iPhone Kullanım Rehberi - Iphone Hakkında Herşey - Iphone Nasıl Kullanılır ?

Konusu 'iPhone' forumundadır ve Apocalypse_ tarafından 11 Kasım 2016 başlatılmıştır.


 1. Apocalypse_

  Apocalypse_ Where there is love there is life Onursal Üye

  Katılım:
  19 Mart 2016
  Mesajlar:
  2.809
  Beğenileri:
  1.155
  Ödül Puanları:
  113
  Yer:
  library/config.php

  - iPhone Kullanım Rehberi - Iphone Hakkında Herşey - Iphone Nasıl Kullanılır ?

  Iphone Kullanım Rehberi - Iphone Hakkında Herşey - Iphone Nasıl Kullanılır ?

  itunes1.jpg
  Iphone Kredi Kartı Kullanmadan Nasıl Ücretli Uygulama Satın Alabilirim ?: Bazı arkadaşlarımız internet ortamında paylaşmak istemeyenler oluyor bu yüzden uygulama satın alımı yapamıyorsunuz kredi kartı bilgilerinizi girmediğiniz de çoğu arkadaşlarımız bilmemekte fakat Alışveriş merkezlerinde Carrefour gibi büyük alışveriş merkezlerinde iTunes Hediye Kartı satılmaktadır. İki seçenek bulunmaktadır 25 TL ve 50 TL Olmak üzere iki adet hediye kartı sunulmaktadır. Hediye kartınızı satın aldıktan sonra App Store uygulamasına giriş yapın altta kodu kullan butonuna basın sizden istenilen kodu giriş yapın ve ardından indirmek istediğiniz içeriği indirin. ayrıca bunun ile film kiralayabilir izleyebilirsiniz.

  Virus-on-Iphone-and-Ipad.jpg

  Iphone Telefonuma Virüs Bulaşır Mı ?: Bu konu hakkında hiç bir zaman endişelenmeyin, APP Store'de paylaşılan uygulamaların hepsi güvenilirdir. Sizin herhangi bilginizi veya telefon içersindeki bilgilerinizi çekebilme ihtimali yoktur. uygulama yapımcılarının yayınladıkları uygulamalar teker teker apple mühendisleri tarafından kontrol edilmektedir. android de ise uygulamaları sistem onaylar bu yüzden dolayı androidde endişelenebilirsiniz.  setup_ios_free_icloud.jpg


  Iphone Icloud Hesabı Nasıl Oluşturabilirim ?: Icloud hesabı neden gereklidir ? çünkü telefonunuzun baş yapıtıdır, eğer ıcloud hesabınız bulunmuyorsa ıphone telefonunuza uygulama indiremez, ve telefonunuzda bulunan verileri yedekleyemezsiniz bu yüzden dolayı ıcloud hesabının önemi çoktur.
  Icloud hesabı oluşturmak için Ayarlar > iCloud alanından oluşturabilir veya https://appleid.apple.com/account#!&page=create bu adrese girerek oluşturabilir telefonunuzda aktif edebilirsiniz.


  Iphone Cihazıma Bilgisayardan Telefona Nasıl Görüntü,Müzik ve Video Yüklerim ?: Biliyorsunuz ki Iphone cihazlarda Bluetooth ile veri aktarıma izin verilmemektedir. Bu yüzden dolayı Telefondan bilgisayara veya bilgisayardan televizyona veri aktarabilmek için Apple tarafından hazırlanmış iTunes programını kullanmanız gerekmektedir. Eğer mac bilgisayar kullanıcısı iseniz kurulu olarak bulunmaktadır eğer windows cihaz kullanıyorsanız iTunes - Download iTunes Now bu adresten programı ücretsiz indirebilirsiniz.  Iphone Telefonumun Yedeğini Nasıl Alırım / Iphone Telefonumu Nasıl Yedeklerim ?: Bazen telefonumuzda yalnışlıklar yaşanabiliyor bu yüzden sürekli yedek almanız çok iyi olacaktır. telefonunuzu 1) telefon üzerinden 2) iTunes üzerinden yedekleyebilirsiniz. Telefon üzerinden yedeklemek için Ayarlar > iCloud > Yedekleme > Şimdi Yedekle diyerek yedekleyebilirsiniz veya iTunes programına bağlanarak telefonunuzun yedeğini alabilirsiniz.


