İşlemci Darboğaz Önlenebilir mi ?

Bu konuyu okuyanlar

oguzhanhosca

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Merhabalar;

Benim AMD A10 5800K İşlemcim var,
GTX 1060 Ekran kartım var ayrıca,
İşlemci 2012 yılına ait, ekran kartım ise yeni daha 2018,
Oyunlarda 250 fps almam gerekirsen bütün oyunlarda 50-60 fps i geçemiyorum, ufak çaplı takılmalar bile olduğu oluyor oyunlarda(rainbow, lol vs)
Elime para geçtiğinde yeni donanım alacağım lakin bunun önüne geçebilir miyim ?
İşlemcinin düşük kaldığından dolayı böyle bir sorunun, darboğazın olduğunun farkındayım lakin elbet bir yolu vardır diye düşünüyorum.

Bir yerde okumuştum, oyun grafik ayarlarını yükseltince ekran kartına yük binecek, işlemcideki yükü alırsın, belki o zaman rahatlar demişti, başka düşünce ve bilgisi olan var mı?

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,465
Oyunu ultra ayar açarak yapabilirsiniz sadece. Tüm yükü ekran kartı alırsa işlemciye iş kalmaz.

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,465
Anakart modeliniz nedir ve işlemci soğutucusu olarak ne kullanıyorsunuz elinizde AMD bir işlemci var yani boşa gitmesin ?

oguzhanhosca

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Anakart modeliniz nedir ve işlemci soğutucusu olarak ne kullanıyorsunuz elinizde AMD bir işlemci var yani boşa gitmesin ?
Asus F2A85-V anakart
AMD a10 5800k işlemci (kendi soğutucusu)
Gskill 16GB(2x8gb) 1600mhz Ram
Asus Dual Fan GTX 1060 3GB Ekran kartı

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,465
İşlemcinin üzerindeki soğutma bloğu sağlam bir şeymi yoksa yeterli denecek bir düzeydemi.

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,465
Overclok yapabilirsiniz çünkü 32nm islemciyi soğutmak zor olur birazda soğutma iyi ise 400 ile 600mhz aralarında overclok yapılabilir.

oguzhanhosca

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
İşlemcinin üzerindeki soğutma bloğu sağlam bir şeymi yoksa yeterli denecek bir düzeydemi.
İşlemcinin kendi stock soğutucusu takılı, şöyle bir şey, lakin kasamda 5-6 tane fan var, yeterince serin oluyor zaten, ısı problemim yok, ekran kartında da 2 tane fan var, ben işlemci eski diye kaynaklandığından düşünüyorum, çünkü şimdi denedim oyun ayarlarını yükseğe alıp, yine aynı 55 fps lerde gezindi, arkadaşımın eski bilgisayarı var, o low ayarda 150 alırken ben low ayar yapsam bile 50 yi geçmiyo( high da 55 işte)
67856

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,465
Bu soğutma ile overclok gibi bir işleme girişilmez Nvidia denetim masasından güç yönetim modu hangi ayarda ve drivarlar güncell mi ? Ve oyun içinde işlemci ne kadar kullanılıyor ekran kartına ne kadar destek verebiliyor onu görebilirsiniz msı afterburner programını indirin YouTube'da çok video var inceleyebiliriz ordan bakabilirsiniz.

oguzhanhosca

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Hepsine dair bilgiye sahibim, herşey güncel, güç yönetimi otomatik te, Ekran kartı ise oyun açıldığında devreye giriyor otomatik gücünü veriyor, 30-40 larda başlıyor sonra artıyor.

