iPhone 8 Plus'dan iPhone X'e neden geçileceğini açıklıyorum

Bu konuyu okuyanlar

NevermoreTR

Asistan
Reaksiyon puanı
59
Öncelikler arkadaşlar hiçbir yorum katmadan yazacağım. Sırf kendi telefonum diye 8 Plusu övmüyorum. Nedenlerini yazacağım.
  • Ekran oranı deneysel. Eski uygulamalar destek vermezse kötü bir deneyim yaşatacaktır.
  • Çentik videolarda her zaman bir yeri kapatacaktır.
  • AMOLED Ekran ilerisi için eğer yüksek parlaklıkta çok kullanıyorsanız ekranda yanıklar oluşacaktır.
  • İşlemci ve grafik ünitesi ileride 2k çözünürlüğünde 8 Plusa nazaran daha çok yorulacaktır.
  • 16:9 formatı ekrana tam bir şekilde sığdırılayamacaktır. Resimler vs tam ekran görüntüleme sıkıntısı olacaktır.
  • Bu neden biraz opsiyonel Mesela bir örnek vereyim herhangi bir şey izlerken aniden uygunsuz bir sahne ve bağırma sesi gelirse :D Aşağıdaki çizgiye eliniz gidene kadar suratınız kızarabilir tabi ekranın yanından kapatmak da mümkün

Gelelim neden alınır iPhone X?
  • Yeni jenerasyondur görüntüsüz güzeldir kişiye göre değişebilir çerçevesiz ekrandır.
  • Önde FACE ID yani yüz kası okuma sistemi ile beraber ön kamerada portre modu vardır ki bunun için animoji ve clips gibi uygulamalar vardır çok kullanışlı ve eğlenceli uygulamalardır.
  • Tuş yok o yüzden alınır demeyin neden diyecek olursanız 7'den itibaren altta home tuşu yok aslında zaten Taptic Engine var ki bozulması zor bir sistem.
  • AMOLED Ekranı seviyorsanız renkler bu telefonda daha canlı gelecektir.
  • Kamera lensleri diyafram açıklığı diğerlerine göre yüksek kalitedir. Greenlenme karıncalanma oranı daha azdır

TulparHAN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
Ben şunu merak ediyorum.
Appstore de uygulama indirirken Parmak izi onayı gerekiyor.Bu durumda İphone X ne yapıcak ? Benden onay istediğinde yanlislikla sensörlere bakarsam indiriyor mu yada ücretli bi uygulama yanlişlikla basarsam ve sensöre yanlişlikla bakarsam uygulama iniyor mu ?

demek istediğimi anlatamadım :)

M

Murat Burç

SDN Okuru
Ben şunu merak ediyorum.
Appstore de uygulama indirirken Parmak izi onayı gerekiyor.Bu durumda İphone X ne yapıcak ? Benden onay istediğinde yanlislikla sensörlere bakarsam indiriyor mu yada ücretli bi uygulama yanlişlikla basarsam ve sensöre yanlişlikla bakarsam uygulama iniyor mu ?

:D :D :D Güzel tespit.

F1kan

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,882
Ben şunu merak ediyorum.

göz kırpıcan

WellTime54

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,000
Bende 8 plus a geçecektim fakat tasarım noktasında geçmiş yıllarda ki cihaz tasarımlarıyla arasında bi fark olmadığı için vazgeçip önümüzde ki sene çıkacak olan iphone modellerini bekleme kararı aldım.

NevermoreTR

Asistan
Reaksiyon puanı
59
Bende 8 plus a geçecektim fakat tasarım noktasında geçmiş yıllarda ki cihaz tasarımlarıyla arasında bi fark olmadığı için vazgeçip önümüzde ki sene çıkacak olan iphone modellerini bekleme kararı aldım.
En iyisini yapmışsın hocam hem o zamana kadar ekran formatları vs oturmuş olur
--- Gönderi Güncellendi ---
Ben şunu merak ediyorum.

Aynen öyle çocuğunuz geliyor 100 liralık uygulamada satın ala basmış o ekranın yanındaki düğmeye basıyor baba bak diyor çatırt downloading :D

pisst0n

Doçent
Reaksiyon puanı
180
Ben şunu merak ediyorum.

Faceid ile indiriyor yüzünü tanırsa geçmiş olsun

ufukceylan

Asistan
Reaksiyon puanı
84
Ben şunu merak ediyorum.

Hahaha :D Kullanan biri bence bu güzel soruyu cevaplamalı bizim için muamma ama çok iyi yakalamışsın :)

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,310
:D o özel sensörlere parmağını koyacan açılacak hıhıhıhıhı

seyhmus21

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
Öncelikler arkadaşlar hiçbir yorum katmadan yazacağım. Sırf kendi telefonum diye 8 Plusu övmüyorum. Nedenlerini yazacağım.
  • Ekran oranı deneysel. Eski uygulamalar destek vermezse kötü bir deneyim yaşatacaktır.
  • Çentik videolarda her zaman bir yeri kapatacaktır.
  • AMOLED Ekran ilerisi için eğer yüksek parlaklıkta çok kullanıyorsanız ekranda yanıklar oluşacaktır.
  • İşlemci ve grafik ünitesi ileride 2k çözünürlüğünde 8 Plusa nazaran daha çok yorulacaktır.
  • 16:9 formatı ekrana tam bir şekilde sığdırılayamacaktır. Resimler vs tam ekran görüntüleme sıkıntısı olacaktır.
  • Bu neden biraz opsiyonel Mesela bir örnek vereyim herhangi bir şey izlerken aniden uygunsuz bir sahne ve bağırma sesi gelirse :D Aşağıdaki çizgiye eliniz gidene kadar suratınız kızarabilir tabi ekranın yanından kapatmak da mümkün

Gelelim neden alınır iPhone X?
  • Yeni jenerasyondur görüntüsüz güzeldir kişiye göre değişebilir çerçevesiz ekrandır.
  • Önde FACE ID yani yüz kası okuma sistemi ile beraber ön kamerada portre modu vardır ki bunun için animoji ve clips gibi uygulamalar vardır çok kullanışlı ve eğlenceli uygulamalardır.
  • Tuş yok o yüzden alınır demeyin neden diyecek olursanız 7'den itibaren altta home tuşu yok aslında zaten Taptic Engine var ki bozulması zor bir sistem.
  • AMOLED Ekranı seviyorsanız renkler bu telefonda daha canlı gelecektir.
  • Kamera lensleri diyafram açıklığı diğerlerine göre yüksek kalitedir. Greenlenme karıncalanma oranı daha azdır
19:8 li bir şeyler kullanıyorda tam hatırlamıyorum yani 18:9 a yakın şu an lg g6 galaxy s8 de bu oranı kullanıyor şayet geliştiriciler uygulamalarını güncellerse bir sıkıntı olmayacaktır güncellenen oyunlarda çentiğin dışına alınıyor oyun tuşları ama tabi orda var videolarda yanlarda siyah bant var pinch to zoom hareketiyle tam ekran oluyor ama çentik gene başrolde
Çentik dikey kullanımda bir etkisi yok ama is oyun ve videolara gelice iş biraz değişiyor o çentik sol tarafta ben de varım diyor
Yüksek Parlaklıkta uzun süre kalırsa yaşanacak hadisedir samsung'un telefonlarında da oluyor o iş tabi hemen olmuyor yanma
Oyun geekbenchlerinde düşük puan alır kasma yapmaz çünkü cihaz çok güçlü ilerde güncellemelerle yıpratırlarsa bir şey diyemem

Çerçevesiz ekran güzel ya sanki sadece ekranı tutuyormuşsun gibi geliyor
Animoji gereksiz de ön kamera portre modu dehşet yalnız
Home tuşu var aslında touch bar gibi yani tık yapıp dokunacaksın
Oled ekran güzel samsung'taki gibi renkler yapay değil
Arka kamera'nın ikisinde de ois var video çekmek ayrı bir güzel foto da öyle

Şimdi hangisini tercih etmek gerek diye ben X diyeceğim çünkü artık tasarım ve kullanım olarak Plus kullanmak zor neden dersek
1.Ağır hantal ve çerçeve
2.Telefonu tutayım diyorsun kavrayamıyorsun
3.Tasarım eskidi ya bro gittim X ve Plus yanyanaydı Plus bildiğin eline alasın gelmiyor
Artısı X'e göre
16:9 ekran sayesinde her zaman tam ekran olacak
Çentği yok
Klavye daha geniş
Touch ID
Yatay Mod

pisst0n

Doçent
Reaksiyon puanı
180
Touch ID'nın nesi avantaj ? FaceID kullanmış olsanız bu yorumu yapmazdınız.

M

Murat Burç

SDN Okuru
19:8 li bir şeyler kullanıyorda tam hatırlamıyorum yani 18:9 a yakın şu an lg g6 galaxy s8 de bu oranı kullanıyor şayet geliştiriciler uygulamalarını güncellerse bir sıkıntı olmayacaktır güncellenen oyunlarda çentiğin dışına alınıyor oyun tuşları ama tabi orda var videolarda yanlarda siyah bant var pinch to zoom hareketiyle tam ekran oluyor ama çentik gene başrolde
Çentik dikey kullanımda bir etkisi yok ama is oyun ve videolara gelice iş biraz değişiyor o çentik sol tarafta ben de varım diyor
Yüksek Parlaklıkta uzun süre kalırsa yaşanacak hadisedir samsung'un telefonlarında da oluyor o iş tabi hemen olmuyor yanma
Oyun geekbenchlerinde düşük puan alır kasma yapmaz çünkü cihaz çok güçlü ilerde güncellemelerle yıpratırlarsa bir şey diyemem

Çerçevesiz ekran güzel ya sanki sadece ekranı tutuyormuşsun gibi geliyor
Animoji gereksiz de ön kamera portre modu dehşet yalnız
Home tuşu var aslında touch bar gibi yani tık yapıp dokunacaksın
Oled ekran güzel samsung'taki gibi renkler yapay değil
Arka kamera'nın ikisinde de ois var video çekmek ayrı bir güzel foto da öyle

Şimdi hangisini tercih etmek gerek diye ben X diyeceğim çünkü artık tasarım ve kullanım olarak Plus kullanmak zor neden dersek
1.Ağır hantal ve çerçeve
2.Telefonu tutayım diyorsun kavrayamıyorsun
3.Tasarım eskidi ya bro gittim X ve Plus yanyanaydı Plus bildiğin eline alasın gelmiyor
Artısı X'e göre
16:9 ekran sayesinde her zaman tam ekran olacak
Çentği yok
Klavye daha geniş
Touch ID
Yatay Mod
19.5:9 oranı.
İris kullansaydin face İD için bu yorumu yapamazdin :D

Ersen Tokay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben şunu merak ediyorum.

Satın almak için yandaki kilit tuşuna iki kere hızlı basarak onay veriyorsunuz bunu yaptığınız anda Face Id devreye giriyor ve satın alma işi gerçekleşiyor.
Ya bi bırak allah aşkına güneş vurunca- akşam karanlığında bile açmıyor kullanmasak yutturacaksınız
Kulanmasak fazla olmuş? Gece karanlığında elime aldığım anda face id kilidi devre dışı bırakıyor.

pisst0n

Doçent
Reaksiyon puanı
180
Satın almak için yandaki kilit tuşuna iki kere hızlı basarak onay veriyorsunuz bunu yaptığınız anda Face Id devreye giriyor ve satın alma işi gerçekleşiyor.

Kulanmasak fazla olmuş? Gece karanlığında elime aldığım anda face id kilidi devre dışı bırakıyor.

Ben orada face Id'den mi bahsediyorum ?
İris tarayıcı kullandığına emin misin? Yüz tarama değil iris tarama gece çatır çutur çalışan iris tarama

Bunu face id ile mi kıyaslıyorsun :D bu açana kadar faceid 3 kere açıyor

TulparHAN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
Arkadaşlar İphone 8 plus aldım cihaz gelince nasıl kontrol etmem gerekiyor simkart ve wifi takınca problem olsada iade edilmiyor.

ufukceylan

Asistan
Reaksiyon puanı
84

Yani avantajı şu olabilir illa telefonu eline almak zorunda değilsin yani masada duruyorken açtığım çok oluyor. Diğer konu bir arkadaş yukarıda dedi mesela satın alımlarda touch id olayı güzel face id de ne olacak elimizle yüzümüzü ya da sensörleri kapatacak mıyız yüklemesin direkt diye bir muamma bu da :rolleyes:

M

Murat Burç

SDN Okuru
Ekran oranı deneysel. Eski uygulamalar destek vermezse kötü bir deneyim yaşatacaktır.
Verecek. Vermezse Apple o uygulama geliştiricisini yaşatmaz.
Çentik videolarda her zaman bir yeri kapatacaktır.
8 Plus'un deve gibi çerçevelerinden iyidir.
AMOLED Ekran ilerisi için eğer yüksek parlaklıkta çok kullanıyorsanız ekranda yanıklar oluşacaktır.
Duymuşsunuz yanığı habire bir yanık türküsü sizin ki
İşlemci ve grafik ünitesi ileride 2k çözünürlüğünde 8 Plusa nazaran daha çok yorulacaktır.
Tabi canım zaten A11 yoracak uygulama çıkacakta bir de 2K-1080P ayrımı yapacağız yersen.

16:9 formatı ekrana tam bir şekilde sığdırılayamacaktır. Resimler vs tam ekran görüntüleme sıkıntısı olacaktır.
Yani??? 16:9 bakiverin fotoğraflara
Öbür türlü essek gibi çerçeve var.

Bu neden biraz opsiyonel Mesela bir örnek vereyim herhangi bir şey izlerken aniden uygunsuz bir sahne ve bağırma sesi gelirse :D Aşağıdaki çizgiye eliniz gidene kadar suratınız kızarabilir tabi ekranın yanından kapatmak da mümkün
Tek işiniz bu değil mi zaten?

ufukceylan

Asistan
Reaksiyon puanı
84

Tabi canım zaten A11 yoracak uygulama çıkacakta bir de 2K-1080P ayrımı yapacağız yersen.

:laughing::laughing::laughing::laughing: X i dün gördüm şöyle bir kontrol ettim adamlar cihaz yapmışlar ve plus modellerin yarısı gibi duruyor sanki devasa bir ekran zengin bir tasarım dediğinize katılıyorum. Bende plus var X i görünce cebime koydum yan yana durup moralimi bozmasın diye :sweatsmile::sweatsmile: Eksiklikler var tabi ama sanki diğer versiyonlar kusursuzmuş gibi eleştiriler var.

M

Murat Burç

SDN Okuru
:laughing::laughing::laughing::laughing: X i dün gördüm şöyle bir kontrol ettim adamlar cihaz yapmışlar ve plus modellerin yarısı gibi duruyor sanki devasa bir ekran zengin bir tasarım dediğinize katılıyorum. Bende plus var X i görünce cebime koydum yan yana durup moralimi bozmasın diye :sweatsmile::sweatsmile: Eksiklikler var tabi ama sanki diğer versiyonlar kusursuzmuş gibi eleştiriler var.
Zaten kusursuz bir cihaz yok. Kusursuza en yakın cihaz da Note 8. Ben zaten Note'un bunlarla kıyaslanmasına karşıyım o başka bir dünya :D

NevermoreTR

Asistan
Reaksiyon puanı
59

Güzel kardeşim neden diretiyorsun 16:9 bakıver demiş :D 8 Plustaki tam ekranda bakmak başka yarısında bakmak başka X'te bakınca altta ve üstte siyah çerçeveler oluyor zaten. A11 yoracak uygulama diyor tee Allah'ım . 2K uygulama daha çok yoracaktır diyorum adam gelmiş bana ne diyor ya kardeşim bir şeyden anladığın yok yürü Allahını seversen şu yaptığın hareketlere bak çocuk gibi konuma karşı konu açıyorsun sonra da gelmiş burda ağlıyorsun neyin kıyaslamasını yapıyorsun ne ile boş boş.

seyhmus21

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
İphone X'teki ekran 7 deki gibi sarı beyaz ekran muhabbeti başlamış çoğu kişinin ekranı beyaz çoğunun sarı alacak olanlar yakınabilir durumdan
İphone X plus a göre çerçevesi yok belki ama ekran 5.8 olmasına aldanmayın hemen hemen halay s8 boyutlarında cihaz çentik olayı sadece oyunlarda ve videolarda belli oluyor oyunlarda çentik oyunun içinde bildiğin çerçeveli Plus şu an ios cihazları içinde en büyük ekranlı telefon

RasyoneL78

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Ben şunu merak ediyorum.

ben 8 plus kullanıyorum şifre istiyo onu ayarlardan yapıyosun ne istediğini