  iTunes Üzerinden Iphone/Ipad Cihazımın Yedeğini Nasıl Alırım ?: iTunes - iTunes’u Hemen İndirin - Apple (TR) bu adrese giriş yaparak iTunes programın en güncel sürümünü edinin. Her zaman telefonunnuzun yedeğini almak için yedek yüklemek için mutlaka iTunes programını kullanmaya özen gösterin. Çünkü iTunes’la yedek almak için internet bağlantısına ihtiyaç duyulmaz ve yedekleme işlemi çok daha hızlı olur. Ayrıca yedeğiniz bilgisayarınızda kalacağı için bilgilerinizin başkalarının eline geçme korkusu yaşamazsınız. İtunes progarmına giriş yaptıkan sonra aşağıdaki adımları uygulayın;
  yedek.png  iTunes Üzerinden Yedeklerim Hangi Klasöre Kayıt Ediliyor ?: iTunes yedekleme dosyaları aşağıdaki konumlarda bulundurmaktadır.

  Mac: ~/Kitaplık/Uygulama Desteği/MobileSync/Yedekleme/
  “~” işareti Ana klasörünüzü temsil eder. Ana klasörünüzün altında Kitaplık klasörünü görmüyorsanız, Option tuşuna basarak Git menüsünü tıklayın.
  Windows XP: \Documents and Settings\(kullanıcı_adı)\Application Data\Apple Computer\MobileSync\Backup\
  Application Data klasörüne hızlı bir şekilde erişmek için Başlat’ı tıklayın ve Çalıştır’ı seçin. %appdata% yazın ve Tamam’ı tıklayın.
  Windows Vista, Windows 7 ve Windows 8: \Users\(kullanıcı_adı)\AppData\Roaming\Apple Computer\MobileSync\Backup\
  AppData klasörüne kolayca erişmek için Başlat’ı tıklayın. Arama çubuğuna %appdata% yazın ve Return tuşuna basın.

  Iphone Telefonumun Güncellemesi Geldi Nasıl Güncellerim ?: Telefonunuza yeni bir IOS sürüm güncellemesi geldi diyelim ki eğer bulunduğunuz alanda bilgisayar varsa her zaman mutlaka güncellemelerinizi iTunes üzerinden yapmaya özen gösterin. Çünkü telefon üzerinden yapılan güncellemeler eski dosyaları silmemektedir ve yeni güncellemeyi eski güncellemelere eklemektedir. Bu yüzden dolayı iTunes - iTunes’u Hemen İndirin - Apple (TR) bu adresten iTunes programını indirin. üstte yedek almayı anlatmıştım yedek almayı unutmayın. Herhangi bir ihtimale karşı. ardından aracı kablo ile bilgisayara bağlayın ve Özet'i tıklayarak güncellemeleri denetle diyin. İndir ve Güncelle'yi tıklayın.

  macos-itunes12-5-device-summary-update.jpg


  Yeni Iphone Telefon Satın Aldım Eski Iphone Yedeklerimi Nasıl Yüklerim ?: İlk önce iTunes programı indirin. önceki ıphone telefonunuzu bilgisayara bağlayın. Alttaki resimdeki gibi icloudu seçin ve şimdi yedekle diyin.

  2 resim.jpg


  İşlem bittikten sonra, yedeklemenizin iTunes Tercihleri > Aygıtlar'da başarılı bir şekilde tamamlandığından emin olun. Aygıtınızın adını, iTunes'un yedeklemeyi oluşturduğu tarih ve saatle birlikte görmeniz gerekir. Yedeklemenizi şifrelediyseniz, aygıtınızın adının yanında [​IMG]de görmeniz gerekir.

