iPad 2 Türkiye'deki okullara gelecek mi?

Bu konuyu okuyanlar

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
gerçekten şaşırdım. tablet dağıtılacağını duyunca ucuz android tabletlerden dağıtırlar diye düşünmüştüm. ipad 2 değil 1 bile dağıtsalar büyük bir olay bence.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Şu yoruma epey bir güldüm :D

Damn lucky turkeys! When I was in school we used tablets... stone tablets. My homework looked like the 10 commandments.

Bu yorum da hoşuma gitti
Yeah Apple, i hope they win the contract, but the real story here is that a second world economy is investing more technology dollars into its public schools and its youth than any State in the US, and these kids will be competing with all of us within ten years.

The Turkish Government is trying to figure out how to put technology into public schools and the hands of their kids. While congress & the corporatists are trying to figure out how to kill public education in the US.
frown.gif

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
İpad 2'mi kesin çin mallarını verirler..:D

raxetul

Profesör
Reaksiyon puanı
31
Ipad'in 15 Türkiye'ye tablet satması çooook zor. Türkiye'de üretim yapsalar bile (şimdiye kadar sattıklarından 6 milyon daha fazla tablet için buraya isteseler de istemeseler de fabrika kurmak zorunda kalacaklar) verecekleri fiyat teklifi muhtemelen en kötüsü olacak. Hem bildiğim kadarı ile tüm tabletler aynı firmadan olmayacak, farklı firmalardan da olursa aynı işletim sistemi kulllanılması istenecek. Bu durumda ya Meego ya da neredeyse gün gibi belli olan Android işletim sistemi kullanılacak.

CCSrodSC

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ipad'in 15 Türkiye'ye tablet satması çooook zor. Türkiye'de üretim yapsalar bile (şimdiye kadar sattıklarından 6 milyon daha fazla tablet için buraya isteseler de istemeseler de fabrika kurmak zorunda kalacaklar) verecekleri fiyat teklifi muhtemelen en kötüsü olacak. Hem bildiğim kadarı ile tüm tabletler aynı firmadan olmayacak, farklı firmalardan da olursa aynı işletim sistemi kulllanılması istenecek. Bu durumda ya Meego ya da neredeyse gün gibi belli olan Android işletim sistemi kullanılacak.

Niye bu kadar karamsar konuşuyosun ki ?
Hem benim duyumlarıma göre Apple bu işi gayet önemsiyor,Yine duyumlarıma göre Apple türkiyede üretme,türk yazılımcıların çalışmalarını kullanmak konusunda bi sorun çıkarmıyor.Hem de farklı firma olayıda asparagas herkeze aynı tablet verilicek,Ve şuanda türk hükümeti en kaliteli firmalarla anlama sürecinde (İntel-Microsoft ve tabiki APPLE)
sen bu işin masraflı olduğundan dolayı en ucuzlarına kaçacaklarını düşünüyosun ama emin ol türkiyede okullara dağıtılan kitapların basımları,basım görevlileri,mürekkepleri,kağıtları,matbaada harcanan elektrik,kargo parası...vs.. bunların 2 yıllık harcanan parasına belki 2 yılllık bile değildir.bu yüzden bence ucuza kaçmadan en kalitelisini alacaklardır.emin ol

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Maksat zaten öğrencilere Tablet dağıtmak değil...
Bu Teknolojiyi Türkiye'ye getirmek ve Türk mühendislerini en büyük teknoloji firmalarına yerleştirerek geliştirmek...

Apple üretimi burada yaptığında hem istihdam sağlanacak, hem mühendislerimiz için yeni fırsatlar doğacak, bunun yanısıra ülkemizdeki Üniversiteler buradan bilgi konusunda faydalanacaklar...

Tabletler olayın halka yansıyan ve görünen kısmı...

raxetul

Profesör
Reaksiyon puanı
31
Bu Teknolojiyi Türkiye'ye getirmek ve Türk mühendislerini en büyük teknoloji firmalarına yerleştirerek geliştirmek...

