İşlemci Değişimi Sonrası RAM'lerin Çalışmaması

Bu konuyu okuyanlar

ThePunisher

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhabalar sistem özelliklerim şöyleydi:

i5 650 İşlemci
8 GB RAM (1x4 GB + 2x2 GB olacak şekilde)
GTX 1050 Ti Ekran Kartı
MS 7613 Anakart

İşlemcimi darboğaz yaptığı için değiştirmek istedim. x3440 aldım bugün geldi ve taktım ilk görüntü gelmedi eski işlemcimi taktım BIOS update yapmak istedim öncesinde uyumlu BIOS sürümünü indirmeme rağmen yanlış BIOS diye hata verdi güncelleyemedim. Aklıma RAM'lerin yerini değiştirmek geldi. x3440 işlemciyi tekrar taktım ve RAM'leri tek tek denemeye karar verdim. 4 GB'lık RAM'i DIMM4 slotuna taktığımda sistem açıldı sorunsuzca. Daha sonra elimdeki 2 Gb'lık RAM'leri taktım 3'ü birden takılıyken görüntü gelmiyor. DIMM3 Slotuna 2 GB'lık RAM'lerin bir tanesini taktığımda 6 GB RAM görerek açılıyor sistem sorunsuzca. DIMM2 slotuna ekleme yaptığımda ise görüntü gelmiyor ve DIMM2'yi boş bırakıp DIMM1 slotuna taktığımda ise sistem açılıyor fakat DIMM1'deki RAM'i görmüyor ne BIOS'ta nede Windows'da.

Burada şunu belirtmek isterim 4 GB'lık RAM 16 çipli iken 2 Gb'lık RAM'lerin 8 çipli. Bu herhangi bir şey fark ettirir mi ?

Bu durumda ne yapmam gerekiyor? Son RAM uyumsuzluk mu yapıyor? BIOS korumalı sanırım update yapamıyorum.

Anakart pinleri mi yamuldu bilmiyorum böyle şeyler okumuştum forumda anakart pinlerimin resimi de bu az bir olasılık ama görüldüğü kadar kontrol eder misiniz?

https://i.hizliresim.com/0zjOj8.jpg

yeni.jpg

Şimdi şunu denedim elimde 2 tane 1 Gb'lık daha RAM vardı. 4+2+1+1 olarak taktım. BIOS'ta slotlarda takılı olarak gösteriyor. Fakat Total RAM Miktarı artmıyor BIOS'da 6 Gb gösteriyor Windows'da aynı şekilde 6 Görüyor. Fakat slotlarda 1+1 Gb RAM'ler takılı gözüküyor.

utkuversus

Hondaşk
Emektar
Reaksiyon puanı
13,179
Triple Channel desteklemiyo olabilir mi?

ThePunisher

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Eski işlemcim ile bu RAM'ler sorunsuz çalışmaktaydı. Ek olarak elimde 2 tane 1 Gb'lık daha vardı. Dedim onları takayım 4+2+1+1 olacak şekilde. Biosta gözüküyor 1 Gb'lık RAM'ler. Fakat total yazdığı yerde yine 6 Gb gösteriyor. 8 olmuyor gördüğü halde. İşlemciden işlemciye RAM kombinasyonları ve uyumsuzluk meseleleri değişiyormu?

utkuversus

Hondaşk
Emektar
Reaksiyon puanı
13,179
Eski işlemcim ile bu RAM'ler sorunsuz çalışmaktaydı. Ek olarak elimde 2 tane 1 Gb'lık daha vardı. Dedim onları takayım 4+2+1+1 olacak şekilde. Biosta gözüküyor 1 Gb'lık RAM'ler. Fakat total yazdığı yerde yine 6 Gb gösteriyor. 8 olmuyor gördüğü halde. İşlemciden işlemciye RAM kombinasyonları ve uyumsuzluk meseleleri değişiyormu?
Sistemin altyapısına göre değişir. Farklı belleklerle dene bence. 4+4 dene.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
olmaz öyle 2x4gb dışında 1-2-4 adet ram çalışır öyle 3 ramle çalışmaz...