  3 resim.jpg

  Yedeklerinizi yeni cihaza aktarmak için Yeni aygıtınızı açın. "Merhaba" ekranı görünecektir. Yeni aygıtınızı daha önce ayarladıysanız bu adımları uygulamadan önce aygıtı silmeniz gerekir.* "Merhaba" ekranını gördüğünüzde Ana Ekran düğmesine basın, Uygulamalar ve Veriler ekranını görene kadar belirtilen adımları izleyin, ardından iTunes Yedeklemesinden Geri Yükle > Sonraki'ye dokunun.Yeni aygıtınızı, önceki aygıtınızı yedeklerken kullandığınız bilgisayara bağlayın.Bilgisayarınızda iTunes'u açın ve aygıtınızı seçin.Yedeklemeyi Geri Yükle'yi seçin. Ardından bir yedekleme seçin. Yedeklemelerin tarihine ve boyutuna bakarak doğru yedeklemeyi seçtiğinizden emin olun. Geri yükleme işleminin tamamlanmasını bekleyin ve kurulumun kalan adımlarını iOS aygıtınızda tamamlayın. Mümkünse aygıtınızı Wi-Fi ağına bağlı ve güç kaynağına takılı tutun. Bu işlem, iCloud'da depolanan fotoğraflarınız, müzikleriniz ve uygulamalarınız gibi içeriklerin otomatik olarak aygıtınıza geri yüklenmesine olanak sağlar.


  iCloud Nedir ve Nasıl Kullanılır ?:
  IPhone 4 ile birlikte hayatımıza giren ve Apple kullanıcıları sebebi ile taşınabilir depolama aygıtı olarak görülen iCloud, son zamanlarda daha yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Kullanıcılar bu benzeri yedeklemeleri iTunes üzerinden yapılır ve bilgisayara format atıldığında yada yeni bir bilgisayar aldığınızda iTunes’u da yedeklemeniz gerekir. Bilgisayarınıza virüs bulaşması ve kullanılmayacak duruma gelmesi durumda iTunes yedeklemeleri siliniyor. oysa ki telefonunuz üstünde iCloud hesabı oluşturduğunuzda takvimler, notlar, safari verileri, mailler, kişi listeleri ve anımsatıcılar otomatik olarak yedeklenir ve format sonrasında geri kurulur.

  Şahıs listeleri ve mailler gibi bilgilerinizi hem iTunes hemde iCloud üstünden yedeklediğiniz taktirde kişi listenizde tıpkı kişiden 2 tane oluşabilir, bu nedenle bilgilerinizi iTunes üzerinden yedekliyorsanız iCloud hesabınızı silin.

  iCloud Hesabımda Neleri Yedekleyebilirim ?:

  Mail: Cihazınıza tanımlı olan E-Posta adresinizde ki mail dosyaları, taslaklar ve adres bilgilerinizi saklayabilirsiniz.

  Kişiler: Kişi listenizde bulanan bütün kayıtları yedekler.

  Takvim: Takviminizde işaretlediğiniz notları ve özel günleri yedekler.

  Anımsatıcılar: Hesaplamalar vb yer imlerinizi kaydeder.

  Safari: Tarayıcı geçmişinizi ve internet gezintilerinizi adreslerinizi yedekler.

  Notlar: Not defterinizde kayıtlı olan notlarınızı yedekler

  Passbook: Passbook kullanımınızda ki teferruatları yedekler.

  Fotoğraf Yayını: Cihazınızla çektiğiniz bütün fotoğrafları kaydeder ve arzuladığınız zaman dilediğiniz cihaza aktarabilir.

  IPhone Bulun: Bu özellik yardımı ile iPhone veya iOS cihazınız kayıpsa ve ulaşamıyorsanız cihazınızın tekrar bulunmasını olanaklı kılar. oturum açtığınız süre cihazınızın yerini hartita üzerinde görebilir, kısa mesaj gönderebilir veya tamamen kilitlenmesini sağlayabilirsiniz. Uzaktan erişimle tüm verilerinizi de silebilirsiniz.

  iPhoneda-Batarya-Kalibre-Etme1.png
  Iphone Telefonun Pilini Nasıl Kalibre Edebilirim ?:

  Batarya kalibrasyonunun faydası nedir ?

