Iran

Bu konuyu okuyanlar

muratteas

Dekan
Reaksiyon puanı
96
Artist her yerde artist birde bizim burda görmek isteriz:) Hala anlayamadı yorumu.

patojenik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
iran dendiğinde benim aklıma hemencecik ve sadece ;
Anadoluyu şii akımlardan korumak uğruna Cennetmekan Yavuz Sultan Selim Han'ın yıllarca savaşıp ömrünüde bu uğurda harcadığı şii bir ülke geliveriyor nedense..!
Hiçkimse şii bir devleti ve ülkeyi sevdiremez bana..aklı başında bilinçli bir sünni olan hiçkimseninde ne vahabiyle nede şii ile işi olmamalı..
bu arada olayın politik boyutuna değinmiyorum bile..
uluslararası arenada dünyadaki milyarlarca Ehl-i Sünni müslümana şirin gözüküp sempati toplamak adına israili ve antisemitizmi (yahudi düşmanlığı) kullanan bir ülke olduğundan ve benim masum bir o kadarda cahil vatandaşıma ''vay be adamlara bak amerikaya bile kafa tutuyor helal olsun ! ''dedirtebilen ama içi boş kabadayılıklarından öte herhangi bir icraatı olmayan bir ülke olduğundan bahsetmiyorum bile...(en son örneğini mavi marmara olayında bizzat gördük..israile kafa tutarak prim yapmak adına bende gemi göndereceğim ve gerekirse israillilerle savaşacağim naralarının hepsi fos çıktı.ne gemi gönderebildi nede savaşabildi ..)
demem o ki; bana ne irandan bana ne elin farsından.!

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
İran dışında diğer ülkelerden de bilgiler paylaşmayı düşünmez misiniz? Mesela Küba?

Ice Man

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Nevruz Bayrami ve 1390 Yili

Iran takvimiyle bir yili daha geride birakiyoruz, daha onceki yillarda da Nevruz bayrami ve Iran takvimi hakkinda bilgiler vermistim:

Nevruz Bayrami ve Iran Takvimi

Nevruz Iranin ve dunyanin en eski Milli bayramidir, Bu bayramin Iran`da ortaya cikmasi ve Iranin eski dini ile de ic ice gecmesi Nevruzu Iranlilar icin daha onemli kiliyor. Iran takvimine gore 21 Mart 2011 saat 2:50:45 de (Iran saatine gore) 1389 yilini geride birakip 1390 yilina girecegiz. boylelikle bir on yili da geride birakiyoruz. Iran takviminin (celali takvimi) en onemli ozelliklerinden biri yilin baslangic zamani, bu zaman dunyanin gunes cevresindeki bir turunun bittigi ve digerinin basladigi an, onun icin bu zamanin hesaplanmasi da buyuk titizlikle yapiliyor. Iran takvimi halen dunyanin en az hataya sahip olan ve tabiyat, sezon vs ile uyumlu takvimi.
Yeni yila giris zamani:
Iran yerel saatiyle: 02:50:45
Turkiye yerel saatiyle: 01:20:45
GMT: 20 Mart 2011 23:20:45

Sirayla bu yil ile ilgili resimleri de paylasmaya calisacagim.

Yazan: shahram

634356273136758826.jpg

634347597759796264.jpg

634347597763756491.jpg

634352764705938679.jpg

634352764706648720.jpg

634358920465807387.jpg

9_8912161146_L600.jpg

624620_orig.jpg

624619_orig.jpg

624622_orig.jpg

Ice Man

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Iran`dan koyacagim resimleri kategori seklinde koyacagim,kategorilerden biri Iran halki, koyacagim resimler o anlama gelmiyor ki iranda carsafli yada cok kapali giyinen kadin yok (zaten onlardan da resim bulsam koyacagim), hedefim her turde anlayisla giyinen ve bu giyinise izin veren sistemi gostermek. Bizie ogretilen din anlayisinda sacin gorsenmemesi, el ve ayak bileklerinin ustu kapanmasi ve...
iran her turden ve kati seriyat regimine sahip olsaydi her gun milyonlarca kisiyi kirbaclamak zorunda kalarlardi

Iran halki (1. bolum):
ewtrwte.jpg

Multimedia_pics_1387_2_Photo_2225.jpg

Multimedia_pics_1387_1_Photo_947.jpg

80856959.jpg

73392240.jpg

73392230.jpg

73392256.jpg

73392289.jpg

2517916680_4e54c0683b_o.jpg

395.jpg

380.jpg

Yazan: Shahram

---------- Post added at 18:16 ---------- Previous post was at 18:02 ----------

Iran Halki (2. Bolum):

324.jpg

126.jpg

118.jpg

0107.jpg

72.jpg

481.jpg

103.jpg

519.jpg

365.jpg

LalehSeddigh9.jpg

Tehran_13.jpg

Tehran_10.jpg

Yazan: Shahram

Ice Man

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Sevgili uzun bir suredir yazi ekleyemedim insallah bundan sonra yeni etapta duzenli olarak yazi ve resim eklenecek.

Nevruz bayrami ve 1391 Yili

Bugun (20 Mart Sali) saat 8:44:27 itibariyle Iran Nevruz bayramiyla yeni yilina girecek. Daha once de yazdigim gibi Iran kendine has takvim kullanan nadir ulkelerden biridir. Bu takvim Hicri şemsi (celali) takvimidir.
Bu takvimin ozelligi Nevruz bayrami ve baharin ilk gunuyle baslamasi, Gunler ve aylarin sezonlar ile tam olarak bir koordinasiyon icerisinde olmasi, Dunyanin en az hataya sahip takvimi olmasi ve en onemlisi yeni yila giris zamaninin diger takvimler gibi uzerinde anlasilan bir saat degil aksine her yil dunyanin gunes etrafinda bir turunun tamamladigi sureyi saniyesine kadar hesaplanan bir saatta olmasi.

Ben daha onceki yillar da Newruz bayrami ve Iran takvimi hakkinda detayli yazilar yazdigim icin bu yil sadece kucuk bir not dusmek istedim. Son olarak Nevruz bayrami ve yeni Iran yilina giris zamanini bazi onemli merkezlere gore yaziyorum.

Tahran: 08:44:27
Ankara: 07:14:27
GMT: 05:14:27
Berlin: 06:14:27
Paris: 06:14:27
New Yok: 01:14:27
Tokyo: 14:14:27

FourZeroTwo

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Konu geçtiyse bile görüşlerimi belirteyim. İran'ı İranlılardan öğrenin bir Türkten değil. Bir taraf kötülerke diğeri övecektir. İran gayet güzel bir ülke ve tarihin en köklü medeniyetlerinden biri tarihsel süreçte dost ülke olmasa da Şark medeniyetlerini muhafaza edebilmek benim ülküm ve görüşüm. Globalleşme ayağına yanlış batılılaşmanın en iyi örneğidir bizim üç tarafı denizlerle çevrili ülkemiz...

GaMeRR119

Profesör
Reaksiyon puanı
1
İran Amerika'ya Kafa Tutabilen Evet Herkesin Vede Bizimde Bildiğimiz Gibi Şeriatı Sıkı Dini Duyguların Ön Planda Olduğu Bir Ülke...İran Hürmüz Boğazını Kapatırsa Ne Olur Sonuçlarını Çok Düşündüm Çok Kafa Yordum Vede Birsürü Yeri Araştırdım...Çıkardığım Sonuçlar Önemli Sonuçlar...Ancak Ben Size Sonuçlarla İlgili Sadece Şunu Söyleyebilirim...İran İsterse Kapatır Buna Ne Amerika Karışır Nede Başka Çakal Avrupalı...Yani İran Bulunduğu Coğrafya İtibariyle Önemli Bir Noktada...Bundan Dolayımı Amerika Birşey Yapmaz...Hayır İsterse Yapar...Ancak İranın Tehdit Şekline Dikkat Edin ''SİZİ BİTİRİRİZ''...Evet Bu Cümleyi İyi İrdeleyin Sizce Kendinimi Kassediyor Yoqsa Kendi İle Beraber Başka Birilerinindemi Olduğunu Söylüyor...Bana Sorarsanız RUSYA VE ÇİN İşte Bu Çakalları Dile Getiriyor...Kısacası İran Bize Savaş Açarsanız Çıkacak Veya Çıkabilecek 3.Dünya Savaşından Siz Sorumlu Olursunuz Diyor...Vede İlk Olarak İsrail'i Veya Bize Savaş Açabileceğini Söylüyor Ama Öyle Birşey Yoq...Bize Savaş Açamaz...Bize Savaş Açmaması Şu Küçük Nedene Bağlanabilir...Bizimle Daha Halan Ticari Anlaşmaları Mevcut Vede Görüşmeleri Sürüyor...Eğer İran Bize Ters Gözle Baksaydı Bildiğimiz Gibi Her Hareketini Açıktan Yapan İran İlk Önce Ticari Anlaşmalara Ambargo Koyardı...Sonra Görüşmeleri Keser Açıktan Açıktan Tehditler Savururdu...;);)...İran Böyle Bir Millet Açık Oynar Kapalı Hamle Yapar...He Şuan İsrail İle İran Savaşa Girsemi Ne Olur Teknoloji Konuşur...RUSYA VE ÇİN Teknolojisine Karşı Amerika Ve Avrupa Teknolojisi Olur...Türkiye Böyle Bir Savaş Ortamında Böyle Bir Gergin Ortamda Nasıl Politika İzliyor...;);)...Tabikide Denge Politikası İzliyor İki Tarafıda Kaybetmek İstemiyor...:D:D...Suriye'ye Amerikanın Vede Avrupalının Dolduruşuyla Girmek İstemiyor Silahlarını Hem Rusyadan Hemde Amerikadan Alıyor...Yani Denge Politikası İzliyor Ancak Sayın Yönetimimize Buradan Sesleniyorum...Çıkabilecek Bir Savaşta Bulunduğumuz Konum İtibariyle Hiçbir Tarafı Tutmazsak Ki Bu Çok Zor Olacak İşte Ben Başbakana O Zaman Derimki İşte Bu Adam Bu Koltuğu Haketmiş Derim...BU ARADA BEN HİÇBİR PARTİYİ TUTMUYORUM OYLAR BOŞA...Çünkü İnanmıyorum Meclis'te Kafa Göz Kavga Eden Maaşlarını 10bin Lira'ya Çıkartmak İçin Cumhurbaşkanını Bile Çiğnemeye Göz Alan Kişilerin Bu Ülke İçin Yararlı Olabileceğine...