iş bulamıyorum

Bu konuyu okuyanlar

ysf.taskin

Asistan
Reaksiyon puanı
9
arkadaşlar konuyu derdimi paylaşmak bi nebze olsun rahatlamak için açmıştım fakat bazı arkadaşların siyasete ve birbirlerine karşı agrasif yorumlar yapmasına üzüldüm açıkçası. askere gitmeden öncede uzunca bi süre işsiz kalmıştım. bu piskolojiyi yaşayarak test ettim. yok maaş beğenilmiyo veya torpilim yok diye bahanelere sıgınıp işsiz bekliyor millet demek çok yanlış bi yaklaşım. kimin neler yaşadığını kimse bilemez. yorum yaparken bi nebze empati yapılmasından yanayım.
velhasıl dün bu konuyu açtım bugün iş görüşmesine çağrıldım. yarın işe başlıyorum. derdimi dinleyip yorum yapan herkese teşekkürler

Reaksiyon puanı
892
benim yazdıklarımı küçümsemeye kalkmakla kendi cehaletini ortaya koyduğunuz bence. Siz işi Hep hükümete ülkeye millete yıkarak işin kolayına kaçmaya çalışıyorsunuz Oysa beceriksiz olan sizsiniz
Devletin üniversiteli gençlere istihdam sağlaması iş yoksa ekstra eleman alması gerekiyor.Sonra da diyoruz ki neden insanlar yurtdışına gidiyor?Ve o yurtdışına gidenler vatan haini ilan ediliyor.Adam yurtdışına gitmeyip ne yapacak?Kendi ülkesinde ekmek yiyemiyorsa mecburen gidecek.

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Bir ara bu konu hakkında yazayım. Biz çalışacak adam bulamıyoruz, etrafta iş arayan bir sürü insan var.

Mortus

Asistan
Reaksiyon puanı
95
dün bütün ümitlerimi yitirmiş şekilde dertleşmek için bu konuyu açtım, bugün ummadığım bi telefonla işe başladım. hayat sürprizlerle dolu arkadaşlar

Çok sevindim hocam. Başarılar dilerim yeni iş hayatında. İyi yerlere gelmen dileğiyle.

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
493
konuyu açan arkadaşa ithafen değil yazacaklarım.
patron düşük ücretli başlangıç ister, tecrübesiz ise.
çalışan yüksek ücret ister tecrübeli ise.
gel gelelim bizim ülkede, patron düşük ücret tecrübeli eleman.
çalışacak elemansa yüksek maaş tecrübe yok. sonra iki tarafta mutsuz.:)

Mortus

Asistan
Reaksiyon puanı
95
konuyu açan arkadaşa ithafen değil yazacaklarım.
patron düşük ücretli başlangıç ister, tecrübesiz ise.
çalışan yüksek ücret ister tecrübeli ise.
gel gelelim bizim ülkede, patron düşük ücret tecrübeli eleman.
çalışacak elemansa yüksek maaş tecrübe yok. sonra iki tarafta mutsuz.:)

Hocam çok haklısınız bu konuda. Ülkemizde maaş beğenmeyen çok kişi var. Her ne kadar ülkemizde ki maaş sistemini düşük bulsam da, işvereni bu konuda haklı buluyorum. Güvenemiyor çalışanına, güvense de dili yanıyor. İşini baştan savma yapıp yüksek maaş alan çok insan var. İşveren bir nevi sınıyor çalışanı. Aldığı paranın fazlasını hakedecek şekilde çalışıyorsa, işveren zaten işçiyi kaybetmemek için ona zam yapıp, pozisyonunu yükseltiyor. Yeni mezun arkadaşlar hayal kırıklığı yaşamasın düşük ücret teklif ediyorlar diye. Bir sonra ki işinize girerken maaşınız iki kat, sonrasında yine onun iki katı şeklinde artar. Sabır gerekiyor sadece.

ufukceylan

Asistan
Reaksiyon puanı
84
Hocam çok haklısınız bu konuda. Ülkemizde maaş beğenmeyen çok kişi var. Her ne kadar ülkemizde ki maaş sistemini düşük bulsam da, işvereni bu konuda haklı buluyorum. Güvenemiyor çalışanına, güvense de dili yanıyor. İşini baştan savma yapıp yüksek maaş alan çok insan var. İşveren bir nevi sınıyor çalışanı. Aldığı paranın fazlasını hakedecek şekilde çalışıyorsa, işveren zaten işçiyi kaybetmemek için ona zam yapıp, pozisyonunu yükseltiyor. Yeni mezun arkadaşlar hayal kırıklığı yaşamasın düşük ücret teklif ediyorlar diye. Bir sonra ki işinize girerken maaşınız iki kat, sonrasında yine onun iki katı şeklinde artar. Sabır gerekiyor sadece.

Bu konuda bende katılıyorum. Fabrikada sürekli işçi devinimi var. Sürekli eleman arıyoruz bazen bulamıyoruz şartlardan yakınıyorlar ama bu durum çok karışık sadece işvereni suçlamak fazla ön yargı olur. İş beğenmeme olayı genellikle mevcut ülkede maaşı az bulma maalesef çok yaygın. Ben mühendis olarak 2 sene önce asgari ücretten sadece 350 tl fazla ile başlamıştım ki çevremden çok büyük tepki almıştım ama şuan hakkımı aldığımı düşünüyorum ülke şartlarında daha da alacağım eminim ki çünkü emek veriyorum. Ama insanlar en baştan hiçbir emek vermeden yüksek maaş ile başlamak daha sonrada yine emek vermeden artış istiyorlar. Çıkmaz döngü işveren emek ver zam vereyim diyor işçi zam ver emek vereyim diyor. Bu konuda haklı olan işverendir diye düşünüyorum.

Mortus

Asistan
Reaksiyon puanı
95
Bu konuda bende katılıyorum. Fabrikada sürekli işçi devinimi var. Sürekli eleman arıyoruz bazen bulamıyoruz şartlardan yakınıyorlar ama bu durum çok karışık sadece işvereni suçlamak fazla ön yargı olur. İş beğenmeme olayı genellikle mevcut ülkede maaşı az bulma maalesef çok yaygın. Ben mühendis olarak 2 sene önce asgari ücretten sadece 350 tl fazla ile başlamıştım ki çevremden çok büyük tepki almıştım ama şuan hakkımı aldığımı düşünüyorum ülke şartlarında daha da alacağım eminim ki çünkü emek veriyorum. Ama insanlar en baştan hiçbir emek vermeden yüksek maaş ile başlamak daha sonrada yine emek vermeden artış istiyorlar. Çıkmaz döngü işveren emek ver zam vereyim diyor işçi zam ver emek vereyim diyor. Bu konuda haklı olan işverendir diye düşünüyorum.

Aynen hocam. Bende asgari ücretin 200 lira üstünde başlamıştım, grafikerdim. Zamanla maaşım arttı, işimde yükseldim, farklı şirkete geçtim. Şimdi sanat yönetmenliği yapıyorum. Hem pozisyonum, hem maaşım yükseldi. Sadece sabretmek, hakkını yedirmemek ve de şikayet etmemek gerekiyor. "Böyle maaşa böyle performans" diyen insan kendini geliştirmek istemiyordur. Çok rahata alışkınız millet olarak. Şartlar iyi olsun istiyoruz ama bunun için çaba sarf etmiyoruz. İyi bir iş, iyi bir maaş ve iyi bir şart ayağımıza gelsin istiyoruz. Bu cümleye bakınca sorunun işçide olduğunu anlamak kolayca mümkün.