  Şu anda kullandığımız iPhone’lar yüksek teknoloji ürünü Lityum İyon bataryaya sahipler. Bu bataryalarda kullanıma göre zaman zaman kalibrayon gereken durumlar ortaya çıkabilir. Şarj etme alışkanlıkları ve iOS yükseltmeleri bunda baş etkenlerdir. Pili kalibre etmek onun mekanik performansını ve ömrünü arttırır. Apple Store çalışanları da pil sorunları ile gelen müşterilerin çoğunun sorununun kalibrasyon ile çözüldüğünü söylüyorlar. Bataryanızı kalibre etmek için aşağıdaki adımları uygulayın.

  1.adım : Pilinizi tamamen bitirin.

  Telefon kapanana kadar kullanarak pilinizi tamamen bitirin.

  2.adım : iPhone’u bir süre kullanmayın.

  iPhone’u mümkünse sabaha kadar hiç şarj etmeyin. Bu mümkün değilse en azından 3-4 saat kapalı şekilde cihazı bırakın. Hiç şarj etmeyin. Böylece pil tamamen boşalacak.

  3.adım : iPhone’u şarj edin  iPhone’u %100 olana kadar şarj edin. iPhone’u kapalı olarak şarj etmek daha iyi. Çünkü hem daha hızlı şarj olur hem de daha az ısı yayar. iPhone’u toplam 5 saat kadar şarj edin.

  4.adım: Kalibre Etme  Eğer telefonu kapalı şarj ettiyseniz şarjda iken telefonu açın. Yine telefon şarjda iken Apple logosunu görünen kadar kadar güç ve home butonlarına basılı tutarak cihaza reset atın. iPhone açıldığında şarjdan çıkarın.

  Kalibrasyon işlemi bu kadar. İşlemi ayda bir kez yapmanız tavsiye edilir.  iPhone-restore.jpg
  Iphone Telefonumu Nasıl Restore Edebilirim ?:
   • Bilgisayarınıza iTunes kurun. Buradan indirebilirsiniz.
  1. Bilgisayardan iTunes’i açın ve iPhone’u bilgisayarınıza bağlayın. Bu işlemden sonra iTunes otomatik olarak iPhone’u tanıyacaktır.
   1. iTunes’da sol üst köşede iPhone simgesi göreceksiniz, iPhone simgesine tıklayın.
   2. Geri yükleme işlemini başlatmadan önce iPhone’umu Bul uygulamasını kapatmanız gerekiyor.Bunun için Ayarlar -> iCloud -> iPhone’umu Bul seçeneğinden kapatabilirsiniz.
   3. Şimdi iTunes’da iPhone simgesinin üzerine tıkladığınızda açılan ekrandan “iPhone’a Geri Yükle” butonuna basın.
   4. iTunes size yedekleme konusunda bilgilendirme yapacak. Eğer yedekleme yapmak isterseniz “Yedekle” düğmesine basın.
   5. Yedekleme işlemi bittikten sonra karşınıza çıkan uyarıda “Geri Yükle” düğmesine basın.
   6. iPhone restore işlemi başlayacaktır. Bu süre biraz zaman alabilir. Lütfen bu işlem devam ederken cihazın bağlantısını kesmeyin.
   7. Restore işlemi bittikten hemen sonra cihaz yeniden başlayacaktır.
   8. iPhone’u ilk aldığınız zaman ki kurulum ekranı karşınıza gelecektir. Burada kurulumu yaptıktan sonra iPhone’u daha sağlıklı bir şekilde kullanabilirsiniz.
  NOT: Rehber Konumuz Zaman İçersinde Güncellenecektir!
   