Apple üretimi burada yaptığında hem istihdam sağlanacak, hem mühendislerimiz için yeni fırsatlar doğacak, bunun yanısıra ülkemizdeki Üniversiteler buradan bilgi konusunda faydalanacaklar...

Türkiye'ye Samsung ya da bir başka marka üretim için girerse zaten 15 milyonluk tablet üreticileri burayı severse bize ürettiklerinden fazla dışarıya Türkiye'den satılması için devrim yapılmış olur. Ciddi bir üreticilere gelin burada üretin deme olayı.

Bir arkadaş vardı bakanın sözlerini yanlış anlayarak bu tablet ile eğitim olayına karşı idi. Umarım görüşlerini bu düşünce doğrultusunda bir kez daha gözden geçirir. Ve bizim de düşüncelerimizi gözden geçirmemize bir düşünce ile de gelmesi açıkçası beni memnun eder. Amaç doğruya ulaşmak :)

CCSrodSC

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Çok doğru bir yaklaşım yapmışsınız,Bu olayın türkiyeye faydaları saymakla bitmez
Ekonomik açıdan,YILLIK HARCAMALARIMIZ çok yüksek bir düşüş yaşayacak
İstihdam açısından,İşsizlik oranı düşecek
Bilgi birikimi açısından,dediğiniz gibi burdan faydalanacağız
Gelecek açısından,belkide kendi teknolojimizi bir gün amerika kullanacak(nasıl şimdi biz onlarınkini kullanıyosak...) ......vb.... örnekler çoğaltılabilir.kısacası bu olay her açıdan faydalı olacak
buna inanıyorum,

raxetul

Profesör
Reaksiyon puanı
31
@CCSrodSC Karamsar değilim. Sadece diyebilirim ki bu iş Android ile yapılırsa çok güzel olacaktır ve Apple'ın bana şu ana kadar verdiği izlenim ile bu şans için uğraşacak ama diğerlerinin rekabetçi fiyatlarının yanında başarılı olamayacaktır. Bir yanda işletim sistemi ucuz çift çekirdek Samsung 1400TL ile bugün bu yüksek dolara rağmen piyasaya tablet sürüyor, diğer yanda daha yüksek fiyata Apple tek çekirdek kapalı kodlu işletim sistemine sahip tablet satıyor.

CCSrodSC

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
@CCSrodSC Karamsar değilim. Sadece diyebilirim ki bu iş Android ile yapılırsa çok güzel olacaktır ve Apple'ın bana şu ana kadar verdiği izlenim ile bu şans için uğraşacak ama diğerlerinin rekabetçi fiyatlarının yanında başarılı olamayacaktır. Bir yanda işletim sistemi ucuz çift çekirdek Samsung 1400TL ile bugün bu yüksek dolara rağmen piyasaya tablet sürüyor, diğer yanda daha yüksek fiyata Apple tek çekirdek kapalı kodlu işletim sistemine sahip tablet satıyor.
peki bu tabletlerin ilk ve ortaögretim öğrencilerine verileceğini düşünürsek işlemci sayısı ve hızını fazla önemseyeceklerini sanmıyorum,kapalı kod demişsiniz apple yazılım desteğini vereceğini duyurdu ve şuanda da uygulamalarını hazırlamış durumda türk yazılımcıları bekleriz dediler,2.olarak bu tabletler türkiyede üretilicek ve maliyet ten alıncaktır yani 1400 tl yada 2000 küsür değilde bir tabletin maliyet fiyatından küçük bir fazlalıkla alınacaktır örneğin bir ipad in maliyeti max 280 dolar civarıdır(iphone'un 187 dolar oldugunu varsayarak)ki apple bu iş için gerçekten biçilmiş kaftan kalite konusunda ki samsung galaxy tab ler İpad iz alınarak yapılıyor.hatta avrupa mahkemeleri appleın patentlerini ihlal ettiği için yasakladı,ancak şu konuda ios mu android mi derseniz ikisininde bu iş için üstünlükleri var android in açık kaynak kodlu olması yazılımcıların işini kolaylaştırıcak ama apple da zaten biz yazılımcılara her türlü destek'i veririr diyor,hemde dünyadaki en çok yazılım yazılanlar listesinde üstlerde olan apple ürünlerine yazılım yazarak geliştirirse türkiyedeki yazılımcılar dünya devleri açısından gelişmiş olur.Sizin görüşünüze de saygı duyarak söylüyorum ki bu işi ya apple alıcak yada microsoft diğerlerinin şansının çok düşük oldugunu düşünüyorum
saygılar
AdmiNTroY-CCSrodSC

