyorum 2 el alcam arkadaşım birden fazla işlem yapabilirmi yani yapması 2 cekirdekte yapıyor ama yürütemiyo bazı işlemleri sorum bu i5 4440 yetermi sence 4 çekirdek

-Emirhan Türk-

Müdavim
Reaksiyon puanı
376
i5 4440 almayı düşünüyorum 2 el alcam arkadaşım birden fazla işlem yapabilirmi yani yapması 2 cekirdekte yapıyor ama yürütemiyo bazı işlemleri sorum bu i5 4440 yetermi sence 4 çekirdek
4.nesil i5 fena değildir alabilirsin.Ayrıca 4çekirdek şuan için ortalama bir şey.Bende ryzen 3 1200 kullanıyorum 4çekirdek.

Valveee

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
yardımlarınız için teşekkür ederim arkadaşım sağol benım amacım yani birden fazla dosya kopyalamak ve bir kaç işlemi aynı anda yapmak hepsi bu ve bu anda pc kasmaması fazla mesela cift kopyalama yapıyorum 2 cekirdekte birinin bitmesini beklemek zorunda kalıyorum birinci bitiyo 2 inci kopyalamaya geciyo yani 2 kopyalama işlemini aynı anda yapmak vs vs onun icin actım konuyu thank you