  Son düzenleme: 7 Ocak 2017
  Sena NurK, You-Murta ve SONG JOONG KI bunu beğendi.


 2. ㄹㅌㅅ因ㅌㅜ炔

  ㄹㅌㅅ因ㅌㅜ炔 Profesör

  Katılım:
  2 Haziran 2014
  Mesajlar:
  2.805
  Beğenileri:
  655
  Ödül Puanları:
  113
  Cinsiyet:
  Erkek
  Tam senlik konu ilk tebrik benden olsun :D
   
  You-Murta, SONG JOONG KI ve Apocalypse_ bunu beğendi.
 3. Lonesomecowboy

  Lonesomecowboy Doçent

  Katılım:
  3 Şubat 2010
  Mesajlar:
  616
  Beğenileri:
  197
  Ödül Puanları:
  43
  Kredi karti haricinde on odemeli (debit) kartlarla da uygulama satin alabilir,film kiralayabilirsiniz.
  Benim kullandigim ininal. Teknosadan veya cesitli yerlerden 5₺ karsiliginda alabilirsiniz. Sitesinde nereden temin edebileceginiz yazmakta. Paypal daha iyidi ama artik o yok. Dolayisiyla ininal guzel alternatif.
  Karti aldiktan sonra sitesine girip etkinlestiriyorsunuz, kullanmaya basliyorsunuz. İng atmlerjnden kartsiz islemlerden ucretsiz para yukleyebiliyorsunuz. Vakifbanktan veya diger bankalardan karta havale yapabiliyorsunuz. Pttmatiklerden ucret kesiliyor.
  Aliexpress,amazonda calisiyor. İtunesda,spotifyda sorunsuzca calisiyor. N11, hepsiburada gibi bankkart ile islem yapan her yerde calisiyor. 18 yas sinirlamasi yok diye biliyorum. Kartin kopyalandi derdi de yok. Sanal kart ile ugrasmaktan daha pratik.
   
  Apocalypse_ bunu beğendi.
 4. Ayberk45

  Ayberk45 Asistan

  Katılım:
  27 Eylül 2016
  Mesajlar:
  414
  Beğenileri:
  78
  Ödül Puanları:
  28
  Cinsiyet:
  Erkek
  Yer:
  Manisa
  Tebrikler yararlı bir konu ;););)
   
  Apocalypse_ bunu beğendi.
 5. Lonesomecowboy

  Lonesomecowboy Doçent

  Katılım:
  3 Şubat 2010
  Mesajlar:
  616
  Beğenileri:
  197
  Ödül Puanları:
  43
  Ben de konuya farkli bir bakis acisi ile katki yapayim;
  İphonelarda bildiginiz gibi office uygulamalari standart geliyor. Bunlarin word,excell ve powerpointin applecasi . Yani pages,numbers ve keynote. Bana kalirsa bu uygulamalar microsoft officeden daha kullanisli. Peki kucuk ekranda bu uygulamalari nasil daha iyi kullanabiliriz?
  Oncelikle hdmi to lightning donusturucuye ihtiyacimiz var. En son 180 lira civarindaydi. Orjinal almanizi tavsiye ederim zira bu tip aksesuarlar bir kez alinir cogu zaman. Hatta appleda su aralar donusturuculer de indirim de var. Daha uyguna almaniz mumkun.
  2.) adaptoru hdmi(vga girisli bir monitore baglayacaksak uygun cevirici almak gerek) girisine baglayip goruntuyu monitore veriyoruz. Telefonu yatay çevirdiğimiz zaman tam ekran olacaktir. İos arayizu karsimizda artik.
  3.) bluetooh klavye ile pages uygulamasini rahatlikla kullanabiliriz. Ancak apple fare destegi sunmuyor, ama zaten cihaz elimizin altinda olduğundan imleci rahatca kontrol edebiliyoruz.
  Eger wifi destekli yazicimiz varsa direk cikti almamiz da mumkun. Alin size ufak capli mac :)

  Ayni sekilde itunes uzerinden film kiralayip bu sefer tvye de tansitabiliriz. Apple store gittiginizde size apple tv satmay calisacaklardir,kanmayin. Donusturucu ile itunesdan istediginiz filmi tam ekranda seyredebilirsiniz. Hicbir gecikme vs olmuyor. Orjinal donusturucu ile. Bu sekilde oyin da oynayabilirsiniz. Real racing bayagi zevkli oluyor. Yine gecikme yok. Netflixi denemedim henuz.
   