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Arkadaşlar dikkat edilmesi gereken bir husus da vergiler... Ülkemizde teknoloji ürünlerinin fiyatlarını vergiler de arttırıyor...

Bu tabletler için devlet EĞİTİME TEŞVİK adı altında vergi almaz çünkü bir cebinden çıkarıp diğer cebine sokmanın mantığı yok...

Yani fiyatları bu gün bizim ulaştığımız fiyatlar üzerinden değil yalın fabrika çıkışı olarak düşünmek daha mantıklı olur...

raxetul

Profesör
Reaksiyon puanı
31
Bilmiyorum, Türkiye'de üretiliyor diye Apple düşük fiyat verecekse diğerleri daha fiyatı daha da düşük verir bundan eminim.

Kalite konusunda mahkemeler her ne kadar bilir kişiler tarafından desteklense de konu çok hızlı değişen teknoloji olunca mahkemeler Android ile IOS'un farkını, özellikle arka planda kullanılan yöntemlerin farklılığını göremez. Dahası Apple multi touch gibi bir teknolojiyi benden çaldı diye yaygara koparıyor. Allah'tan şu havadaki hologramların dokunularak kullanımına dair elinde patent yok.

Hız konusuna gelince. Lisedeki bir çocuk tabletine Mapple'ın ya da Matlab'ın tablet karşılıklarını yükleyip sorunsuzca çalıştırabilmeli. Hatta bu istekten önce performanslı bir tabletin +2 yıl daha dayanması bile devlete ciddi ekonomik yarar sağlayacaktır. Üretim Türkiye'de olsa bile.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Bu arada Kanada'da galiba tüm devlet memurlarına devlet tablet dağıtmayı düşünüyormuş böylece devlet memurlarının verimliliğini arttıracaklarmış...

xlorxlarge

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bence başarı oranı %50 düşer gibi herkes oyun vs dersler yarıda kalır :D

TBM

Dekan
Reaksiyon puanı
358
tablet dağıtılacağı doğru çünkü başbakan söz vermişti,ama hangi tablet onu bilemem

burns206

Profesör
Reaksiyon puanı
1
200 MHZ olucaktir tas catlasa 420 ghz olur :p gibime geliyo benim :S
doger ozellikleri de sansurlenmis olur cok yuksek bi olasilikla . telefon yok, gps yok, 3g yok, internet ? turkcelin/ttnetin zorunlu hatlarini kullanmaya ikna ederlerse belki olur :D
sonra ne olmmali baska :p ? kamera ? hehe. dusunmeye bile gerek yok kamera da olmiycak olsada cicekle sansurlenmis olucak :D
sonra microfon ? aha . yok tabi cicek sesiyle sansurlenmis microfon olabilir orasini bilemem :D
... yani ona ipada tablet felan demek icin seriat mahkemelerindeki gibi en az 3 sahide ihtiyaciniz olucak :p
tabi bunlar benim oyle bi bakista gordugum olasi gerceklerle alakali :D

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
iPad'e yedirmezler :D

Kimlerin getireceği belli şimdiden.