ThePunisher

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
olmaz öyle 2x4gb dışında 1-2-4 adet ram çalışır öyle 3 ramle çalışmaz...
Şuan 4 tane RAM takılı zaten. 1 adet 4gb 1 adet 2 gb ve 2 adet 1 Gb takılı. 1'likler BIOS'ta takılı gözüküyor. Ama toplam bellek 6 gb gösteriyor. İkisini takılı göstermeesine rağmen toplam belleğe katkısı olmuyor. Sebebi nedir?

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
tek tek dene her slotta birde ramin chipleri iki yüzünde mi?

ThePunisher

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
4 Gb'lık RAM'in çipleri iki yüzünde diğerlerinde tek tarafında var. Bu birşey fark ediyormu? Xeon işlemciler için illa çift tarafında mı olması gerekiyor? Birde verdiğim linkten resimin tam haline bakıp yakınlaştırırsanız sol üst köşedeki pinlerden 4'lü gruptan sanki bir tanesi yamuk gibime geliyor fakat ne zorladım ne başka bişey yaptım şimdiye kadar hiç sökmemiştim sizce normal mi yoksa bu bir sorun mu?

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
görmüyorsa fark ediyor demek 4x4gb takarsan yani o 2x4gb ramlerden 2 tane daha olursa tamamını kullanır belki.

ThePunisher

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
İşlemciden yana sıkıntım yok. Sorunsuz çalışıyor. BIOS update yapabildim sonunda. Tek gelişme bu. Sorun hala DIMM1 ve DIMM2 slotuna taktığım RAM'ler gözüküyor BIOS'da. Windows içinde de 9 GB RAM gösteriyor fakat kullanılabilir 5.97 GB diyor. RAM'lerin yerinide değiştirdim fakr etmedi. Sanırım yeni 16 çipli 4 Gb bir RAM daha almam gerekicek.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
yalnız bazı anakartlarda ram yuvalarının tamamını doldurmak iyi olmuyordu 1gb olanları kullanma 4+4 dene bazı ları 4-8-16 dışında toplam gb dışında kabul etmiyor.

ThePunisher

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Eski işlemci ile 4+2+2 kabul etmişti bunda kabul etmiyor. Bitane daha 4 alıp 4+4 yapacam artık başka çare yok.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
1-2-4 adet ram takılması mantıklı 3 tane ram sorun olur sadece...

ThePunisher

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
cpu'nun pinlerine bak biri yada bir kaçında sorun olabilir belki kirli cpu nun temas yüzeyini silgi ile sil.
Ramlerin temas yerlerinide silgi ile sil.
Hepsini yaptım ve denedim arkadaşlar. Soğutucuyu sökerken falan biraz asılıp zorlamıştım ya iki yuvayı bu yüzden bozdum yada RAM'lerde uyumsuzluk var. Bir tane daha 4 Gb almayı düşünüyorum bir süre daha 8 Gb RAM'le idare edip sağlam OC yapabileceğim bir anakart alıp RAM'i 12 ye çıkartmayı düşünüyorum başka çare kalmadı herşeyi denedim.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
12gb bela olur 4x4 sğlıklı 4+2+2 bela oluyor...
standartlar 4+4+4+4 oluyor.

ThePunisher

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Büyük ihtimal o işi OC yapabileceğim bir anakart aldığım zaman yapacağım şimdilik 8 olsun yeterli. Çok soru sordum fakat birşey daha sormak istiyorum sizlere. x3440 OC yapıldığı halde kaç sene daha oyun için idare eder? Şu anda ekran kartı 1050 Ti var bu 3-4 sene götürür biraz ayar kısarak. Atıyorum 2 nesil sonraki ekran kartı alıp o zamanın 1060-1070'i x3440 OC'lu hali bu ekran kartlarını besleyecek durumda olur mu ? Kesin birşey olmayacağını biliyorum ama sadece tahminleri istiyorum eğer yetmez işlemci derseniz bu sistem için daha fazla yatırımam yapmam en azından.