İşlemci Hızı Düşüyor

Bu konuyu okuyanlar

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,665
Merhaba arkadaşlar hepinize öncelikle hayırlı sabahlar
Benim şöyle bi sorunum var 1 gün önce yani dün bilgisayarımın işlemcisini upgrade ettim
i3 380 m 2.53 ghz 3mb : Eskisi
i7 620 m 2.67 ghz - 3.33ghz 4mb : Yenisi

evet bilgisayarı açtım herşey sorunsuz fakat işlemci sürekli 1.17 ye düşüp çıkıyor arada 3.33 oluyor neyse dedim güç tasarufu için kendini yormamak için hız düşürüyodur dedim ve hemen lol e girdim oyunda işlemcim 3.00 ghz in üstünde çalışırken 140fps alıyoken bi anda fps değerim 55 e düşüyor sonra hemen bidaha 140 oluyor sonra bidaha düşüyor ve sonra yine artıyor ve bu sebeble oyunda akıcılık asla söz konusu değil eski işlemcim bile 70 fps de sabit oynatıyordu yardımcı olurmusunuz param boşuna gitmesin .

utkuversus

Hondaşk
Emektar
Reaksiyon puanı
13,179
Adaptörden kaynaklı yüksek ihtimalle.
Birisi 35 diğeri 55W TDP istiyor. Pil var mı Laptopda?

Usain

SpaceX
Emektar
Reaksiyon puanı
15,050
Pil ölmek üzere galiba. Gücü bir alıyor bir almıyor...
Çıkarıp deneyin. Adaptör de orjinaldir diye umuyorum.

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,665
Pil ölmek üzere galiba. Gücü bir alıyor bir almıyor...
Çıkarıp deneyin. Adaptör de orjinaldir diye umuyorum.
Adaptör orjinal lenovo nun işlemci herhangi bi sorun olmadan çalışıyor efendim ama frekans bi yükseliyo bi düşüyo
Mesaj otomatik birleştirildi:

Adaptörden kaynaklı yüksek ihtimalle.
Birisi 35 diğeri 55W TDP istiyor. Pil var mı Laptopda?
yo ben baktığımda 2sininde istediği ısı enerji miktarı aynı ona dayanarak aldım

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,665
ısınıyor gücü kesiyor macun şart macunsuz kullanma yakarsın.
Peki ama şöyle bir şey var hocam
Bilgisayarı açıyorum sonra bi oyuna giriyorum oyunda hemen fark ediliyo daha bilgisayar yeni açılmış işlemci soğuk ama yinede hız bi 1.17 ye düşüyo bi 2.64 e yükseliyo arada da turbo boostla 3.00 üstünde seyrediyor bunun nedeni ne olabilir işlemcinin hızını sabitlemek mümkün müdür bios umda sannallaştırma özelliği dışında işlemciyle ilgili hiçbir özellik yok

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
İşlemciin ısınması ,çok kısa sürede gerçekleşir. Macun olmaması halinde ,ısınması inanılmaz derecede çabuk olur. Yani ,mutlaka macunlamanız gerekiyor.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
O macunu mutlaka güzelcene sür öncelikle, sorun devam ederse bakarız.

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,665
İşlemciin ısınması ,çok kısa sürede gerçekleşir. Macun olmaması halinde ,ısınması inanılmaz derecede çabuk olur. Yani ,mutlaka macunlamanız gerekiyor.
O macunu mutlaka güzelcene sür öncelikle, sorun devam ederse bakarız.
Hocam yeni birşey keşfettimde throttlestop adlı programdan bir kaçtane ayar yapıyorum daha sonra işlemci hızım 3.00 ın altına inmiyor fakat bir tane ayar var onu kapatmassam yine 1.17 ye dülüyor onu kapattığım anda 3.00 ghz in altına inmiyor işlemci fakat bilgisayare 10 15 sn civarında kapanıyor termal macun yeniledikten sonra kapanmaz mı diyorsunuz sizce ? birde o ayar kapanınca işlemci %100 veya %90 larda falan oluyo fakat frekans yerinden oynamıyor sebebi ne olabilir ya şimdi yeni aldım ya işlemciyi param çöpe gitsin istemiyorum eski işlemcim i3 380m turbo boost özelliği yoktu fakat 2.53 ün altına inmiyordu hep sabitti sistem ısınınca hiç hızını düşürmüyordu direk kapanıyordu ve ben çok memnundum soğutucu aldıktan sonra kapanma sorununu ortadan kaldırmıştım fakat bu işlemciden çok ümidim vardı i7 620m nede olsa 3.33ghz da çalıştırmak var bunu fakat ne bokluk varsa artık sürekli 1.17 ye düşüyor buda benim gerek masaüstü gerekde oyunda baya zararıma oluyor bu foruma büyük ümitlerle yazdım ve cevapladınız boş bırakmadınız saolasınız :) tek tavsiye forum sitem burası olacak bide sorunuma çözüm bulsak keşke :))

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
İşlemci ısıdan ötürü kendini kapatır. Macunu sürmezseniz ,kapanmanın önüne geçemezsiniz.Şart yani.