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Firmalara verdiğim söz nedeniyle bir şey paylaşamıyorum ama Android varken Apple avcunu yalar ;) özel okullar yaparsa bir şeyler bilemem ama devlet, Android verecek.

Reaksiyon puanı
188
Firmalara verdiğim söz nedeniyle bir şey paylaşamıyorum ama Android varken Apple avcunu yalar ;) özel okullar yaparsa bir şeyler bilemem ama devlet, Android verecek.

Bu kesin bilgi mi yoksa öngörü mü? Eğer ki öngörü ise hiç belli olmaz. Apple sırf Türkiye'deki prestiji için bu işe girişebilir...

watchers

Doçent
Reaksiyon puanı
9
kesinlikle android olacaktır apple yedirmezler bu pazarı

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Geçen Zafer Çağlayan Google'ı ziyaret etmişti... Android direk bizim eğitim sistemi için bir tablet işletim sistemi yazar mı? Neden olmasın?

peksimet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bence türkiyede bu işi verecekleri türk firmalar var her ne kadar dışardan parça getirip kendileri topluyor olsada.şimdi benim tahminimce yerli firmalarla yabancı tablet üreten firmalar işbirliği içine girecek sonuçta türk firmalara verilmesi daha olası özellikle hükümete yakın bilişim firmaları varken. her neyse olayın siyasi boyutunun dışına çıkılırsa yazılım olarak android, ios baz alındığında daha konforlu bu tür bir durum için konuşuyorum.açık kaynak olması büyük bir avantaj. ios'a bağlı klamaktansa açık kaynak kodlu uygulamada at koşturmak daha menfi.fiyat konusuna gelince tablet ihalesinde hemen eskimeyecek ileriye dönük bir donanıma sahip olacağını düşünüyorum. çünki cihazları dağıtıp 4-5 ay sonra cihazların dağılıp elde kalması hükümetin işine gelmez. bu bir prestij meselesi ve aynı zamanda kendisine oy kaybettirmeyecek bir ihale yapacakları inancındayım donanım bakımından.ülkemiz artık eski günlerdeki gibi değil bu tabletler inanın pek çok kişinin ufkunu genişletip bu teknolojiye maddi olarak ulaşamayan genç nesilin teknolojiyle kaynaşmasını sağlayacak bir yatırım olarak düşünüyorum.inanın bu cihazlarda türk insanının neler yapabileceğini cihazlar dağıtıldıktan sonra (yazılımsal ve donanımsal olarak modifiyelerini açıklarını bulup farklı şeyler yapmalarını) zevkle izlemek istiyorum.işin özüne gelecek olursak bu tür bir eylem ülkemize bence her yönden hem eğitim hem ekonomi vs. vs. pek çok katma değer kazandıracaktır.firma olarakta tahminim yabancı üreticilerle ortaklığa gidebilecek türk firmaları başta yıldız holding bünyesinde "EXPER" sonra türkiyenin en büyük pc üreticilerinden "CASPER" yine teknoloji konusunda çok iyi bir ar-ge'si bulunan "VESTEL" yine koç holding bünyesinde bulunan "BEKO". bunlar büyük şirketlerden bir kaçı.Pazar payı büyük olunca büyük firmalar bu işe hem satış hemde satış sonrası destek olarak pazara hakim olmak istiyorlar.Bence esas iş satış sonrası teknik destekte. bazı firmalar şimdiden altyapı kurmaya başladılar bile.Sonuçta cihazlar arızalanacak veya bir şekilde tamir olması gerekecek. bence bu iş başlı başına bir sektör haline gelecek gibi görünüyor. Bu arada inanın bu donanımlar göründüğü gibi pahalı değil örnek veriyorum bir parçadan 1000 tane yaptırmak ile 500.000 tane yaptırmak arasında nerdeyse %40-%50 ye varan fiyat farkları var. o yüzden fiyat konusuna takılmayın. şu anda piyasada satılan ipad2'nin 32 gblık modeli 330 dolar Motorala Xoom'un ise 350 dolar civarı bir fabrika çıkış maliyetinin olduğunu düşünürsek ürettirilecek olan modelde bile tahminimce 150-200 dolar maksimum maliyetli çok iyi bir cihaz üretilebilir.ülkemizde iyi şeylerde oluyor lütfen çamur atmadan önce biraz düşünün.

