işlemci fan hızı 6000rpm

Bu konuyu okuyanlar

Kenan onur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
arkadaşlar merhaba bilgisayarımı başlattıgımda fan hızım 6000 rpm e cıkıyor ve kasa ve anakart canavar gibi ısınıyor cpu smart fan control u disable yapiyorum fakat anakart bana fan speed ini ayarlamama izin vermiyor işlemci felan derecelerini gösteriyor lakin ayar yaptırmıyor neden olabilir anakart: GİGABYTE MA785GMT UD2H REV.1.0 yardımcı olursanız süper olur uçak motoru gibi ses cikiyor kasadan

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Öncelikle geçmiş olsun. İnşaAllah sorununuzu çözersiniz.
İşlemcinin termal macunu yeni mi?
Fanı en son ne zaman temizlettiniz?

Benim laptobun fanının dönüş hızı bazen 2300 rpm'lere kadar çıkıyor.
uçak motoru gibi ses cikiyor kasadan
İşlemcisi yük altındayken benim laptobum da elektrikli süpürge gibi ses çıkarıyor. :)

FlameWinder

Asistan
Reaksiyon puanı
109
Anakartınız oldukça eski. Fan kontrolcü modülünün çalışmaz hale gelmiş olması muhtemel. Verilen gerilime göre fanın hızı değişmekte ve verilen gerilim de ısıya göre değişmekte. Sensörler düzgün çalışıyor olsa da kontrolcü arızalanmış olabilir. Harici bir fan kontrolcüsü bulmayı deneyebilir yada anakartınızı değiştirebilirsiniz. Farklı bir fan ile denemekten de zarar gelmez diye düşünüyorum ayrıca

Kenan onur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
3 tane fanla denedim cpu fan kısmından söküp sistem fanına aldım ve pc masasının orda 6000rpm de dönüyor halıya alıyorum 2500 de dönüyor saçmalık bu :D