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,465
Oyun içinde işlemci %90 %100 de çalışıp ekran kartı bu değerlerin altındaysa yani 40% 80% gibi değerlerde çalışıyor ise dar boğaz vardır 80 gibi değerlerde çalışıyor ama oyunda düşük ayarlarda 50fps gibi değerler alıyorsanız sorun dar boğaz değildir.

oguzhanhosca

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Oyun içinde işlemci %90 %100 de çalışıp ekran kartı bu değerlerin altındaysa yani 40% 80% gibi değerlerde çalışıyor ise dar boğaz vardır 80 gibi değerlerde çalışıyor ama oyunda düşük ayarlarda 50fps gibi değerler alıyorsanız sorun dar boğaz değildir.
Tekrar afterburner ile test edip durumu bildireceğim

Kadir.smsn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
merhaba 16gb ram,fx8350 işlemcim var yeni rtx 2060 ekran kartı aldım işlemci %50lerde çalıştığı halde ekran kartıda %50 lerde çalışıyo ve oyunlarda 40-50 fps alıyorum.işelemci %50 de çalıştığı halde bu normalmi ve iyi bir soğutucunun işlemciye çok katkısı varmı yani 3-5 fps katkı sağlıcaksa yeni soğutucu almim ama 20-30 fps fark edicekse yeni soğutucu alıcam cünki çok kötü eski bir stok soğutucu ile kullanıyorum

oguzhanhosca

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
merhaba 16gb ram,fx8350 işlemcim var yeni rtx 2060 ekran kartı aldım işlemci %50lerde çalıştığı halde ekran kartıda %50 lerde çalışıyo ve oyunlarda 40-50 fps alıyorum.işelemci %50 de çalıştığı halde bu normalmi ve iyi bir soğutucunun işlemciye çok katkısı varmı yani 3-5 fps katkı sağlıcaksa yeni soğutucu almim ama 20-30 fps fark edicekse yeni soğutucu alıcam cünki çok kötü eski bir stok soğutucu ile kullanıyorum
Dostum merhaba, öncelikle işlemci soğutucunun etkisi elbet var, lakin 20-30fps bir değer göremezsin, o yüzden yeni bir soğutucu alma, senin işlemcin kısmi dar boğaz yapıyor, işlemci ortalama %10-20 çalışırken ekran kartı 99-100 çalışmalı bir oyun içerisinde normal şartlarda, ddr4 güncel bir anakart ile yeni bir işlemci alman şartıyla düzelecektir bu problem, işlemci yetersiz kalıyor çünkü yeni oyunlarda.

Kadir.smsn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Dostum merhaba, öncelikle işlemci soğutucunun etkisi elbet var, lakin 20-30fps bir değer göremezsin, o yüzden yeni bir soğutucu alma, senin işlemcin kısmi dar boğaz yapıyor, işlemci ortalama %10-20 çalışırken ekran kartı 99-100 çalışmalı bir oyun içerisinde normal şartlarda, ddr4 güncel bir anakart ile yeni bir işlemci alman şartıyla düzelecektir bu problem, işlemci yetersiz kalıyor çünkü yeni oyunlarda.
peki yeni bi soğutucu alıp hız aşırtma yapsak nekadar farkeder? monitörüm 1080p ve 60 fps destekliyo en fazla .bende 2500tl verip oyunlarda minumum 60 fps alamak için msi rtx2060 venus oc ekran kartını aldım ama ne yazıkki özellikle sevdiğim oyunlarda 30-35 fps zar zor alabiliyorum.malum doların durumu insana bişey aldırtmıyor:) elimde 16gb ramda var cöpe atmak istemiyorum satma işinide beceremem tek cözüm yeni sistemse bi kaç yıl daha 30fpselerde devam edicem