__L__

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Bence türkiyede bu işi verecekleri türk firmalar var her ne kadar dışardan parça getirip kendileri topluyor olsada.şimdi benim tahminimce yerli firmalarla yabancı tablet üreten firmalar işbirliği içine girecek sonuçta türk firmalara verilmesi daha olası özellikle hükümete yakın bilişim firmaları varken. her neyse olayın siyasi boyutunun dışına çıkılırsa yazılım olarak android, ios baz alındığında daha konforlu bu tür bir durum için konuşuyorum.açık kaynak olması büyük bir avantaj. ios'a bağlı klamaktansa açık kaynak kodlu uygulamada at koşturmak daha menfi.fiyat konusuna gelince tablet ihalesinde hemen eskimeyecek ileriye dönük bir donanıma sahip olacağını düşünüyorum. çünki cihazları dağıtıp 4-5 ay sonra cihazların dağılıp elde kalması hükümetin işine gelmez. bu bir prestij meselesi ve aynı zamanda kendisine oy kaybettirmeyecek bir ihale yapacakları inancındayım donanım bakımından.ülkemiz artık eski günlerdeki gibi değil bu tabletler inanın pek çok kişinin ufkunu genişletip bu teknolojiye maddi olarak ulaşamayan genç nesilin teknolojiyle kaynaşmasını sağlayacak bir yatırım olarak düşünüyorum.inanın bu cihazlarda türk insanının neler yapabileceğini cihazlar dağıtıldıktan sonra (yazılımsal ve donanımsal olarak modifiyelerini açıklarını bulup farklı şeyler yapmalarını) zevkle izlemek istiyorum.işin özüne gelecek olursak bu tür bir eylem ülkemize bence her yönden hem eğitim hem ekonomi vs. vs. pek çok katma değer kazandıracaktır.firma olarakta tahminim yabancı üreticilerle ortaklığa gidebilecek türk firmaları başta yıldız holding bünyesinde "EXPER" sonra türkiyenin en büyük pc üreticilerinden "CASPER" yine teknoloji konusunda çok iyi bir ar-ge'si bulunan "VESTEL" yine koç holding bünyesinde bulunan "BEKO". bunlar büyük şirketlerden bir kaçı.Pazar payı büyük olunca büyük firmalar bu işe hem satış hemde satış sonrası destek olarak pazara hakim olmak istiyorlar.Bence esas iş satış sonrası teknik destekte. bazı firmalar şimdiden altyapı kurmaya başladılar bile.Sonuçta cihazlar arızalanacak veya bir şekilde tamir olması gerekecek. bence bu iş başlı başına bir sektör haline gelecek gibi görünüyor. Bu arada inanın bu donanımlar göründüğü gibi pahalı değil örnek veriyorum bir parçadan 1000 tane yaptırmak ile 500.000 tane yaptırmak arasında nerdeyse %40-P ye varan fiyat farkları var. o yüzden fiyat konusuna takılmayın. şu anda piyasada satılan ipad2'nin 32 gblık modeli 330 dolar Motorala Xoom'un ise 350 dolar civarı bir fabrika çıkış maliyetinin olduğunu düşünürsek ürettirilecek olan modelde bile tahminimce 150-200 dolar maksimum maliyetli çok iyi bir cihaz üretilebilir.ülkemizde iyi şeylerde oluyor lütfen çamur atmadan önce biraz düşünün.

Tamam

an80x86

Asistan
Reaksiyon puanı
1
ipad 2 yada 3 olacak bence. google'a görüşüp fiyat kırdıyorlar apple'a. daha iyisi varken neden daha ucuzu olsun ki.