İphone Teknik Destek hakkında mutlaka okuyun

Bu konuyu okuyanlar

Bülent Usanmaz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sevgili shiftdelete.net kullanıcı arkadaşlarım ve moderatörler.

Yazımın amacı daha önce hiç teknik destekle işi olmamış veya kendi başına yapmamış özellikle İstanbul'da oturmayan arkadaşlar için yardım olarak yazıyorum.

Şimdi başlayalım.

Bundan bir kaç gün evvel İphone 6 cep telefonumun üstüne sert bir cisim düşmesi sonucu bir kaza yaşadım. Telefonun üstünde (sözüm ona) koruyucu jilatin olmasına rağmen ekranım malesef ki tuzla buz oldu. Bu olayın ardından cihazımı aldığım yere götürdüğümde bana onlar tamir için anlaşması olmadığını benim yetkili servise göndermemi söylediler. Bunun üstünde ilçede oturduğum için çevre illerden yetkili teknik destek aramaya başladım. Cihazım GENPA garantili olduğu için milyon defa GENPA çağrı telefonunu arasamda karşıma bir müşteri temsilcisi bulamadım 1'e bas 2'e bas falan derken ziyadesiyle sinir oldum. Ardından apple'ı arayarak onlara ver yansın ile başladı herşey. Apple'a başımdan geçen olayları şirketlerin bu tutumlarını anlattım ardından İstanbulda olmadığımı bana yardımcı olmalarını kime, nereye göndereceğimi söylemelerini istedim.

Ardından apple'dan yetkili bir ablamız şikayetlerimi aldı bana bir gün sonra verdiği saatte beni arayacağını söyledi. Gerçekten de dediği saatte arayıp bana cihazımı kime göndermem gerektiğini adres olarak verdi. Adıma dosya açılmış bu dosya benim problemim çözülmeden kapanmayacakmış. Yetkili hanımefendi bana kendi tel nosunu emailini dahili numarasını verdikten sonra kendinin söylediği gibi işlemleri gerçekleştirdim.

Cihazım GENPA'ya ulaştıktan sonra bana bir fiyat belirlendi ve site üstünden onaylamam gerektiği bilgisi yazıyordu lakin onaylamak için bana GENPA E-TEKNİK DESTEK ŞİFRESİ soruluyordu ama kimse bana böyle bir şifrenin varlığından bile söz etmemişti.

Ardından gözüme sitenin sol üstte ki Canlı Destek yazısı çarptı oraya tıklamamla karşıma bir muhattap bulabildim. Sorunumu söyledim böyle bir e-şifre'nin bende bulunmadığını ama fiyatı onaylamak istediğimi söylediğim anda telefonum çaldı. Arayan GENPA TEKNİK SERVİS'ti telefondan onayımı verdikten sonra cihazım tamir için Applecare merkeze gideceğini ödemenin işlemleri site üzerinden takip edip onarımın yapıldığı ve cihazın hazır olduğu zaman alacaklarını söylediler. Ve rahat bir nefes almış cihazımın onarımı için emin ellere bırakmış oldum.

Ayrıca göndermeden önce yaptıklarım;

1. Kargo şirketinin elemanlarının gözünün önünde cihazın göndermeden önce fotoğraflarını çektim.
2. Kargo şirketinden aldığım içinde cihazın olduğuna dair bir yazı.
3. Kargo şirket elemanlarından yetkili bir beyin GENPA'ya gönderirken yazdığım cihazın durumu hakkında ki bilgileri onayladığına dair raporun yanına onunda imzasını aldım. Bir nüshasını aldım.

Cihazım elime ulaştığında yazımı tekrar güncelleyip akibeti sizlerle paylaşacağım.

Not: Bu yazı sadece yardım amaçlı ve iyi niyetle yazılmıştır. Hiç bir kurum, kuruluş veya şirkete bir atıf yapılmamıştır. Verdiğim şirket isimleri aynı şirketle işi olabilecek arkadaşlar için yardım niteliğinde olup hiç bir kötü düşünce barındırmamaktadır.

tengribizmenemen

Profesör
Reaksiyon puanı
485
Valla ben genpaya bırakıp kafam rahat gidiyorum sonra zaten arayıp haber veriyorlar şu olmuş şunu yapmalıyız diye.Ama iPhone 6 ekranı hiç dayanıklı olmayan bir model ki 5s,5,6s gibi diğerleri baya sağlam.Hani bizim 3 yaşındaki kuzen var mesela o yengemin iPhone 5 telefonunu frizbi gibi atıyor millet terlikle üzerine basıyor telefon yerde dururken.Daha bişey olmadı ona.Jelatin kırılmaz mıydı yoksa baya ince olanlardan mı?

Bülent Usanmaz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Valla ben genpaya bırakıp kafam rahat gidiyorum sonra zaten arayıp haber veriyorlar şu olmuş şunu yapmalıyız diye.Ama iPhone 6 ekranı hiç dayanıklı olmayan bir model ki 5s,5,6s gibi diğerleri baya sağlam.Hani bizim 3 yaşındaki kuzen var mesela o yengemin iPhone 5 telefonunu frizbi gibi atıyor millet terlikle üzerine basıyor telefon yerde dururken.Daha bişey olmadı ona.Jelatin kırılmaz mıydı yoksa baya ince olanlardan mı?

Jilatini kırılmaz jilatin olanlardan dı bu kalın olanlar hani biraz.

Bloother

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,327
Konu için teşekkürler.
Jelatin konusuna açıklık getirirsek, piyasada 15-20TL'ye satılan kalın cam jelatinler tamamen sahtedir. Kırılmaz falan değildir. Normal yapışkanlı bir jelatinin üzerine yapıştırılmış standart camdır. Darbelerde de çatır çatır kırılır.
Kırılmaz jelatin, buff jelatinleridir. Esnektir, malzemesi cam değildir. Hakiki darbe emicidir. Onu da belli bir kuvvete, basınca kadar karşılayabilir. Jelatin alırken buff gibi cam olmayan darbe emici jelatinler tercih etmelisiniz. Yoksa ucuza kaçıcam diye hem telefonunuzdan olursunuz hem de daha fazla maliyet ödersiniz.

Bülent Usanmaz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sözlerinizin ardından Buff ekran koruyucu almaya karar verdim söylemlerinizde hakkaniyetiniz varmış. Meğer dayanıklı olan ince olan Buff ekran koruyucuymuş. Teşekkürler