  Apocalypse_ bunu beğendi.
 6. SONG JOONG KI

  SONG JOONG KI Koreli Reyiz Yönetici Moderatör

  Katılım:
  16 Eylül 2016
  Mesajlar:
  6.780
  Beğenileri:
  2.177
  Ödül Puanları:
  113
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  İzmir
  Çok iyi bir konu. Yeni iPhone kullanıcıları mutlaka okumalı. Kullanım kılavuzu yerine bunu versin Apple
   
  Apocalypse_ bunu beğendi.
 7. Apocalypse_

  Apocalypse_ Where there is love there is life Onursal Üye

  Katılım:
  19 Mart 2016
  Mesajlar:
  2.809
  Beğenileri:
  1.155
  Ödül Puanları:
  113
  Yer:
  library/config.php
  Rica ederim, konu güncellenmiştir.
   
 8. BJKolik

  BJKolik Profesör

  Katılım:
  31 Aralık 2016
  Mesajlar:
  1.594
  Beğenileri:
  422
  Ödül Puanları:
  83
  Cinsiyet:
  Erkek
  Yer:
  Denizli
  Elinize emeğinize sağlık benim işime yarayacak sistemin ve telefonun yenisi olarak.
   
  Apocalypse_ bunu beğendi.
 9. BJKolik

  BJKolik Profesör

  Katılım:
  31 Aralık 2016
  Mesajlar:
  1.594
  Beğenileri:
  422
  Ödül Puanları:
  83
  Cinsiyet:
  Erkek
  Yer:
  Denizli
  İTunes üzerinden güncelleme nasıl yapılıyor? Ayrıca neden İTunes üzerinden yapmamız gerekiyor? Her güncelleme de yedek almamız şart mı? Telefondan güncellesek olmuyor mu? Ben PC' ye indirdim ama müzik programı çıkıyor. Rica etsem biraz daha detay verebilir misiniz?
   
  Apocalypse_ bunu beğendi.
 10. ibrahimyz34

  ibrahimyz34 Asistan

  Katılım:
  9 Ocak 2017
  Mesajlar:
  268
  Beğenileri:
  49
  Ödül Puanları:
  28
  Yer:
  istanbul
  arkadaşlar selam. az önce iphone a şu mesajı yolladım feedback ten.
  sizde aynı mesajı yollarsanız sesimizi daha çabuk duyurabiliriz sanırım.
  linki aşagıda verdim. girip kopyala yapıştır yapabilirsiniz.

  merhaba benim üç istegim olacak.ios un daha kullanışlı olması adına.
  1-hücresel veri kısayolu (wifi, bluetooth, uçak modunun yanına yapılabilir)
  2-çoklu görevde uygulamaların tamamını kapatabilme.
  3-klavyede en üste numerik tuşların yerleştirilebilmesi (1234567890)

  Feedback - iPhone - Apple
   
  Apocalypse_ bunu beğendi.
 11. You-Murta

  You-Murta Profesör

  Katılım:
  29 Ağustos 2016
  Mesajlar:
  2.160
  Beğenileri:
  777
  Ödül Puanları:
  113
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  Öğrenci :)
  Yer:
  Erzurum
  Yararlı konu güzel olmuş :);)
   


 12. yusuf.ozgul

  yusuf.ozgul Üyecik

  Katılım:
  17 Eylül 2015
  Mesajlar:
  12
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  iOS 11 ile birlikte hücresel veri kısa yolu geliyor. Şuan beta kullanıyorum sorunuz çalışıyor. Diğer özellikler yok.
   
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş