İpad pro dizüstü yerine geçebilir mi?

Bu konuyu okuyanlar

utkuakyüz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Merhaba ben taşınabilirliği önemli hafif bir dizüstü almayı düşünürken acaba ipad pro ve klavye alsam yerini tutar mı diyedüşünmeye başladım. Sadece ofisprogramları ve web için düşünüyorum. Sizne dersiniz?

SONG JOONG KI

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,025
Merhaba ben taşınabilirliği önemli hafif bir dizüstü almayı düşünürken acaba ipad pro ve klavye alsam yerini tutar mı diyedüşünmeye başladım. Sadece ofisprogramları ve web için düşünüyorum. Sizne dersiniz?
Çok iyi olur. Hatta normal bir bilgisayardan daha hızlı olur.

utkuakyüz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
İlginiz için teşekkürler. Bazı çekincelerim var sormak istedim.
1 microsoft office for ipad var sanıyorsam. Benim meslek yazmak üzerine olduğu için bu programlar benim için en önemli konu. Ücretli midir?
2 yazdığım belgeleri pc olan birine mail atarsam açamama veya versiyon farklılığı gibi sıkıntılar yaşar mıyım?
3 usb çıkışı yok. Biri bana usb ile belge verdiğinde takabileceğim bir aparatı var mı?
4 apple klavyesi türkçe q klavye değil. Olanı bulabilir miyim?
5 boyutunu tam bilmiyorum ama mini bana ufak gelebilir. 9 inchlik pro düşünüyordum. Siz ne önerirsiniz?
Uzun oldu galiba :)

SONG JOONG KI

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,025
1. Ücretsiz. Sıkıntınız olmasın.
2. Yok o tür sıkıntılar olmaz, sonuçta word aynı word.
3. Maalesef, sadece sandisk in var 100 tl civarı. O olabiliyor.
4. Türkçe Q seçeneği var. Hatta F bile var.
5. Zaten en düşük 9.7 inç seçeneği var. O mini olarak geçiyor, bambaşka bir mevzu. Ben olsam 9.7 inç alırım çünkü 12 inçlik versiyonu büyük.
Hiç sıkıntı yok ven her zaman cevaba hazırım;)

utkuakyüz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Sağolasın üstad. Madem sardım sana devam edeyim :)

3 yok derken sadece sandiskin bir aparatı mı var yoksa sandiskin bir usb si mi var?
4 apple ın kendi markası yok galiba daha yeni sitesinden baktım. Kılıf klavye olanları diyorum. Sen bir marka önerir misin?
Ben 9.7 inch pro düşünüyorum ama bazen iki word dosyasını yanyana açmam gerekiyor ekran küçük gelir mi? Senin model tavsiyen nedir. Aslında macbook air veya pro alacaktım ama yenisini bekleyeyim derken beklemekten yoruldum. Şimdi bir ipad alsam diyorum ama az para değil ağlarmıyım sonra diye korkuyorum :)

hi-guys

Asistan
Reaksiyon puanı
74
Apple'ın iPad Pro için olan klavyesi yalnızca İngilizce (Q) olarak bulunuyor.

SONG JOONG KI

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,025
Sağolasın üstad. Madem sardım sana devam edeyim :)

3 yok derken sadece sandiskin bir aparatı mı var yoksa sandiskin bir usb si mi var?
4 apple ın kendi markası yok galiba daha yeni sitesinden baktım. Kılıf klavye olanları diyorum. Sen bir marka önerir misin?
Ben 9.7 inch pro düşünüyorum ama bazen iki word dosyasını yanyana açmam gerekiyor ekran küçük gelir mi? Senin model tavsiyen nedir. Aslında macbook air veya pro alacaktım ama yenisini bekleyeyim derken beklemekten yoruldum. Şimdi bir ipad alsam diyorum ama az para değil ağlarmıyım sonra diye korkuyorum :)

Apple'ın iPad Pro için olan klavyesi yalnızca İngilizce (Q) olarak bulunuyor.
Screenshot_20161007-164942.png

Bakın burda seçenekler var.

utkuakyüz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Seçenek var ama stokda yok diyor. Aylardır böyle bu

Eski hesap22

Profesör
Reaksiyon puanı
801
Durum ne peki aradan günler geçmiş ne aldınız ne kullanıyorsunuz ve memnun musunuz?

K /\ /\ N

Profesör
Reaksiyon puanı
83
başlığa cevap olarak şunu söyleyebilirim bence ipad ler işletim sistemini değiştirmedikçe dizüstü bilgisayarların yerini alamazlar (ki değişmeyeceğini biliyoruz (şimdilik)) heleki macbook ve ailesi var iken. dahili aydınlatmali klavyeleri var ayrıca pil olarak birbirine çok yakın gidiyor ipad ile. ayrıca dokunmatik ekran web için faydalı olsada (yanlışsa düzeltin lütfen) magic track vardı sanırsam. bana göre dokunmatik ekran, gördüğümüz yüzeyin üstünü kapadığı için zaman kaybı yaratabiliyor oyüzden macbookların toucpad'i dokunmatik ekrandan daha işlevli ki diğer laptoplarla olan kıyaslamayı yapmıyorum zaten. sonuç olarak eğer cidden dokunmatik ekran işlevselliğine ihtiyacınız yoksa tercihinizi macbooklara yöneltmelisiniz.. faydasını ios tan kurtulduğunuzu anladığınız zaman fark edeceksiniz. ayrıca appstore a bağlı kalmakta bir diğer can sıkıcı konu. kısa ve öz diyeceğim şu dediğiniz işleri macbookta yapmak işinizi daha kolaylaştıracaktır. Ayrıca benim şahsi görüşüm şu , ben macbookları şöyle düşünüyorum laptop+ipad. sonuç olarak ikiside appstore a sahip. ayrıca mağzada olmayan dolu uygulama var en basitinden : F.lux ...

Neden ipad?
-Bazı kişilere göre dokunmatik ekran artısı var.
-Kullanılacağından şüphe edilen ve macbook serisinden daha iyi ön kamera
-Retina olmayan macbook modellerinden daha iyi ekran.
-Ciddi anlamda daha ucuz.
-Pil

Neden macbook?
-Ipad gibi ekstra klavye taşıma derdi ve maliyeti yok. Ayrıca apple ipad klavyesine kıyasla arkadan aydınlatmalı
-Yukarıda belirttiğim dokunmatik ekran olayına çözüm olarak magic trackpad(?)
-Pil
-En can alıcı nokta : usb girişi!

utkuakyüz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
İpad pro 9.7 inch siparişimi cuma verdim. Kullandıktan sonra deneyimlerimi paylaşacağım.

Biliyorsunuz 27 ekimde yeni macbook prolar bekleniyor. Eğer memnun kalmazsam appleın 14 gün içerisinde kayıtsız şartsız değiştirme kolaylığı var. Fiyatları da uygun olursa onlara geçeceğim.

Kaan arkadaşıma gelince. Ben teknolojiden çok anlamam ama benim bakış açım şöyle: teknoloji dünyasında şu alet olur bu alet olmaz diye bir şey yok. Sana olur bana olmaz, veya bana olur sana olmaz diye bir şey var. Herkes kendi profiline göre bir cihaz seçmeli.

Misal eğer tasarımcıysanız, mimarsanız veya witcher 3 ü 4k da oynamak istiyorsanız sakın ola bu aleti almayın. Ama ben yazarım ve toplu taşıma ile seyhat ediyorum. Dolayısıyla bana yapacağım işleri 400 gram ağırlığında yaptırabşlecek bu kalite alternatif yok. Ha macbooklar da çok hafif diyorsanız abi onlar da 5 bin tlcik. Dediğim gibi başkasına göre normaldir bana göre pahalı.

İos deneyimi kötü demişsin ama ben appleın kullanım deneyimi kötü bir alet çıkardığını görmedim. Ben yerli yabancı tüm teknoloji kanallarını takip ediyorum. Kullananlar gayet memnun. Memnun olmayan kısım ise dediğim gibi pro işleri olan ve bunu ipadde yapamayacak olan insanlar. Ayrıca forumlarda bu aleti benimle aynı amaçlarda ve profilde kullanan bir sürü insan memnun.
Usb işini ireader diye bir alet var. kendi Otomatik yazılımını yüklüyor ve çok rahat her türlü belgeyi paylaşabiliyorsunuz.

Tabi kalem olayı da var. Ben bir hobi edinmek için çocukluğumdan beri çok sevdiğim çizim işlerine geri döndüm ve amatör olarak yaklaşık 1 senedir kendi kendime çalışıyorum. İlerde wakom tablet almayı düşünüyordum. E o da hazır gelmiş oldu.

Tabi 1 hafta kullanalım bakalım göreceğiz :)))) herkese iyi haftasonları..

Son düzenleme:

utkuakyüz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Türkçe q klavyeyi de çıkardılar bu arada. Ben aldım.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Hocam Ipad pro'ya vereceğiniz parayla i7 islemcili canavar gibi dizüstü alabilirdiniz.
Bunların mimarisi bile i386 seviyesinde, nasıl dizüstü yerine geçsin.
Dizüstülerin mimarisi bugün en pahalı masaüstülerle aynı.
Zaten bu cihazlar dizüstü yerine geçsin diye üretilmis cihazlar değil ki.
Yine de hayırlı olsun, umarım memnun kalırsınız.

utkuakyüz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Evet az önce yazdığım bakış açımla tekrar yazayım.

Aynı paraya alacağım i7 işlemcili 90 60 90 mimarili cihaz sabah beni sevgi dolu bir öpücükle uyandırıp kahvem yatağıma mı getirecek? Benim bu teknoloji alımımda değişmez şartım şuydu: hafiflik. Dolayısuyla aynı fiyata alabileceğim dediğiniz cihazlar öküz ölüsü gibi olduğu için tercih etmedim. Pc ayağında hafif seçenekler misal bir del xps 13 bir lenova yoga 900 ki bunlar bile benim cihazın iki katı ağırlığında en ucuzu 4000 5000 aralığında hatta abartırsanız 6 7 bine gidiyor.

Sizin bahsettiğiniz i7 ler ramler mimariler bilgi içinde boğulmak ve asıl noktayı kaçırmak gibi geliyor bana. Tabi teknoloji hobinizse bunları araştırmak hoşunuza gidiyorsa veya shiftdelete ekibi gibi teknolojiden para kazanıyorsanız bunları bilmek çok güzeldir. Ama teknolojş benim için sadece araç. Ben şuna bakarım bastığımda açılıyor mu ihtiyaçlarımı karşılıyor mu kasma bekletme ısınma gibi sorunlar çıkarıyormu. İpad pronun işlemcisi zaten herkes tarafından övülen bir işlemci ve ben kendi profile göre bana sıkıntı çıkaracağını sanmıyorum. O yüzden içinde i7 varmış ddr4müş şuymuş buymuş beni pek ilgilendirmiyor maalesef.

Not: ben freelance bir yazarım dolayısıyla sürekli mobilim. Eski dizüstüm dana gibi ağır olduğu için omzumu oydu. Pizza kulesi gibi eğik kaldım. Hafiflik takıntım burdan gelmektedir.

Lonesomecowboy

Doçent
Reaksiyon puanı
198
Basligi biraz gec gordum, zaten secim yapmissiniz hayirli olsun. Yillardir (2012de alinmisti 64luk ve 3g uyumlu) new ipad kullanan biri olarak nacizane sadece isi icerik tuketmek olanin cihazidir ipad. Officeden ziyade ben artik pages,numbers ve keynote kullaniyorum. Hem ipad icin ozel tasarlanmis arayuzleri var hem de alistiktan sonra wordden kesinlikle daha kullanisli.

İpad pro 13" olani pc yerine gecer,ama icerik tuketmek ve isi office olan adam icin. Keza 10"lik olani da ayni isi gorur. Usb yerine google drive kullanirsiniz, icerikler size mail atilir,mis gibi kullanilir.

Zaten son mac lansmaninda airlerin artik tarihin tozlu sayfalarina karistigi soylendi. İste airlerin yerine gelen de ipad pro oldu.

uokur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba Arkadaşlar,

İşim gereği Tablet almak zorundayım. Fakat i pad pro mu, yoksa Samsung Galaxy tab pro s mi arasında kaldım. İşim için office, outlook mailler, power point te hazırlanan görseli tablet üzerinde sunum. excel dosya üzerinde oynama vede sunum vb.

Şimdiden teşekkür ederim.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Merhaba Arkadaşlar,

İşim gereği Tablet almak zorundayım. Fakat i pad pro mu, yoksa Samsung Galaxy tab pro s mi arasında kaldım. İşim için office, outlook mailler, power point te hazırlanan görseli tablet üzerinde sunum. excel dosya üzerinde oynama vede sunum vb.

Şimdiden teşekkür ederim.
Tab pro s windows tabanlı bir bilgisayar daha çok işiniz görür

Canh2o

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba
Hediye olarak gelen ipad pro 12.9ınch 32gb ve pencil satıyorum trde 2 yıl garantili piyasa değere 3500 2900 jelatını dahı açılmamış

Yavuz Kaan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
İpad pro bir dizustu bilgisayar yerine gecebilir ancak usb gibi cihazlarla işiniz varsa sıkıntı çekebilirsiniz.

utkuakyüz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Durum ne peki aradan günler geçmiş ne aldınız ne kullanıyorsunuz ve memnun musunuz?

Merhaba arkadaşlar,

Kısa bir süre önce ipad pro 9.7 inch, klavye ve kalemiyle beraber almış bulunuyorum. Deneyimlerimi biraz kullandıktan sonra yazayım dedim ve bu yazıyı bahsi geçen aletten yazıyorum.

Almadan önce epey tereddütteydim. Her ne kadar iyi bir aletmiş gibi gözüksede sonuçta adı tablet olan bir cihazı günlük cihazım olarak kullancaktım. Yaklaşık bir ay geçti şimdi üzerinden ve söylemeliyim ki ben oldukça memnunum.

Tabi bu noktada benim gibi teknoloji acemisi, daha doğrusu teknolojiyi amaç değil de yaptığı işle ilgili bir araç olarak kullanan düz kullanıcı arkadaşlara, cahil cesaretimle 3 şeyi belirtmem gerek. 1 marka bağnazı olmayın, herhangi bir markayı dışlamayın veya tamamen o markaya bağlı kalmayın. Her markanın kendine göre artı ve eksileri var. 2 hiç bir cihaz her ihtiyacınızı karşılamıyor. O yüzden önceliklerinizi belirleyin. Kısacası hem çok hafif, mobil hem de en ağır programları cayır cayır çalıştıran bir cihaz yok. O yüzden ağır işleriniz için ayrı, mobilde kullanmak üzere ayrı bir cihaz tercih edin. 3. Şu alet olur bu alet olur bu alet olmaz gibi bir şey yok. Kimine olur kimine olmaz diye bir şey var. Bir tasarımcı için çöp olan bir cihaz, sizin için yeterli olabiliyor.

Bu açıdan baktığımızda, ipad pro ya geçtikten sonra arkadaş biz traktör kullanıyormuşuz dedim. Şimdi teknolojiden anlayan arkadaşlar beni eleştirebilir. Bana ramlerden girip ddr lardan çıkar, mimariden dem vurup, i7 leri, i5 leri kafama çakabilir. Ama ben şöyle diyorum sadece, bana ne? :)) ben cahilim, bastığım zaman hemen açılıyor mu, komutlarım sonunda kasma, takılma yapıyor mu, bekletiyor mu, web browserda 10 sekme açtığım zaman kafayı yiyor mu ona bakarım. İnanın bana zamanının en iyi özelliklerine sahip pc lerden, en ufak word komutunda bile 5 dakka kasılarak beni çileden çıkaran kamyondan bozma cihazları da kullandım. Ve elimdeki alet, almak isteyen ama tereddütte olan arkadaşlar için söylüyorum, uzay gemisi gibi.

Tabi yukarıdaki 3. Maddeyi gözden kaçırmamak gerek. Ben bunu benim gibi düz kullanıcılar için söylüyorum. Ben freelance bir metin yazarıyım. Benim için kıstas klavye, office programları, ve en önemlisi de taşınabilirlik. Ama siz gamersanız, mimari veya mühendislik çizimleri yapacaksanız, tasarımcıysanız, tabiki almayın olum manyak mısınız ? :))) Benim için en önemli şey hafif olmasıydı, çok yazmışımdır forumlarda bunu, eski dizüstüm 20 kg olduğu için beni oydu resmen. Ama bu alet 400 gr. Çantamda bırakmaya korkuyorum, çünkü biri çanta boş zannedip bi kenara atacak diye korkuyorum, o derece hafif. Office programlarına gelince ister apple aplikasyonlarını kullanın, ister microsoft office kullanın, eksiksiz ve gayet kullanışlı bir şekilde tablete uyarlanmışlar. Hatta ben hobi olarak excelle uğraşırım, kendime muhasebe tabloları yaparım, kesinlikle kullanımı muhteşemdi. Ayrıca tablet ve apple’ın getirdiği bir sürü avantaj hayatınızı kolaylaştırıyor. Yazılarınız otomatik olarak buluta kaydediliyor, belgelerinize istediğiniz bilgisayardan ulaşabiliyorsunuz, elektrikler kesildi kaydetmemiştim derdi ortadan kalkıyor. Çoklu görev özelliği çok kullanışlı ve iş kolaylaştıran bir özellik. Ekran çözünürlüğü on numara, kucağıma alıp film izlerim derseniz kesinlikle tavsiye ederim. Çok da uzatmadan bir iki de olumsuz özellik sayıp bırakayım. Alet 9.7 inch olduğu için aldığım harici apple klavyesi de o nispette küçük, dolayısıyla harfler birbirine çok yakın, i yerine ş harfine bastığınız çok oluyor. Ama kötü bir klavye değil, ihtiyacınız olan bir sürü kısa yol tuşu da eklenmiş. Ekran roll up yaparken sanki bulanıyor gibi geldi ama belki benim gözler yaşlanıyordur artık.

Sonuç olarak arkadaşlar düz kullanıcı iseniz gidip hafif programlar için titanik gibi cihazlar almayın derim. Naçizane düşüncem....

remaz3442

Asistan
Reaksiyon puanı
51
Dışarıda kullanmk için hafif bir cihaz seçmek dogru ancak bir ipad i laptop gibi kullanmak çok mantıklı gelmıyor bana. çalışması oldukça zor olur dıye dsunuyorum. tabi bu kısıye gore degırı ben sadece fikrimi soyledım.

utkuakyüz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Aynen ben de geçişin zor olacağından korktum çok. Ama olmadı çok şükür. Tabi ben de takıntılı biriyim alışkanlıklarımı zor değiştiririm ama başkası daha takıntılıdır benden, alışamaz bir türlü. O yüzden o riski almak belki herkes için mutlu son doğurmayabilir. Ben misal mouse olmamasını çok takmadım kafaya. Klavye komutlarını kullanmak, mesala excelde, hem daha hızlı çalışmanızı sağlar, hem daha profesyonel bir görüntü kazandırır. Bana exceli öğreten kişiye hayrandım mouse hiç kullanmıyor diye. Ama dediğim gibi ille de mouse diyenler veya başka şeylere takılanlar olabilir. Herkese tavsiye edilebilecek bir şey değil yani.