oguzhanhosca

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
peki yeni bi soğutucu alıp hız aşırtma yapsak nekadar farkeder? monitörüm 1080p ve 60 fps destekliyo en fazla .bende 2500tl verip oyunlarda minumum 60 fps alamak için msi rtx2060 venus oc ekran kartını aldım ama ne yazıkki özellikle sevdiğim oyunlarda 30-35 fps zar zor alabiliyorum.malum doların durumu insana bişey aldırtmıyor:) elimde 16gb ramda var cöpe atmak istemiyorum satma işinide beceremem tek cözüm yeni sistemse bi kaç yıl daha 30fpselerde devam edicem
Dostum bendede 16gb ddr3 dual ram var a10-5800k işlemci var gtx1060 ekran kartı var, bendeki darboğaz daha fazla, bende oyunlarda düşük alıyorum, yakın zamanda sadece işlemci,anakart ve ram alacağım çünkü başka şekilde düzelme yolu yok, malzeme ortada çünkü, ne yapsan fayda etmeyecek :) bende amd ryzen 2600 işlemci, gigabayte aourus m veya elite anakart, ve corsair veya gskill 16 gb 3200 dual ram alıcam, sadece 3 parça ürüne 2500-2700₺ vereceğim, uzun soluklu sistem olması için, sanada tavsiyem budur, şahsen rtx2060 a o kadae para verene kadar önceden danışmış olsaydın bizlere, işkemci anakart ram yeniler daha düşük bir ekran kartı ile daha fazla fps alırdın, ama bu demek değil ki sen diğer parçalarını yenilediğin gün daha iyi sistemin olacak, doğru daha iyi olacak, para biriktir :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hatta sana şöyle bir önerim var, yakın zamanda 3. Nesil ryzen lar çıkacak, 3600 işlemci b550 anakart için paranı hazırda tut, onları aldığın zaman inanılmaz bir sistem olur

Kadir.smsn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Dostum bendede 16gb ddr3 dual ram var a10-5800k işlemci var gtx1060 ekran kartı var, bendeki darboğaz daha fazla, bende oyunlarda düşük alıyorum, yakın zamanda sadece işlemci,anakart ve ram alacağım çünkü başka şekilde düzelme yolu yok, malzeme ortada çünkü, ne yapsan fayda etmeyecek :) bende amd ryzen 2600 işlemci, gigabayte aourus m veya elite anakart, ve corsair veya gskill 16 gb 3200 dual ram alıcam, sadece 3 parça ürüne 2500-2700₺ vereceğim, uzun soluklu sistem olması için, sanada tavsiyem budur, şahsen rtx2060 a o kadae para verene kadar önceden danışmış olsaydın bizlere, işkemci anakart ram yeniler daha düşük bir ekran kartı ile daha fazla fps alırdın, ama bu demek değil ki sen diğer parçalarını yenilediğin gün daha iyi sistemin olacak, doğru daha iyi olacak, para biriktir :)

Hatta sana şöyle bir önerim var, yakın zamanda 3. Nesil ryzen lar çıkacak, 3600 işlemci b550 anakart için paranı hazırda tut, onları aldığın zaman inanılmaz bir sistem olur
acaba diyorumki 2.el ddr3 anakart ve rtx2060 ekran kartını beslicek eski nesil intel işlemci varmıdır teknoloji ile aram yok hele intel ile alakalı hiçbirşey bilmiyorum.aslında benim 10bin tl kenarda bütcem var ama bu parayı 2-3 yıl sonra mucize olur dolar inerse en iyi pcyi toplamak için bekletiyorum eyer 2.el düşübdüğüm gibi bişiyler varsa markalarını yazarmısınız

oguzhanhosca

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
acaba diyorumki 2.el ddr3 anakart ve rtx2060 ekran kartını beslicek eski nesil intel işlemci varmıdır teknoloji ile aram yok hele intel ile alakalı hiçbirşey bilmiyorum.aslında benim 10bin tl kenarda bütcem var ama bu parayı 2-3 yıl sonra mucize olur dolar inerse en iyi pcyi toplamak için bekletiyorum eyer 2.el düşübdüğüm gibi bişiyler varsa markalarını yazarmısınız
Ben çok araştırdım güncel sistemleri destekleyecek eski parçalar bulunamıyor malesef piyasada, eğer kenarda bütçen var ise 2500tl sini şuanda direk 3 parçayı yenileyerek almanı öneririm, emin ol 10 seneden fazla götürür o sistem seni, hatta benim söylediğim parçaları alabilirsin direk, rtx2060 ı çok güzel destekleyeceklerdir.

(Hepsiburada, incehesap ve itopya.com sitelerinde uyguna alabilirsin)
Ryzen 2600 veya 2600x
Gigabayte b450 Aourus M veya MSİ b450 Mortar
Corsair/Gskill 16gb(2x8GB) 3000/3200 MHZ Ram

Ekli dosyalar

• 1.JPG
    1.JPG
    41 KB · Görüntüleme: 486

Kadir.smsn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
bende kendi çapımda araştırdım ya yok yo çok pahalı adamlar zamanında 500 tl almış 8 yıl kullanmış imlemciyi utanmadan 1500tlye satıyo neyse yeni bişiyler alıcak olursam amd yeni nesil cıkarcak onlara bakarım ama şimdilik bi süre böyle devam edicem cevaplar için tşkler herkese iyi günler iyi forumlar

Ben çok araştırdım güncel sistemleri destekleyecek eski parçalar bulunamıyor malesef piyasada, eğer kenarda bütçen var ise 2500tl sini şuanda direk 3 parçayı yenileyerek almanı öneririm, emin ol 10 seneden fazla götürür o sistem seni, hatta benim söylediğim parçaları alabilirsin direk, rtx2060 ı çok güzel destekleyeceklerdir.

(Hepsiburada, incehesap ve itopya.com sitelerinde uyguna alabilirsin)
Ryzen 2600 veya 2600x
Gigabayte b450 Aourus M veya MSİ b450 Mortar
Corsair/Gskill 16gb(2x8GB) 3000/3200 MHZ Ram
son bişiy bu aşşadaki 2 link var 2 raminde kapatisesi cl ve mhz değeri aynı olmasına karşın arada 600 tl fiyat farkı var teknolojiden anlamadığım için acaba perforsman farkımı var bukadar arada fark var diyorum bunun sebebi nedir?

G.SKILL Trident Z RGB LED 16GB (2x8GB) 3200MHz DDR4 Ram Fiyatı

G.Skill Trident Z 16GB(2x8GB) 3200MHz DDR4 Ram Fiyatı

Son düzenleme:

oguzhanhosca

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
bende kendi çapımda araştırdım ya yok yo çok pahalı adamlar zamanında 500 tl almış 8 yıl kullanmış imlemciyi utanmadan 1500tlye satıyo neyse yeni bişiyler alıcak olursam amd yeni nesil cıkarcak onlara bakarım ama şimdilik bi süre böyle devam edicem cevaplar için tşkler herkese iyi günler iyi forumlar

son bişiy bu aşşadaki 2 link var 2 raminde kapatisesi cl ve mhz değeri aynı olmasına karşın arada 600 tl fiyat farkı var teknolojiden anlamadığım için acaba perforsman farkımı var bukadar arada fark var diyorum bunun sebebi nedir?

G.SKILL Trident Z RGB LED 16GB (2x8GB) 3200MHz DDR4 Ram Fiyatı

G.Skill Trident Z 16GB(2x8GB) 3200MHz DDR4 Ram Fiyatı
İki Ram belleğinin de performansları aynı dostum, ucuzunu da alsan pahalısını da alsan aynı performansı verecektir, arasındaki fiyat farkı, markanın farklı tasarım yoluna gitmiş olması, ve ekstra RGB aydınlatmaya sahip olması, maliyeti arttırdığı ve estetiği olduğu için daha pahalıya satıyorlar, farkındaysan sana önerdiğim corsair belleklerde 600-700tl civarı, ama oda aynı performans veriyor bunlarla, bir tek o 3000 MHz idi, ama o modelinde 3200 versiyonu var oda 700-800 civarı, yani aynı özellikle olup ucuz olanı almanda fayda var. Tabi ki Bilindik markalar olduğu müddetçe. (Corsair, G-skill, Adata XPG)

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Anakartın nedir.Sağlam bi anakarsa,overclock ile ,bi miktar fps artışı sağlarız. Kar,kardır.