GlobalKing54

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Merhaba arkadaşlar hepinize öncelikle hayırlı sabahlar
Benim şöyle bi sorunum var 1 gün önce yani dün bilgisayarımın işlemcisini upgrade ettim
i3 380 m 2.53 ghz 3mb : Eskisi
i7 620 m 2.67 ghz - 3.33ghz 4mb : Yenisi

evet bilgisayarı açtım herşey sorunsuz fakat işlemci sürekli 1.17 ye düşüp çıkıyor arada 3.33 oluyor neyse dedim güç tasarufu için kendini yormamak için hız düşürüyodur dedim ve hemen lol e girdim oyunda işlemcim 3.00 ghz in üstünde çalışırken 140fps alıyoken bi anda fps değerim 55 e düşüyor sonra hemen bidaha 140 oluyor sonra bidaha düşüyor ve sonra yine artıyor ve bu sebeble oyunda akıcılık asla söz konusu değil eski işlemcim bile 70 fps de sabit oynatıyordu yardımcı olurmusunuz param boşuna gitmesin .
Aynısı bankada oluyordu ama kesin bişey diyemem throotle stop uygulamasını indir ghz hızını sabitle YouTube den videolarına bakabilirsin

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,665
İşlemci ısıdan ötürü kendini kapatır. Macunu sürmezseniz ,kapanmanın önüne geçemezsiniz.Şart yani.
Isıdan ötürü kapatacağını biliyorum bilgisayar işlemcinin zarar görememesi için kendini kapatır fakat merak ettiğim olay termal macunu sürdükten sonra işlemci frekansı yüksek te mi kalacak yani ani düşüşler olmayacak mı artık ?
Aynısı bankada oluyordu ama kesin bişey diyemem throotle stop uygulamasını indir ghz hızını sabitle YouTube den videolarına bakabilirsin
Herhangi bir çözüm yolu bulabildinizmi acaba bulduysanız benle paylaşsanız ?

GlobalKing54

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Isıdan ötürü kapatacağını biliyorum bilgisayar işlemcinin zarar görememesi için kendini kapatır fakat merak ettiğim olay termal macunu sürdükten sonra işlemci frekansı yüksek te mi kalacak yani ani düşüşler olmayacak mı artık ?

Herhangi bir çözüm yolu bulabildinizmi acaba bulduysanız benle paylaşsanız ?
Termal macun işlemcinin soğumasını sağlar leptop ta ısındığı için ani düşüşler yapar yapmassada ghz hızını sabitlersende ısınmadan dolayı kapanır Termal macun işlemciyi soğutucağı için eskisi kadar ısınmaz ama yine ısınırsa baya ani düşüşler olabilir ama ghz hızını sabitlersende daha zor kendini kapatır

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
ne inatsın be 5-10TL verip termal macun alıcaksın 10 euro değil ısınma çok hızlı olur ve cpu duruma uyum sağlarsa macunda kurtarmıcak klasik transistörlerin ve yarı iletkenlerin tasarım hatası sonucu.

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,665
Termal macun işlemcinin soğumasını sağlar leptop ta ısındığı için ani düşüşler yapar yapmassada ghz hızını sabitlersende ısınmadan dolayı kapanır Termal macun işlemciyi soğutucağı için eskisi kadar ısınmaz ama yine ısınırsa baya ani düşüşler olabilir ama ghz hızını sabitlersende daha zor kendini kapatır
aynen dediğiniz gibi efendim mhzi sabitleyince aynı dediğiniz gibi bilgisayar kapanıyor ısıdan masasütünde bırakıyorum yine 2 dakkaya kapanıyor fakat sabitleyincede bilgisayar kendi kapanmasın diye ani mhz düşüşleri yapıyor termal macunu yarın yenileyip size en kısa sürede sonucu ulaştıracağım lol oynayamaz oldum ya :(
Mesaj otomatik birleştirildi:

ne inatsın be 5-10TL verip termal macun alıcaksın 10 euro değil ısınma çok hızlı olur ve cpu duruma uyum sağlarsa macunda kurtarmıcak klasik transistörlerin ve yarı iletkenlerin tasarım hatası sonucu.
Parasında asla değilim hocam , ben termal macunu değiştirdiğimde bi etkisi olamyacaksa boşuna çarşıya inmeme gerek yok diye dedim . Yoksa parasında olsam i7 de almazdım i3 gayet yetiyordu neyse yinede konunun uzamasındaki sinirinize veriyorum . Özür dilerim konu uzadı fakat ben çözüm almak için bu konuyu açtım isterseniz cevap vermeyerek geçebilirsiniz forumda farklı üyelerde var nede olsa.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
termal macun cpu ile soğutucu blokun arasında ki boşlukları doldurarak ısı ileimini artırır işe yaramaması mümkün değil.

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,665
Yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim sorunum çözüldü frekans düşme hala düzelmedi fakat ThrottleStop adlı programla mhz ı 3.10 a sabitleyince kapanıyordu fakat termal macun değiştirdikten sonra işlemcim 3.10 - 3.33 arası oyunuyor ve kapanma söz konusu değil işlemci düzeldi çok şükür veridiğim paraya deydi hepinize çok teşekkür ediyorum değerli forum üyeleri hepinizin de az çok yardımı dokundu dokunmasa bile ilgilendiğiniz için allah razı olsun tek forum adresim bu :) İlgi - Destek herşey yerinde konuyu kilitleyebiliriz :=)

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
geçmiş olsun macunsuz kullanman azda olsa zarar verimiş başka cpu denk getir onu macunla kullan chip seti de macunla fan ekle soğutucusuna.