iPhone XR ekran spekülasyonları

Bu konuyu okuyanlar

ahm@

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,379
Bu konuyu açmamın sebebi 3 aydır kullanmakta olduğum ve şu anda 6499₺ fiyat etiketine sahip olan iPhone XR ile ilgili insanların yanlış bilgilendirilmesi.
Şu anda kime sorsam herkes XR’ye ekranı leş gözüul bakıyor. Bu aslında saçma youtube kanallarının başta unbox therapy olmakla beraber insanları yanlış yönlendirmesi. Ekran çözünürlüğü şu anki bir çok cihaza göre düşük evet ekran lcd ama şimdiye kadar kullanılan iphone’larda niye kimse lcd ekrana bir şey söylemedi de şimdi mi sorun oldu. 326 ppi değeri var ve zaten insan gözü üstünü ayırt edemiyor. Büyüteçle bakmanız falan lazım. Normal hayatta hiç bir fark hissetmedim. Aksine lcd panel olduğu ve çözünürlüğü düşük olduğu için bataryanıza katkıda bulunacaktır. İşin video izleme kısmına geldiğimizde de babamın kullandığı ve benim sürekli kurcaladığım S10+‘ın ekranını en üst seviyeye aldım. iPhone XR’de bir şey yapmadan direkt youtubedan bir video açtım 1080p’de (daha üstü ikisinde de açılmıyor). Yaklaşık 7-8 kişiye sorduğumda iki telefon arasında sadece biraz detaya bakınca renklerin canlılığı yönünden bir tık s10+ iyi bulundu. Videodayken True Tone açıktı iPhone XR’de bunun da renklerin bir tık geri olmasına etkisi olabilir. Yani uzun lafın kısası eğer ön yargınız varsa ya da almak isteyip de ekran konusunda sıkıntı yaşıyorsanız. Saçma sapan youtube kanallarından ziyada kullanıcı yorumlarına dikkat edin. Ayrıca almak isteyip de aklında soru işareti olanlar sorularını sorabilir.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Ekran çözünürlüğü şu anki bir çok cihaza göre düşük evet ekran lcd ama şimdiye kadar kullanılan iphone’larda niye kimse lcd ekrana bir şey söylemedi de şimdi mi sorun oldu.
Forumda az geriye git 6dan itibaren bütün Apple ekranlarına çöp dedim. 7 plus belki bir tık istisna

M

Murat Burç

SDN Okuru
tek bir yerine göre değil de genele yorum yapsan keşke ha okumadıysan bilemem
Okudum alt taraflar tamamen kullanıcıya gör edeğişir
Pil tüketimi diyorsun ama millet amoledin daha tasarruflu olduğunu bangır bangır bağırıyor kaldı ki söylediğin cihazda çözünürlük ayarı da var (S10 Plus)
Kaldı ki olay çözünürlük değil panel kalitesi

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930
Arkadaşım zorlu apple dan xr cihazı 6.500tl almış, bende bu telefonun ekranı neden iyi değil diye geçirdim içimden. Başlığı görünce de bana öyle gelmediğini anladım. Apple ekran kalitesi bu cihazda yok bence

M

Murat Burç

SDN Okuru
kedi uzanamadığı ciğere mundar dermiş misali
Altı üstü 6500 TL'lik cihaz görende 50-60 bin TL'lik birşey de ona ulaşamıyoruz sanar

Zamanında 6s 2600ken gittim 2500e S7 aldım o zaman da 6s çöp diyordum şimdi o zaman da 100 tl ulaşamayıp ciğere mundar diyordum. :D

Ne boş adamlarsınız yahu siz. Helal 6500 TL verdin 720p lcs ekranını güle güle kullan ven 1080p optic amoled ekrana 2500 tl verdim.

Tertemiz kullanıyorum yarın 4500e tertemiz 90hz quad HD amoled Op7 Proyu alır geçerim.

Şu hayatta iPhone alıp kendine zengin muamelesi çekenler en nefret ettiğim adamlar arasında.

20 bin mesajım var görüşüm hep sabit hiç değişmedi.

root61

Müdavim
Reaksiyon puanı
459
Apple yeni serisine ismini buldu. XR artık 11 oldu.
Yakında üvey evlat muamelesi görürse şaşırmam.

Leand

Dekan
Reaksiyon puanı
4,375
Ekran kalitesi düşük değil madem o zaman apple niye full hd samsung süper amoledli versiyonları 2000/3000 pahallı satıyor. Kaldı ki s10+ filan 2k destekli dinamik amoled (?) yani amoled 3.0...
Senide anlıyorum belki çözünürlük yeterli geliyor, belki iphone'un renk konusunda başarılı diyebileceğimiz ips ekranı sana yeterli geliyor ama xr ekran panelini bugün samsung rakipleri ile kıyaslamak dünya düzdür demek gibi bir şey. Bir kere samsung ekran paneli üreticisi apple ise pahallı şu bu demeden nasılsa alıyorlar deyip tüm donanımsal öğeleri transfer eden marka. Önceden apple markasını severdim hatta xr'de önerdiğim oldu milletle tartıştım ama burda 1/2 apple fanını gördükten sonra iyice markadan soğudum... sende yapma gözünü seveyim. ;)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Adam birde dinamik amoledle kıyaslıyor hadi normal bir amoled veya süper amoled ile kıyaslasa neyse diyeceğim.

ahm@

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,379
Ekran kalitesi düşük değil madem o zaman apple niye full hd samsung süper amoledli versiyonları 2000/3000 pahallı satıyor. Kaldı ki s10+ filan 2k destekli dinamik amoled (?) yani amoled 3.0...
Senide anlıyorum belki çözünürlük yeterli geliyor, belki iphone'un renk konusunda başarılı diyebileceğimiz ips ekranı sana yeterli geliyor ama xr ekran panelini bugün samsung rakipleri ile kıyaslamak dünya düzdür demek gibi bir şey. Bir kere samsung ekran paneli üreticisi apple ise pahallı şu bu demeden nasılsa alıyorlar deyip tüm donanımsal öğeleri transfer eden marka. Önceden apple markasını severdim hatta xr'de önerdiğim oldu milletle tartıştım ama burda 1/2 apple fanını gördükten sonra iyice markadan soğudum... sende yapma gözünü seveyim. ;)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Adam birde dinamik amoledle kıyaslıyor hadi normal bir amoled veya süper amoled ile kıyaslasa neyse diyeceğim.
yanyana aynı videoyı açtım diyorum hani lafa değil aldığım sonuca göre yorum yaptım diyorum okumada ya da anlamada sıkıntınız mı var

M

Murat Burç

SDN Okuru
yanyana aynı videoyı açtım diyorum hani lafa değil aldığım sonuca göre yorum yaptım diyorum okumada ya da anlamada sıkıntınız mı var
Madem bu ekran bu kadar iyi apple iPhone 11 Proda neden oled kullandı neden 11 Proya 300 dolar fazla para istiyor? 2gb ram, +1 kamera 300 dolar mı ediyor.
Fiyat fakrkının en büyük sebebi ekran. Apple kadar cimri firma niye oled kullanıyor koysun lcdyi geçsin.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Anca kötülüyorlar. İphone 6,6s,7 ve 8’de düşük çözünürlüklü ekran var ama onlar hiç böyle xr gibi linç yemedi.
Ben linç ettim fikrim değişmedi Apple lcdleri benim gözümde olsa olsa çöpün 1 tık üstü olur.

Bataryayı ve şu paslanmaz çeliği de unutma
11 ile 11 pronun batarya neredeyse aynı paslanmaz çelik maliyeti varsa xrın da kasası daha büyük.

En pahalı oled değil en pahalışarından biri
Note 10 plus op7 pro, rog phone 2 daha pahalıdır muhtmeeln.

Leand

Dekan
Reaksiyon puanı
4,375
Çözünürlük konusunda katılıyorum. Herkes xr’ın çözünürlüğü çöp falan diyorda 326 ppi olduğu için o fark normal uzaklıkta görünmüyor ki. Anca kötülüyorlar. İphone 6,6s,7 ve 8’de düşük çözünürlüklü ekran var ama onlar hiç böyle xr gibi linç yemedi.

Panel konusu ise bambaşka bir şey. Benzer panellere karşılaştırma yapmak daha mantıklı ama dinamik amoledle lcdyi karşılaştırırsan tabiki de lcd kaybedecek. Dinamik amoled genel olarak o lcd’den daha az enerji tüketiyor(belllki çok beyaz görürse daha fazla tüketir)

Birde artık apple bile numaralara bakmaya başladı. Her ne kadar 326 ppi yeterli olsa da diğer modellere 400+ ppi’lık ekran koyup müşterileri o modele çekmeye çalışıyorlar. İstese apple xr’a 1080p ekran koyar ama koymuyorlar çünkü o zaman iphone plus modellerine göre çözünürlük farkı olmaz ve müşteriler yeni model almayabilir.

Appleın lcdleri güzel mi? Elbette güzel. Peki appleın lcdleri yeni oled panelleriyle yarışabilir mi? Hayır.

Bataryayı ve şu paslanmaz çeliği de unutma :)

Bildiğim kadar iphonedaki oled paneller şu an en pahalısı(değilse en pahalılarından birisi). Birde zaten oled canlılık ve kontrastta daha iyi ama bunu zaten biliyorsun :p

Onlar teferruat konular ona bakarsan batarya diyorsun 100/200mah ki bu da max serisi farkı öteki xs daha küçük bataryalı. Apple'da ki oledin daha pahallı olma sebebi dışardan alması yoksa samsung'un daha ileri teknoloji olan dinamik amoledi ile nasıl kıyaslayabiliriz nitelik olarakta samsung panelde golü atıyor.

Leand

Dekan
Reaksiyon puanı
4,375
Linç kısmı medya içindi. Sen zaten eski modellerden de şikayetçi olduğunu söylemiştin.

Panel en pahalısı olmayabilir evet. Bence dediğin gibi rog 2ninki daha pahalı ama yinede tam emin değilim ve bu konuda çok merak ediyorum. Yanlış hatırlamıyorsam önceki model iphoneun oled paneli neredeyse daha yeni s10’un paneli kadar pahalıydı...ondan bu son model en pahalısı olabilir diye tahmin ettim.

Benim yoruma bakmadınız sanırım pahallı olmasının önemi var mı? Kaldı ki burada nitelik önemli konu sahibi nitelik konusunda iddia da bulunuyor.

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Benim yoruma bakmadınız sanırım pahallı olmasının önemi var mı? Kaldı ki burada nitelik önemli konu sahibi nitelik konusunda iddia da bulunuyor.
Pahalı olması konusu pro modelinin normal modelden neden 300$ daha pahalı olmasına cevaptı. Önceden dediğim gibi bir lcd ile son model oledin karşılaştırılması mantıklı değil ve bu kısımda konu sahibiyle hemfikir değilim.

Konu sahibi sadece Xr’ın çözünürlüğünün gerçek kullanımda 1080pye göre çok fark yaratmadığını söylese hemfikir olurdum(bu konuda hemfikirim de) ama sanki konu sahibi genel olarak xr’ın ekranını s10e’nin seviyesinde gibi göstermeye çalışıyor gibi geldi. İşte bu bir sorun.

Son düzenleme:

Leand

Dekan
Reaksiyon puanı
4,375
Pahalı olması konusu pro modelinin normal modelden neden 300$ daha pahalı olmasına cevaptı. Önceden dediğim gibi bir lcd ile son model oledin karşılaştırılması mantıklı değil ve bu kısımda konu sahibiyle hemfikir değilim.

Pardon yanlış bende o zaman. Yanlız şöyle bir şey var, dünya genelinde olmayan ama sadece bu ülkede olan sıkıntılar hakkında konuşuyoruz çünkü dünya genelinde fark az ve aradaki düşük fiyat bunları insanın gözüne getirmiyor. Sıkıntı yine vergiler, apple türkiye, dolar vs. Yoksa bunlar olmasa ben apple beğeniyorum en sevdiğim marka.

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Pardon yanlış bende o zaman. Yanlız şöyle bir şey var, dünya genelinde olmayan ama sadece bu ülkede olan sıkıntılar hakkında konuşuyoruz çünkü dünya genelinde fark az ve aradaki düşük fiyat bunları insanın gözüne getirmiyor. Sıkıntı yine vergiler, apple türkiye, dolar vs. Yoksa bunlar olmasa ben apple beğeniyorum en sevdiğim marka.
Oraya gelirsek cevabım basit: Türkiye’den iphone alınmaz. Birisi alacaksa bence yakınından yurtdışından getirmeye falan çalışsın. Amerika gibi yerden alırlarsa o 1500₺’lik cezayla bile Türkiye fiyatlarından daha ucuz oluyor.

ahm@

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,379

Konu sahibi sadece Xr’ın çözünürlüğünün gerçek kullanımda 1080pye göre çok fark yaratmadığını söylese hemfikir olurdum(bu konuda hemfikirim de) ama sanki konu sahibi genel olarak xr’ın ekranını s10e’nin seviyesinde gibi göstermeye çalışıyor gibi geldi. İşte bu bir sorun.
s10e değil s10+ sadece normal hayatta farkedilmediğini ekran çöp diyenlere aldırmamanızı uyardım ama apple düşmanları yine konuyu başka yere çekti.