Yok,anakartın düzgün değilse de,elindeki 16 GB DDR3 ram, az buz değil. Boşa gitmesin.Ölü fiatına gider. Sana ,2 el hesaplı bi intel işlemci ve anakart ortalama 1000-1100 tl civarı bulunur. elindeki işlemci ve anakartıda sattınmı ,zaten geriye cüzi bi rakam kalır.Satma işi kolay. Sahibinden veya letgo gibi sitelere koy. 3-5 ucuz verirsen,anında gider.

Kadir.smsn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Anakartın nedir.Sağlam bi anakarsa,overclock ile ,bi miktar fps artışı sağlarız. Kar,kardır.

Yok,anakartın düzgün değilse de,elindeki 16 GB DDR3 ram, az buz değil. Boşa gitmesin.Ölü fiatına gider. Sana ,2 el hesaplı bi intel işlemci ve anakart ortalama 1000-1100 tl civarı bulunur. elindeki işlemci ve anakartıda sattınmı ,zaten geriye cüzi bi rakam kalır.Satma işi kolay. Sahibinden veya letgo gibi sitelere koy. 3-5 ucuz verirsen,anında gider.
bu ekran kartını beslicek olan bahsettiğin inten işlemcileri hangisi ?

oguzhanhosca

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3

Yalnız şöyle bir dipnot eklemek isterim, şuanda eski anakart ve işlemciler de günümüz güncel parçalarıyla eşdeğer fiyata satılmakta, bundan mütevellit boşa para harcamak oluyor dostum, en kötü b350 x370 anakart alarak bile kara geçebilir, ama eskiler emin ol daha ucuz olmuyor. Ve performans kaybı yaşayacak. Bir şeyler den feragat etmeli, yoksa bir yere varamayacak, ikinci el eski sistem alarak kısa sürede işi bitecek. Sistemlere oyunlara sürekli daha güçlü güncelleme gelmekte, yarardan çok zararı dokunacak kendisine.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
bu ekran kartını beslicek olan bahsettiğin inten işlemcileri hangisi ?
İntelin i7 4770 işlemcisi. 750 tl civarı. K serisine gerek yok.H81 çipset bi anakartta,250 TL desen ,hepsi 1000 TL.

Kadir.smsn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
İntelin i7 4770 işlemcisi. 750 tl civarı. K serisine gerek yok.H81 çipset bi anakartta,250 TL desen ,hepsi 1000 TL.
perfosman testlerine baktım rtx2060 ekran kartını %60 en fazla %85 lerde çalıştırıyo başka önerin varmı?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
perfosman testlerine baktım rtx2060 ekran kartını %60 en fazla %85 lerde çalıştırıyo başka önerin varmı?
Bende video testlerine baktım. Yazdığından biraz daha fazla. Ama neyse,4790 al o zaman. 3-5 fps nin bence, hesabını yapma.8350 ile kıyas olmaz bu işlemciler ,oyunda.

Kadir.smsn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
i7 4790 olabilir gibi piyasadaki fiyatlara bakim saol şimdi bide oğuzhanın bahsettiği r3 2200g ye bakim kartı besleyebiliyosa cıkan masraf feda edilebilir boyutta.

i7 4770 ve eksik performans mı ? 660 tl ye Ryzen 3 2200g tam performans mı ?
ne yazıkki %60 cıvarda besleyebiliyo videodaki assassin's creed odyssey oyununa bak benim için en önemli oyun bu oyun en fazla %67mi ne oldu :(

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
4 çekirdek işlemcilere, pek bakınma artık ,derim.

oguzhanhosca

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Benim sana tavsiyem, güncel alman, sorun yaşama diye, ister İntel ister Amd tercihinde bulun ama yeni sistem al, karar sana ve bütçene kalmış durumda, Rtx 2060 tan bahsediyoruz çünkü dostum. İyi günler size.

Son mesajlar